Yatırımcı Arıyorum

Eğitim Danışmanlığı İş Fikri

Eğitim Danışmanlığı Yapmak

İş yaşamı içerisinde tercih edilir hale gelen mesleklerden biri de, Eğitim Danışmanlığıdır.

Özel kurslara talep artmaya başlayınca kurum yetkilileri de talebe uygun ve talebi daha da artıracak çözümlere başvurdular. AB uyum yasaları çerçevesinde başlayan değişimler nedeni ile resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren meslek standartları uygulaması sonucunda bu kapsamda yer alan meslek gruplarına mensup kimseler yeterliliklerini belgelendirmek için yetkili kurumlara yönelmek durumunda kaldılar.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veren eğitim merkezleri mesleki kursları da hizmet seçenekleri arasına alarak sektörü canlandırmışlar, bu gelişmeler neticesinde merkezlere başvuran kursiyer adayları ile ilgilenecek eğitim danışmanı ihtiyacı doğmuştur. Özel öğretim kurumlarının çalışma anlayışları da ülkede ki değişimlere bağlı olarak farklılık göstermeye başlamış yeni bir çalışma anlayışı oluşmuş bu bağlamda yeni iş ve iş gören gereklilikleri doğmuştur. Özel eğitim kurumları eğitim danışmanı olarak istihdam ettikleri personellerini aynı zamanda satış danışmanı kimliğini de taşıyan kuruma kursiyer kazandıran talep yaratacak performansı gösteren çalışma arkadaşları olarak görmek istemektedirler.

Eğitim Danışmanının Özellikleri

Eğitim danışmanın da aranan niteliklere baktığımızda, oldukça genç üniversiteden yeni mezun kişiler olduğunu görüyoruz giyimine özen gösteren iletişim kabiliyeti yüksek diksiyonu düzgün öz güven sahibi olmaları aranan şartlar arasında. Danışmanlar gelen kursiyer adayları ile bire bir ilgilenerek alınacak dersler, ders saatleri ve ücretleri konusunda bilgi vermeleri dışında birer satış danışmanı gibi çalışıyorlar. Çalışma alanları kurs binası ile sınırlı değil sahada da görev yapabiliyorlar, çalışma saatleri farklılıklar gösterebiliyor genellikle asgari ücret ile faaliyet gösteriyorlar edinilen bilgiler bu yönde.

İş arama sitelerine girildiğinde çok sayıda özel eğitim kurumunun bu departman için personel aradığını görmek mümkün. Güler yüzlü, ikna kabiliyeti yüksek genellikle 35 yaş altı, üniversite mezunu ve tabi ki bu alanda çalışmaya istekli bireylerin kolayca iş bulması imkan dahilinde. Kriter aralığı yaş ve eğitim olarak tüm kesimlere hitap etmemesi nedeni ile dar olsa da bu aralıkta yer alan kimseler için işe yerleşme şansı oldukça yüksek.

Eğitim Danışmanlığı İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kurs merkezlerinde hem üniversite ye hazırlanan öğrencileri hem KPSS ye hazırlanan öğrencileri hem de mesleki yeterlilik belgesi almak için gelen öğrencileri görmek mümkün. Hizmet verilecek kitle oldukça geniş ve sürekliliği söz konusu çünkü vasıflı kimselerin iş bulma şansı daha yüksek yasalar da bildiğini iddia ettiği işin belgesi var mı dediği için mesleki yeterlilik kapsamı içinde bulunan tüm meslek kolları mensupları ve yeni öğrenecek olanlar yetkili birimlerden bu belgeleri almaya hak kazanmak için çaba göstermeye çalışacaklar.

Bu meslekler içinde muhasebe yardımcılığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı gibi bölümlerden aşçılığa kadar pek çok meslek kolunu saymak mümkün dolayısı ile ulaşabilecekleri kitlede neredeyse sınır yok ne kadar çok kişiye ulaşabilecekleri kişisel performanslarına bağlı.

Tabii ki bu meslek grubu da diğer pek çok meslek dalları gibi danışmanın alanı ile ilgili yeterli bilgi birikimine sahip olmasını gerektiriyor. Aslında eğitim danışmanı ifadesi öğrenciye rehberlik etmesi anlamını da içerdiğinden kariyer danışmanlığı anlamına gelir ki bu İnsan Kaynaklarının alanıdır. Eğitim Danışmanlığı Bayilikleri

Eğitim danışmanı olarak işe yerleşen bireylerin İK kitaplarını biraz karıştırmaları kariyer danışmanlığının inceliklerini öğrenmelerini sağlayacak işte ki performanslarını yükseltecektir yine iletişim teknikleri ile ilgili araştırmalar yapmaları değişik kesimlerden farklı amaçlarla ve farklı yaş gruplarından eğitim hizmeti almak üzere gelen kitleyi anlamayı kolaylaştıracak verimli iletişimin yollarını açacaktır. Eğitim danışmanlarının ülkede ki gündemi de takip etmeleri eğitim ile ilgili çıkan yasaları bilmeleri mesleki gelişmelerden haberdar olmaları en azından eğitimini verdikleri meslek dalları ile ilgili çıkan yasa uygulama değişikliklerini güncel olarak bilmeleri gerekmektedir.

Örneğin engelliler bir süre önce KPSS ye girdiklerinde belli bir puan tutturma zorunlulukları yoktu eğitim durumlarına göre yerleştiriliyorlardı. Oysa bugün 2 yılda bir yapılan engelli KPSS sine girmek ve belli bir puan almak zorundalar bunun gibi değişen uygulamalardan haberdar olmak ilgili yasaları takip etmek de danışmanın yeterlilikleri arasında.

Eğitim Danışmanı Olarak İş Bulmak

Bugün hemen her iş bulma sitesinde en az birkaç tane eğitim kurumunun eğitim danışmanı aradığını görebiliriz Kendisinde bu niteliklerin olduğuna inanan iş arayan adayların kolayca başvurabileceği pek çok eğitim danışmanı arayan kurum var bu sebeple işe yerleşme ihtimali de oldukça yüksek.

Sizde yeni bir iş arıyorsanız, Kobi Vadisi İK desteğinde faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: İş İlanları sayfasını inceleyebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz