Yatırımcı Arıyorum

Ek Gelir İçin: Limon Yetiştiriciliği

Limon Yetiştirmek

Rengiyle, kokusuyla mucizevi bir lütuf olan, şifa kaynağı limon yetiştirerek para kazanmak hiç aklınıza gelir miydi? Antioksidan özelliği ile de sofraların vazgeçilmezi olan limon, yetiştiricisine de kazanç kapılarını açmaktadır. Anti kanser maddeleri ve nice özellikleri ile de şifa kaynağı olan limon, yetiştiricilerinin yüzünü güldürmekte. Bir çok hastalığın dahi tedavisinde kullanılan limon, ılıman iklimin ürünü olarak, ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir.

Ancak sadece geçen yıl ülkemizde altı yüz bin ton civarında limon hasadı yapıldı ve yetiştiricilerine muazzam bir sezon yaşattı. Siz de bu pastadan payınızı almak ve yeni bir başlangıç yapmak istiyor iseniz limon yetiştiriciliğini düşünebilirsiniz. Üstelik bir kaç ağaç ekebileceğiniz küçük bir bahçe yahut araziniz var ise oldukça şanslısınız demektir.

Limon Ticareti Yapmak

Yetişkin tek bir limon ağacının türüne göre yılda yüz elli adet limon verdiği düşünülür ise, hazırlık süresinde biraz sabır gerektirse de, hem hayatınıza katacağı dinginlik ile hobi amaçlı, hem de neticesinde size kazandıracakları ile fevkalade bir ek iş fırsatı olabilir. Üstelik son derece itibar getiren bir uğraş olan limon yetiştiriciliği, girişimcilerine harikulade bir uğraş kazandırdığı gibi, sonunda da oldukça karlı bir kazanç kapısı aralayacaktır. Kokusunda huzur olan limon, dalında limon çiçeği iken bile insanın aklını başından alan bir kokuya sahiptir. Kış günlerinde bir dilim limon ile çaylarımız ile huzur bulurken, sıcak yaz günlerinde bir bardak buz gibi limonata ile serinlerken lezzetine doyamadığımız limon, sofralarımızı, dondurmaları, tatlıları da süslemekte, lezzetlendirmektedir. C vitamini ile de bağışıklığı güçlendiren limon, pazar ve marketlerde de en çok tüketilen ürünlerin başında gelmektedir.

Macar suyu olarak ta tarihte bilinen ve dünyada ilk kez 17. Y.Y.’ da limon esansı ile yapılan kolonya da limon sayesinde doğmuş olup bugün hayatımızda yer almaktadır. Hayatımızın her alanında yer alan limon, beşeri satıcılarına pazar tezgahlarında bile oldukça kar bırakmaktadır. Durumunuz ve şartlarınıza göre siz çok daha kapsamlı yahut çok daha mütevazi bir biçimde yolunuzu çizebilirsiniz. Kendi içerisinde de sınıflara ayrılan limonlar hasat zamanlarına göre aylara göre değişiklik te gösterebilmekteler. Sizin için hangi ayın daha uygun ve mümkün olduğunu düşünerek te karar verebilir, limon yetiştiriciliği hususunda kendi takviminizi kendiniz çizebilirsiniz.

Limon Üreterek Para Kazanmak

Narenciye sınıfında yer alan limon ağaçları, bakımı yapıldığı taktirde her yıl meyve verecek ve üreticisine kazandıracak olan bir türdür. Ülkemizde ise turunçgil üretimimizin yüzde yirmi beşini limon oluşturmaktadır. Küçücük boyu ile her derde deva olan bu muhteşem meyve için siz de yetiştiriciliğe başlayabilir, harikulade bir hobi edinir iken, büyüyen ağaçlarınızla beraber ek gelir elde edebilirsiniz. Bilhassa çekirdeksiz limonların pazarda fevkalade rağbet gördüğü düşünüldüğünde  dünyanın bir çok yerinde limon yetiştiriciliğinin neden bu denli hızla yayıldığına da çok daha kolay anlayabilmekteyiz. Limon Üreticiliği Yapmak

Hem Türk hem de dünya mutfağının vazgeçilmezi olan limon, yetiştiricileri için adeta birer altın toptur. Son derece verimli ve uzun ömürlü bir ağaç türü olan limon ağaçları ile eksi sıcaklıkta verimliliklerini büyük oranda kaybettikleri için bu hususta dikkatli olmalı, planlarınızı bu çerçeve içerisinde yapmalısınız.

Limon Sektörünün Büyüklüğü

Kanı temizleyen, damar hastalıklarına şifa olan, enerji veren, vücutta direnci sağlayan limon, vücuttaki bir çok iltihaba ve üst solunum yolları rahatsızlıklarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kolestrolü düşürücü etkisi de olan limonu tüketiciler de bu denli sevmekte ve tüketmekte oldukça haklılar değil mi? Kattığı lezzetin yanı sıra sağlığımız için de birebir olan limonun bu denli yüksek tüketicisi var iken limon işinden kazanç sağlamanız çok daha kolaylaşıyor. Tüm dünyada limon üretimi hususunda sıralamada ülkemiz beşinci sırada yer almakta. Ancak ürettiklerimizin çoğu yurt dışına gidiyor. Bu sebeple iç pazarda limona olan ihtiyaç büyük ve küçük ölçekte her daim devam ediyor.

Bu ihtiyaçlardan sizde şartlarınız dahilinde kendinize ait olan payı rahatlıkla çıkarabilir, fevkalade zevkli ve kazançlı bu işten gelir yahut ek gelir elde edebilirsiniz. Üstelik yıl boyunca da çiçek açmayı sürdüren bu ağaçların etrafına verdiği koku da baş döndürücü güzellikte. Bereketin ve üretmenin adeta simgesi olan limon ağaçları sizin de hayatınızda madden ve manen bir çok şeyi değiştirebilir.kobi vadisi

Yorumunuz