Yatırımcı Arıyorum

E-ticaret Sistemi ile Şirketinizi Büyütün

E ticaret ile İşleri Büyütmek

Eski dönemlerdeki geleneksel yöntemlerden olan herhangi bir işlek mekanda mağaza açarak  müşterilerin gelmesini bekleme zamanlarını çoktan aştık. Artık müşterilerin sizlerin mağazanızın önünden geçerken veya şirketinizin bulunduğu çevrede iken size uğramaları yerine diledikleri her zaman size ulaşabilecekleri bir dönem başladı. Ancak bu döneme; Çin, Avrupa Birliği ve Amerika başta olmak üzere birçok ülke şirketleri giriş yaparken, Türkiye henüz e-ticaret konusunda yeterli deneyime ulaşabilmiş değil. Bu nedenle de e -ticaretin geliştirilmesi ile ilgili her yıl çok daha farklı projeler ortaya çıkarılır ve etkili bir şekilde uygulanması için gayret edilir. Peki e-ticaret siteleri şirketinize ne tür katkılarda bulunacak;

  • Çok daha geniş bir müşteri ağına ulaşmanızın sağlanacak olması
  • Ürünlerinizin tanıtım ve reklamlarını yapma zahmetinden kurtulacak olmanız
  • Her ürün için canlı görseller gireceğiniz için görsel zenginlik yaratacak olmanız
  • Çok daha kurumsal bir kimlik kazanmanız

gibi avantajlar e-ticaret web sitesi kurmanın sizlere sağlayacağı onlarca yarardan yalnızca birkaç tanesidir. Ayrıca yapacağınız çeşitli bilişim çalışmaları ile birlikte bu yarar ve katkıları çok daha fazla arttırabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurmak zor mu?

En kolay işlerden bir tanesi olarak sayılabilecek e-ticaret web sitesi kurma işlemi, sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Yalnızca ürün giriş yerini ve ürün bitişlerini sıkı bir şekilde takip etmeniz ile birlikte Işlemlerinizi çok daha kolay bir hale getirmiş olursunuz. Üstelik idrasoft gibi hazır e-ticaret yazılımları sayesinde ekstra yorulmadan ve işlem yapmadan e-ticaret sahibi olabilirsiniz. Ancak bu tarz platformların belirli bir yıllık ücretleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. E-ticaret web sitesi kurduğunuzda aşağıdaki işlem basamaklarını takip edebilirsiniz. E-Ticaret İşi Yapan Firmaların Müşteriyi Etkileme Yolları

  • Öncelikli olarak sizlere verilecek bir panel ve giriş bilgilerini kayıt altına alın
  • Kuruluşunuzda yer alan bütün ürünlerin teker teker sistem içerisinde belirli açıklamalar ile birlikte girişlerini yaptım
  • Ekstra indirim veya kampanyalar uygulamak istediğiniz ürünlerde mutlaka bunu belirtin.
  • Gerekli Seo çalışmaları, e-ticaret ve bilişim çalışmalarından sonra kuruluşunuzun yükselişini sağlayın.

Gerekli takipleri yaptığınız sürece e-ticaret kullanmanın en karlı işlerden bir tanesi olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Kobiler e-ticaret konusunda neden zayıf kalıyor?

Küçük şirketler için e-ticaret veya büyük şirketler için e-ticaret gibi uygulamalar, her ne kadar çok fazla bilişim altyapısı istemese bile yine de birçok firma bu alana fazla yanaşmaz. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerinden bir tanesi de genellikle kuruluşların böyle bir alana hem maddi hem de manevi yatırım yapmaya zaman bulamamaları ile ilgilidir. Bazı kuruluşlar ise  çeşitli mali daralmalardan dolayı e-ticaret alanına yönelmez. Ekstradan bunun için bir eleman alımının yapılması ve tüm bunlara ek olarak yıllık ödenecek e-ticaret yazılım ücreti bu tarz işletmelerin gözünü korkutur.

Türkiye’de e-ticaret sistemini kullanan kobi sayısının %24’lerde kalması ise durumun aslında görünenden çok daha ciddi olduğunu ortaya koyuyor. N11 veya GittiGidiyor gibi çeşitli e-ticaret web sitelerini kullanarak çok daha karlı işlemler yapma imkanı bulunurken, kobilerin bu alandan uzak kalmaları onların orta gelir tuzağına düşmelerine de neden oluyor.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan e-ticaret iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

E-ticaret platformu kurma maliyeti ne kadar?

Piyasadaki en küçük işletmelerin veya kobilere göre daha fazla büyümüş bazı büyük şirketlerin e-ticaret kuramamasına neden olan faktörlerden bir tanesi de bu tarz e-ticaret platformlarının maliyetli görülmesiyle yakından ilgisi bulunmaktadır. Ancak durum sanılanın tam aksine oldukça farklıdır. KOBİ Vadisi olarak profesyonel ekibimiz ile birlikte yaptığımız araştırmalar sonucunda herhangi bir kobinin e-ticaret web sitesi kurması 600-2000 TL gibi düşük rakamlarla başlamaktadır. Çok daha karmaşık sistemler ile özel olarak hazırlayacağınız e-ticaret web sitelerinde ise ödeyeceğiniz miktar ortalama olarak 20.000 civarlarına kadar çıkmaktadır.

E-ticaret web sitesi kurmanın kobilere getireceği kar oranı düşünüldüğünde bu rakamın aslında çok da makul olduğu görülüyor. Bu nedenle de Kobi Vadisi olarak işletmelerinin büyütmek isteyen veya büyük şirketlerinin her zaman büyük kalabilmesini sağlamak isteyen bütün kuruluşlar için, Hizmet Veren firmalara özel potansiyel müşteri bulma desteği sağlıyor. Aktif bir şirketseniz e-ticaret sistemlerinden ziyade yeni müşteri desteğine de ihtiyacınız var ise Hizmet Verenler tam size göre. Tek yapmanız gereken ücretsiz profesyonel üyelik oluşturarak bilgilerinizi ekleyin, yeni müşterilerden gelecek olan talepleri anlık olarak size iletelim. (Hizmet verenler üyelik sistemimiz geçici süreliğine kullanılmamaktadır)


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz