yatırımcı arıyorum

Dil Okulu (Yabancı Dil Kursu) Açma İş Fikri

Az ya da çok sermayesi olan herkesin hayalinde kendi işinin sahibi olmak ya da bir iş fikrini gerçeğe dönüştürmek bulunur. Genel olarak yabancı dil öğretmenleri ve yabancı dil biliyorsak aklımıza gelen iş fikirlerinin başında bir dil okulu ya da bir diğer ifade ile yabancı dil kursu açmak gelir. Dil okulu açmak isteyenlerin merak ettiği noktaları sizler için araştırıp cevaplamaya çalıştık.

Dil Okulu Açmak

Dil okulu açma fikrini gerçeğe dönüştürmek isteyenlerin ilk etapta öncelikle karar vermeniz gereken konu okulunuzun yeri ve okulunuzda hangi dilleri öğreteceğiniz önemlidir. Ardından kadrolarınıza ve ne kadar sermayeye ihtiyaç duyabileceğinizi de hesaplamanız gerekir. İngilizce her ne kadar çok uzun yıllardır evrensel dil olarak kabul edilse de ekonomiye yön veren diğer diller de günümüzde oldukça popülerdir. Örneğin Çin, Rusya ve diğer Uzakdoğu ülkelerin dilleri de son derece revaçta olan diller arasında bulunur. Bunun yanında dil okulunuz için franchise sistemini mi tercih edeceğiniz ya da kendi markanızı mı oluşturmanız mı gerekecek gibi konularda da karar vermeniz gerekecektir.

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde dil okulunuzu açmak için gerekli sermaye miktarı, hangi dilde eğitim vereceğiniz ve dil okulunu açacağınız lokasyonu belirlemek için nelere dikkat etmeniz gerekir gibi konularla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca franchise veren markalar ve markaları genel şartları ile ilgili bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Bir Dil Okulu Açmalısınız?

Günümüzde insanlar kendi anadili haricinde ikinci bir dil bilmek gerek iş dünyasında gerekse akademik dünya kariyerini geliştirmek için gereklidir. Bunun yanı sıra sınırların kalktığı global dünyada işlerinizi daha çok geliştirebilmek ve halledebilmeniz için ikinci bir dil bilmek her zaman faydalı olacaktır. Bu itibarla girişimciler eğer dil konusuna da biraz ilgileri bulunuyorsa dil okulu açmayı düşünebilirler. Bir dil okulu açma fikri daha çok öğretmenler tarafından tercih edilse de siz dil bilmeseniz de bir dil okulu açabilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenmek bazıları için bir tutku ise de bazıları için kariyerlerini geliştirmenin en çabuk yollarından birisidir. İnternet ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte sınırlar kalkarken iş alanları da sınırların kalkması sayesinde uçsuz bucaksız bir alana dönüşmüştür. Dünya üzerinde hâlihazırda 7.000 dilin üzerinde dil konuşulduğu tahmin edilirken bazı dillerin kaybolduğunu da hatırlatmakta yarar var. Bu nedenle, dil okulunuzda öğretmek istediğiniz dilleri doğru seçmeniz bu açıdan önemlidir. İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi diller en popüler diller arasında yer alırken, işletmenizin farkını ortaya koyabilmeniz için farklı dillerde de eğitim vermeyi tercih edebilirsiniz.

İnsanların kariyerlerinde yükselme ve akademik olarak işlerindeki ve teknolojilerindeki gelişmeleri takip etmeleri için dil bilmeleri gerektiğinden işletmenizin hedef kitlesi konusunda süreklilik sağlamak gibi bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Dil Okulunuzu Hangi Lokasyonda Açmalısınız?

Yabancı dil okulunuzu açacağınız lokasyonda kazancınızın yüksek olmasına katkı sağlayan unsurlardan birisidir. Eğer yabancı dil okulunuzu franchise sistemi ile açmayı planlıyorsanız o takdirde markanın lokasyon şartlarına uymanız gerekir. Ancak kendi markanızı yaratarak bir dil okulu açmayı planlıyorsanız trafik ve nüfus yoğunluğu yüksek yerlerde açmayı düşünebilirsiniz. Bu durum göz önüne alındığında işlek ve kalabalıkların fazla olduğu köşe başı yerlerde açacağınız dil okulunun kirasının çok yüksek olduğunu da belirtmekte fayda var.

İnsanların uğrak yeri olan bölgelerde kiraların yüksek seyretmesi bu nedenle de sabit masrafların da yüksek olabileceğini de unutmamalısınız. Ülkemizin büyük şehirlerinden birinde açmayı planlıyorsanız kiraların büyükşehirlere göre de değişkenlik göstereceğini bilmeniz de önemlidir. Bu nedenle de lokasyonu belirlerken tenha olmayan yerleri seçmeniz gerekir. İşlek ve insanların dikkatini çeken ve hatta buluşma noktası haline gelen lokasyonları seçebilirsiniz.

Dil Okulu İçin Kendi Markanızı mı Bayilik Sistemini mi Tercih Edeceksiniz?

Dil okulu açmaya karar verdiniz ancak kendi markanızı yaratmakla, franchise sistemi ile bir işletme açmanız mı gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız kendi markanızı yaratmak maliyet açısından size avantaj sağlayabilir. Ancak reklam, pazarlama ve satış planlamaları gibi konuları tek başınıza karar vermeniz gerekir. Bununla birlikte işinizle ilgili tüm ayrıntılarla siz ilgileneceğiniz gibi işletmenizle ilgili tüm kararları da kendiniz vermeniz gerekir. Ayrıca kendi markanızı yarattığınızda herhangi bir ekstra komisyon vb. gibi ödemeleri yapmanız gerekmez.

Ancak unutmamanız gereken nokta ise, kendi markanızı yaratmanın belli bir süre alacağı ve bol uğraşı vermeniz gerektiğidir. Ülkemizde dil okulu sektöründe yer alan dünyaca ünlü belli başlı dil okulları da bulunur. Franchise sistemi ile dil okullarını yaygınlaştırmaya çalışan markalar arasında; Wall Street English, British Time, EF dil okulları gibi markalar franchise sistemi ile bayilik vermektedir. Her kurumun franchise bedelleri kendi kurumlarına özgü olsa da ortalama olarak 20.000 $ – 60.000 $ arasında bir bedele sahip olmanız gerekir.

Not: arzu ederseniz Kobi Vadisi web sitesinde yer alan dil okulu bayiliği veren firmaları araştırabilir, anlık olarak bayilik taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kendi markanızı oluşturarak bir dil okulu açmak için ortalama olarak 80.000TL – 100.000 TL arasında bir sermayeye sahip olmanız gerekir.

Dil Okulu İçin Personel Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dil okulunuz için personel seçiminden önce dil okulunuzda hangi dillerde ve hangi seviyede eğitim vermeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Ancak buna karar verdikten sonra dil okulunuzda çalışacak personele ve sahip olmaları gereken nitelikleri belirleyebilirsiniz. İngilizce, Fransızca, Almanca gibi dilleri tercih edebileceğiniz gibi Arapça, Çince gibi dillerde de eğitim vererek farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Bunun yanında hangi seviyede eğitim vermek istediğinize de karar vermeniz gerekir. Dil okulunuz sadece 4-12 yaş çocuklara eğitim verebilir, ya da sadece akademik konuda eğitim almak isteyen hedef kitleye eğitim vermeyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, dil okulunuzun seviyesini belirli bir bölümlere ayırarak her seviyede eğitim vermeyi de tercih edebilirsiniz.

Seviyenizi ve eğitim vereceğiniz dilleri belirledikten sonra çalışacağınız personelinizi belirleyebilirsiniz. Vereceğiniz eğitim seviyesi ve dilleri belirledikten sonra dillere uygun eğitimi almış eğitmenlerle çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğitmenlere vereceğiniz ortalama maaşın 5.000 Tl ve üzerinde olabileceğini de bilmeniz önemlidir. Bölgenizde ün kazanmış eğitmenlerle çalışmanız rakiplerinizin karşısında sizi bir adım öne çıkarabilir. Reklam planınızı genel olarak müşteri sadakatine ve sosyal medya tanıtım çalışmalarına ağırlık vererek yapmanız size daha hızlı geri dönüşler yapılmasına olanak sağlar. Bu itibarla, iyi bir eğitimci kadrosu demek müşteri memnuniyeti anlamına gelmektedir.

Dil okulunuzdan memnun olan her öğrencinin internet ve sosyal medya yorumları sizi tercih edecek ya da sizi ve okulunuzu tercih etmeyi düşünen kişiler için son derece önemli bir referans olarak ön plana çıkacaktır. Bu durum göz önüne alındığında dil okulu açmak son derece karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkar. Önemli olan hangi seviyede ve hangi dilde eğitim vereceğinize karar verdikten sonra doğru kadroyu kurmaktır. Dil okulunuzu sizin tercihinize göre franchise sistemi ile açabileceğiniz gibi kendi markanızı yaratma yoluna da gidebilirsiniz. Üstelik yabancı dile ilgisi olan bir girişimci iseniz dil okulu açmak sizin için iyi bir iş alternatifi olabilir.


Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Dil Okulu (Yabancı Dil Kursu) Açma İş Fikri

okuma süresi: 5 dk
0