Yatırımcı Arıyorum

E-Ticarette Nasıl Markalaşılır?

E-ticarette Markalaşmak

Açılan binlerce e-ticaret firmaları arasında ilk sıralarda yer almayı ve kalıcı olmayı sağlayan faktörün markalaşma olduğunu biliyoruz. Firmanın ömrü için önemli olan markalaşma süreci ise kolay olmamakla birlikte e-ticarette marka oluşturmak için uygulanması gereken bazı temel adımlar vardır.

Bu yazıda da bu temel adımlardan bahsederek e-ticaret firmasının markalaşmak için nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bir Markanın Önemi

Markalaşma; firmanızın ürünlerinin dışarıdan, tüketici gözünden nasıl bir izlenime sahip olduğuyla ilgili bir kavramdır. Firmanın amacı müşteriler üzerinde ürünleriyle ilgili sağlam bir imaj yaratmak olmalıdır. Yaratılan bu imaj ile firma istediği hedef kitleye ulaşabilir, hedeflerinize hizmet edecek imajı reklamlar ve pazarlama çalışmaları ile oluşturabilirsiniz. E-ticarette marka oluşturmanın temel amacı; firmanın ürünlerinin kalitesini tüketicilere en iyi şekilde yansıtabilmek ve firmaya sadık müşteriler sağlamaktır.

Marka yaratmadan önce şirketin üzerinde düşünmesi gereken ve samimi bir şekilde cevaplaması gereken bazı sorular vardır. Bu sorular şirkete kendisini daha iyi tanımasını sağlamasının yanı sıra tüketicilerin firma hakkındaki düşüncelerini de açığa çıkarır.

Marka yaratmadan önce size yardımcı olacak sorulardan bazıları şunlardır:

 • Firmanız bir vizyona ve hedefe sahip mi?
 • Mevcut müşterileriniz e-ticaret firmanız hakkında ne düşünüyor?
 • Firmanız müşterilerinin sorunlarıyla yeteri kadar ilgileniyor mu?
 • Firmanız müşterilerinin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşıyor mu?
 • Firmanızın sunduğu hizmetlerin standardı nedir?
 • Firmanız rakip firmalarla kıyaslandığında konumu nedir?

Marka yaratma süreci bu sorulara verilen cevaplar ile başlar. Firma soruları yanıtlarken eksikliklerini fark eder ve iyileştirmek için atabileceği adımları görür. Bu soruları yanıtladıktan sonra e-ticarette marka oluşturmak için adım adım yapmanız gerekenlere geçelim.

E-ticarette Marka Oluşturmak

Müşteri Profilini ve Hedef Kitleyi Tanımlamak

Marka oluşturma sürecinde öncelikle üzerine eğilmeniz gereken konu müşteri profilinizi ve hedef kitlenizi tanımlamaktır çünkü pazarlama ve reklam stratejileriniz, marka diliniz, sloganlarınız, renkleriniz hedef kitlenize göre şekillenecektir. Potansiyel müşteri profilinizi betimleyebiliyor olmanız ve hitap ettiğiniz kitleye hakim olmanız kullanacağınız dili de reklam stratejilerinize de karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Markanızın hedef kitleye hitap edebiliyor olması müşterilerinizin firmanızı daha kolay benimseyebileceği anlamına gelir, bu yüzden müşteri profiline hakim olmak markalaşma sürecinin başında gelir.

Markanızı Diğerlerinden Ayıran Özellikleri Belirlemek

Sizin şirketinizi ve ürünlerinizi piyasadaki benzerlerinden ayıran özellikleri belirlemek önemlidir çünkü tüketiciler yarattığınız marka algısıyla hareket edeceklerdir. Marka algısı için şu soruların cevaplarını düşünebilirsiniz:

 • Markanızın vizyon ve misyonu nedir?
 • E-ticaret markanızın kurulma amacı nedir?
 • Markanızı rakiplerinizden ayıran özellikleri nelerdir?
 • Tüketicilerin hangi ihtiyaçlarına karşılık veriyorsunuz?
 • Müşterileriniz neden markanızı tercih etsin?

Bu soruları cevaplayarak tüketicilere nasıl yaklaşacağınızı anlamaya başlayacaksınız ve markanızın yapısı şekillenmeye başlayacak.

Rakip Firmaları İncelemek

Yukarıda bahsettiğimiz “markanızı diğerlerin ayıran özellikleri belirlemek” için ise önce rakiplerinizi iyice incelemeniz ve onları tanımanız lazım. Rakip firmaların yaptıklarını analiz etmek sektörel anlamda bir takım veriler edinmenizi sağlar. Bu edindiğiniz fikirleri de rakiplerinizden farklılaşmak için kullanmanız gerekir. Rakip firmalarda olmayan hizmetleri tespit edip bunları e-ticaret şirketinize dâhil edebilirsiniz. Online platformda rekabette ön plana çıkmak için en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise fiyat politikanızdır. Tabi ki sadece fiyat politikasıyla rakipleriniz arasından sıyrılamazsınız. Bunun için birçok koldan markanızı desteklemeniz gerekir. Kuracağınız sitenin tasarımı da sizi yukarılara taşıyabilecek etkenlerden biridir.

Orijinal bir fikre sahip olmanız ya da ortaya kendi kimliğinizden bir şeyler koyacak olmanız markalaşma sürecinde size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Tüketicilere Sağlayacağınız Faydaları Öne Çıkartın

Markalaşma sürecinde müşterilerinizin hayatlarına ne gibi kolaylıklar getirdiğiniz ve tüketicilere nasıl faydalar sağladığınızı vurgulamak önemlidir. Tüketiciler üzerinde bir marka algısı oluştururken onların yaşamına sağladığınız faydalar etkili olacaktır. Müşteri memnuniyetini belirleyen bir analiz yaparak markanızın iyi ve kötü yanlarını bulup geliştirebilirsiniz ve yapacağınız iyileştirmeler doğrultusunda yaratmak istediğiniz marka algısı da güçlenecektir. Ayrıca markanızın iyi ve kötü yanlarını tespit ettikten sonra ortaya çıkan iyi yanlarını reklam ve pazarlama için kullanabilirsiniz. E-Ticaret Sitesi Açanlara Başarılı İpuçları

Kurumsal Dilinizi Belirleyin

E-ticarette marka oluşturma aşamalarından biri de, şirketinizin kurumsal dilini belirlemektir. Müşteri profiliniz ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak oluşturacağınız kurumsal diliniz şirket kültürünüzle de uyumlu olması gerekir. Bazı alternatif dil şekilleri ise şu şekilde: bilgilendirici, servis odaklı, teknik, arkadaşça, diyalog odaklı ve profesyonel. Bu alternatiflerden birini ya da birkaçını seçerek oluşturacağınız kurumsal dilinizin firmanızın ürünleriyle de uyumlu olması gerektiğini unutmayın. E-Ticaret İşi Yapan Firmaların Müşteriyi Etkileme Yolları

Kurumunuz İçin Renk Belirleyin

Tüketicide oluşturmak istediğiniz algıyı sadece belirlediğiniz dil ile sağlayamazsınız. Bu sebepten dolayı, kurumunuz ruhunu ve bakış açısını en iyi yansıtan renkleri de seçmeniz gerekir. Her rengin hissettirdiği duygu farklı olduğu için, sizin firmanız için en uygun olan rengi veya renkleri bulmanız gerekir. Renk seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler yine markanızın vizyonu, misyonu, hedef kitleniz ve şirket kültürünüzdür. Örneğin, hedef kitleniz gençler ise daha canlı renkleri tercih ederken; otoriter ve kurumsal bakışınızı vurgulamak istiyorsanız mavi gibi güven veren renkleri tercih etmelisiniz.

Slogan ve Logo Tasarımı

Kurumsal dilinizi ve renginizi belirlediniz; şimdi sırada markanızın imajını, vizyonunu ve kimliğini yansıtacak slogan ve logoyu tasarlamak var. Birkaç kelime kullanarak oluşturacağınız slogan ile aslında tüketiciler ile bir iletişime geçmiş olacaksınız. Slogan bu yüzden önemli. Markanızın ne yaptığını ve hangi konuda uzmanlaştığını slogan sayesinde hedef kitlenize ulaştırabileceksiniz. Orijinal bir slogan ve ilgi çekici bir logo sayesinde tüketici üzerinde yaratacağınız marka algısı firmanızı rakipleriniz arasından sıyrılabilir.

Reklam ve Pazarlama Stratejileri Belirlemek

Markalaşma sürecini iyi yönetmek için reklam ve pazarlama stratejilerini bilinçli bir şekilde yönetmek gerekir. Pazarlama stratejileri oluşturmak için firmanın kendine bazı sorular sormalı, cevaplamalı ve tüketicilere bu cevapları yansıtmalıdır. Hedef kitleyi e-ticaret sitesine çekmek için ince düşünülmüş reklam kampanyaları düzenlenmelidir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz