Yatırımcı Arıyorum

Ejderha Nefesi Satışı Yapmak

Ejderha Nefesi (nitro dondurma) Satmak

Ejderha Nefesi Nedir?

Sıvı azot ponponları, nitro ponponlar, ejderha nitro pufu ya da ejderha nefesi. Sıvı azot nitrojen içine batırılarak yapılan bu tatlı ne şekilde anılırsa anılsın oldukça medyatik ve havalı duruyor. Özellikle gençler arasında, bardaktan duman çıkmasıyla popülerlik kazanan ejderha nefesi atıştırmalığı, dünyada yeniliğin ve adrenalinin peşinden koşanlar için tam bir hedef tahtası. 2016 yılında ABD de “Dragon Breath” yani Ejderha nefesi olarak tescillenen bu isim, sıvı azotla dondurulan meyveli gevrek tahıl topları anlamına gelmektedir. Dumanlı görüntüsüyle sosyal medya hesaplarında en iyi pozlar verme yarışında olan genç kitlenin, elinden düşürmediği bu atıştırmalık yeniliği seven ve kazanmak isteyen yatırımcılarında merceği altında girmiş, ülkemizde aynı yıl satılmaya başlanmıştır.

Bu Yenilikçi Atıştırmalığın Tadı Nasıldır?

Sıvı azotla hazırlanmış atıştırmalıkların lezzetleri, sıvı azotun kendisinin bir tadı olmadığı için yumuşak bir tat olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanında meyveli mısır gevreği, içene konan meyvelerin tadını alır. Bu şekilde sunulması ürün yelpazesini geliştirmekte ve bu da bu atıştırmalığı, pek çok kişinin damak tadına hitap eden bir tat haline getirmektedir. Ayrıca gevreklere daha farklı tat vermek için çeşitli aromalar ve çikolatalı soslarda ejderha nefesine eşlik edebilir. Yenildikten sonra nefes alınıp verildiğinde sigara içiyormuş gibi ya da bir ejderhanın ağzından çıkan dumana benzer ilginç bir görüntü sunması çok egzotik bir görüntü oluşturmaktadır. Bu görüntüde ejderha nefesini gençler ve çocuklar için keyifli olduğu kadar aynı zamanda ilginç bir atıştırmalık haline getirmektedir.

Ejderha Nefesi Oluşumu

Esrarengiz Görünen Bu Dumanlı Tat Nasıl Elde Edilir?

Yenilirken buzlu bir yiyecek yeniyormuşçasına hissedilen soğukluk, ejderha nefesini ilginç kılan diğer bir özelliğidir. Bu kadar soğuk olmasının nedeni azot -160 derecede donmakta ve atıştırmalığa bu formu vermektedir. Sıvı azot ile -160 derecelere ulaşan gevrekler, yenildiği zaman azotun buharlaşmasından dolayı duman çıkmaktadır. İşte büyülü dumanın sebebi ve isminin ejderha nefesi olmasının altında yatan neden budur. Meyveli mısır gevreklerinin çeşitli soslarla harmanlanması ile elde edilen bu atıştırmalıkta, malzemeler üzerine sıvı azot dökülmek üzere bir kaba yerleştirilir. İşte sıvı azot yani nitro, hazırlanan gevreklerin üzerine döküldüğü zaman ki ısı -160 derece ye kadar düşmesinden dolayı yenerken buz yeme hissi verir.

Ejderha Ateşinin Bilinmeyenleri

Ejderha Nefesi Güvenli midir?

Ejderha nefesi gibi sıvı azotla dondurularak yapılan yiyecekleri tüketmek, popülerliğine de bakılırsa oldukça eğlencelidir. Bununla birlikte, tüketiciler açısından azotun güvenliği, azot gibi tartışmalı içeriğe sahip herhangi bir yiyecek veya içecek gibi, bir miktar güvenlik kaygıları yaratabilir. Burada öncelikle azotun ne olduğu nerede kullanıldığı ve tehlikeli olup olmadığını açıklamak gerekir. Azot soluduğumuz havanın %78’inde bulunan bir gazdır ve yemek yerken bile azot yutmaktayız. Bu atıştırmalık yapılırken azot meyve ve dondurma kremasına form vermek için kullanılmaktadır ve yenildiği zaman buharlaşarak uçmaktadır. Yani yenilen atıştırmalığın üzerinde kalmamaktadır. Fakat ürün profesyonel, bu konuda eğitim almış kişiler tarafından yapılmalı ve tüketilirken bazı detaylara dikkat edilmelidir.

Üretici tarafından dikkat edilecek olan azotun saklanma, kullanımı şartları, servis şartları gibi koşulların yanında tüketicilerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta harici bu yiyeceğin güvenliği ile ilgili bir sıkıntı yoktur. Tüketiciler yerken nasıl sıcak yiyecekleri ağzı yanacağından dolayı ağzına tıka basa dolduramazsa, bu soğuk atıştırmalığı da ağızlarına doldurmadan teker teker tüketmeleri ve kesinlikle çubuk yardımı ile yemeleri gerekir. Azotun insan sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur ve satışını yapan firmalar tarafından gerekli güvenlik belgeleri sunulmaktadır.

Ejderha Nefesi Nasıl Servis Edilir?

Müşterinin damak tadına göre hazırlanan meyve ve mısır gevrekleri bir kaba konduktan sonra üzerine sıvı azot dökülür ve form alması sağlanır. Ardından -160 dereceye ulaşan bu atıştırmalıkların ele yapışmadan çubukla veya şişle alınarak servis edileceği bardağa aktarımı yapılır. Tüketilirken de çok soğuk olduğu için bardağın bir koruyucu ile tutulması ve çubuk ile tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde soğuktan ciltte yanıklar oluşabilir. Bunun yanında talebe göre istenirse üzerine değişik soslar dökülerek de servis edilebilir.

Ejderha Nefesi Satış İşinin Karlılığı

Ejderha nefesinin satış konsepti de aynı bardak mısır da olduğu gibidir. Karlılık oranı da %200-300 ile gösterilmektedir. Bardak fiyatının 10-15 TL arasında olduğu düşünüldüğünde bu kar marjının gençler ve çocuklar arasında bu kadar popüler olmasından dolayı doğru olduğu söylenebilir. Bu atıştırmalığın yatırım maliyeti olarak kiosk bayilik modelinde 27.000 + KDV verilirken stand modeli olarak 20,000 + KDV şeklinde bayilik teklifleri sunulmaktadır. Ürünün yenilikçi olması, sosyal medya da gençler ve çocuklar tarafından çok tanınmış olmasından dolayı yatırım geri dönüşü çok kısa vadede gerçekleşmektedir ve bu süre 3-6 ay arasında gösterilmektedir. Çocuklar ve gençler arasında sirkülasyonu yüksek olan bu atıştırmalık yeni girişimde bulunmak isteyen yatırımcılar için cazip bir iş fikri gibi görünmektedir.

Yatırım Yapmak İsteyenler İçin Ejderha Nefesini Cazip Kılan Nedir?

Öncelikle farklı sunum şekli sayesinde adeta görsel bir şölen kıvamında olan ejderha nefesi sosyal medya müdavimi olan genç ve çocuklar arasında çok popüler bir atıştırmalıktır. Önsezi sahibi yatırımcıların franchise ve bayilik şeklinde girişimde bulunabileceği ejderha nefesi,kısa dönemde yatırım geri dönüşü sağlaması ile bu girişimi daha da cazip kılmaktadır. Nitro yani azot sunumlu farklı ürünlerle de genişletilmesi yatırımın sürdürebilirlik şansını ayrıca artırmaktadır. Gerekli olan demirbaşların yüksek maliyetler içermemesi ve bayilik veren firma tarafından karşılanması yatırımcının işini kolaylaştıran ayrı bir avantaj olarak görülmektedir. AVM’ler, gençlerin ve çocukların yoğun olduğu mekanlar, işlek caddeler sirkülasyonu artıran ve karlılık oranını artıran faktörler olduğu da unutulmamalıdır. Ejderha nefesi bayilik veya franchise tarzı çalışmak isteyen yatırımcılar için, yatırım yapabilecekleri farklı, eğlenceli, kazandıracak bir iş fikri gibi durmaktadır. Ayrıca önümüzdeki günlerde daha da parlayacak bir atıştırmalık olacağı göz ardı edilmemelidir.

Yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bayilik veren firmaların son güncellenmiş şart ve fiyatlarını alarak en kısa zamanda iş girişimine başlayabilirler. Yatırım da kiralanacak ya da kurulacak stand alanı harici, bayiliğini veren firmalardan temin edilecek stand beraberinde çok fazla makine ve materyal yatırımı bulunmamaktadır.

İşte basitçe malzeme listesi şu şekilde sıralanabilir:

 • Koruyucu eldivenler
 • Koruyucu gözlük
 • Büyük metal kase
 • Oluklu kaşık
 • Servis için şiş ya da tahta çubuk
 • Sıvı nitrojen
 • Ejderha nefesi Tahılı ve meyveler
 • Sos
 • Servis bardağı

gibi vb. materyaller.

Yatırım Yapmayı Düşünenlerin Endişe Duyduğu Azot Konusunda Açıklamalar

Sıvı azot, bilimsel laboratuvarlarda ve tıpta hücreleri, dokuları ve hatta vücudun belirli yerlerini kriyojenik olarak bilinen, aşırı düşük sıcaklıklarda korumanın bir yolu olarak kullanılır. Aynı zamanda, bu gaz metal sprey kutularda, dermatologların siğilleri ve diğer cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanabileceği formda da sağlık sektöründe kullanılmaktadır.

Mutfak dünyasında, gurme dondurmalar yapmak, kokteyllere veya diğer yemeklere fütüristik yani estetik bir dokunuş eklemek için kullanılır. Çok soğuk olduğundan, dolayı dondurulmuş gıdaların korunmasına yardımcı olması için bazen bir soğutucu olarak da kullanılabilir. Sıvı azot ayrıca, bin yılların kriyojenik donmuş dondurma tanelerini yapmak için de kullanılmaktadır. Yani gıda sanayinde azot kullanımı olağan bilinen bir durumdur.

Sıvı azot, normal ve kuru buzla aynı şey değildir. Ancak her ikisi de inanılmaz derecede soğuktur ve önerilen şekilde kullanılmadığında olası yaralanmalara neden olabilir. Gıda sektöründe giderek daha popüler bir bileşen haline gelmektedir. Olası risklerinin olması bu tatlıyı yiyen yada yiyecek olan herkesin olumsuz etkilere maruz kalacağı anlamına elbette gelmez. En basit ve sürekli tüketilen gıdaların tüketiminde bile risk payı olduğu unutulmayarak ve olumsuz sağlık etkilerle karşılaşmadan,ejderhanın nefesini zevk alarak tüketen birçok kişi olduğu göz önünde tutulmalıdır.

Sadece dikkat edilmesi gereken temel nokta, sıvı azotun servis yapmadan önce yemek veya içecekten tamamen buharlaştırılması gerektiğidir.  Azot yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında güvenle kullanılabilir. Hazırlanma ve servis aşamasında bu basit kurallara dikkat edildiği müddetçe eğlenceli, zevkli, farklı ve güvenli bir bileşendir.

Yenilikçi bir atıştırmalık olan ejderha nefesi; yarı gıda, yarı bilimle üretilmiş tam eğlenceli atıştırmalıkken yatırımcılar için cazip bir yatırım fikridir. Ve gıda sektöründe 21. yüzyılın çeşitli aperatiflerinin içinde şu an için en ilginç parçalarından biridir.

Ejerha Nefesi Bayiliği Almak

Ejderha nefesi ve nitro dondurma sektöründe bayilik almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan; atıştırmalık bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  fatih yorumu:

  bailik veriyormusunuz

Yorumunuz