Yatırımcı Arıyorum

Doğal Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Ev Yemekleri İşine Girmek

Çoğu insan daha çok lüks, yabancı ve abartı yemekler yemeyi tercih edebiliyor. Lakin bu yapay yemeklerden çoğu insan sıkılmış durumda. İnsanlar sağlıklı beslenmek ve bir yemek yediğinde gerçekten lezzetli yemekler yemeyi istiyor. Bunun için son zamanlarda yöresel yemekler dükkanı açmak mantıklı bir iş fikridir. Peki ya ev yemekleri dükkanı nasıl açılır? Neler gereklidir? Para kazandırır mı? gibi bütün soruların cevabını yazımızda vermeye çalışacağız.

Ev Yemekleri Dükkan Nasıl Açılır?

Öncelikle bu sektör gıda konusunda olduğu için hata istemeyen bir iştir. Yemeklerinizin gerçekten güzel olması gerekir. İnsanlar sırf bu yemekler için haftada bir gün, ayda birkaç gün gelme gibi rutinleri olmalıdır. Her şey göründüğü halde doğal olmalıdır. Bu yemekleri yaptırmak için gerçekten insanlar tarafından yemeği beğenilen bir kişi de bulabilirsiniz. (Daha çok kadınlar tercih edilir.) İş gidişatına göre yemek yapan kişinin yanına çalışan da ekleyebilirsiniz. Doğallık ve yöresel ürünler kullanmak çok önemlidir. Örneğin; kola, fanta, meyve suyu yerine açık ev yapımı ayran ve maden suyu gibi doğal içecekler tercih edilebilir. Yapacağınız yemekler sizin standartlarınıza bağlıdır. Her türlü yemek yapabilirsiniz. Peki ya bu dükkan çok işlek bir yerde mi olmalı? Hayır, hiç de gerek yok. Çünkü bu işyerinize gelecek olan insanlar doğallık için gelecektir. Bunun için açtığınız dükkanın konumu çok da önemli değildir. Hatta dağ başında olması daha da iyidir 🙂 Şehire 20-30 kilometrelik dağ başında böyle işyerleri yüzlerce insana hizmet veriyor. Bunun için daha doğal bir yer tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Yeşillik arazi, dağ başı, dere kenarı gibi yerler de olabilir. Ayrıca dükkanınızda kullanacağınız malzemeler çok önemlidir. Örneğin; demir sandalyeler kullanmak yerine doğal görünümlü ahşap sandalyeler kullanabilirsiniz. Bunun gibi lüksten daha çok kaçının. İnanın o lüks mekanlardan daha çok pahalı bir fiyata yemek dahi yapsanız insanlar sizleri tercih edecektir.

Özellikle bir önemli konu daha var; İşletmenize gelen insanların yemekleri nasıl yaptığınızı görmesi muhteşem bir çekicilik sağlayacaktır. Yemek yapımlarını ulu ortada açık bir şekilde yapmanız insanları işletmenize hayran bırakacaktır. Kullanacağınız tabaklar ve bardaklar ahşaptan yapılmış olabilir. Yani dediğimiz gibi her şeyiyle doğal olmalıdır. İnsanların kafa dinleyebileceği güzel manzaralı bir yer de olabilir. Küçük bir süs havuzu yapılabilir ve birçok hayvan koyulabilir. Örneğin; kendi beslediğiniz ineğin sağımı ile yapılan bir yoğurt müşteriye sunulabilir. Böyle incelikler müşteri çok memnun edecektir ve samimi bulacaktır.

Ev Yemekleri Satış Dükkanı İçin Yatırım Masrafı

Kuracağınız bu dükkan her şeyiyle doğal olacağı için lükse kaçmayacağı için size normal bir işletme açmaktan daha ucuza mal olabilir. Bu işletme için bir arazi satın alıp kendiniz de bir tesis gibi yapabilirsiniz ya da kira ödeyerek de yapabilirsiniz. Buna göre yatırım maliyeti farklılık gösterecektir. Lakin şöyle bir kısıtlama getirebiliriz. En az bir 30 bin TL’ye ihtiyacınız vardır. (Kiralık işletme için) Lakin bunun için KOSGEB’in çok güzel destekleri var. Özellikle bu konuda kadın girişimcileri desteklemek için sertifika programları düzenlenmekte. KOSGEB hakkında daha detaylı bilgiler için KOSGEB ile iş kurmak ve KOSGEB girişimcilik eğitimleri inceleyebilirsiniz.

Peki ya bu dağın başındaki dükkanı kim nereden bilecek de gelecek? Diyorsanız hemen cevaplayalım. Bunun için reklam da yapabilirsiniz. Lakin en iyi reklam kulaktan kulağa olan reklamdır. Bir kere gelen bir insan sizin yemeğinizi beğenirse zaten tekrar gelecektir ve bunu arkadaşlarına, eşine, ailesine, akrabalarına laf arasında elbet söyleyecektir. Bunun için yaptığınız yemekler çok güzel olmalıdır. İnsanların “Şu mekanda bir yemek yedim çok güzeldi bir gün beraber de gidelim” diyebileceği kalitede yemekler olmalıdır. Ek olarak da iş yerinde resmi olmaktan daha çok samimi bir tavır sergilenmelidir. İnsanlar kendini burada huzur içinde bulmalıdır.

Ev Yemekleri İşinde Ne Kadar Kazanırım?

Her iş gibi bu işte de dükkan işleyişine göre kazanç oranı değişmektedir. Lakin güzel bir işleyiş yakalayabilirseniz, çok güzel kazançlar elde edersiniz. Çünkü insanlar bu doğal yemekleri yerken fiyatından çok kalitesine, doğallığına ve lezzetine bakarlar. Ama özetle belirtmek isteriz ki; ev yemekleri dükkanı normal lokantalara göre fiyatları daha yüksektir. Çünkü yemekler taze ve günlüktür. Örneğin: lokanta da içilecek olan bir çorba 10 tl ise, siz aynı çorbayı (elbette size özgü lezzette) 14 tl’ye satabilirsiniz. Kaliteden, ürünlerinizden ve hizmetinizden eminseniz fiyat konusunda ısrarcı olun. Çünkü bu işin çalışma sistemi tamamen ev ortamını aratmayan bir hizmet kalitesi olacaktır.

Peki ya sen bu işi yapabilir misin? Kendine güveniyorsan tam da zamanı.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz