Dünyadaki Başarılı Girişimcilerin İbretlik Hayat Hikâyeleri

Başarılı Girişimciler

Biraz şans ve çok çalışmak. Başarılı olmanın iki altın kuralı. Başarıya ulaşmış insanların hayat hikâyelerine baktığınızda pek çoğunun çocukluk ve gençlik dönemlerinde büyük zorluklar yaşadıklarını görmekteyiz.

Öldürmeyen Acı Seni Güçlendirir

Öldürmeyen acı seni güçlendirir. Gerçekten de bu sözün doğruluğunu kanıtlar gibi yaşadıkları acı hayat tecrübeleri onları yıkmamış aksine daha da güçlü yapmış. Yaşadıkları büyük acılara rağmen güçlü kalan ve milyonluk servetler kazanan birkaç girişimcinin ibretlik hayatını paylaşmak istedik.

Acıların Güzel Kadını: Oprah Winfrey

Her daim yüzündeki gülümsemesini eksik etmeyen güzel bir kadın Oprah Winfrey. Fakat yaşadığı acılar öylesine hazin ve üzücü ki. Gerçekten bir kadının istediğinde neleri başarabileceğinin de en güzel örneği.

Asker bir baba ve hizmetli bir anne. Ancak evli değiller. Yoksul bir hayata doğan Oprah, çocukluk ve gençlik döneminde çok zorluklar ve acılar yaşamış bir isim. 9 yaşında iken kuzeninin ve 19 yaşındayken amcasının cinsel istismarına maruz kalmış. Okulda iken annesinin diktiği patates çuvalından yapılan elbiseleri giyen Oprah’a “Çuval Kız” lakabını takmışlar. Ancak bu güzel kız yılmamış ve TV programcılığı yapmak için çalışmalara başlamış. Başvuru yaptığı bir kanaldan TV için uygun olmadığı gerekçesiyle geri çevrilmiş Daha sonra bir kanalda kendi programını yapmaya başlamış.

Opraf Winfrey, bugün programında dünyanın en büyük yıldızlarını ağırlıyor. 50 milyon dolar değerindeki muhteşem güzellikteki malikânesinde yaşıyor. Bir at çiftliği var. Özel jeti 42 milyon dolar değerinde.

Paraya önem vermeyen Oprah’ın hediye seçimlerinde oldukça pahalı hediyeler seçtiği biliniyor ve para harcamaktan çekinmiyor.

Güney Afrika’da kızların eğitimine yönelik yaptırdığı okula ise toplamda 180 milyon dolar gibi yüksek miktarda yatırım yapmış ve okulun gelişmesi için elinden geleni yapıyor. 1886 yılında medya ve prodüksiyon şirketi olan Harpo Production’u kuran Oprah, 15 bin kişiyle de iş istihdamı sağlamış. Gerçekten de birinci sınıf bir başarı hikâyesi.

Başarısız Sınavların Kralı: Jack Ma

1964 yılında Çin’in Hangzhou kentinde dünyaya gelen Ma Youn’ un okul hayatı tam bir hayal kırıklığı. İlkokul sınavlarında 2, ortaokul sınavlarında 3 kez başarısız olan Ma Youn’un bahtsızlığı üniversite sınavlarında da devam etmiş. 2 kez başarısız geçen üniversite sınavından sonra talih yüzüne gülmüş ve 3. sınavda İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmış. Ama üniversite de şehrin en kötü üniversitesi imiş.

Sınavlardaki başarısızlığı iş hayatına da yansıyan Ma Youn, 30 kez başvurduğu iş başvurularının hepsinden olumsuz yanıt almış. Polis olmaya karar vermiş ve başvurusunu yapmış. 5 kişinin başvurduğu polisliğe 4 kişi alınmış alınmasına da Ma Youn alınmayan isim olmuş.

KFC Çin şubesi açıldığında bahtsız kahramanımız buraya da başvurmuş. 25 kişinin başvurduğu işe kim alınmamış tahmin edin? Tabii ki Ma Youn. İşe 24 kişi alınmış ama talihsiz Ma, alınmayan isim olmuş.

10 kez Harvard’a başvuru yapmış ama tüm başvuruları reddedilmiş. Projelerine hiçbir banka ya da yatırımcı destek vermemiş.

Jack Ma İsmi Nereden Geliyor?

ABD başkanı Nixon’un, Ma’nın yaşadığı kente yaptığı bir ziyaret sonrasında turist akını yaşayan kentte Ma, İngilizce öğrenme fırsatı bulmuş. Çinli isimlerin pek çok dilde telaffuzu zordur. Turistler ona Jack adını vermişler ve Ma Youn, Jack Ma oluvermiş.

1995 yılında tercümanlık yapmak için Amerika’ya giden Jack Ma, burada ilk kez internet ile tanışır. 1999 yılında Çin’e geri döndü ve Alibaba şirketini kurdu. Şirketin isminin Alibaba olmasının nedeni herkesin Alibaba ve kırk haramiler hikâyesini biliyor olmasıydı ki bu isim akılda kalıcıydı.

100 bin dolarlık bir bütçeyle kurulan Alibaba, bugün 300 milyon dolarlık bir şirket. Facebook’u bile geçmiş durumda. Hisseleri New York borsasında işlem görüyor. 14 milyon kişiye de istihdam sağlıyor.

Köle Ailenin Özgür Kızı: Madam CJ Walker

Madam CJ Walker, asıl adı ile Sarah Breedlove, 1867 yılında doğduğunda, ailesi ve kardeşleri Louisiana eyaletinde köle idi. Ancak Sarah, özgür olarak dünyaya geldi. Zorluk içinde büyüdü.

Kölelikten milyonerliğe ise kendi zekâsını ve azmini kullanarak yükseldi.

Onun yaşadığı dönemde her kadının en büyük problemi saç ve tırnakların yıpranması idi. Madam CJ Walker, kendi güzellik ve saç ürünleri markasını yarattı. Ülke ülke yılmadan dolaştı ve kozmetik imparatorluğunu kurdu. Aşrıca ürünlerini tanıtan ve satan kadınları yetiştirdi.

1919 yılında ölmeden önce, köle ailenin özgür kızı milyoner olmuştu.

Apple ve Steve Jobs

Öldüğünde geride 8.3 milyar dolarlık bur servet bırakan Steve Jobs, Suriye asıllı bir profesör ile Amerika’lı bir üniversite öğrencisinin evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi tarafından Jobs ailesine evlatlık verilen Steve Jobs, 27 yaşına kadar gerçek ailesini hiç bilmedi.

Gençliğinde boş kola şişeleri toplayıp satan ve mahallesindeki bir Hint tapınağında karnını doyuran Jobs, üniversiteye başladı ancak bu eğitimin kendisine bir şey katmadığını düşünerek ayrıldı. Sadece ilgisini çeken birkaç derse devam etti ki bunlardan biri Kaligrafi dersiydi. Bu ders teknolojik anlamda çok işine yaradı.

Birkaç yıl sonra elektronik uzmanı olan çocukluk arkadaşı ve adaşı Steve Wozniak ile birlikte Apple bilgisayar şirketini kurdu. Şirket, bilgisayar devleri arasına girdi. Jobs, 5 Ekim 2011 tarihinde öldü ancak hala teknolojinin ilham kaynağı isimlerden biri.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Dünyadaki Başarılı Girişimcilerin İbretlik Hayat Hikâyeleri

okuma süresi: 3 dk
0