Yatırımcı Arıyorum

Dijital Pazarlamada Kullanılan Araç ve Mecralar

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, çok detaylı bir anlatıma girmeden dijital yolla pazarlama işidir. Yani temelde internet yoluyla pazarlama işi olarak düşünülebilir. Fakat dijital pazarlama bu kadar kolay açıklanabilir bir terim olsa da uygulama safhasında belli zorlukları barındırmakta ve detaylı çalışma istemektedir.

Peki, dijital pazarlamada en çok kullanılan araç ve mecralar nelerdir?

  • Sosyal Medya Pazarlaması
  • Gerçek Zamanlı Pazarlama
  • İçerik Pazarlama
  • Mobil Pazarlama
  • E-Posta Pazarlama
  • Viral Pazarlama
  • Affiliate Pazarlama
  • Influncer Pazarlama

Kullanılan araç ve mecralardır. Bunların detaylı araştırmalarını diğer yazılarımızda sizlerle paylaşacağız. Dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: Dijital Pazarlama Nedir? sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Alanları

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal platformlardaki hedef kitleyi, ürününüz veya sunduğunuz hizmet hakkında detaylı bilgilendirme ve sosyal medya üzerinden pazarlama işidir. Sosyal platformlar denildiğinde genelde aklımıza gelenler; Facebook, Twitter ve İnstagram’dır. Fakat sosyal platformlar daha detaylı bir şekilde ayrılmaktadır. Bloglar, Youtube, Vimeo, SlideShare, phpBB, Whatsapp, Messenger, Facebook, Linkedin, twitter, periscope, sosyal oyunlar ve diğer mecralar sosyal medyanın tümüdür. Dijital pazarlamada en etkili yöntemlerden birisi sosyal medya pazarlamasıdır. Çünkü dünyada ve ülkemizde çok büyük sayılarda kullanıcıları bulunmaktadır.

Örneğin Facebook dünya genelinde yaklaşık 1.5 milyar aylık kullanıcıya sahiptir. Ülkemizde ise 42 milyon facebok kullanıcısı bulunmaktadır. Diğer sosyal medya platformları da Facebook’tan aşağı kalır değildir. Popülariteye göre aylık kullanıcı sayısı azalmak gösterse de pazarladığınız ürünü binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Pazarlama

Gerçek zamanlı pazarlama diğer dijital pazarlama türlerine göre büyük bir olanak sağlamaktadır. Kullandığınız kanallarda pazarlama işlemine başladığınızda ya da bir kampanya başlattığınızda bunu gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede yapılan bir hatayı anında düzeltebilir. Müşterilerin taleplerine göre anında karşılık verebilirsiniz.

İçerik Pazarlama (Content Marketing)

İçerik pazarlaması markaya katma değer kazandırmaktadır. Çünkü standart reklamların artık negatif bir etki yaratmasından ötürü firmalar içerik pazarlama yönetimini kullanmaya başlamıştır. Burada basit ve klişe sözler kullanmak yerine pazarlanan ürün veya hizmet hakkında daha detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve olası müşteri yazılanların tümünü okuyarak kafasındaki sorulara cevap almış olur.

Mobil Pazarlama

Yapılan araştırmalara göre 2016 yılında internet kullanan insanların %71’i interneti mobil olarak kullandığını göstermektedir. Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar dışında mobil cihazlardan internet erişimi daha kullanışlı olduğu için insanlar bunu tercih etmeye başlamıştır. Kullanılan mobil uygulamalara reklam vererek pazarlama yapmak mobil pazarlamada en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

E-Posta Pazarlama

Önceden belirlenen kitleye e-posta yolu ile ulaşarak pazarlama yapma işlemidir. E-posta pazarlaması, sahip olduğu risklere rağmen hala oldukça kullanılan bir yöntemdir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre sadece Amerika’da yaşayan insanların %90’ının günlük olarak e-postalarını takip ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bir başka araştırmaya göre müşterilerin %70’i alışveriş tekliflerinin e-posta yolu ile ulaştırılmasına olumlu baktığı bilinmektedir. Hal böyle olunca e-posta yolu ile pazarlama günümüzde hala etkin olarak kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Viral Pazarlama

Viral pazarlamanın tam olarak Türkçe karşılığı bulunmamaktadır. Fakat pazarlama şekli olarak virüslerin yayılması mantığını kullanmaktadır. İnsanların video kanallarında veya sosyal medya platformlarında birbirleri ile paylaştıkları içeriklerin içinde ürün veya hizmet hakkında bilgiler bulunmaktadır. Viral reklamlar iki şekilde üretilmektedir. Bir tanesi tesadüfi olarak gerçek kullanıcıların paylaştıkları iken diğeri ise firmanın kendi yaptığı reklamlardır.

Affiliate Pazarlama

Satış Ortaklığı anlamına gelen pazarlama yöntemlerinden birisidir. Bir nevi, pazarlanan ürünü dağıtan, paylaşan, kendi çabalarıyla promosyonunu eden, reklamını yapan kişilerin yaptığı satış başına pay alması anlamına gelmektedir. Ülkemizde Türk Hava Yolları, Trendyol, Hepsiburada gibi çok büyük firmalar Affiliate pazarlama yöntemini kullanmaktadır.

Influncer Pazarlama

Sosyal medyada, canlı yayın kanalı yapılan sitelerde ünlü olmayı veya belli bir kitleye ulaşmayı sağlayan kişilerin kullandıkları sosyal medya platformunda bir ürün veya hizmet hakkında reklam yapması sonucu yapılan pazarlama şeklidir. Son yıllarda instagram ve Twicth gibi platformlarda influncer pazarlamaya sıkça rastlamaktayız.

Dijital Pazarlamayı Doğru Kullanmak

Son yıllarda sosyal medyanın dünya genelinde büyük çıkışıyla birlikte, satış pazarlama aalanını ele aldığı bilinen bir gerçektir. Bundan dolayıda tüm yerel, ulusal, uluslararası markalar da doğal olarak büyük ölçüde sosyal medya pazarlama alanına büyük ilgi göstermekte ve harcamalar yapmaktadırlar. Ama unutmamakta fayda vardır ki, halen diğer reklam/pazarlama alanları da aktif olarak yaşantısına devam etmektedir.

Nasıl bir sektörde birden fazla rakibiniz var ise, unutmayın bu rakiplerde sosyal medyayı ve dijital pazarlamayı etkin olarak kullanmaktadırlar. Bundan dolayı yapılabilecek çalışmalarda en doğru mecrayı seçmek ve en doğru pazarlama hamlelerini yapmak sizi rakiplerinizden bir adım daha ileriye taşıyacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz