Ejderha Nefesi Satışı Yapmak

Sıra dışı beyinler, yazın elimizden düşmeyen dondurmalara da evrim geçirtti diye bir tanımlama yapsak sanırım yanlış olmaz. Azot kullanılarak yapılan üründe iki farklı çeşit mevcuttur. Birinde mısır gevreği azot ile soğutularak bardakta yenen Ejderha nefesi, diğeri ise Nitro dondurmadır. İlk ABD de satışa sunulan bu iki ürün, ülkemize 2016 yılında giren bir dondurma ve atıştırmalık çeşididir. Ürünlerin bu kadar ilgi görmesindeki en büyük neden, yenilirken oluşan görsel şölendir. Bu durum bu ürünleri, gençlerin denemek için merak ettikleri bir tat haline dönüştürüyor. Peki, bu ürünlerin geleneksel dondurma ve atıştırmalıklardan farkı ve iş alanındaki yeri nedir?

Yeniliği sevenler ve ilgilenenler için işte Ejderha nefesi ve nitro dondurma;

Ejderha Nefesi ve Nitro dondurma Nasıl yapılır?

Bu atıştırmalığı ilginç kılan sebep, yerken ağızda oluşan serinlik, buz yeme hissi ve duman. Çünkü hiçbir besin -160 derecen daha soğuk olamaz ama bu ejderha nefesi azotun donmasından dolayı -160 derecede. İsmine ejderha nefesi denmesine gelince de, yenildiği zaman muhteviyatındaki azot ’un buharlaşmasından kaynaklanan ağızdan ve burundan çıkan dumandan dolayıdır. Zaten ejderha nefesini bu kadar ilginç ve popüler yapan da budur.

Ejderha nefesi; mısır gevreğine benzeyen tatlı bir atıştırmalıktır. Mısır gevrekleri meyve karışımı, vanilya, çikolata ve karamel gibi çeşitli lezzetlerle harmanlanarak yapılan bu atıştırmalıkta, malzemeler üzerine, sıvı azot dökülmek üzere bir kabın içine yerleştiriliyor ve azot döküldüğü zaman yaklaşık -160 dereceye düşüyor. Ardından, donmuş gevrek topları elin azottan yanmasını önlemek için bir kürdan ya da çubukla bardağa servis edilip yeniliyor. Ayrıca, ejderha nefesini daha da lezzetli hale getirmek için çilek şurubu gibi malzemeler de eklenebiliyor. Nitro dondurmaya gelince aynı azotla soğutma yöntemi kullanılmaktadır. Klasik dondurmalarda kullanılan meyve parçaları, dondurma kreması da tamamlayıcı olarak kullanılıyor.


Peki, azot zararlı değil mi? diye bir soru oluşabilir kafanızda. Bu noktada dondurma üreticisinin açıklamasına göre azot burada sadece meyve ve dondurma kremasına form vermek için kullanılıyor ve yeme aşamasında azot buharlaşarak uçuyor ve gıdada kalmıyor. Zaten nefes aldığımız havada %78 oranında azot olduğu düşünüldüğünde ve sağlık sektöründe kullanıldığı göz önünde tutulduğunda gıda sektöründe kullanılabileceği ve sağlığa zararlı olmayacağı yönünde tespitlere rastlanıyor.

Ürün 2016 yılından beri Türkiye’de satılmakta olup, müşterinin isteği doğrultusunda müşteri karşısında hazırlanıyor ve uzun süre saklanabiliyor. Ve bütün gıda ve sağlık belgelerine sahip olan bu ürünler doğal ve koruyucu madde içermeden yapılıyor.


Ejderha Nefesinin Piyasadaki Satış Karı Nedir?

Ejderha nefesi bardak mısır konseptinde olduğu gibi bardakla satış yapılıyor. Bir porsiyondaki karlılık %200-300 olarak belirtilmekte ve yatırımın geri dönüş süresi 3 ay gibi kısa bir sürede olacağı ifade edilmektedir. Sirkülasyonu yüksek bir yerde yüksek kazançlar elde etmenin mümkün olduğunu dile getiren ejderha nefesi satıcıları, yeni girişimciler için cazip bir iş fikri olduğunu bildirmektedirler. Düşünenler için başlamanın tam zamanı sayılabilir, çünkü yaz sezonlarında dondurma ve serin atıştırmalıkların sirkülasyonu bu iş fikrini daha cazip hale getiriyor.

İki ürünle piyasada olan ejderha nefesi, yeni, eğlenceli ve serin olmasıyla ilgi göreceğe ve ürün yelpazesine yenilerinin ekleneceğe benziyor. İlgilenenler bu ürünü franchise ve bayilik olarak iki şekilde satması mümkündür. Sıfırdan yeni bir işe girmeyi planlayan fakat sermaye sorunu yaşayanlar için Franchise sistemi uygundur. Bu sistemde gerekli olan demirbaşlar franchise veren firma tarafından karşılanmakta olup, dekorun belirlenmesinde bu firmaya aittir.

Bayilik düşünenler ise, bayiliğini veren firmalarla irtibata geçerek güncel şartlarını oluşturarak bayilik alabilirler. Bu sistemde de kios ve stant modelli bayilik olmak üzere iki bayilik türü mevcuttur. Kios bayilikte 35 bin TL bayilik bedelinin içinde anahtar teslim ve 500 satış için malzeme vardır.Bu yöntem yoğun sirkülasyonun olduğu plaj, yoğun caddeler ve AVM’lerde uygulanabilinecek bir bayilik sistemidir. Stant tarzı bayilikte ise, 30 bin TL restoran, kafe gibi alanlarda stant kurularak satış yapılması yoluyla uygulanan bir bayilik sistemidir.

Hepimiz yeniliği seviyoruz ve peşinden gidiyoruz. Ejderha nefesi yenilikçi bir iş fikri olması açısından gelecek vadediyor. Yaz sezonu hazırlıklarının başladığı bu dönemde böyle bir iş düşünenler için adım atmanın tam zamanı. Yoksa bir sezon daha hayallerinize geç kalabilirsiniz.

Bayilik Almak

Ejderha nefesi ve nitro dondurma sektöründe bayilik almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan; atıştırmalık bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


[Toplam:22    Ortalama:4.6/5]

Ejderha Nefesi Satışı Yapmak adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

YorumunuzYeni Eklenen Firmalarproje ekle
kobivadisi reklam