yatırımcı arıyorum

Egoyu Kontrol Etmek

İş hayatında pek çok kişiyle iletişim halinde olmanız gerekir. Çalıştığınız ortamda, toplantılar esnasında, yöneticilerinizle ve iş arkadaşlarınızla sürekli olarak iletişim kurmanız gerekecektir. Konuştuğunuz insanların egosunu kontrol edememesi mümkündür. İş ortamında her karakter yapısına sahip insanla karşılaşabileceğiniz için hem kendi egonuzu kontrol etmek hemde karşınızdaki kişilerin egolarını kontrol edemedikleri durumda neler yapabileceğinizi bilmeniz size daha kolay bir çalışma hayatı sunabilir.

Ego Nedir?

Ego kavramının anlamı: ‘benlik’, ‘ben’ ve ‘bencillik’ olarak açıklanır. Ego kelimesi Latince bir kelimedir ve dilimize Latinceden geçmiştir. Ego kavramının anlamına bakıldığında egosunu kontrol edemeyen kişilerin bencilce davrandıkları anlaşılabilir. Her ne kadar ego kavramı bencillik ile açıklansada egosuz insan bulunmamaktadır ve ego kavramı sadece kötü bir ifade değil aynı zamanda iyi bir ifadeyi de içerir. Herkeste ego bulunduğuna göre bazı kişiler daha kontrollü davranabilirken bazı kişiler kontrolsüz şekilde davranabiliyor. Kontrolsüz şekilde davranan kişiler egonun olumsuz olarak algılanmasına neden oluyorlar.

Egonun Temel Görevleri Nelerdir?

Ego zihnin katmanları arasında bulunur. Zihnin katmanları arasında ID ve süperego bulunur. Zihnin katmanları her zaman birlikte yer alsalar da farklı görevleri ve farklı yapıları vardır. ID isimli zihnin katmanı en ilkel isteklerin oluştuğu yerdir. Açlık gibi duyguların oluştuğu yerdir. Ego ise ID kısmında oluşan isteklerin gerçekleştirildiği yerdir. ID istekleri egoya bildirir ve ego isteklerini yerine getirir. İnsanların egolarının sonucunda davranışlarını kontrol edememesi bu ilkel isteklerden kaynaklanır. Süperego ID’de oluşan isteklerin çatışmasının yapıldığı yerdir. ID ilkel isteklerini egoya iletirken süperego egoya isteklerini yerine getirmemesi için nedenleri sayar.

Zihninizde bu kadar karmaşa yaşanırken egonun temel görevi hem ID’nin hem süperegonun isteklerinin dengelenmesini sağlamaktır. Egonun bu dengeyi sağlayamadığı durumlarda ilkel istekler ağır basınca insanların davranışlarını kontrol edememesi durumu ortaya çıkar. Egosunu kontrol edemeyen iş arkadaşlarınız davranışlarıyla kendilerini belli edeceklerdir. Bu durumda insanlar iş hayatında yaşadığınız herhangi bir sorunda veya herhangi bir başarıda kendilerini olayın merkezine koyacaklardır.

İş yaşamınızda grup çalışmaları yaparsanız grubunuz içinde egosunu kontrol edemeyen kişilerin olması sizi fazlasıyla yorabilir. Çünkü bu durumda sizin fikirlerinizin o kişiler için bir önemi olmayacaktır ve en doğru şeyi kendilerinin düşündüklerine inanacaklardır.

Egosunu kontrol edemeyen kişiler genellikle egoist olarak adlandırılır. Egoist kişiler bulundukları ortamda kindar, kibirli ve öfkeli bir imaj yaratırlar. Bu durumun en temel nedeni ID ve süperego arasında dengenin sağlanamamasıdır. Bu durumu yaşayan kişiler kendilerinin yaptıklarının farkına varamazlar ve etraflarında bulunan insanların rahatsız duyması mümkündür.

Ego kişilerin dünyaya bakış açılarını etkilediği için diğer insanlarla kendilerini kıyaslamalarına neden olacaktır. Her zaman daha iyi, daha güzel, daha başarılı olmak isterler. Egonuzu kontrol altında tutamazsanız iş hayatında karşınıza zorluklar çıkacaktır. İş arkadaşlarınız sizinle çalışmak istemeyecektir. Bu nedenle egonuzu kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekir.

Egoyu Kontrol Etmenin Yolları

  • Hiç kimsenin mükemmel olmadığını kabul etmelisiniz

Egonuz sürekli diğer kişilerle sizi kıyaslayarak en iyisi olmanızı isteyeceği için diğer insanlarında hata yaptıklarını ve mükemmel olmadıklarını kabul etmelisiniz. Egonuz çalışma arkadaşlarınızın hatalarını bulur ve hemen yargılar. İnsanların hata yapabileceklerini kabul etmeniz ve sizinde kendi hatalarınızı hatırlamanız egonuzu kontrol etmek için size yardımcı olacaktır.

  • Egolu olan kişilere karşı daha anlayışlı yaklaşmaya çalışın

Egosuna yenik düşmüş olan kişiler kendilerini savunmaya daha meyillidirler. Yaptıkları hataları başkalarının üzerine yıkabilir, hatalarını kabul etmeyebilir. Bu durumun egosuna yenik düşmüş kişilerin elinde olmadan yaptıklarını bilmeniz gerekir. Egolu olan bir kişi kendisi gibi egolu olan başka biriyle karşılaştığında oldukça rahatsız olur. Bu durum iki kişinin çatışma yaşamasına ve iş ortamında bulunan diğer kişilerin bu durumdan etkilenmesine neden olabilir. Kendinizi daha çok sorgulamalısınız ve egonuzu kontrol edemediğinizi gösteren ipuçlarını kontrol etmelisiniz.

  • Sizin için önemli olan şeylerin listesini yapın

Sizin için önemli olan şeyler işinizi iyi şekilde yapmak olabilir, işinizde uzmanlaşmak olabilir. Bu durum sizin egonuzu kontrol edemediğinizi göstermez. Sizin için işinizin ve kariyerinizin önemli olması normal olabilir. İnsanların öncelik sırası her zaman farklıdır ancak eğer sizin için iş arkadaşlarınızdan daya iyi olmak, daha fazlasını istemek, daha çok başarılı olmak istemek ego belirtisi olabilir. Rekabet ortamı bazı durumlarda çalışanların performansını arttırsada aşırıya kaçan durumlarda ego devreye girmektedir. Oluşturduğunuz sizin için önemli olan şeylerin listesi sizin aşırıya kaçtığınızı gösteriyorsa egonuzu kontrol altına almanız gerekir. Bu durumda öncelik listenizi başka şeylere odaklamaya çalışarak yeni listenizi uygulamaya çalışmalısınız.

  • Sahip olduklarınız ve başardıklarınız için minnettar olun

Egonuz sahip olamadığınız şeylerle ilgilenir ve istediğinizi elde ettikten sonra bir üst seviyedekini isteyerek doyumsuz şekilde ilerlemeye devam eder. Bu nedenle bu zamana kadar sahip olduğunuz şeyleri ve bu şeylerin önemini hatırlayın. Bugüne kadar sahip olduklarınız için minnettar olmanız daha fazlasını istemenizi ve sürekli daha fazlasını istemenizi içeren kısır döngünün önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

  • Başkalarına yardım etmeye çalışın

Başkalarına yardım etmeniz sizin diğer insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirecektir ve yardımınıza ihtiyaç duyan insanlara kaybedenler gözüyle baktığınızı farketmenize yardımcı olacaktır. Egonuz sizden daha az başarılı olmuş birini kaybetmiş biri olarak görmenize neden olacaktır. Bu nedenle başkalarına yardım etmeniz aslınsa onların kaybeden olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır ve davranışlarınızı değiştirmeniz için size ilham verebilecektir.

  • Kendinizi kıyasladığınız insanlara hak vermeye çalışın

Kendinizi yarış halinde gördüğünüz iş arkadaşlarınızı listeleyin. Neden onlardan daha iyi ve daha başarılı olmak istediğinizi anlamaya çalışın. İş arkadaşlarınız sizden neden daha fazla başarılı olmasın? Onların haklı olma ihtimali hiç mi yok? Bu sorulara cevap vererek iş arkadaşlarınıza hak vermeye çalışmalısınız.

  • Kendi kapasitenizi anlamaya çalışın

Ego her insanda bulunur ve egolarını kontrol eden insanların sayısı fazladır. Bu kişiler başarısız kişiler değiller. Onların başarılarını görün. Sizinde herşeyi öğrenecek kapasitenizin olduğunu farkına varmanız sınırsız istek duymanıza engel olacaktır. Başarmak istediklerinizi kapasitenizle uyumlu şekilde sırayla yapmalısınız.

  • Ben demek yerine sen demeye çalışın

Egosunu kontrol edemeyen kişilerin kendilerine ne kadar önem verdikleri ortadadır. Bu nedenle ben yerine daha çok sen demeye çalışarak karşınızdaki iş arkadaşınıza onu önemsediğinizi ve anlamaya çalıştığınızı gösterebilirsiniz.

Ego Kontrolü

Ego yalnızca insanların kötü olmasını sağlamaz. Egosunu kontrol edebilen kişiler çok iyi bir ruh haline sahip olabilirler ve iş arkadaşlarına çok iyi bir enerji yayabilirler. Bu nedenle ego sadece kötü bir kavramı değil iyi bir kavramıda ifade eder.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Egoyu Kontrol Etmek

okuma süresi: 4 dk
0