iş rehberleri

Dijital Hizmet Vergisinden Konaklama Vergisine Yeni Düzenlemeler

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan yeni düzenlemelerde, ev alım satımından futbolcu sözleşmelerine, dijital hizmet vergisinden, konaklama vergilerine kadar pek çok alanda düzenlemeler getirildi ve kabul edildi.

Yeni Vergi Düzenlemeleri

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan yeni düzenleme ile konut alım satımlarında evin gerçek değeri belirlenecek. 1 Kasım 2019’dan itibaren sporcu, sözleşmeleri vergiyle ilgili düzenlemelerden muaf olacak. Dijital ortamda hizmet sağlayıcılarından dijital hizmet vergisi alınacak. Düzenlemeye göre turistlerden alınacak konaklama vergileri de artırıldı.

KONUTLAR İÇİN DEĞER TESPİT (DEĞERLEME) RAPORU

Yapılan düzenlemeye göre, ev alım satımlarında daha az tapu harcı ödemek amacıyla, evin değerinin daha az gösterilmesi dönemi sona eriyor. Evin alım satış aşamasına geçmeden evvel, evin gerçek değerinin belirlenmesi amacıyla, bir değerleme raporu alınarak,evin değeri tespit edilecek ve tüm işlemler bu değerleme raporunda belirlenen değer üzerinden yapılacak.

Türkiye’de her yıl 3 milyon civarında konut el değiştiriyor. Konut değerleme raporu ücreti vatandaştan alınacak ancak, bu bedelin harçtan düşürülmesi ihtimali de bulunuyor. Tam şekli önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Harç kaybının önüne geçirmek için yapılan bu düzenleme ile, her yıl yüksek miktarlarda kayıpların önüne de geçilmesi planlanıyor.

SÖZLEŞMESİ SÜREN FUTBOLCUYA VERGİ MUAFİYETİ

Yeni düzenleme ile, 1 Kasım 2019’dan geçerli sporcu sözleşmelerinde vergiyle ilgili yeni düzenlemelerle birlikte muafiyet getiriliyor. Yıl içinde sözleşme sona ererse, sözleşme süresi uzatılırsa ve sözleşme yenilendiği takdirde, ücret ödemeleri üzerinden, yüzde 20 kesinti yapılacak ve belirlenen tutar aşılırsa, yıllık beyanname verilecek.

Sporcuların kazançları 500 bini aştığında beyanname verme zorunluluğu getiriliyor.

DİJİTAL HİZMET VERGİSİ

Türkiye’de dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan reklam hizmetleri, kullanıcıların birbirleri ile etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetlerinden elde edilen hasılatlardan, yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi alınacak.

Dijital hizmet vergisi ödemeyenlerin internet sitelerine erişimleri engellenecek. Ayrıca Türkiye’de milyonlarca insanın bir ya da iki hesabının olduğu Twitter, Instagram ve Facebook’ta dijital hizmet vergisini ödemek zorunda.

TURİSTLERDEN KONAKLAMA VERGİSİ ALINACAK

Turizm cenneti ülkemize her yıl milyonlarda turist geliyor. Bu turistlerden konakladıkları her gece için belli tutarda konaklama ücreti alınacak. Kişi başı ücret;

  • 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri kişi başı gecelik ücret 18 TL
  • 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri kişi başı gecelik ücret 12 TL
  • Belediye belgeli konaklama tesisleri ve 3 yıldızlı otellerde, kişi başı gecelik ücret 9 TL
  • 2 ve 1 yıldızlı oteller, apart otel, pansiyon, motel ve kampinglerde ücret 6 TL
  • Butik oteller ve özel konaklama tesislerinde ise 18 TL olarak belirlendi.

Diğer tesislerde ise konaklama vergisi bir gecelik kişi başı 6 TL vergi artırımı olarak belirlenirken, fiyat artışları oda ücretlerine dahil edilecek.

12 yaşından küçük çocuklar, pansiyon, kamp ve öğrenci yurtlarındaki geceleme hizmetlerinden yararlanan kişiler ve yabancı ülkelerin Türkiye temsilcilikleri vergilerden muaf tutulacak.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Dijital Hizmet Vergisinden Konaklama Vergisine Yeni Düzenlemeler

okuma süresi: 2 dk
0