Yatırımcı Arıyorum

E-Teminat Dönemi

Ticarete destek ve katkı sağlayan teminat mektupları, daha hızlı ve etkin ticaretin desteklenmesi için dijital sisteme taşındı. İhracat alanında daha hızlı ve daha verimli ticari döngünün sağlanması için uygulanan e-teminat sistemi, 3 farklı bankanın girişimiyle kullanılmaya başlandı.

Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası ile QNB Finansbank, e-teminat uygulaması için gerekli sistem kuruluşunu tamamladığını belirtti. 2019 yılı sonuna kadar da daha farklı birçok bankanın da bu sisteme geçeceği tahmin ediliyor.

E-Teminat Nedir?

Ticarette yapılan yenilikler dahilinde e-teminat sistemi, ulusal ve global yatırımcılara rahatlık sağlayacak bir sistemdir. İş yapma kolaylığı sağlayan ve ticari sirkülasyonun daha hızlı yapılmasını sağlayacak sistem, online platformlar aracılığıyla uygulanıyor.

İhracat alanında bankalardan alınan teminat mektupları, zamanın daha verimli kullanılması ve prosedürlerin kolaylıkla halledilmesi için internet hızından yararlanılarak sürdürülecek. Aynı kapsamda e-taahhüt sisteminin de uygulanacağı, hükümetin yeni çalışmaları arasında yer alıyor.

E-Teminatın Avantajları Nelerdir?

Zamandan ve paradan tasarruf yapmayı sağlayan e-teminat sistemi, ticarin durgun süreçlerinin yok edilmesinde etkili olacak bir sistemdir. Ticaret beklemeye gelmez düşüncesiyle hayata geçirilen elektronik sistem, gereksiz zaman kayıplarının önlenmesi ve maliyetten avantaj elde edilmesini sağlıyor.

Üstelik sahteciliklerin önlenmesinde avantaj sağlayan e Teminat sistemi, Ticaret Bakanlığı projesi olarak uygulanmaya başlıyor. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kapsamında hazırlanan teminat mektupları, dijital çağın nimetlerinden yararlanılarak tamamen online sistem üzerinden uygulanmaya başlanıyor.

Tüm Dünya’da ekonomik ve ticari sistemleri, dijital teknolojilerle senkronize edilmesi ve kıtalar arası işlemlerin bile saniyeler içinde yapılması, Türkiye’de de uzun süren işlemlerin daha pratik ve güvenilir sistemleri üzerinden yapılmasını sağlıyor. Küresel ticarete geç kalmamak ve ekonomi verileriyle eş zamanlı çalışmalar yapmak için, kolaylık, rahatlık ve avantaj sağlayacak bir sistemdir.

E-Teminat Sistemi Nasıl Kullanılır?

Kağıt üzerinden düzenlenen teminat mektupları, dijital sisteme taşınarak kamu iş yükünün de azaltılmasına katkı sağlıyor. Dijital sistemlerin ülkelere en büyük katkı ve avantajı, insan yükünün azaltılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasıdır.

Gümrük İdarelerine iletilen teminat mektupları, başlangıçta üç banka kuruluşu aracılığıyla uygulanıyor. Elektronik Teminat sistemi, Ticaret Bakanlığı dahilinde BİLGE sistem üzerinden uygulanıyor. Sistemin sorunsuz işlemesi için merkezi sicil kayıt sistemi oluşturularak, elektronik teminat ağı oluşturulmuştur.

Ticaretin, ekonomi ve sanayinin elektronik sistemler üzerinden sürdürülmesi, tüm dünyada dijital sistemlerin kullanılması, Ticaret Bakanlığı’nın yeni uygulamalarının kaynağı olarak belirtiliyor. Ticaret Açığı, Ticaret Fazlası ve Cari Hesap Açığı

Türkiye’de E Sistem Dönemi

Dünya para piyasalarına yön veren, hatta Amerika ve Çin arasında samimi ekonomik hatlar ören dijital ticaret sistemleri, hemen her ülkede yeniliklerle kabul edilmeye başlanıyor. Herhangi bir akıllı cihazdan veya kripto yazılımlardan ötürü, kıtalar arası savaşlara dönüşen “E” sistemin ne kadar güçlü olduğu, Türkiye’de henüz çok yeni anlaşılıyor.

Hızlı girişim seçkileriyle 3 E-sistemini proje olarak sunan Ticaret Bakanlığı;

  1. E-Belge
  2. E-Teminat
  3. E-Tedarik

Sistemlerini 2019 yenilikleriyle sunuyor. İşletmelere ticari kolaylık ve rahatlık sağlaması planlanan E sistemler, milli sermayeye katkı sağlamanın yanı sıra gereksiz bütçe giderlerinin ve açıklarının önlenmesinde de katkı sağlayacak. Üstelik Dünya teknolojilerine eşlik etmenin yegane yöntemlerinden biri, dijital çağın dijital sistemlerine entegre olmaktır.

Devlet muhasebe bilişim sistemi kurularak E-Belge uygulamalarıyla, ticaret ehlinin eli rahatlatılacak. BİLGE sistemiyle de e-Teminat mektupları, uluslararası ticarete hız ve verim kazandıracak şekilde dizayn ediliyor.

E Teminat Sistemi, Güvenilir mi?

E-Teminat sistemi ve tebliği yürürlüğe alınarak, güvenilir ağ üzerinden doğrulaması ve iletilmesi sağlanıyor. Elektronik teminat mektuplarının doğrulanması ve veri tabanında muhafaza edilmesinin yanı sıra iletimi, tazmin edilmesi veya iadesi gibi işlemlerin tamamı, dijital senkronizasyon ile sağlanacak.

Teminat mektuplarında vade uzatma işlemleri ve elektronik ortamdan yürütülmesine dair hazırlanan tebliğ, yürürlüğe girdi. Resmi niteliklerde kağıt üzerinde hazırlanan teminat mektupları ile aynı şekilde hazırlanan ve aynı statüde kullanılabilen e-teminat mektupları, dosya hazırlamam departmanlarından posta iletim ve süreçteki işlem yapan tüm birimlerin de iş yükünün azalmasını, ticaretin hızlı şekilde yapılmasını sağlayacak niteliktedir.

Yazılımlar, donanımlar, geliştirilmiş teknolojiler ve alt yapı programlarıyla tasarım edilen E sistemler, devlet bünyesinde yapılan ve güvenlik- gizlilik ağ kombinasyonlarıyla uygulamaya geçilen sistemlerdir. Uygulamalar elektronik imza formunda temin edileceği için oldukça güvenlidir.

E-Teminat Sistemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle uygulanan elektronik teminat sistemi, banka kuruluşlarının sistem kurulumlarıyla kullanılmaya başlandı.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz