yatırımcı arıyorum

Dizi İhracatının Türk Ekonomisine Katkısı

Dizi İhracatı

Türk insanının vazgeçemeyeceği alışkanlıklarından biri de dizi izlemektir. Dram, komedi veya aksiyon hiç fark etmez, hemen hemen hepimizin bağımlısı olduğu, bir sonraki bölümü merakla beklediği bir dizi filmi vardır. Bir sonraki bölümü heyecanla beklersiniz hatta komplo teorileri bile yürütürsünüz. Özellikle sosyal medyanın da katkısı ile dizi filmler artık tüm dünyaya ulaşıyor. Dizi sektörü inanılmaz bir hızla büyüyor.

Türk ekonomisine en büyük katkılardan birinin dizi ihracatı ile yapıldığını biliyor muydunuz?

Türk dizileri, dizi ve film ihracatı kapsamsında dünyada 2. sırada yer alıyor. Bu da ekonomiye milyon dolarlık katkı demek. İlk sırada Amerika var. Türkiye, onun en büyük rakibi konumunda.

Bu işe sadece dizi pazarlaması olarak bakmak hata olur. Dizilerde Türk yaşam tarzı, filmlerin çekildikleri mekânların tanıtımı, yemek kültürü, müziği, tarihi, Türk modası ve markaları da tanıtıldığı için, yurt dışından o ürün ya da yerlere talepler artıyor.

Diziye sponsor olan markaların ve firmaların da tanıtımı yapıldığı için o ürünlere olan talepte de büyük artış görülüyor.  Bu da yurt dışı ihracatının artması demek ve bir iş kolu olarak dizi sponsorluğuna olan talebin artması demektir. Yani tek bir dizi ihracatı bile pek çok sektöre hayat veriyor.

Dizilerin çekildiği mekânlar da büyük ilgi görüyor. İstanbul, Kapadokya ve Mardin/Midyat. Dizilerin çekildiği mekânlar ilgi konusu oluyor ve buraları görmek için yurt içi ve yurt dışı turist akını oluşuyor.

Dizilerin Fanları

Günümüzün tabiri ile fanlar yani hayranlar, dizinin dünyaya ulaşmasının en etkili yolu. Fanlar, hayranı oldukları oyuncuları yakından takip ediyor, dizilerden görüntüleri kendi hesaplarından paylaşıyor ve gerekirse acımasızca eleştiriyorlar. Hatta işi ileriye taşıyıp hayranı olduğu oyuncunun ne giyeceğine bile karışıyorlar. Dizi fanları, diziyi göklere de çıkartabiliyor, yerin dibine sokup yayından kalkmasına bile neden olabiliyorlar. Ancak ne olursa olsun bir gerçek var ki dizinin dünyaya yayılmasına yine onların katkıları çok büyük.

En Çok Pazarlanan Diziler

Eskiden hatırlarsınız, Meksika, ABD ve Brezilya dizileri Türkiye’de yayınlandıklarında izlenme dekoru kırılırdı. Şimdi bu sektörü dünya çapında Türk dizeleri ele geçirdi. Türkiye’nin ihraç ettiği ilk dizi, Türkiye’de yayınlandığında izlenme rekoru kıran Aşk-ı Memnu dizisi oldu.

Arapların en sevdiği 5 dizi arasında yer alan Kurtlar vadisi, 30’dan fazla ülkeye satıldı ve 4 sinema filmi olarak da çekildi.

Yayınlandığı ülkelerde fenomen hale gelen Adını Feriha Koydum, Ortadoğu’nun gözbebeği Gümüş, reyting rekortmeni Fatmagül’ün Suçu Ne? izlenme rekoru kıran Ezel, Emmy ödülü sahibi Kara Sevda, Can Yaman’ı sevdiren Dolunay, son dönemlerin gözdesi Erkenci Kuş gibi diziler en çok ihraç edilen diziler arasında bulunuyor. Türk dizileri 140’dan fazla ülkeye pazarlanıyor ve 400 milyon dolara yakın bir getiri sağlıyor. Diziler 500 milyondan fazla kişiye ulaşıyor.

Türk Dizilerinin Başarısı

Türk dizileri son yıllarda pek çok ülkede ödül almaya başladı. Kara Sevda adlı dizi, uluslar arası Emmy ödüllerinde en iyi dizi seçilerek bizi gururlandırdı. Dizilerin bu kadar sevilmesinin en büyük payı oyuncularının geniş hayran kitlesine ulaşmayı başarması oldu.

Erkenci Kuş dizisinin başrolü Can Yaman, İtalya’ da büyük bir hayran kitlesi tarafından karşılandı. Gümüş dizisinin en çok Orta Doğu ülkelerinde yayınlandığını ve çok sevildiğini biliyoruz ki bunda Kıvanç Tatlıtuğ ve başarılı performansıyla Songül Öden’in payı çok büyük. Gümüş’ün sadece finalini bile orta doğuda 85 milyon kişi seyretti.

Sıla dizisi, Şili ve Peru gibi ülkelerde izlenme rekoru kırdı ve Cansu Dere’nin oyunculuk başarısı diziye olan sevgiyi artırdı.

Avrupa ülkelerine ilk pazarlanan dizi olan Binbir Gece, Ortadoğu, balkan ülkeleri ve Güney Amerika’da büyük ilgiyle izlendi.

67 ülkede yayınlanan Asi dizisi ile oyuncuları her yerde tanındı. Bir başka Murat Yıldırım dizisi Aşk ve Ceza yayınlandığı ülkelerde reyting rekoru kırdı.

Ezel dizisi, İran, Güney Amerika ve Birleşik Arap Emirliklerinde ilgiyle izlendi.

Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisi 40 ülkeye satıldı. İzlenme rekorları kırdı. Özellikle Engin Akyürek, çok büyük hayran kitlesi kazandı ve Engin Akyürek ile Beren Saat’in oynadığı diziler 30’dan fazla ülkeye satıldı.

En yüksek ihracat geliri sıralamasında Karagül dizisi 3. oldu. Kara Para Aşk, dünyanın ünlü futbolcularından biri olan Messi tarafından da izlenince haberlere konu olan dizi tam 107 ülkede yayınlandı.

Türk dizileri Orta doğu, Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Kuzey Afrika, Asya, ABD ve Latin Amerika ülkelerine pazarlanıyor.

Azerbaycan, kendi dizi sektörünün gelişmesi açısından dublajlıda olsa Türk dizileri de dâhil tüm dizileri yasaklamıştı. Ancak Türk dizilerinden vazgeçmeyen Azerbaycan halkı internet ya da kablolu televizyonlar vasıtası ile dizileri izliyorlardı. Ayrıca TRT, Azerbaycan’da karasal yayın yapma hakkına sahip tek yabancı televizyon. Bu sebepten özellikle TRT’deki tarihi dizilerin yayınlandığı her ülkede rekorlar kırması nedeniyle Azerbaycan’da TRT ile ortak projelerde bulunma çalışmalarına başlama kararı aldı.

Türk dizileri dünya pazarını ele geçirme yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Dizi sektörünün gelişmesiyle, Türk dizilerinin dünya hâkimiyeti devam edecek.

Peki, ya sizin favori diziniz hangisi, yorumda paylaşır mısınız?


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Dizi İhracatının Türk Ekonomisine Katkısı

okuma süresi: 4 dk
0