Yatırımcı Arıyorum

E-Ticaret Sitesi Açanlara Başarılı İpuçları

E-ticaret Yaparken Başarılı Olmanın Yöntemleri

Modern toplumların hemen hemen hepsi, internetten etkilenmiştir. Bu yeni veya var olan işletmeniz için de böyledir. Online ürün ve hizmet satıyorsanız, doğası gereği zorlukları olan ve sürekli büyüyen bir e-ticaret ekosisteminin bir parçasısınız.

Sıfırdan yeni bir e-ticaret kurulumu oluşturmak, zaman ve çaba gerektirir. Ancak temel bir strateji ve doğru araçlarla, kitlenizle iletişime giren ve harcamalarını sağlayan çevrimiçi bir varlık oluşturabilirsiniz.

E-ticaret Başarısının İpuçları

Web varlığınızı satışa nasıl dönüştüreceğiniz çeşitli faktörlere bağlıdır. Şirketinizin markalaştırıldığı ve pazarlandığı, ürünlerin müşterilere ulaştığından emin olduğunuz bir e-ticaret işi yapabilirsiniz. Markanızı tanıtmanın ve insanların ilgisini çekmenin bir başka yolu da, sosyal medyayı kullanmaktır. E-ticaret işinizi sosyal medyada da ilerletmelisiniz.

Küçük e-ticaret işinize başlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli öğeler vardır. Bazı detaylara ve online perakende satışa yönelik en iyi uygulamalara dikkat ederek, online işlemlerinizde istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Markanızı Düşünün

Dünyanın en popüler markalarından bazılarını düşünün. Coca Cola, Nike, Apple ve benzerlerinin hepsinin ortak yanları var, onları rekabetten ayıran logolar, sloganlar ve marka estetiği. Küçük bir işletme sahibi olarak, bu devlerin ayak izlerini takip etmeye ve sizi rakiplerinizden ayıran bir online marka oluşturmaya çalışmalısınız.

Şirketinizi nasıl markalaştırdığınız, insanların e-ticaret sitenizde ilk fark ettikleri şey olacaktır. Bu nedenle markanızın, şirketinizin değerini ve önceliklerini yansıttığından emin olun. Bunu doğru yaparsanız, istediğiniz müşteriyi kendinize çekecek ve istemediğiniz müşteriyi geri gönderebileceksiniz.

Not: konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için; marka gelişimi kategorisinde yer alan içerikleri de inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Web Sitenizi İlgi Çekici Hale Getirin

Web siteleri, e-ticaret işinin en önemli kısmıdır ve müşterilerin ve müşteri adaylarının sürekli ilgisini çekmelidir. Ürünler, ürünler hakkındaki bilgiler, ürünleri kullananların yorumları gibi pek çok özellik, web sitelerinden takip edilir. Bu yüzden sürekli olarak izleyicinin ilgisini çekmelidir.

Web siteniz sürekli güncel olmalı, ürünler hakkında videolar paylaşmalı, site sorunsuz çalışmalı ve tüketici için bir şeyler satın almasını kolaylaştırmalıdır. Küresel e-ticaret işlemleri milyon dolarları aşıyor. İnsanlar cep telefonlarından, tabletlerden ve bilgisayarlardan e-ticaret sitelerine giriş yapıyor. Ayrıca bunlar da düşünülerek gerekli uygulamalar düzenlenmelidir.

E-ticaret sitenizin mobil uygulamalara da açık olmasını sağlayın ki, bilgisayar kullanmadan, cep telefon aracılığı ile de giriş yapılsın ve satış sağlansın. Sayfa düzeni ve estetik seçimler, birleştirici güven oluşturma süreçleri için büyük önem taşır. Bu nedenle, ilgi çekici ve iyi işleyen bir web sitesi, sadece markanıza olan güveni artırmakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla satış yapacağınız anlamına da gelmektedir.

Bir e-ticaret sitesi kurarken şu uygulamalara dikkat etmeniz gerekir.

 • Web siteniz kullanıcı dostu olmalıdır.
 • Profesyonel arama motoru optimizasyonu olmalıdır.
 • Mobil cihazlardan erişilebilir olmalıdır.
 • Cazip, yüksek çözünürlüklü, optimize edilmiş ürün fotoğrafları içermelidir.
 • Kullanıcılar belirli öğeleri kolayca bulabilmelidir.
 • Ödeme işlemi hızlı ve kolay olmalıdır.
 • Birden fazla ödeme seçeneği mevcut olmalıdır.

Markalar modernleşme kapsamında iki üç yılda bir sitelerini yenilemeli ve döneme uygun hale getirmelidir. Siteniz yeterince trafik çekmiyorsa veya düşük bir satış dönüşüm oranına sahipse, kullanıcıların dikkatini çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek için yeniden değerlendirmeniz ve bazı güncellemeler yapmanız gerekir.

Bir web sitesi uzmanı değilseniz, profesyonel yardım almanız önerilir. Böylece hatalı işlemlerden doğan kayıplarınız olmayacaktır. Sitenizi ve içeriklerinizi sürekli güncel tutmalısınız.

Bir Pazarlama Planı Hazırlayın

Potansiyel müşterilerinizin varlığınız hakkında bir fikri bulunmazsa, sitenizi nasıl ziyaret edecek ve ürünlerinizi nasıl satın alacaklar?

Tüm sektörlerde olduğu gibi, e-ticaret siteleri de iyi pazarlama stratejilerine güvenir. Pazarlama bir işin can damarıdır. Harika bir ürününüz, mükemmel müşteri hizmetiniz, yüksek elde tutma ve yüksek organik büyümeniz olsa bile kendinize sormanız gereken şudur?

Bir sonraki gelir hedefime daha hızlı ulaşmak ister miyim?

Cevabınız “evet” ise o zaman pazarlamaya daha çok dikkatinizi yöneltmelisiniz. Pazarlama konusunda daha doğrudan bir yaklaşım benimsemek istiyorsanız, web reklâmları gibi dijital pazarlama yöntemlerinden doğrudan posta gibi daha geleneksel yöntemlere kadar birçok seçenek bulunmaktadır.

Şirketiniz hakkında bilgi sahibi olmanın kolay ve ücretsiz yolu, sosyal medya varlığı oluşturmaktır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformların her birinde markanız hakkında bilgi edinmek isteyen milyonlarca kullanıcı var.

Pazarlama planınızın bir kısmı, kullanıcıların sattığınız ürünlerle ilgili incelemeler yazmasına izin verir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, en büyük e-ticaret şirketlerinin bazılarının önemli bir özelliğidir. Hedef kitleniz dijital meraklı müşterileri içeriyorsa, benzer düşünen müşterilere konuşma fırsatı vermek, online mağazanıza olan güveni artırabilir.

Siparişlerin Yerine Getirildiğinden Emin Olun

Siparişlerin yerine getirilmesi müşteri memnuniyeti ile yakından ilgilidir. Günümüzün hızlı dünyasında, hiç kimse çevrimiçi satın aldığı bir şeyin kendisine ulaşması için haftalarca beklemez. E-ticaret sitelerinde iyi bir yerine getirme stratejisi bir zorunluluktur.

Satışlarını e-ticaret üzerinden yapan dev sitelere baktığınızda, müşterinin en çok memnun kaldıkları durumun, siparişlerin en hızlı şekilde ulaştırılması olduğunu görürüz. Bunun bir nedeni de istenilen ürünlerin stoklarda muhafaza edilerek, sipariş alındıktan sonra en kısa sürede paketlenmesi ve kargoya verilerek, en güvenli ve hızlı şekilde, hasar görmeden müşteriye ulaştırılmasıdır.

Sipariş verildikten sonra tedarik süresine bağlı kalarak, en geç iki gün içinde sipariş kargoya verilmelidir. Daha uzun süreli durumlarda sebebi müşteriye bildirilmelidir aksi takdirde müşteri memnuniyetsizliği olarak geri dönecektir. Bu da satışları etkiler ve müşterinin size olan ilgisini azaltır. Müşterilerinizi mutlu etmek, uzun vadede işinize fayda sağlayacaktır.

Nakliyeyi Yönetmek

Nakliye, sadece e-ticaret işi yapanların değil tüm ticaretle ilgilenenlerin en büyük sorunu. Özellikle nakliye maliyetleri bazen büyük sorun teşkil edebiliyor. Bu yüzden tüketicinin talep ettiği ürünlerin nakliyesinde yapılan ücretlendirme de çok önemli.

Gönderim maliyetleriniz ne kadar yüksekse ve bu yükü müşterinin üzerine yüklediyseniz, satışlarınızı sizden daha az nakliye ücreti tesis eden rakiplerinize kaptırmanız büyük olasılık. Bu yüzden belli bir ücretin üstünde alışveriş yapan müşterilerinize, ücretsiz gönderim uygulamanızda yarar var.

Kitap satışı yapan e-ticaret sitelerinde sık sık karşılaşırsınız. 50 TL ve üzeri alışveriş yapan herkese ücretsiz kargo diye. Ya da bazı e-ticaret siteleri, seçilen bir ürünü, kargo sıfırlama ürünü olarak öne sürmektedir. Yani diyelim ki 150 TL’lik ürün satın aldınız. Kargo ücreti ödememeniz için kargo bedeli ile aynı değeri taşıyan bir ürün aldığınızda, kargo ücreti ödemezsiniz. Bu gibi ücretlendirmeler müşterinin ilgisini çekecek ve satışlarınızda artış görülecektir.

Mükemmel Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri her işletmenin en önemli unsurlarından biri. Özellikle hızlı geri dönüş yapıldığında ve sorunlar çözüldüğünde, işletme adına olumlu sonuçlar yaratıyor. Bu yüzden müşteri hizmetlerinin en iyi seviyede olması, satışlarını e-ticaret olarak yapan işletmeler için de büyük önem taşıyor.

Bunun için;

 • Müşteri hizmetleri çalışanlarının eğitimli olması
 • Müşterilere saygılı davranması
 • Sorunları çözücü fikirler üretebilmesi ve sorun çözüldüğünde geri bildirimlerle müşterinin memnuniyetini ölçebilmesi gerekiyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için: E-Ticaret İşletmecilerinin Müşteri Memnuniyetine Etkileri adlı içeriği okuyabilirsiniz.

Son Olarak

E-ticaret işi yapıyorsanız;

 • Web siteniz büyük önem arz eder. Bu yüzden web sitenizi en etkili hale getirin
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak için tüm tedbirlerinizi alın
 • Sipariş alındıktan sonraki tüm aşamaları titizlikle takip edin
 • Başarılı rakiplerinizin web sitelerini inceleyin

Çok iyi stratejiler görüp örnek almalı ve kendinizi onlardan daha üst seviyeye nasıl çıkartacağınızı irdelemelisiniz.

Sorunun değil, çözümün ustası olmalısınız.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz