Yatırımcı Arıyorum

E-Devlet’i Ne Kadar Kullanıyoruz?

E Devleti Kullanmak

Eğitimden sağlığa, nüfus işlerinden tapu işlerine kadar hemen hemen pek çok hizmet E-Devlet aracılığı ile veriliyor. Peki, biz E-Devlet’i ne kadar tanıyoruz ve kullanıyoruz. E-Devlet hizmetlerinden yararlanmak için neler yapmalıyız?

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresini almak için bulunduğunuz yerdeki PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. PTT şubelerinden imzanız ve küçük bir ücret karşılığı alacağınız D-Devlet şifreniz ile masaüstü, dizüstü bilgisayarlardan girebileceğiniz gibi cep telefonlarınızdan da giriş yaparak hizmetleri kullanabilirsiniz.

E-Devlet – Giriş ekranı – TC kimlik numaranız ve size verilen E-Devlet şifresini girmeniz yeterlidir. Eğer isterseniz giriş yaptıktan sonra geçici şifrenizi size uygun bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

E Devlet İle Neler Yapılabilir?

E-Devlet hizmetleri artık pek çok kurumu kapsıyor. Adalet bakanlığından Milli Eğitime kadar pek çok hizmet hakkında bilgi sahibi olabilir ve işlem yapabilirsiniz.

E-Devlette Yapılabilecek İşlemler

Adalet Bakanlığı Uyap Portal 

Adalet Bakanlığına bağlı Ulusal Yargı Ağı Portalı (UYAP), vatandaş portal girişi yaparak adınıza açılmış dava ve icra olup olmadığını sorgulatabilir, anlık olarak portal üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Eğer avukat, bilirkişi ya da arabulucu iseniz; E-Devlet şifrenizle dosyalara ulaşabilir, evrak takibi yapabilir, dava ve icra açabilir ve beyan yazılarınızı gönderebilirsiniz.

Ayrıca hâkimlik ya da savcılık sınavına girdiyseniz sonuçları buradan öğrenebilirsiniz.

Nüfus Müdürlükleri

Eskiden muhtarların kapısını aşındırdığımız günler geride kaldı. E-Devlet şifresiyle nüfus müdürlüklerinde yapılan ikametgâh belgenizi alabilir, yeni adres bildiriminde bulunabilir ve ehliyet – pasaport işlemlerinizi yapabilir ve yeni kimlik başvurusunda bulunabilirsiniz. Tüm bu işlemler artık elektronik ortamda gerçekleşiyor. Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Geri Ödemesiz Devlet Desteği

Emniyet Müdürlükleri

E-Devlet şifreniz ile sayfanıza girdiğinizde, illerin emniyet müdürlüklerinin yarı sıra Emniyet Genel Müdürlüğünün web sayfalarına kolayca ulaşmanız imkânı var arıca bu kolaylık pek çok kurum için sağlanmış durumda.

Maliye Hizmetleri

Vergilendirme ile ilgili tüm sorgulama işlerinizi, trafik cezalarınızı, ödeme işlemlerinizi yapabileceğiniz maliye hizmetleri de artık bir tık yakınınızda. Ayrıca yeni vergi yasaları ve tebligat kanunları ile ilgili her bilgiye ulaşmanız mümkün.

Valiliklerin Web Sayfaları

Tıpkı emniyet müdürlükleri gibi her ilin valiliklerinin web sayfalarına kolayca ulaşmanız mümkün. Bu sayfalara girerek gerekli sorgulamaları yapıp, bilgi alabilirsiniz.

Cimer – Bimer

Cumhurbaşkanlığı İletişim merkezi (Cimer) ve Başbakanlık İletişim merkezi (Bimer’e) E-Devlet aracılığıyla kolayca ulaşıp, şikâyetlerinizi yazabilir ve sonuçları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Emeklilik ve Aylık Bilgilerini Sorgulama

E-Devlet aracılığı ile emekli aylık bilginizi sorgulayabilir, maaşınızdan yapılan kesintileri öğrenebilir ve gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Ayrıca çalışan iseniz ve emekli olmuş iseniz bile prim ödenme gün sayınızı öğrenebilir ve bunla ilgili başvurularınızı yapabilirsiniz.

Veraset İlamı Sorgulama

Soy ağacı sorgulama ve askerlik belgesi sorgulamanın ardından bir hizmette veraset belgesi sorgulama olarak verilmeye başlandı. Ailenizde vefat eden kişinin TC kimlik numarasını sisteme girdiğiniz takdirde miras hakkınızın bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz – Elektrik Borcu Sorgulama

Doğalgaz ve elektrik borçlarınızı portal üzerinden sorgulayabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Arıca abonelik açıp kapama işlerini de E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Devletin Bayanlara Sunduğu Destek Kredileri

Türk Telekom ve GSM Sorgulama

Türk Telekom abonelik borç ve alacak sorgulama, yeni mobil hat başvurusu işlemlerini yapabilir ve GSM operatörlerinde adınıza açılmış hatların sorgulamasını yapabilirsiniz. Böylece izniniz haricinde yapılan hat işlemlerinden haberdar olmuş bulunursunuz ve gerekli yasal işlemleri yapabilirsiniz.

Öğrenci İşleri ve YÖKSİS

Yüksek öğretim kurumuna bağlı öğrencilerin ve AÖF öğrencilerinin yararlandığı sistemde, kayıt yaptırabilir, harç ödemelerinizi yapabilir, öğrencilik durumunuzu görüntüleyebilir ve mezuniyet belgenizi alabilirsiniz.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı

Bu kurumda Türkiye deprem tehlike haritaları ile hizmet veriyor. Türkiye’nin deprem haritasına bakarak bulunduğunuz bölgenin risk derecesini görebilirsiniz.

Tapu İşlemleri

Tapu bilgileri sorgulama, tapu ve kadastro harç bilgileri sorgulama, tapu bilgiler doğrulama gibi pek çok işlemi de E-Devlet aracılığıyla yapabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz