Yatırımcı Arıyorum

Doğru Zamanda Doğru Kredi

Doğru zamanda doğru kredi almak size finansal anlamda büyük artılar kazandıracaktır. Örneğin ev almak isteyen bir tüketici doğru zamanı yakalayarak finansal kar sağlayabilir. Bahar ayları gayrimenkul sektörünün canlandığı dönemler olup tüketicileri hayli heyecanlandırır. Ancak yine de doğru zamanda ev almak tüketicilerin yararına olacaktır.

Örneğin sonbahar veya kış aylarında ev almak size maddi kazançlar sağlayacağı gibi, en düşük faizli banka ile anlaşmak ileri ki ödeme zamanlarında zorlanma ihtimalinizi düşürecektir.

Doğru zamanda doğru kredi kullanmak için nelere dikkat etmelidir?

 • Özellikle konut kredilerinde faiz oranlarına dikkat etmeli, karar vermek için en düşük faizli bankalar üzerinde yoğunlaşmalıdır.
 • Yıl içinde dönem dönem kredi faiz oranlarının düşük olduğu zamanlar takip edilerek kredi alınması kar sağlamanıza vesile olacaktır.
 • Konut projelerini ve lansmanlarını da takip ederek uygun fiyatlı evlere ulaşabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız olacak kredi miktarı da düşecektir.
 • İhtiyacınız ne olursa olsun alacağınız kredinin yanı sıra bir miktar nakit birikiminizin olması sizin için avantaj olacaktır. Kredi ödemelerinizin denk geldiği zamanlar çerçevesinde diğer harcamalarınızı da unutmamalı, buna istinaden ödeme planınızı ayarlamalısınız.
 • Kredi alırken odaklanmanız gereken almak istediğinizden ziyade kredi avantajlarınız olmalıdır. Örneğin bir otomobil sahibi olmak istiyorsunuz. Taşıt kredileri ile ilgili araştırmanızı yaptınız. Ancak taşıt kredilerinin faiz oranları örneğin ihtiyaç kredisi oranlarına göre yüksek ise ve eğer bütçeniz müsaade ediyor ise otomobil almak için taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.
 • Kredi alırken size ait bir malın veya taşınmazın ipotek edilmesi söz konusu olur ise unutmamanız gereken o kredinin size fazladan maliyet çıkarabileceğidir. Yüksek maliyetli kredilerde tüketiciden genellikle ipotek istenmektedir. Bu açılardan bakınca kişisel hesabınızın bulunduğu, hukukunuzun uzun yıllara dayandığı ve çalıştığınız banka ile görüşmek size avantaj sağlayabilir.
 • Almak istediğiniz mal ile kredilendirme oranını mutlaka karşılaştırmalısınız. Malın satış fiyatına göre hesaplanan kredilendirme oranı da bankalar arası farklılık gösterebilir.
 • Bireysel ihtiyaç kredileri almadan evvel bankaların dönem dönem faiz düşüklüğüne ve promosyonlara gittiği zamanları tercih edebilirsiniz. Büyük ölçüde faiz oranlarından kar elde edebileceğiniz bu dönemler müşteriler için oldukça avantajlı zaman dilimleridir.
 • Bankaların girdiği muhtelif kampanya dönemleri titizlikle takip edilmeli, bu dönemlerde kredi alımına gidilmelidir. Özellikle taşıt kredilerinin içeriğinde zaman zaman otomobil markaları ile ortak anlaşmalar yer almaktadır. Bu krediler çok daha avantajlı olacaktır.
 • Unutmamanız gerekir ki tüketicisine sıfır maliyetli kredi maalesef yoktur.
 • Kredi alımından daha önemli bir süreç ödeme sürecidir. Maliyet hesapları ve ödeme zamanlarında zaruri diğer masraflar çok iyi hesaplanmalıdır. Bu hesaplara göre alınan krediler doğru zamanlama ile alınmış veya talep edilmiş kredilerdir.

Ödeme esnasında zora düşmemek ve maddi sıkıntılar yaşamamak için kredi alırken doğru zamanlama yapmak fevkalade önemlidir. Yine de ödeme konusunda zorluk çektiğinizde yapmanız gereken ilk iş kredi aldığınız bankaya gitmek ve ödeme planınızı revize etmek olacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments