iş rehberleri

Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Kredi Kartını Doğru Şekilde Kullanmak

Bugün tüm dünyada ve ülkemizde olmak üzere milyonlarca insan kredi kartı kullanmakta. Kimi insan kredi kartlarının  nimetlerinden sağlıklı bir biçimde faydalanabilirken, bazıları için de kredi kartı bir baş belasıdır. Kimi zaman içinden çıkılmaz sorunlarında sebebi olabilen kredi kartını nasıl kullanmalıyız?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Evvela kullanacağınız an önce şuna karar vermelisiniz. Kredi kartını kullanacak kadar zaruri bir alış veriş mi şu an yaptığım? Eğer gerçekten gerekli ise kredi kartınızı kullanmaya karar veriniz. Kampanyalar, puanlar, hediyeler, promosyonlar sizi aldatmasın. Bunların tuzak olduğunu düşünün ve uzak durun. Hiç mi alış veriş yapamayacağız diye düşünüyor iseniz elbette yapabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız olanı ve kazancınız ile orantılı olanı tercih etmeniz huzurunuzu baki kılacaktır. Ayrıca kışlık alışverişi ilk baharda, yazlık alış verişinizi ise sonbaharda yapmak fevkalade kazanç sağlamanızı sağlayacaktır. Kredi kartı özellikle taksitlendirme hususunda büyük kolaylıklar sağlamakta kuşkusuz. Ancak kontrollü kullanmadığınız taktirde büyük sıkıntılar içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.

Taksitli bir alış verişte bilinçsiz tüketici taksitleri bitirmeden satın aldığına sahip olduğunu düşünür. Bu tüketici için taksitlendirmeye girmek çok kolaydır. Ancak bilinçli tüketici taksitlendirme bitmeden ürünün kendisine ait olmadığı, ödediği gereksiz faizleri hesap ederek gereksiz ve yersiz taksitlendirmelerden uzak durmaktadır. Bankaların taksitlendirme hususunda sağladığı yeni kolaylıklarda mevcut. Örneğin acil bir uçak bileti almanız gerekti. Uçak bileti aldığınız firma en fazla üç ay taksit yapıyor diyelim. Bankanızı arayıp alış verişinizden sonra bu taksiti bankanız aracılığı ile altı, dokuz yahut on iki aya çıkarabiliyorsunuz. Bu gibi özellikler hayatı kolaylaştıran özelliklerdir. Ancak daha fazlası geleceğinizi ipotek altına alabilir.

Kredi kartı hususunda önemli bir başka noktada kuşkusuz maksimum limittir. Limitinizin aylık maaşınızı geçmemesine özen göstermeniz sizi olası sıkışıklıklardan koruyacaktır. Banka yükseltse dahi siz talep ederek limitinizi düşürebilirsiniz. Asgari ödeme tutarı da sizi yanıltmasın ki minimum tutarı öderim gibi bir düşünce çok büyük bir yanılgıdır. Bu kredi notunuzu düşüren bir davranış olmakla beraber sürekli kendini yenileyen ve bir türlü bitmeyen bir borca sahip olmanız demektir. Kredi kartınız dilediğiniz zaman nakit avans çekebileceğiniz bir araçta değildir. Evet, çekebilirsiniz ancak en iyi hal ile gereksiz faiz öder, en kötü haliyle artan faizle büyüyen bir borca batabilirsiniz. Kredi kartınızdan çekeceğiniz nakit avansa karşılık ödediğiniz faiz ile kredi çektiğiniz zaman ödediğiniz faiz ile çok benzer özellikler taşımaktadır. Bir de puanlar sizi fazlasıyla heyecanlandırıyor ve alış verişe teşvik ediyor ise yine yanlıştasınız demektir. Ayrıca harcamalarınızı nakit olarak yapmaya kendinizi alıştırmanız daha hesaplı alış veriş yapmanıza vesile olacağı gibi, doğru kredi kartı kullanma hususunda da bilinçli davranmanızı sağlayacaktır.

Unutmamanız gerekir ki; kredi kartları hayat standartlarınızı yükseltebileceğiniz bir araç değildir.

Kredi Kartlarını Doğru Amaç İçin Kullanmak

Kredi kartını ne amaçla aldığınızı öncelikle belirlemelisiniz. Bu hususta kendinize karşı son derece dürüst olmalı ve bu amacın dışına çıkmamalısınız. Kredi kartı borcunuzun ödemeniz gereken tek borcunuz olmadığını unutmayınız. Hesap kitabınızı yapar iken varsa kira borcunuzu, eğitim giderleri gibi diğer ödemelerinizi de mutlaka göz önünde tutmalısınız. Dönem borcunuzun tümünü kapatmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylelikle kredi kartı hayatınızı kolaylaştırır, geleceğinizi ipotek altına olan bir araç olmaktan çıkar. Ödeme yapabileceğiniz ve tüm borcunuzu kapatabileceğiniz kadar harcamana yapmanız sizi ileri ki zamanlarda yaşayabileceğiniz sıkıntılardan koruyacaktır.

Ayrıca: Kredi Kartını Doğru Şekilde Kullanmanın Faydaları adlı içeriği de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Notunu Yükseltmek

Bazı tüketiciler kredi notlarını yükseltmek için kredi kartı harcamalarını ön plana almaktalar. Ancak bu tüketicinin boyunu aşan ve zora sokacak borçların altına girmesine sebep olabilir. Hatırlatmamız gereken önemli bir not daha, ödenmeyen borçları sebebi ile kapatılan borçlar uzunca yıllar kötü kredi notu olarak karşınıza çıkacaktır. Kimin ne zaman ve ne şartlarda nakite ihtiyaç duyacağı belli olmaz. Bu sebeple kredi notunuz da oldukça önemlidir. Kredi kartını nasıl kullandığınız ve ödemelerinizi nasıl gerçekleştirdiğiniz de kredi notunuzu direk olarak etkilemektedir. Kredi kartını bilinçli kullanmak ve borçlarınıza sadık kalmak her açıdan size artılar kazandıracak, muhtelif nahoş durumlardan koruyacaktır. Mühim ve beklenmedik durumlarda taksitlendirme imkanı ile kolaylıklar sağlayan kredi kartını kullanır iken, alış veriş öncesi gerçekten gerekli mi sorusu sizi gereksiz harcamalardan ve mali yükten kurtaracaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Doğru Kredi Kartı Kullanımı

okuma süresi: 3 dk
0