Yatırımcı Arıyorum

Dünyadaki Büyük Girişimciler

Dünya Genelinde Bulunan En Önemli Girişimciler

Bir çok rasyonel realiteleri bir kenara düzenleyip, bireysel güçlerini ve yaratacıklarını insanlığın ihtiyaçlarına cevaben girişimcilik hikayeleri bulunan binlerce insan var. Ancak bazıları var ki dünyada silinmez izler bırakan girişimcilerdir. Kreatif zekaları ile girişimcilik dünyasına mühürlerini vuran önemli isimlerden bazılarını incelemeye ne dersiniz?

Dünyada İsim Yapan Girişimciler

Bu isimlerden ilk akla gelen Steve Jobs. Steve Jobs, benzersiz bir sanayici ve girişimci olmuştur. Yazı karakterlerinin ustadı mac’in fikir babası olan Steve Jobs, hayatının amacı olarak estetiği ve farklı düşünmeyi  göstermekte idi. Dizayn adamı Steve Jobs’ un en büyük projesi ise tüm dünyayı saran Apple.

Isaac Newton, bilim adamlarının belki de en girişimci yanı güçlü olanı. Bilimsel gelişmeleri ve buna hizmet etmeyi onur olarak gören İsaac Newton, hareket kanunları ve Newton hareketleri ve kütle çekimini bulan ve hayatın amacını insan hayatını kolaylaştıran hizmetlerde bulan bir bilim adamı.

Hayatımıza kelimelerle tarif edilemeyecek bir dünyayı sokan ve bugün yetmiş milyar doların sahibi, Microsoft’un yaratıcısı Bill Gates’te dünyadaki en büyük girişimcilerden biridir. Bu isimler girişimcilikleri ve yarattıkları ile milyonlarca insanın hayatına ışık olmuşlar, kalıcı değişiklikler sağlamışlardır. Bu insanlardan biri de hiç şüphesiz Bill Gates tir.

Dünyanın en büyük girişimcilerinden biri de Mustafa Kemal Atatürk‘tür. Mustafa Kemal Atatürk Madam Coril’e yazdığı bir mektup içerisinde şöyle demiştir.

  • ‘ Benim tutkularım var; hem de pek büyükleri. Fakat bu tutkular yüksek makamlarda bulunmak gibi değil, bu tutkularımın gerçekleşmesini vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da gerektiği gibi yapılmış bir görevin iç rahatlığını verecek büyük bir fikrin başarısında arıyorum.‘

1914 yılı, kendi kaleminden. Büyük bir fikri hayata geçirmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ ün projesi ise T.C. Devleti.

Eğer bu zatların yaşadığı tarihlerde girişimci kelimesi telaffuz ediliyor olsa idi, sizce de o zaman dilimlerinde en büyük girişimciler bu kişiler olmaz mıydı? Dünyayı girişimci yanları ile değiştiren bu isimler ve benzeri kişilerin ortak yanı doğru mücadele etmeyi bilen kişiler olmasıdır. Örneğin Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Virgin grubunun başkanı Richard Branson girişimci yanları ile kendilerine ışıltılı hayatlar kazandırırken tüm dünyada fırtınalar estirmişlerdir. Girişimciler arasında bu denli başarıya ulaşmış kişilerin üstün zekaları yanı sıra üstün melekeleri olduğu da aşikardır. Ancak en önemli bir diğer özellikleri de çalışmaktır. Örneğin Mark Zuckerberg’in günde yirmi saat çalıştığını biliyor muydunuz? Çalışmalarındaki ışık ise rutin vazifelerinin dışında yeniliklere açık olmalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca enerjinize kuvvet katacak iç motivasyonda girişimciliğinizi perçinleştirecek, yükselmenize büyük vesile olacaktır.

Çalışmak beyninizi dinç tuttuğu gibi, başarıyı da, özellikle kalıcı başarıyı getirecektir. Başarı kadar başarısızlıkta vardır ancak yılmak, vazgeçmek yoktur. Bu size bağlıdır. Siz vazgeçmediğiniz sürece oyun daha bitmemiş demektir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz