Yatırımcı Arıyorum

Ege Bölgesinde Yapılabilecek İşler

Ege Bölgesi İş Fikirleri

Ülkemizin en güzel ve en dostane bölgelerinin başında gelen Ege bölgemize yerleşmek veya iş kurmak istiyor, neler yapabileceğiniz hususunda fikirler arıyorsunuz. Bu harikulade bölgede bahar ve yaz mevsimleri kazanç elde edebilmek için en verimli zamanlar şüphesiz. Bu verimli zamanları en iyi şekilde değerlendirebilmek için Ege bölgesinde hangi işleri yapabilirsiniz, buyurun birlikte göz atalım.

Ege Bölgesinde Hangi İşler Yapılır?

  • Butik dükkanı açabilirsiniz: Ege bölgesi ağırladığı misafirleri ve dünyaca ünlü tatil yöreleri ile son derece kazançlı ve alış verişin bolca yapıldığı bir bölgedir. Eğer sermaye olarak yeterli durumda iseniz bir butik dükkanı açabilir, bayanları cezbeden son moda kıyafetler, aksesuarlar, havlular, mayo ve bikiniler, şapkalar satabilirsiniz. Fevkalade kazanç sağlayacağınız butik dükkanınızı yerli ve yabancı binlerce turist misafir olacaktır. (sosyal medyada butik açmak)
  • Balıkçılık yapabilirsiniz: Önce küçük bir tekne ile başlayabilir yahut direk bir dükkan açarak halden balık alarak balıkçılık yapabilirsiniz. Ege bölgesinde balık oldukça fazla tüketilmekte. Doğru lokasyonda, kolay ulaşılabilir bir yerde de açtığınız taktirde gayet güzel kazançlar elde edebilirsiniz.
  • Dondurmacı açabilirsiniz: Evet, Ege bölgesinde yapılabilecek en güzel işlerden biri de şüphesiz dondurmacı dükkanı açmak olacaktır. Ancak herkesin gördüğü, bildiği, tattıklarından ziyade siz mevsim meyvelerinden oluşan ve damakları şenlendiren doğal dondurmaya da yönelebilirsiniz. İnsan sirkülasyonunun bol olduğu bir noktada açacağınız bir dondurma dükkanı, özellikle akşamları ve geceleri size nefes alacak vakit bırakmayacaktır şüphesiz.
  • Cafe veya pastahane açabilirsiniz: İnsanın içini açan ve sıcacık bir dekorasyonu olan cafe yahut leziz bir pastahane de son derece ilgi görecektir. Bu da Ege bölgesinde kazanç sağlayabileceğiniz bir iş seçeneği olabilir. (cafe sektöründe bayilik veren firmalar)
  • Turistlere yönelik hediye dükkanı: Bir çok tatil bölgelerinde olduğu gibi Ege bölgesinde de revaçta olan ve özellikle yabancı turistlerin oldukça ilgisi çeken hediyelik eşya dükkanlarından birini de siz açabilirsiniz. Göz kamaştırıcı aksesuarlar, Türk motifli kilimler, havlular ve enva i çeşit bir çok alternatif ile turistlerin aklını başından alır iken siz de muazzam kazançlar sağlayabilirsiniz.
  • Doğal kahvaltı mekanları: Son bir kaç yıldır fevkalade popüler olan salaş, temiz ve doğal kahvaltı mekanlarından birini de neden siz açmayasınız? Evet, diğer işlere nazaran çok daha koşuşturacağınız bir iş olsa da tanındığınız ve tutulduğunuz taktirde müşteri sirkülasyonuna siz bile şaşırabiliriniz. Huzur veren bir dekorasyon ile de gelen konuklarınızın sizin müdavimleriniz olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu kahvaltı mekanları üstelik kışları da günü birlik yahut hafta sonu kaçamakları için Egeyi ziyaret edenler ile de dolup taşmaktadır.
  • ATV Kiralama: Küçük arazi araçlarından biri olan ATV’leri kiraya verebileceğiniz küçük bir yerde yaz boyunca size kazanç sağlayabilir. Özellikle merkeze uzak mesafede bulunan otel ve pansiyonların çevrelerinde böyle bir yer açmak, merkeze inmek isteyenler için kolaylık sizin içinde kazanç olacaktır.
  • Trambolin kurabilirsiniz: İçinde zıplanılan bu eğlence aracı için özellikle çocukların nasıl bir kuyruk oluşturduğunu gördüğünüzde ilk başta siz de çok şaşıracaksınız. Beşer dakikalık seanslarla eğlenilen bir trambolin bahar ve yaz aylarında getireceği kazanç ile sizi bütün bir kış geçindirebilir. Hatta biraz daha büyük düşünüp büyük bir oyun parkı da kurabilirsiniz. Bu tamamen bulacağınız yer ve sizin sermayeniz ile alakalıdır.
  • Ev yemekleri dükkanı açabilirsiniz: Özellikle yabancı turistlerin müthiş bir ilgi gösterdikleri ev yemekleri dükkanları bahar ve yaz aylarını müthiş bir kar ile kapatmakta, üstelik kışları da yerlisine hizmet vermeye devam etmektedir. Türk mutfağının enfes tarifleri ile yabancı turistleri mest ederken, siz de yaz kış demeden gelir elde etmenin ve Ege’nin havasını solumanın keyfini yaşarsınız. (ev yemekleri iş fikirleri)

Ege Bölgesinde Dükkan Açmadan Yapılabilecek İşler

Peki Ege’de iş yapabilmek için illa bir dükkan açmam şart mı diye soruyor iseniz elbette hayır. Çok iyi derecede yüzme biliyor iseniz sahil güvenlik yahut yüzme öğretmenliği yapabilirsiniz. Doğa ile iç içe ve huzur dolu bu bölgede garsonluk yaparak ta oldukça iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin bıraktığı bahşişler ile büyük kentte kazanabileceğinizden çok daha fazlasını kazanmanız mümkün. Resim kabiliyetiniz var ise turistlerin resimlerini veya karikatürlerini de çizerek gelir elde etmek mümkün. Hayatın çok daha kolay aktığı Ege bölgesinde çalışmak veya iş yapmakta oldukça keyifli.

Ege bölgesinde bulunan 2 farklı şehirde yapılabilecek bazı işler için örnekler vermek istiyoruz:

Aydın’da İş Yapmak

Ege Bölgesinin incilerinden sadece biri Aydın. Anadolunun beylikleri aydınoğulları döneminde kurulup adının Aydın ismini almıştır. Evliya Çelebi’nin ‘Dağlardan yağ, ovalarından bal akar’ sözüyle özetleyerek zenginliklerini ve güzelliklerini net ve açık bir dille anlatıyor. Turizm alanında Ege de olması ve Büyük Menderes nehrinin şehir de yer almasıyla kritik yerleşim alanlarından biri haline geliyor. Tarih de birçok uygarlığa ev sahipli yapmış ve izlerini hala korumaktadır.

Dağlık arazilerinin ve ormanlıkların çoğunluk da olması nedeniyle tarım alanları sınırlı bir alanı kapsıyor. Tarım alanında meyvecilik daha yaygın geçim kaynağı halindedir. Zeytin, elma, nar, incir ve üzüm yetiştiriyor. Özellikle elma yetiştiriciliği ve üreticiliği konusun da ciddi potansiyele sahiptir. Bünyesinde bulunan 3 hava deposuyla ihracatını da gerçekleştirmektedir.

Tarım, hayvancılık, nakliyecilik ve turizm ile geçimini sağlayan yöre halkı, hayvancılık alanın da ekonomik seviyede mera ve uygun arazinin olmaması nedeniyle taleplerin düşmesine neden oldu. Sanayide ise dericilik, seramikçilik, dokumacılık fabrikaları ve zeytin işletme arıtma tesisleri bulunmaktadır. Türkiye’de ekonomiyi destekleyen tütün üreticiliği ve pazarlamacılığı yapılmaktadır.

İlçelerinin büyük bir kısmı turizm konusu da yüksek oranda potansiyele sahiptir. Müzeleri, keşfedilmeye hazır mağaraları, türbeleri, yaylalarıyla yöreyi turizme açık bir hale getiriyor. Tatil köyleriyle yatırımların çoğunluğunu bu yöne çekiyor. Aydın’ın Karasu, kuş adası ve didim ilçelerin de yaylaları ciddi alan da turizme katkı sağlıyor.

Yatırım konusunda tatil merkezlerine yoğunlaşılabilir. Şahane güzellikleri daha elverişli hale getirilerek keşfedilmemiş olan alanlara yatırım yapılabilir. Tatil için tercih edilen kentlerden biri durumunda olan Aydın turizme daha elverişli haldedir. Meyve ve sebze yetiştiriciliği ve ihracatı geliştirilerek ülke ekonomisine katkısı  yükseltilinebilir. Hayvancılık arazi konusunda elverişsiz durum da olması tarım da yoğunlaşmak için büyük unsurdur.

İzmir’de İş Yapmak

İzmir’de ticaret; Deniz, kum, güneş denilince akla ilk gelen şehirlerden olan ismini ‘güzel İzmir’ duyuran şehir. Tatil için tercih edilen kentlerden sadece biri. Yıllardan bu yana Anadolu’nun  batıya açılan kapısı olarak görülen İzmir, farklı kültürlere, dinlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin üçüncü nüfus açısından büyük şehri. Çağdaş, gelişmiş ve aktif ticaretin merkezlerinden. Antik çağların izlerini taşıyan Efes, Roma devirlerinde dünyanın büyük şehirlerindendir. Tüm kültür zenginliklerini bünyesinde barındıran sanatsal faaliyetlerde adını duyuran kültür kent merkezidir.

İzmir limanıyla ülkemizin ise 2 büyük limanları arasındadır. Aktif cıvıl cıvıl ve kozmopolit olan bu şehir uluslararası festivalleri ve fuarlarına ev sahipliği yapıyor. Nüfusun kalabalık da olduğu kısımlarda sanayi, ticaret ve turizmin daha yoğunlukta merkeze uzak olan da ise tarım ve hayvancılık daha yaygın olmaktadır. İzmir ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan şehirler arasında yerini almaktadır.

Şehir merkezlerinde ticarette yoğun olarak aktif olan küçük çaplı sanayi, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve teknoparklar’da  ekonomiye katkı sağlamaktadır. İzmir de yoğun olduğu bölgeler merkezdeki çarşılar, ticaret siteleri ve alışveriş merkezleridir.

Tarım, hayvancılık, balıkçılık, denizcilik, lojistlik ve enerji alanında yatırıma en uyun alanlardır. İzmir’de hemen her türlü turizme açık bir kenttir. Zengin gelişime açık enerji kaynaklarına sahip olup özellikle rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisinden yararlanabilmektedir. Bunun yanın sıra verimli topraklara sahip olması yeterli iş gücü, lojistik, ham madde ve uygun iklim şartları durumu avantajlı hale getiriyor.

2015 yılların uzay havacılık kimya-plastik ve enerji sektörlerinde Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın en rekabetçi ilk 5 şehirleri arasındadır. İzmir Ege Bölgesinin nüfusunun %41 ini Türkiye’nin ise %5,3 ünü temsil ettiği görülmektedir. Yabancı araştırma şirket ve firmalarının raporlarında fazlasıyla yer almaktadır.

Ulaştırma yatırımlarının fazlalaştırılmasıyla, iş- yatırım alanında geliştirilmesiyle, uluslararası fuarlar, kongreler düzenlenmesi, İzmir’den yurt dışına doğrudan uçak seferlerinin arttırılmasıyla iş imkanlarının yaratılması gerekmektedir.

Büyük şehir olmanın lüksünü yaşayan İzmir, çevresinde bulunan çeşme, urla, Seferihisar ile deniz keyfini tatil fırsatını sunmaktadır. Otel sahiplerinin buraya yatırım planlarını yoğunlaştırmasını sağlayarak turistlerin gözlerini üzerine çekiyor. Merkez ve ilçeleriyle turizm potansiyeli saymakla bitmeyecek zenginliktedir. Dünyanın 7 harikası olan Artemis Tapınağı Efes’tedir. Selçuk’taki Şirince Köyü doğal yapılan şarabın tatmak isteyenlerin ilgi odağı olmaktadır.

İzmir eşsiz güzelliklerini tek bir vücut da barındırıp tüm heybetiyle sergiler vaziyette.

Her alanda farkını ortaya koyarak yatırımcıların rotasına girmiş durumdadır.

Ege’deki Şehirlerde İş Yapmak

Sadece bölgesel olarak değil, Ege bölgesinde bulunan tüm şehirler için ayrı ayrı olarak hazırlamış olduğum iş yapma rehberimizi de incelemizi tavsiye ediyoruz.kobi vadisi

Yorumunuz