Yatırımcı Arıyorum

Dünyanın Geleceği En Popüler İş Modeli: Yapay Zeka

Yapay Zeka Teknolojisi (AI) İş Fikri

Geleceği EN parlak ve EN popüler iş modeli başlığını çok iddialı bulabilirsiniz. Ama bunu iddia eden sadece bizler değiliz. Tüm istatistikler, yatırım uzmanları ve lider iş adamları Al teknolojisinin geleceğin işi olacağına dair sürekli olarak vurgu yapmaktadırlar. Öncelikle birçok En’i bir arada barındıran bir iş modelinin ne ifade ettiğini açıklamaya çalışalım. Bu işin zaman testine dayanacak bir iş olması lazım yani çok uzun yıllar sürdürülebilirliğini öngörmek gerekir. Teknolojinin ne kadar hızla geliştirdiğini ve gelişeceğini fark etmeyen yoktur ve bu AI teknolojisinin zaman testinde başarılı olacağının yegâne kanıtıdır.

İkincisi bu işin, kişilerin, şirket ve kurumların manuel ve tekrarlanan görevlerdeki çabasını azaltarak yaşamı kolaylaştırması ve konfor sağlaması gerekir. Bir ihtiyaç olması lazım ki; lüks olmaktan çıksın. En basit örneği ödemelerden, alışverişe, sağlık verilerini izlemeden, kurumsal işlemlere kadar birçok konuda mobil uygulamalar kullanılıyor olması 7’den 77’ye herkesin akıllı telefon ve tablet kullanımını zorunlu hale getirerek lüks olmaktan çıkartmaktadır. ve dolayısıyla ihtiyaç haline gelmiştir.

Yapay zekâ bu çağda bile, birçok kişi için makine tarafından yönetilen bir gelecek olarak hayal edilse de, bugünün gerçekleri on beş yıl önceki dönemle karşılaştırıldığında hayatı nasıl şekillendiğini görmeye, bu gerçekle yüzleşmeye ve gelecek vizyonunu belirlemeye kafidir. Uygulama alanına bakıldığında bu kadar geniş kapsamlı bir alana sahip bir teknoloji EN’lerden bir başkasını oluşturur ki bu da mükemmel derecede potansiyeli yüksek bir iş alanı oluşturmaktadır.

Geleceğin işi olarak görülen AI teknolojisi konusunda bu konuyla ilgili bir ekip oluşturarak, kullanım alanlarına yönelik programlar geliştirmek ve dünya çağında satışlar yapmak mümkündür. Yatırım yapmak isteyen kişiler için potansiyeli yüksek bu iş alanı oldukça gelecek vadeden potansiyel bir yatırım alanıdır.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Yapay zekâ, insan zekâsı süreçlerinin makineler, özellikle bilgisayar sistemleri tarafından simülasyonudur. Bu süreçler öğrenme, akıl yürütme ve kendi kendine düzeltme içerir. Yapay zekâ uygulamalarından bazıları uzman sistemler, konuşma tanıma ve makine görmeyi içerir. Bu teknoloji önemli ölçüde ilerlemektedir ve ekonomik, siyasi, sosyal vb. gibi tüm alanlarda değişime neden olmaktadır.

Yapay zekâya veya makine öğrenmesine dayalı bazı makine uygulama tekniklerini kullanılabileceği bazı mobil uygulama fikirlerine ve kullanım alan başlıklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pazarlamada AI
 • Bankacılıkta AI
 • Finansta AI
 • Tarımda AI
 • Sağlık Hizmetlerinde AI
 • Oyunlarda AI
 • Uzayda AI Keşfi
 • Özerk Araçlarda AI
 • Sohbet Robotlarında AI
 • Yapay Yaratıcılıkta AI

Yapay Zeka Sistemine Bazı Örnekler

Günümüzde kullanılan bazı örnekler

 • Cep telefonlarında kullanılan: siri veya google sesli arama sistemi
 • Navigasyon sistemlerinde kullanılan: kalan mesafe ve hız kontrolü
 • Web sitelerinde kullanılan bilet alma sistemleri
 • Mesaj botları
 • Araçlarda kullanılan otomatik park etme özelliği
 • ChatGPT üzerinden yapabileceğiniz milyarlarca farklı işlem

Dünya genelinde kullanılan bazı özel çalışmalar

 • Kendinizi hasta hissediyorsanız, hastaneye giderken yaşamış olduğunuz problemi bir app (uygulama) ile iletiyorsunuz. Yapay zeka sistemi olabilecek en yakın hastalık ihtimallerini hesaplayıp sizi karşılayacak olan doktora hem belirtileri hem de en yakın hastalık çeşitlerini söylemektedir.
 • Tatil amaçlı olarak Almanya’da olduğunuzu düşünün. Tatil planınızı uzatma kararı aldınız. Ve sonraki durağınız İtalya. Siz bir app yardımı ile sadece bütçenizi ve kalacağınız süreyi belirtiyorsunuz. Uçak biletinden konaklamaya, gezilecek yerlerden en popüler yemek türlerine kadar hepsini karşınıza çıkarıyor.

Neden Yapay Zeka Alanında Bir İş Kurmalısınız?

Yapılan araştırma raporlara göre 2024 yılına kadar işletmeler için yapay zekâ sistemlerine 41 milyar dolar yatırım yapılacak ve bu da sektörde devasa bir istihdam yaratacaktır. Yapay zekânın gelecekte iş dünyasında önemli bir rol oynayacağını görebilenler için, AI teknoloji tabanlı bir işe yatırım yapmak büyük bir avantaj sağlayabilir. Bunun yanında işletmeler tarafından bu konuyla ilgili bireysel veya tüzel olarak hiçbir şey yapmamanın yüksek riskli bir strateji olduğunun da anlaşılması gerekir. İşletmelerin Takip Etmesi Gereken Teknoloji Trendleri

Bu nesilde yapay zekâ işine başlamak için birçok neden bulunmaktadır. Teknolojinin ve modernleşmenin ortaya çıkışı, makinelerin bazı görevleri yerine getirme ihtiyacını yaratmış ve kişileri pek çok stresten kurtarmıştır. Yapay zekâ sadece robotlar veya otomatik makinelerle ilgili değildir. Bir uygulama olarak WhatsApp yapay zekânın mükemmel bir örneğidir. Anında görüntülü görüşme ve mesajlaşma ile iletişimi kolaylaştırmıştır. Kişiler için hayatı ve işi kolaylaştıran her şey AI endüstrisinin bir parçasıdır.

Bu endüstri geniştir ve diğer birçok sektörü ve işletmeyi kapsamaktadır. Yapay Zeka İşletmenizi Nasıl Geliştirir?

PWC’nin son araştırmaları, iş liderlerinin %72’si AI’nın gelecekte temel olacağına inandıklarını ve buna “iş avantajı” adını verdiklerini bildirmektedir. Kuşkusuz, yapay zekâ, küçük ya da büyük birçok işletme tarafından hızla tercih edilen, geleceğin en önemli teknolojilerinden biridir. 1 milyardan fazla aktif iOS destekli cihaz kullanıcısı ve 2 milyar aktif Android destekli cihaz kullanıcısıyla, özel mobil uygulama geliştirme sektörü, dünyanın her yerindeki kullanıcılara en gelişmiş dijital çözümleri geliştirmek ve satmak için en karlı ve büyüleyici pazarları sağlamaktadır.  Bu işletim sisteminde, çoğu benzer işlevlere sahip olan yaklaşık 4 milyon benzersiz mobil uygulama vardır.

Makine öğrenimi, yazılım geliştirme hizmetlerinde yaygın olarak kullanılan Yapay Zekâ’nın çok önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Ayrıca, mobil uygulama geliştirme üzerinde bir etkisi olmuş ve kullanıcı davranışına uyum sağlayabilen yazılımın uygulanması için potansiyel bir pazar haline gelmiştir. Bugünlerde herkes özel ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi istemektedir. Bu nedenle, her türlü kullanıcının ihtiyacını karşılayan iyi bir mobil uygulama geliştirmek yeterli değildir. Makine öğreniminin veya yapay zekânın bireysel olarak çalışmasına izin vererek makine öğrenimi ile desteklenen uygulamalar, kullanıcının hayal edebileceği mobil uygulamalara dönüştürebilir. Bu, bazı harika uygulamaların yolunu açmaktadır. Robotlar ve Yapay Zekânın İş Dünyasındaki Rolü

Yapay Zeka Alanında Ekip Oluşturmak

Bir AI ekibi kurarken hangi rollere ve becerilere sahip olmak gerekir?

Yöneticiler AI ekiplerini oluşturma konusunda fazla deneyime sahip değiller, çünkü AI bugünkü kadar büyük bir zorunluluk değildi. Şirketler AI ekip üyelerini nasıl seçerken öncelikle SL teknolojisi konusunda derin bir modelleme bilgisine sahip bir yeteneğe ihtiyaçları vardır. Önce bilgisayar hakkında detaylı yeteneklerini olmalıdır, daha sonra bu merkezi ekip, belirli AI uygulamalarını geliştirmek için tüm iş liderleriyle çapraz işlevli çalışabilir. Sonuçta, uygulamayı yönlendiren ekip çalışması olacaktır.

Çoğu şirkette, AI birden fazla proje için kullanılacaktır. Örneğin, AI tarımdaki işi azaltmaktadır. Ot kontrolünden uydu görüntülerini yorumlamaya, biçerdöverleri optimize etmeye kadar her şey onlarca uygulama vardır. Tüm bu dikey uygulamaları bilen AI yeteneklerini işe almak çok zordur. Bu nedenle, AI’nın belirli bir iş alanında neler yapabileceğini gerçekten anlamak için önce birkaç uygulamayı test etmek önemlidir.

Yapay zekâ ekibinin lideri ister bir CAIO (baş AI sorumlusu), ister AI sorumlusu veya başka bir rol olsun neyin yapılabileceğini ve nelerin yapılamayacağını anlamak için teknoloji hakkında yeterince bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca, AI + X’ta projeleri tanımlamak ve ilerletmek için iş liderleriyle çapraz fonksiyonel olarak çalışmaları gerekir; burada X, AI’nın katma değeri ne olursa olsun sektörü ifade eder. AI ekibi ayrıca AI projesini yürütmek için mühendislik yeteneğine ihtiyaç duyar. Belirli projeye bağlı olarak, bu, makine öğrenimi mühendisleri, veri bilimcileri, uygulamalı bilim adamları, veri mühendisleri veya diğer rolleri içerir. Bazı ekiplerde ürün yöneticileri de olmalıdır.

Yapay Zekaya Devlet Desteği

Öngörücü analitik ve  yapay zekâ, içerik oluşturmada ve yazılım alanlarında gelecekte daha da temel bir rol oynayabilir. Açık kaynaklı bilgi ve yapay zeka  toplama, küresel teknolojik parite için fırsatlar sunacak ve  yapay teknoloji, sağlık, çevre, kamu güvenliği ve güvenliğinin tüm alanlarında gelecekte daha da aktif kullanılacaktır. Devletin ilgili makamları bu teknolojinin geleceği konusunda yüksek bir bilince sahip olduğu için AI ile ilgili yatırımlara verilen destekler artırılmaktadır.

AI teknolojisine yatırım yapmayı düşünenler bu konuda Tübitak ve Kosgeb destekleri konusunda ilgili kurumların web sitelerinden ve danışma masalarından güncel destek ve krediler hakkında bilgi alarak yatırımlarını planlamaları mümkündür. Yapay Zeka ve Veriye TÜBİTAK Teşviki 


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Mustafa yorumu:

  Yapay zeka geleceğin mesleği. Gençlerimizin kendini yapay zeka konusunda geliştirerek geleceğine yatırım yapması lazım.

Yorumunuz