Yatırımcı Arıyorum

Dondurma Dükkanı Açma – İş Fikri

Dondurmacı Açmak

Yaz başlarken, güneş parlak ve aydınlık sıcaklığını sokaklara evlerimize doldurduğunda genç, yetişkin çoluk çocuk dondurma tüketme mevsiminin geldiğini anlar kafelerde, restoranlarda, yol üstlerinde satın aldığımız muhteşem lezzeti tüketmeye başlarız.

Egzotik meyvelerin görselliği, görselliğinde sergilediği renklerin cazibesi, çikolatanın büyüsü davetkardır Yaz gecelerinin ay ışığı yürüyüşlerine eşlik eden muhteşem lezzete karşı koymak nerede ise imkânsızdır.

M.Ö. 4. Yüzyılda İmparator Neron’ a aşçısı dağların üstünden topladığı kar, bal ve meyveleri ikram eder bu lezzetten çok hoşlanan Neron sık sık bu yiyeceğin hazırlanmasını istemiş. Dondurmanın doğuşu tarih sayfalarından böyle naklediliyor. 13. Yüzyıla gelindiğinde Marko Polo Çinlilerinin buz ve süt karışımını bulmaları ile Avrupa’ya yayılmaya başlar İtalya ve Fransa bu lezzeti en fazla geliştiren ve dünyaya yayan ülkeler olur.

Kaynaklara göre 1676 yılında sadece Paris’te 250 adet dondurmacı olduğu belirtilmektedir. 1800 yıllarının ortalarında bu sihirli ve soğuk tatlı Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmaya tanınmaya ve üretilmeye başlar. Dondurmanın Milattan önce dağların zirvesinden başlayan yolculuğu 21. Yüz Yıla kadar uzanır ve tüm yerküreyi kaplayan sevgi ile tüketilmeye devam eder.

Dünyanın hiçbir yerinde dondurma yemekten hoşlanmayan bir çocuk, genç, yaşlı yoktur. Duygusu olan bir tatlıdır o serinletir, neşelendirir, enerji verir, heyecanlı, cıvıl cıvıl, sağlıklı ve neşeli olma halidir o kadar çok sevilmektedir ki artık günümüz koşullarında kış aylarında soğuk kış gecelerinde bile dondurma tüketilmektedir.

Tüm dünya insanları muhteşem soğuk tatlının tiryakisi olmuşken dondurmacı dükkânı açmak iyi bir fikir mi diye soracak olursanız evet iyi bir fikir çünkü onu herkes ama herkes çok seviyor.

Dondurma Sektörü

Dondurma satmak evet iyi bir fikir fakat ticari olarak bakıldığında ülkemizde ve dünyada dondurma sektörü ne durumda? Ne kadar sermaye gerekiyor? Riskleri var mıdır? Sorularının yanıtlarını araştırmakta fayda var.

Öncelikle şu önemli noktayı hatırlatmalıyız ki; hangi büyüklükte işletme açıyor olursanız olun 21. Yüz Yılın ticari dünyasına uluslararası belli standartlar geldi. Kalite yönetimi, hijyen koşulları, marka olmak gibi küreselleşen dünya ticaretinde ortak değerler uygulanmaya başladı. Siz açacağınız işletmede hali ile bu değerleri uygulamak hayata geçirmek durumundasınız zira hizmet vereceğiniz tüketici kitlesinin algısı ve eğilimleri zaman içinde bu standartlara göre yönlendirildi.

Tüketiciniz sizden hali ile dünya standartlarında bir hizmet kalitesi bekleyecek ve sizin bu konuda gerçekten bilgili olmanız gerekiyor. Dünya pazarında ticari hacmi 70 Milyar dolar olarak telaffuz ediliyor. Ülkemiz bu pazar içinde 2 Milyar Dolar büyüklüğünde bir dilimi yönetiyor öyle ise gerek satıcı olarak gerek üretici olarak pazara girmek için yeterli neden var.

Türkiye iç pazarında büyük firmalar ve markalar faaliyet gösteriyor dolayısı ile sektörde rekabet bulunuyor. 2017 yılında bu büyük firmalardan biri tam 1025 kampanya yaparak rekor kırmış. Sektör reklama duyarlı promosyon ve kampanyalar ile firmalar ticari faaliyetlerini sürekli aktif tutuyorlar.

Tüketici Eğilimleri

Ülkemizin saygın Üniversitelerinden birine bağlı Fen Bilimleri Enstitüsünde gerçekleştirilen bir araştırmaya ile Türk insanının dondurma tüketim alışkanlıkları ve eğilimleri mercek altına alınmış. Pilot il İstanbul olarak seçilmiş ve 4 ana gelir grubunda örnekleme gerçekleştirilmiş.

  • Serinlemek için denizde veya havuzdan sonra dondurma tüketen grup yaklaşık %23
  • Yaz mevsimi boyunca dondurma tüketim yoğunluğu %42 civarı
  • En fazla tüketilen çeşit modern tasarımlı olanlar

2012 yılında kişi başı yıllık dondurma tüketim miktarı 4 Kilogram ve toplamda 300 Bin ton dondurma tüketilmiş. Son 10 yılda ise tüketim 4 kat artış göstermiş.

Dondurma Bayiliği Almak

Dondurma tüketim miktarı her geçen gün artış gösteren iç pazarda büyüme sağlayan bir ürün hedef kitlesi hazır kullanımı yaygın bu nedenle ürünün satışı ile ilgili pazarda bir engel görünmüyor. Ancak sizin ürünü nerede ve hangi biçimde satacağınız, işletmenizi nasıl faaliyete geçirerek yöneteceğiniz başarınızın önemli hayati aşamaları.

Günümüzde marka olmak, hizmet standartlarına sahip olmak, kalite yönetim prensiplerini uyguluyor olmak çağdaş işletmecilik yaklaşımları dolayısı ile bu kadar profesyonel olmanız en hızlı biçimde Franchising olmakla gerçekleşecektir. Dondurma bayiliği veren pek çok marka firma bulunuyor araştırmanızı yaparak bu firmalar hakkında bilgi edinin ve kısa sürede profesyonel sistemli bir işletmenin sahibi olun.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Teoman kılıç
Teoman kılıç
4 yıl önce

Dondurma işi yapmayı düşünen veya hali hazırda benim gibi yapan arkadaşlarla bir araya gelmek istiyorum. Teoman 05***

Bekir Biceroglu
Bekir Biceroglu
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Teoman kılıç

İyi günler teoman bey dondurma isi yapıyorum. konuyla alakalı görüşmek isterim ***