Yatırımcı Arıyorum

E-Posta Pazarlama Örnekleri

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta, en anlaşılır tabiri ile, işletmelerin ürettikleri ürünlerin ve verdikleri hizmetlerin, e-posta yolu ile tanıtımı anlamına gelmektedir. E-posta pazarlaması, üst düzey bir dijital medya kanalıdır ve müşterilerin kazanılması ve elde tutulması için önemlidir.

Bir diğer tanımlama ise, müşteri/müşteriler ile ilişkileri geliştirmek amacı ile, e-postanın kullanılmasıdır. E-posta pazarlama,sosyal medya, bloglar ve web siteleri vb. yollarla, çevrimiçi pazarlamayı kapsayan internet pazarlamasının bir bölümüdür.

Posta servisi yoluyla posta göndermek yerine, e-posta ile postaları iletmek daha sorunsuzdur. Normal postalarda, postalar kaybolabilir ya da dağıtımda gecikme yaşanabilir ancak e-postalar iletim açısından daha da garantidir.

E-posta pazarlaması, işletmelerin müşterilerini bilgilendirmelerini ve pazarlama mesajlarını müşterilerine ulaştırılmasını sağlar.

E-Posta Pazarlamasının Avantajları

E-posta pazarlamasının işletmeler için bazı avantajları bulunmaktadır.

 • Yeni müşteriler edinmek için aktif bir kanaldır.

E-posta pazarlaması, yeni müşteriler edinmek için Facebook ve Twitter’den 40 kat daha fazla etkilidir.

 • Diğer iletişim kanallarıyla kolayca entegre edilebilir.

Kitlenizi büyütmek, e-postalarınızı sosyal medya platformlarındaki profillerinizle karıştırmak, SMS ya da web push (web site) bildirimleri yapma şansınızı kullanırsınız.

 • Seo’nuza yardımcı olur.

Paylaşmaya değer içerik oluşturun. Abonelerinize gönderin. Geri bağlanın ve web sitenize trafik çekin.

Bir e-posta pazarlama işini başlatmak için nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

E- Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlaması yapmak için birkaç yöntemi takip etmeniz yeterlidir.

 • Hedefleri belirlemek
 • Bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmak
 • Bir pazarlama e-postası yazmak
 • E-posta sıklığını seçmek

E-Posta Pazarlama Hedefleri Nasıl Belirlenir?

İşletmenizi neden e-posta ile pazarlayacağınızdan emin olmalısınız. Hedefleriniz;

 • Hedef kitleyi ve her kampanyadan nasıl yararlanabileceğinizi belirleyin.
 • Bütçenizi, kaynaklarınızı, zamanınızı ve becerilerinizi aklınızda bulundurun.
 • Hedeflerinizi tamamlamak için son bir tarih belirleyin.
 • Hangi KPI’ların (performans göstergesi) kampanyanızın başarısını izleyeceğinizi belirleyin.

Bir E-Posta Listesi Nasıl Oluşturulur?

Bir e-posta hedeflerinizi anladığınız an, e-posta için bir kişi veri tabanı oluşturmanız gerekir. Yeni aboneleri çekmek için izleyeceğiniz yollar ise;

 • Sendpulse’e Kayıt Olun

E-posta kampanyanızı, web siteniz üzerinden tanıtın. Abonelik formlarını kullanın. Formları, sitenizin yoğun trafik alanlarına (alt bilgi, kenar çubuğu ya da blog yayınlarınızın sonuna) yerleştirin. En iyi hangisi trafik çekiyorsa, abonelik formlarının yerleştirilmesine buna göre karar verin.

Abonelik formları 4 türdür. Gömülü, açılır, kayan ya da sabit. Sendpulse, gereksinimlerinizi karşılamak için 4 tür abonelik formu oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca müşterinin kolayca abone olması için abonelik sisteminin kolay olması gerekir. Kullanıcıların e-posta adresini kolayca yazabildiğinden emin olun.

E-posta Pazarlama Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

E-posta pazarlama kampanyası oluşturmak için yapmanız gerekenler:

 • Posta listenizi seçin.
 • E-postanızı uygun bir şablona göre oluşturun ve kendi e-postanızı yapın.
 • Kampanya ayarlarını ve izlemeyi kontrol edin.
 • Test e-postası gönderin
 • Bilgi tabanınızdaki bir e-posta pazarlama kampanyası için daha ayrıntılı bir plana göz atın.

Kampanyalarda Kullanılabilecek E-Posta Türleri

Tetiklenmiş E-Posta

Bu e-postalar otomatiktir ve kullanıcıların davranışlarına veya müşterilerin yaşam döngüsündeki aşamalarına dayanır. Karşılama e-postaları, yıldönümü e-postaları, terk edilmiş alışveriş e-postaları, işlem e-postaları ve yeniden katılım e-postaları gibi.

Sürekli E-Postalar

Bu e-postalar, müşteriler ve izleyiciler ile ana diyaloğu oluşturur. Bunlar özel teklifler, satışlar, indirimler, eğitim bilgileri ya da duyurular içeren promosyon e-postalarıdır.

Hangi tür e-postayı göndermeyi seçerseniz seçin, abonelerinizin açılacağı bir e-posta kopyasının nasıl yapılacağına ilişkin bazı standart kuralları vardır.

Pazarlama E-Postası Nasıl Yazılır?

E-postanızı oluştururken şu ipuçları size yardımcı olacaktır.

 • Akılda kalıcı bir konu satırı oluşturun. 20 karakterle sınırlandırın ve mantıklı bir ön başlık ile birlikte kullanın. Bu şekilde aboneleriniz gelen kutularını kontrol ederken, e-postalarınız hakkında mümkün olduğunca çok bilgi toplarlar.
 • İlgili içeriklerinizi kişiselleştirin. Kitlenizi, gelecekteki alakalı ve faydalı e-postaları yaşlarına, konumlarına, cinsiyetlerine ve tercihlerine göre bölümlere ayırın.
 • E-postanızı kısa tutun. Ortalama olarak bir e-postanın okunma süresinin en çok 15 saniye olduğunu var sayarsak, sıkıcı olmayan e-postalar yazmaya özen gösterin.
 • Harekete geçirilebilir bir CTA butonu (linke ya da forma yönlendiren) yapın. Bu buton, Şimdi Satın Al ya da Evet, abone olmak istiyorum gibi açık bir harekete geçirme ifadeleri içermelidir.

Konu hakkında genel bilgi almak için: E-posta Yazım Kuralları adlı içeriği inceleyebilirsiniz.

Ne Sıklıkta E-Posta Pazarlama Kampanyaları Gönderiliyor?

İstatistiklere göre şirketler müşterilerine 2-4 e-posta gönderiyor. Peki siz müşterilerinize hangi sıklıkta e-posta göndermelisiniz? Bunun için yapmanız gereken bir iki şey var. İlk olarak bu konuyu abonelik formunda ele elmanız gerekir. Kullanıcılara, e-postanızı günlük, haftalık ya da aylık alma seçeneklerini sunun. Bunun için kullanıcıların e-posta kampanyalarınıza abone olması gerekir.

Açık oranları ve abonelik iptal sayısını izleyin. E-postalarınızın sıklığını bu rakamlara göre değiştirin.

Kullanıcıların katılımlarının kökünü inceleyin.

Bazı aboneler yalnızca promosyon e-postaları almakla ilgilenmeyebilir. Bir diğeri satışlarınızla ilgilenirken bir diğeri de bültenlerinizi ve blog gönderilerinizi görmezden gelebilir. Kullanıcılarınızın içerik tercihlerini belirtmesine izin verin ve buna göre ayarlamalarınızı yapın.

E-Posta Pazarlama Sonuçlarını Ölçme

Kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını izlemek için karşılık gelen KPI’ları seçin.

 • Abonelerin gelen kutularına teslim edilmeyen e-posta sayısı
 • Açılan e-postaların sayısı
 • E-postalarınızdaki bağlantıları açan ve tıklayan kullanıcıların sayısı
 • Abonelikten çıkma bağlantısını tıklayan alıcıların sayısı
 • E-postalarınızı spam olarak işaretleyen kullanıcı sayısı
 • İstenen işlemi gerçekleştiren kullanıcı sayısı. Bir satın alma, indirme veya abone olma gibi

Bu performans ölçümü, e-posta kampanyanızın başarı oranını belirlemeye yardımcı olacaktır.

E-Posta Pazarlama Maliyeti

E-posta, maliyet açısından da avantaj sağlar. Baskı maliyetiniz yoktur ya da reklam ücreti ödemezsiniz. Posta ücreti ya da TV -radyo yayın ücretiniz de yoktur. En maliyetsiz pazarlama aracı olduğunu söylemek mümkündür. Yani 1 Dolar harcama yapsanız 40 Dolar getirisi olacaktır.

E-Posta Pazarlaması Kişiselleştirilebilir Mi?

Evet, kişiselleştirilebilir. Bireysel müşterilere, özel günlerinde örneğin doğum günü gibi günlerde, mal veya hizmetler konusunda özel fırsatlar sunmak, postanın kişiselleştirilmesine bir örnektir.

Diyelim ki bir restoran ya da bir mağaza, sürekli kendilerinden hizmet alan müşterilerine, ürün ve hizmetlerde, müşterinin doğum gününe özel yüzde 50 indirim yapar ve bir bilgilendirme e-postası gönderebilir. Bu da hem müşteri memnuniyetini hem de müşteri sadakatini artırır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz