Yatırımcı Arıyorum

Düşük Kredi Notuyla Nasıl Kredi Çekilir?

Maddi olarak ihtiyaçlarımızı karşılamak için eşten dosttan para alamadığımız durumlarda, bankalar aracılığı ile maddi sorunlarımızı gidermeye çalışırız. Tabi bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle bankaların gözünde ideal bir müşteri olmak gerekiyor. İdeal müşteri tanımı; günümüzde kredi notuna bakılarak ortaya çıkarılıyor. 5 farklı kategoriye ayrılan bu grup içerisinde iyi ve çok iyi sınıfında olan müşterilere bankalar çok rahat kredi imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca bu grupta olanların işlemleri de çok hızlı bir şekilde halledilerek sorun çıkarmadan paranın onların hesabınıza geçirilmesi sağlanmaktadır. Tabi bunun dışında kalan en riskli, orta riskli ve az riskli olan gruptakilerin ise kredi çekmesi çok kolay olmamaktadır.

Düşük Kredi Notuyla Kredi Çekebilmek

Bu üç gruptan birisindeyseniz bankadan kredi çekmek çok basit olmayacaktır. En azından diğer iki sınıfta olanlara göre kolay olmayacaktır. Bazı bankalar bu tür grup içinde olan müşterilerine bazı kolaylıklar sağlıyor. Aktif Bank, Finansbank, Cepteteb ve ING bank internet üzerinden yapılan başvurularda bu tür müşterilerinden evrak talep etmiyor. Tabi bu noktada unutulmaması gereken düşük kredi notu nedeniyle uygulanacak faiz oranlarının normalin biraz üzerine olacağıdır. Eğer çekeceğiniz kredi limiti belirli bir seviyenin altında kalırsa gelir belgenize bakarak size istediğiniz krediyi sunacaklardır. Ancak yüksek miktarda talep edilecek olan krediler için farklı yolları izlemek gerekecektir.

Öncelikle diyelim ki 100 bin TL kredi çekmek istiyorsanız ancak kredi notunuzun düşük olması nedeniyle bu işlemi yapamıyorsunuz. Yinede üç farklı yöntemden birisini kullanarak krediyi çekebilirsiniz. Öncelikle kendinize bir kefil bulmalısınız. Günümüzde bu en zor olan durumlardan birisidir. Çünkü insanlar borçlarını ödemeyeceğini düşündükleri insanlara kefil olmayı tercih etmiyor. Bu olmazsa bir teminat göstererek kredi talep edilebilir. Bu ev, araba veya arsa olabilir.

Ekspertiz yapıldıktan sonra çekilecek bedeli karşılayacağı kabul edilirse işlem onaylanacaktır. Bu iki seçeneği de yerine getiremiyorsanız yapabileceğiniz sadece düşük miktara sahip olan kredi çekmek olacaktır. Tabi bunu da evrak istemeyen kurumlara giderek yapabilirsiniz. Bazı bankalar en riskli grupta olan müşterilerine hiçbir şekilde kredi vermeyi tercih etmiyor. Kredi Notu Yükselir mi?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kullanılmaya başladığı andan itibaren kullanıcıların çok dikkatli olması gerekiyor. Eğer bankalar ile çok sık işlem yapan birisiyseniz notunuzun düşmemesine odaklanmanızda fayda var. Çünkü not düştükten sonra bankalar karşısında sizde ne kadar iyi bir insan olursanız olun güvenilmez birisi olarak kabul edileceksiniz. Notun nasıl yükseltileceğine değinmeden önce notun nasıl düşeceği hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım. Çekmiş olduğunuz krediyi gününde ve tam olarak ödemediyseniz, borç durumunda ciddi dalgalanmaların yaşanması, yeni ürünlerin açılarak risk oranının yükseltilmesi ve yüksek kredi oranına sahip olmanız notunuzun çok kısa bir sürede düşmesine neden olabilmektedir. Peki, düşük bir notunuz varsa yapmanız gerekenler nelerdir?

Kredi Notunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyelim ki 1100 ile 1499 arasında yer alan az riskli grupta yer alıyorsunuz. Ancak siz çok iyi sınıfına gitmek istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken işlemler vardır. Öncelikle bankalara karşı olduğunuz tüm sorumlukları aksatmadan yerine getirmelisiniz. Krediniz varsa ve ödeyemiyorsanız bunları yapılandırarak işleme başlayabilirsiniz. Bunun ardından taksit atlatmadan borcunuzu ödemelisiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız yine son gün gelmeden borcunuzu ödemelisiniz. Bir gün gecikmesi çok da önemli olarak kabul edilmez ancak yinede hesaplamaya dahil edilir. Hesaplarınızda mutlaka para bulundurmalısınız. Bankaya güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Borç ve limit oranında ise yüksek olmamaya dikkat etmelisiniz.

Kredi notunun hesaplanmasını etkileyen en önemli iki seçenek %35 oranında kredili ürün ödemelerinin alışkanlıkları, %35 oranında borç durumu ve mevcut hesabın durumudur. Bu iki işleme o nedenle çok dikkat edilmelidir. Sürekli olarak kredi talep ediyorsanız %10 oranın da bir etki yansıyacaktır. Bu detayların tamamını dikkat ederek kredi notunuzun düzenli olarak yükselmesini sağlayabilirsiniz. Eğer borçlarınızdan birisi avukata takılmışsa en az 5 yıl boyunca tüm kredi notu hesaplamalarına bu işlem takılacaktır.

Bu da notunuzun daha yavaş yükselmesine neden olacaktır. Ne kadar düşük bir notunuz olursa olsun bankaların istediği bir müşteri olmak için farklı yolları izleyebilirsiniz. Kredi çekerek notunuzu yükseltmek için kefil yardımıyla ya da ipotek vererek kredi notunuzu yükseltme yolunu da tercih edebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz