Yatırımcı Arıyorum

Düşük Fiyat Sunan Rakiplerle Rekabet Etmenin Yolları

Rakiplerle Başa Çıkmak

İş hayatınız boyunca karşınıza türlü rakipler çıkmaktadır. Aynı sektörde olduğu gibi bazen farklı sektörde olmasına rağmen size rakip olabilecek firmalarda bulunabilmektedir. Fakat konumuz aynı sektör dahilinde çalışan rakiplerinizin sizden daha düşük fiyat sunmasına karşı nasıl mücadele edeceğinizdir. Bu bağlamda en kolay çözüm rakibinizden daha düşük fiyat vererek rakibinizin önüne geçmektir. Fakat bu davranış aynı zamanda yapacağınız en büyük hatadır da. Çünkü karınızı düşürecek ve bir süre sonra işinizin kötü gitmesiyle sonuçlanacaktır. Bunun yerine daha farklı yollar ile düşük fiyat sunan rakiplerinizle mücadele edebilirsiniz. Aşağıda bu yolları sizler için derledik.

Rakiplerle Rekabet Yöntemleri

Daha Çekici Bir Ürün Yaratın/Sağlayın

Çalıştığınız sektörde rakibinizden daha farklı ve çekici bir ürün yaratırsanız insanlar sizin ürününüze daha hazla para vermeye razı olur. Hiçbir rakibinizde olmayan bir özellik sunarsanız müşteriler somut bir şekilde sizi tercih edecektir. Ya da ürününüzün itibarını yüksek tutarsanız soyut bir şekilde müşteriler sizi tercih edecektir. Bunu yaparken rakibinizin sunduğu ürüne bakıp onun eksik noktalarını gözlemlemeli ve kendi ürününüz de bunu sunmalısınız. Bunu başardığınızda rakiplerinizden bir adım öne çıkmış olacaksınız.

Ürününüz Bir Kolaylık Sağlasın

Rakipleriniz fiyat konusunda sizi aşağı çekmeye çalışıyorsa sunacağınız ürünün herhangi bir anlamda kolaylık sağlaması rakibinizi geçmenizi sağlayacaktır. Örneğin iki farklı telefon aynı işlevi yaparken birisinde ekstra olarak not tutmanız için kalem ve buna uygun uygulamalar bulunuyor. Müşteri kitlenizin birçoğu bu özelliğinden dolayı sizin ürününüzü tercih edecektir.

Potansiyel Müşterilerinizi Eğitin

Çalıştığınız sektörde bulunan birçok büyük işletme, müşterileri ile iletişim kurmak konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bunu fırsata çevirerek büyük rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Müşterinizin aradığı ürün hakkında eğitmek sizi tercih etmesi için değerlendireceği noktalardan bir tanesidir. Bunun dışında sizin ürününüzün rakiplerinizin sunduğu ürünlerden farklı olduğunu onlara anlatın, seminerler verin ve gerekirse broşürler dağıtın ki insanlar onlar yerine sizi tercih etsinler.

Satış Elemanı Yerine Uzman Kullanın

İnsanlar satış elemanı kelimesini duyduğunda daha temkinli davranmaktadırlar. Çünkü bazı şirketlerin bir ürünü satmak için her yolu denediği göz önünde bulundurulursa satış elemanı konusunda insanların ihtiyatlı yaklaşması normaldir. İşletmenizde satış elemanlarınızın unvanını uzman olarak değiştirin. Çünkü uzman olan kişiler verilen hizmet veya satılan ürün hakkında doğru bilgilendirmeler yapan kişi formatındadır. Satış yapan kişi o değildir. Özellikle müşteriler ile bire bir iletişimlerde uzman kullanmak müşteriyi size çekecektir.

Kampanyalar Düzenlemek

Günümüz pazarının büyümesi büyük bir rekabeti de beraberinde getirmiştir. Bu rekabet ortamında rakipleriniz ile mücadele etmek satış yapmaktan daha büyük bir sorundur. Rakipleriniz sizden düşük fiyat sunarak sizi pazarın dışına itmektedir. Bu durumla başa çıkabilmek için belli zamanlarda çeşitli kampanyalar düzenleyerek kendine potansiyel müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede bu kişiler çevrelerine de sizi önerecektir. Rakipleriniz ile başa çıkabilmek için en etkili yöntemlerden birisi budur.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz