Yatırımcı Arıyorum

E-Ticaret İşi Yapan Firmaların Müşteriyi Etkileme Yolları

E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Somut bir mağazanın önünden geçerken ilk olarak dikkatinizi çeken bir vitrin olacaktır. Vitrinde sizi kendine çeken detaylar bulunmaktadır. Ya da kapıda sizi karşılayan güler yüzlü mağaza çalışanı o mağazayı gezmeniz için bir dürtü oluşturacaktır. Bunların yanı sıra mağazanın dekorasyonu, ürünlerin dizilimi gibi etkenler de o mağazadan alışveriş yapmanız için sizi zorlamaktadır.

Bunların her biri herkes tarafından bilinmektedir. Peki, e-ticaret yaparken müşteriyi etkilemenin yolları fiziki bir mağazanın kullandığı yollar ile aynı mıdır? Aslında temelde aynı olan yollar e-ticarette biraz daha değişiklik göstererek gün yüzüne çıkmaktadır.

E-Ticaret Yaparken Müşteri Memnuniyeti

Fiziki bir mağazaya oranla müşterinin dikkatini çekmek e-ticarette daha zordur. Çünkü dikkatini dağıtabilecek reklamlar ve diğer siteler bir tık uzağındadır. Alışveriş sırasında ortaya çıkabilecek en küçük bir problem bile itibar kaybetmenize ve mevcut müşteriyi kaçırmanıza neden olacaktır. Bu yüzden e-ticaret işi yapan girişimciler müşteriyi etkilemenin yollarını öğrenmelidir. Bu yazımızda pratik yöntemler ile müşteriyi etkilemenin en kolay yollarını sizlere sunuyoruz.

E-Ticarette Daha Fazla Kazanma Yöntemleri

%X’e Varan İndirimler

Fiziki bir mağazanın vitrininde görüp içeri daldığınız örneğin %70’e varan indirimler sloganı, e-ticaret alanında da genellikle kullanılan bir yöntemdir. Burada dikkat etmeniz gereken ise ifade şekilleridir. %10 ile %70 arası indirim demek yerine %70’e varan indirim demek aynı anlama gelmektedir. Fakat müşteri her zaman daha yüksek indirim oranına dikkat edecektir. Bu yüzden %10 kısmını ilave etmek müşterinin kafasını hesap yapmakla uğraştıracak ve sonucunda müşteri kaybı yaşama ihtimaliniz artacaktır. Bunun yerine onun dikkatini yüksek orana verecek şekilde ifade etmelisiniz.

Sitenizin Hızı Yüksek Olmalıdır

Gelişen teknoloji ile internet hızının yüksek seviyelere çıkması potansiyel müşteri adayının sabırsız olmasını sağlamıştır. Yavaş bir siteye sahip olmak müşteri potansiyelinizi neredeyse yarı yarıya indiriyor. Sitenin yavaş olması nedeniyle daha ilk başta alışveriş yapmaktan çekinmenin yanı sıra ilk alışverişinden sonra bir daha aynı e-ticaret sitesinden alışveriş yapmaktan kaçınıyorlar. Ayrıca internet ortamında kötü bir itibar bırakmanıza neden oluyor. Bu yüzden sitenizin hızını getirebileceğiniz en yüksek aşamaya getirmeye gayret edin.

Büyük Satın Al Butonları

Yapılan bir araştırmaya göre büyük ve kalın satın al butonları, alışveriş oranını olumlu yönde etkilemektedir. Bir ürünü beğenen müşteri, satın al butonunu aramaya başlıyor ve bulduğu zaman artık alışveriş yapmaktan vazgeçmiş oluyor. Bu yüzden kullandığınız satın al ve sepete ekle butonlarını kalın ve büyük yapmaya gayret edin.

Ücretsiz Kargo Hizmeti

Müşterileri indirimli ürün ile ücretsiz kargo hizmeti olan ürün arasında net bir şekilde ücretsiz kargoyu seçmektedir. 100 lira olan ürün ile 125 lira olup ücretsiz kargo hizmeti sağlayan ürün arasında tercih yapan müşteriler psikolojik açıdan 125 lira olan ürünü tercih etmektedir. Bu yüzden bir ürünü indirimli kapsamında satmak yerine ürüne kargo bedelini de ekleyip ücretsiz kargo olarak satmak daha çok kazanmanızı sağlayacaktır. Buna benzer olarak sayısal ifadeler psikolojik olarak müşteriyi etkilemektedir. 100 lira olan ürün ile 99.99 lira olan ürün aslında aynı paraya denk gelmektedir. Fakat müşteriler her zaman daha az gibi geldiği için 99.99 lira olan ürünü tercih etmektedir.

Odağı, Satılacak Ürün Üzerinde Tutmak

Bir afişte, sitede veya vitrinde dikkatinizi çeken yerler olacaktır. İşte mağaza sahiplerinin ve e-ticaret ile uğraşan kişilerin özellikle odağı istedikleri ürüne yansıtmaları olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu sayede müşteri o ürüne dikkat edecek ve almak isteyecektir. Odağı yansıtma işlemi e-ticaret sitelerinde daha önemlidir. Çünkü müşteriler alacakları ürüne dokunamadıkları için sadece görerek tercih etmektedir. Bu yüzden daha profesyonel bir şekilde odak belirlemelisiniz.

Kupon Kodları Sunmak

E-ticaret siteleri mail ile üye olan müşterilere belirli zamanlarda kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyalar kapsamında müşterilerine özel indirim kuponları ve promosyon kodları göndermektedir. Satın alma işlemi sırasında bunu giren müşteri alacağı ürünü indirimli bir şekilde almaktadır. Bu da sitenizi tekrar ve tekrar kullanması için onu teşvik edecektir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz