Yatırımcı Arıyorum

Doğu Anadolu Bölgesinde Yapılabilecek İşler

Doğu Anadolu İş Fikirleri

Doğu topraklarımızın büyük bölümünü içine alan ve güney doğu Torosların sırtına yaslanmış olan bu bölgemiz, yüksek, engebeli ve dağlık oluşu ile bilinmektedir. Bölge şartlarının son derece çetin oluşu ile zorlu bir bölge olan doğu Anadolu, coğrafi olarak ta kadim bir bölge olmaktadır. Tarım olanaklarının verimli olmayışı ile de bildiğimiz doğu Anadolu bölgesi ve ticaret alanında da yetersiz oluşu bölge insanını zorlasa da doğu Anadolu bölgemizde de yapılabilecek muhtelif iş olanakları bulunmaktadır.

Doğu Anadolu’da İş Olanakları

Bölge içerisinde sanayi kuruluşları genellikle merkezi ve büyük şehirlerde toplanmıştır. İş olanakları için doğu Anadolu bölgesinin bu şehirleri tercih edilebilir. Ayrıca bölge yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengindir. Bakır, demir, çinko, linyit ve kurşun bu kaynaklara verilebilecek örneklerdir. Yukarı Fırat bölümü, Erzurum Kars bölümü, Van bölümü, Hakkari bölümü olarak ayrılan ve bilinen Doğu Anadolu bölgemiz, bazı bölgeleri ile iş hususunda verimli olup, bazı bölgeleri oldukça zorlayıcıdır. Ancak yine de bölge, ülke ekonomisine katkı sağlayabilmekte, özellikle ülkede üretilen tüm bakırın neredeyse yarısını karşılayabilmektedir.

Doğu Anadolu bölgesi oltu taşı ile bilinmekte olup, gümüş takıları ile de son derece ünlüdür. Ayrıca bölgenin turizmdeki yeri de oldukça önemlidir. Büyük ve cazibeli merkezlere sahip olmaması demek turizm bakımından yoksun anlamına gelmemektedir. Doğu Anadolu bölgesinin yurt içi olduğu gibi yurt dışından da hayli ziyaretçisi olmakta, hatta yurt dışından akademik ziyaretlerde sıkça görülmektedir. Siz de Doğu Anadolu bölgesinde iş kurmak yahut çalışmak arzusunda iseniz turizm sektörünü tercih edebilirsiniz. Ayrıca Erzurum’ da Palandöken dağları yıl içerisinde milyonlarca misafiri ağırlamaktadır. Ayrıca hepimizin bildiği Nuh tufanı efsanesi sebebi ile Ağrı Dağı da tüm dünyada muazzam bir öneme sahiptir.

Doğu Anadolu’ya Devlet Desteği

Hükümet, önümüzdeki günlerde özellikle ulaşım hususunda bu bölgede büyük yatırımlar yapılacağı müjdesini vermiş, sağlık bakanlığının da beş buçuk milyar lirayı yine bu bölge için ayırdığının altını çizdi. Bu demek oluyor ki önümüzdeki yıllarda ulaşım ve sağlık sektörlerinde de önemli istihdam sağlanacağıdır. Hükümet, yine Doğu Anadolu bölgesine fabrikasını taşıyacak olan iş adamlarına da bir milyon TL’ ye yakın destek vereceğini açıklamış bulunmaktadır.

Bu bölgede tütün, pamuk ve şeker pancarı da yetiştirebilir, sebzelerden lahana ve patatesi de yetiştirmek üzere tercih edebilirsiniz. Yine bu bölgemizde lojistik ve hayvancılık adına yatırımlar yapılacağı konuşulur iken, arıcılık ve tekstile de büyük önem verileceği müjdelenmiştir. Özellikle arıcılık hususunda girişimcilerin son derece heyecanlı olduğu görülmektedir. Şanlıurfa, Van, Diyarbakır ve Mardin’in cazibe merkezleri haline getirileceği müjdesini veren hükümet, Doğu Anadolu bölgemizin önünü açmış olmaktadır.

Yatırım Yapmak

Doğu Anadolu bölgemizde yapılan yeni yatırımlar yeni iş kollarını da bölgeye taşıyacaktır. İlk olarak çağrı merkezleri için binlerce kişilik istihdam sağlanmaya çalışılmaktadır. Çağrı merkezi yatırımı ile alt yapısını hazırlayan hükümet, kamu kurumlarının da çağrı merkezi ihtiyaçlarını yine Doğu Anadolu bölgesinden karşılamayı düşünmektedir. Ayrıca inşaat sektörü de büyük ivme kazanmış olup, bu sektörde de nice elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde çalışmayı düşünenler için inşaat sektörü can simidi vazifesi görmektedir. Endüstri bakımından fazla gelişmemiş bir bölge olan Doğu Anadolu, aslında bakıldığında en çok göç veren ikinci bölgemizdir.

Yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için ise turistik tesisler, dinlenme tesisleri ve inşaat sektörü son derece cazip olup, diğer bölgelerdeki fabrikalarını da Doğu Anadolu bölgesine taşıdıkları taktirde devlet desteği alabileceklerdir. Gelişmekte olan bu bölge de fırsatlar çok daha kolay yakalanabilmektedir. Önemli olan fırsatları görebilme yeteneğidir. Ülke istihdamı için Doğu Anadolu bölgemizde son derece kıymetli olup yatırım sağlamak ve iş seçeneklerini çoğaltmak için çalışılmaktadır. Cesur ve öncü girişimcilere de ihtiyacı olan Doğu Anadolu bölgesi, yükseldikçe ülkemize de adeta hız vermektedir. Bakir bir bölgede yapılan ve kabul gören ilk yatırımlar daima ilk ve en fazla kazananlardır. Bu da demek oluyor ki cesur olmalı ve hem bölgeye hem de kendinize şans tanımalısınız.

Güneyine Buzul dağlarını almış, ortasında Mercan, kuzeyinde volkanik dağları ile haritamızda yerini alan Doğu Anadolu bölgemiz, 165.436 km karelik en büyük bölgemizdir de. Bu büyük bölgemizin çok daha fazla kalkınması, ilerlemesi, yetişmesi için yatırımcılara, girişimcilere ve cesur insanlara ihtiyaç duymaktadır.

Doğu’daki Şehirlerde İş Yapmak

Sadece bölgesel olarak değil, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan tüm şehirler için ayrı ayrı olarak hazırlamış olduğum iş yapma rehberimizi de incelemizi tavsiye ediyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz