Yatırımcı Arıyorum

Dünyanın En Büyük Borsaları

Dünyada En Çok İşlem Yapılan Borsalar

Borsa hissesini satmak isteyen şirketler ile hisse satın almak isteyen şirketleri buluşturan platformdur ve büyük para akışlarına sahne olan dünyanın en büyükleri arasında yer alan Borsalar bulunmaktadır. Neden bu kadar büyümüşlerdir?

New York Menkul Kıymetler Borsası

New York Borsası, Hisse senedi piyasasında en büyük olarak biliniyor. Borsa geçmişinin 1792 yılında bir başka kaynakta 1817 yılında başladığı ardından dünyanın en büyük ticaret merkezi haline geldiği söyleniyor. Aşağı Manhattan bölgesinde 11 Wall Street’ de faaliyetlerine devam ediyor basında yer alan piyasa değeri tam 16,613 Trilyon Dolar.

1929 New York Borsasının Çöküş Nedenleri

New York Borsası 1929 Yılında ekonomi tarihine Kara Perşembe olarak geçecek bir güne uyanır. Wall Street uzun zamandır bir baskı ile karşı karşıyadır fakat o gün yaşanacaklar kimse tarafından tahmin edilememiştir. İngiliz Bankası’nın Avrupa fonlarını toplayarak iskonto oranlarını yükseltmesinin ardından satışlarda dalgalanma başlar hisse senedi fiyatları hızla düşer Bankaların fiyat destekleme çalışmaları işe yaramaz yatırımcılar büyük rakamlarda zarara uğrarlar.

Amerikan dünyası Borsa için ‘Orada beklentiler satın Alınır, Gerçekler Satılır’ diyerek ortaya çıkan manzarayı unutturmayan sözü geleneksel kullanım haline getirmişler. 1929 yılında Borsaya yatırım yapanların büyük bir kısmı işlemi kredi ile gerçekleştirirler, spekülatörler yüksek faizler ile borçlanarak yatırım yaparlar işte kritik nokta burada başlar borç verenler geri ödeme alamayacakları endişesi ile acil ödeme isteğinde bulunurlar borçlular en kısa sürede ellerindeki hisseleri satmak zorunda kalır. Satışlar yükseldikçe hisseler düşmeye devam eder.

1929 Buhranı Dünyaya Sıçrıyor, Türkiye’ye Etkileri

1929 YILINDA Türkiye’de genç bir cumhuriyet var Atatürk yeni Cumhuriyetin ekonomi taşlarını henüz döşüyor. Türkiye devlet eli ile doğrudan yatırım yapmak yerine yabancı yatırımcıya fırsat vermiş 17 Şubat-4 Mart 1923 Tarihlerinde gerçekleşen İzmir İktisat Kongresinde özel girişime öncelik tanıyan ancak mülkiyet haklarını koruyan ekonomik yapının içeriği uygulanışı anlatılmış.

Önce Avrupa daha sonra diğer devletlerin etkilendiği dünyanın en büyük krizini Türkiye hafif atlatır sebeplerine gelince Ülkemizde Pazar ekonomisi henüz yerleşmemiştir, Dünya ticaretinde ülkemizin önemsenecek bir payı yoktur, kendine yeten bir ekonomi içindedir bu tarihte henüz Türkiye, Yabancı Fon ülkemizde henüz çok düşük miktardadır, Lozan’dan kaynaklanan düşük gümrük vergisi anlaşması krizden önce son bulduğundan Türkiye gümrük vergilerini artırmıştı.

Türkiye pek çok açıdan dünyayı saran bu krizden korunmuş olsa da bazı etkileri elbette görülmüş Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünlerinin fiyatları düşer, Paramız hızla değer kaybeder. Savaştan yeni çıkmış, tarım ürünlerini satamayan sanayii ürünlerinde ise ithalata mecbur olan Türkiye yeni kurduğu Cumhuriyetin güçlenmesi gereken bir sırada dünyayı saran krizin etkisi ile hızlı kalkınma çabaları aksamıştır.

NASDAQ Borsası

Amerika Birleşik Devletleri New York merkezli olduğu belirtilen borsanın piyasa değeri 4,582 Trilyon Dolar olarak telaffuz ediliyor. 1971 yılında yatırımcı kabul etmeye başlayan Borsanın teknolojiyi kullanarak online işlem yapan ilk Borsa olduğu söyleniyor.

NASDAQ için özel Borsa olduğu bilgisi paylaşılıyor Türk Borsa çevrelerinde kaba tabir ile Tezgâh Üstü Borsa ifadesi kullanılırken İngilizcede, aynı anlama gelen söyleminde, Over The Counter ifadesi kullanılıyor. NASDAQ’IN önemli bir özelliği genellikle bilişim ve teknoloji sektörünün bu Borsada işlem görmesi Borsanın hızla büyümesindeki en büyük etken olarak gösteriliyor. Sağlık, Otomotiv yer alsa da ağırlığın teknoloji sektöründe olması nedeni ile NASDAQ teknoloji Borsası olarak tanınıyor.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası

Dünyanın en büyük Üçünü Borsası olarak biliniyor. Piyasa değeri 3,478 Trilyon Dolar olarak yer alıyor basında duyurulan haberlerde. 2012 yılında Osaka Menkul Kıymetler Borsası ile birleşmiş. Uluslararası ticari platformda Londra Borsası ile iş birliği içinde olduğu belirtiliyor.

Londra Menkul Kıymetler Borsası

1801 Kuruluş tarihi ile dünyadaki en eski Borsa olarak tanınıyor Londra Borsası. Piyasa değeri 3, 396 Trilyon Dolar olarak duyurulan Borsa dünyanın en büyük Dördüncü Borsası olarak tanımlanıyor.2011 yılında TMX ile birleşmiş.

20 Nisan 2018 Tarihinde basında yer alan haberlerde, Londra Borsasının Doğu, Güney ve Orta Avrupa Başkanı Axel Kalinovski’nin halka açılmak isteyen Türk şirketlerini Borsaya beklediklerini, Borsa İstanbul ile ilişkilerinin de çok iyi gittiğini duyurmuş.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Bursa En Uygun yorumu:

    güzel makale.

Yorumunuz