Doblin’in 10 Yenilik Türü

İnovasyonun 10 Tipi

Başka çeşitli inovasyon türleri de var, ancak Doblin’in modeli inovasyonların çoğunun düşeceği kategorileri kapsıyor. Hatırlanması gereken şey, en başarılı yeniliklerin birden fazla yenilik türünün birleşimi olduğudur.

Doblin Innovation Firm 1981 yılında kurulan Chicago merkezli bir küresel multidisipliner yenilik firmasıdır. Farklı inovasyon türlerini aşağıdaki kategorilere ayırmıştır:

Herhangi bir sektörde meydana gelen süreçleri üç aşamaya bölmekle başlar.

Yapılandırma | Teklif | Deneyim

Yapılandırma

Bu kategori tamamen bir işletmenin içine giren ve işin temelini oluşturan sistemler ile ilgilidir.

KAR: İşletmenizin para kazanma şekli nedir, çoğu iş modeli için (sosyal bağlam hariç) kar etmek en önemlisidir.

Büyük bir şirket asla pazardan daha hızlı yenilik yapamaz. Ancak piyasadan daha iyi yenilikler yapabilir.

Ona göre bu, yenilikçiliği bütünsel olarak düşündükleri yenilikçi iş modellerinin çağıdır, sadece yeni özellikler ya da işlevler sunmakla kalmaz, aynı zamanda tamamen yeni iş modelleri de sunar.

Syngenta, İsviçre tarımsal kimyasal şirketi Afrika’da büyümeyi hızlandırmak için bir dizi program başlattı. Özel bir program, mahsul koruma kimyasallarını Kenya’daki küçük işletmelere (bireysel çiftçiler) paketlemek ve dağıtmak için yenilikçi bir yöntemdi. Uwezo adı verilen program, soruna bütünsel olarak yaklaştı. Sadece yeni ambalajlar geliştirmenin ötesinde, çiftçilere ürünlerini nasıl kullanacaklarını öğretmek için eğitim programlarına yoğun bir şekilde yatırım yaptı. Perakende distribütörleri içeren bir ekosistem inşa etti. Çaba, saf kar motivasyonundan daha derin bir amaçtan, dünyanın hala gelişmekte olan nüfusunu beslemeye yardımcı olabilecek küçük işletme üretkenliğini geliştirme arzusundan ilham almıştır.

: Günümüzün dinamik olarak değişen toplumunda, kaynaklarını, süreçlerini, teknolojilerini vb. kullanmak için birlikte çalışacak iyi bir insan ağı geliştirmeniz şarttır. Diğerleriyle bağlantı kurma sanatını öğrenmek önemlidir.

Açık İnovasyon, şirketlerin birbirlerinin kaynaklarını ve teknolojisini kullandığı ve riskleri ve ödülleri birbiriyle paylaştığı bir ağ inovasyon modeline örnektir. Açık inovasyon, HASS İşletme Fakültesi’nde profesör olan Henry Chesbrough tarafından teşvik edilen bir terimdir.

GE’nin ekoagagasyon projesi, müşteri ihtiyaçlarını daha verimli ve daha etkin bir şekilde ele almak için kalabalık kaynaklı yeniliği ve işbirlikçi problem çözmeyi benimsemektedir. Küresel düşünürler, mucitler ve endüstri liderleri ağına girerek dünya sorunlarını çözmeye çalışır.

YAPI: Bu kategori, şirketin varlıklarını maddi ve maddi olmayan ve en iyi sonuçları verecek şekilde nasıl düzenleyebilecekleri ile ilgilidir.

İngiltere merkezli bir yenilik danışmanlığı olan OneLeap, yaklaşık altı hafta boyunca büyük şirket içinde yarı özerk bir girişimci birimi oluşturmak için müşterileriyle birlikte çalışmıştır. OneLeap, girişimciler ve müşteri iç yönetimi arasındaki ilişkiyi, başlangıç ​​ile kurulan şirket inovasyonuna yaklaşımlar arasındaki temel farklar araştırmasına göre yapılandırır ve yönetir.

Bu, müşterilerin girişimcinin güçlü yönlerini ve kendi kaynaklarını, yeni fikirlerin hızla geliştirilmesinde, prototipleşmesinde ve neyin işe yaramadığını görmesi için tüketicilere götürmesini sağlar.

PROSES: Proses inovasyonları, işi rakiplerinin üstünde tutacak şekilde bir şirketin nihai teklifini oluşturmak için süreçleri kullanmaktır.

Geleneksel prototipleme yöntemleri yerine hızlı prototipleme için 3D modelleme yazılımı benimseyen şirketler, süreç yenilikçiliğinin güzel bir örneğidir.

Tata Grubu’nun Hesaplamalı Araştırma Laboratuarları (CRL) paralel bir işlem kitaplığı teknolojisi geliştirdi. Bu süreç yenilikçiliği nedeniyle, CRL, 2007’de saniyede 117,9 trilyon yüzer işlem gerçekleştirme hızını koruyarak dünyanın dördüncü en hızlı bilgisayarını geliştirmeyi başardı.

Teklif

Bu yenilik kategorisi, bir şirketin temel ürün / hizmetine veya bir koleksiyonuna odaklanır.

ÜRÜN PERFORMANSI: Bu tür inovasyon bir şirketin sunduğu ürünün değeri ile ilgilidir. Ürünün farklı özelliklerini ve kalitesini dikkate alır.

El yapımı yapay bir ayak olan Jaipur Ayağı, başarılı bir ürün yeniliğinin bir başka örneğidir. Hindistan’da 5,5 milyondan fazla ampute var ve bunların çoğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu nedenle sağlık hizmeti almıyor. Bu insanlar için en önemli mesele, hayatta kalmak için gerekli olan işe geri dönebilmektir. Bununla birlikte, çoğu amputeye, çok esnek olmayan ve geniş bir hareket aralığı sunmayan protezler takılmıştır.

Bu nedenle, Jaipur Ayağı, fakirlerin aktif yaşam tarzlarına uyan bir protezdir; çömelme, çapraz ayaklı oturma, tırmanma, ıslak alanlarda çalışma ve yalınayak yürüme gibi hareket kabiliyeti sağlar.

ÜRÜN SİSTEMİ: Bir şirketin ana ürün teklifi etrafında oluşturduğu ücretsiz sistemleri ifade eder. Bir şirket tek bir sisteme entegre edilebilecek başka ürünler nasıl yaratabilir?

Gillette’i kadınlar için tanıttıktan sonra Gillette, tek kullanımlık bıçaklar, traş jeli, tekrar doldurulabilir jilet vb. ürünleri de üretmiştir.

Deneyim

Bu kategori tamamen kullanıcıyla ilgilidir. Bu yenilikler, kullanıcıların bir müşterinin etkileşim içinde olduğu işin tüm unsurlarını ele almada yaşadıkları tecrübe ile ilgilidir.

HİZMET: Bu inovasyon kategorisi, işletmenin ürünü kullanmada, çeşitli özelliklerini anlamada ve bir ürünü kullanma deneyimini iyi bir hale getirme konusunda başka türlü bir yardım sağlamada müşterilerine nasıl “Müşteri hizmeti” sağladığından bahseder. İyi bir servis aynı zamanda kullanıcıyı bir ürünü ilk defa denemeye ve ürünü sosyal çevreleri arasında savunmaya teşvik eder.

Burberry, ‘doğrudan satın alınabilir’ ürününü, podyumdan direkt olarak tanıttı. Güçlü bir e-ticaret ve sosyal medya stratejileri karışımı, müşterilerin yeni sezon podyum şovunu, canlı yayın aracılığıyla görmelerini ve kıyafetleri ve el çantaları ile kişiselleştirilmiş versiyonlarını sipariş etmelerini sağladı.

KANAL: Bu inovasyon kategorisi, ürün ve hizmetlerin müşteriye sunulması ile ilgilidir. Teslimat kanalı fiziksel veya online bir kanal olabilir ve müşteriyi ürünle ne kadar iyi bağlayabildiği önemlidir.

Tesco Korea’nın sanal mağazasında QR kodları kullanılıyor. Tesco Homeplus, pahalı yeni mağazalara ihtiyaç duymadan pazar payı kazanmanın bir yolunu bulurken, aynı zamanda zaman zaman yoksul kişilerin alışverişlerini daha verimli yapmalarına yardımcı olmakta. Sanal mağazalar platformlarda konumlandırılmıştır, böylece kullanıcılar bir uygulama üzerinden istedikleri ürünün QR kodunu tıklatarak akıllı telefonlarıyla alışveriş yapabilmelerini ve böylece ürünün eve gönderilmelerini takiben sepete kaydedilmelerini sağlayabilir.

MARKA: Bu yenilik türü, ürününüzü ve diğer tekliflerinizi müşteriye nasıl sunduğunuzla ilgilidir. Bir marka imajı, bir işin sürdürülmesinde uzun bir yol kat eder.

Microsoft, içeriğini Microsoft Stories aracılığıyla çekici kılmak için hikâye anlatımının gücünü kullanır. Bir teknoloji firmasıdır, ancak o zaman bile blogları insan hikâyeleriyle ilgilidir. Bunun nedeni hikâyelerin insanları birbirine bağlaması ve marka için sıcak bir bulanıklık hissi yaratmasıdır.

MÜŞTERİ ANLAYIŞI: Bu tür yenilikler, işletmeyle bağlantı kurmalarına izin veren kullanıcılarla inovatif etkileşimler oluşturma ile ilgilidir. Müşterinin isteklerini anlama, anlayış geliştirme ve zorlayıcı deneyimler yaratmak için bunlara dokunma ile çalışır.

Disney’in en değerli varlığı Google Analytics’e dokunabileceğiniz, görebileceğiniz, ölçebileceğiniz, tartılabileceğiniz veya değiştirebileceğiniz bir şey değildir. Disney tatil paketlerinde bu sihir satıyor. Büyüyü bir yaşam tarzı olarak tanıtıyor. Otobüsüne Magic Express bile deniyor ve seyir ismi de Magic.

Bir Disney hayranı olmasanız bile, Disneyworld’te neler olacağını bilirsiniz. Disney, çeşitli platformlarda müşteri katılımı hilesini öğrendi.kobi vadisi

Yorumunuz

Doblin'in 10 Yenilik Türü
Doblin’in 10 Yenilik Türü
İnovasyonun Şirketlere Sağladığı Faydalar
İnovasyonun Şirketlere Sağladığı Faydalar
Müşteri ve Şirket Bakış Açısıyla İnovasyon Tanımı
Müşteri ve Şirket Bakış Açısıyla İnovasyon Tanımı
İşletmelerde Küresel İnovasyonu Yönetmenin 10 Kuralı
İşletmelerde Küresel İnovasyonu Yönetmenin 10 Kuralı
Yaratıcı Düşünce Nedir, Nasıl Geliştirilir?
Yaratıcı Düşünce Nedir, Nasıl Geliştirilir?
Şirketlerde İnovasyon ve Yaratıcılık Kültürünü Geliştirmek
Şirketlerde İnovasyon ve Yaratıcılık Kültürünü Geliştirmek
inovasyon türleri
İnovasyon Türleri
İnovasyonsuzluk Ne Demektir?
İnovasyonsuzluk Ne Demektir?
Türkiye’de İnovasyon Mümkün mü?
Türkiye’de İnovasyon Mümkün mü?
×
×