Yatırımcı Arıyorum

Ek İş Ne Yapılabilir?

Yapılabilecek Ek İşler

Ek iş mevcut gelirinizin yetmediği ya da mevcut işinizden sonra boş zamanınızı değerlendirmek istemeniz nedeni ile tercih edeceğiniz çalışma alanlarıdır. Bayan – erkek her vasıfta her yaş grubunda kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte pek çok farklı iş kolu çalışanlarını aramakta.

Ek iş arayanlar öncelikle iş arama sitelerini yoğun biçimde ziyaret etmeliler böylece hangi sektörler yarı zamanlı ya da serbest zamanlı iş gören arıyor, hangi sektörler dönemsel çalışan arıyor ücretler nedir gibi soruların cevaplarına ulaşarak ek iş arama sürecini başlatmış olurlar.

DÖNEMSEL İŞLER: Turizm, Tarım

Genellikle Tarım ve Turizm ve dönemsel ya da yarı zamanlı iş gören arayan sektörlerdir. Perakende ürünlerin reklam tanıtımlarında görev alan stand hostesliği, garsonluk, turizmin yoğun olduğu dönemlerde ek iş gören ihtiyacı için meydancılık, housekeeping bölümleri bu tür personel alımının yapıldığı bölümlerdir. Tarım alanında topraklı tarım, bahçe ve seralarda çalışacak dönemsel iş görenlere ihtiyaç duyulabiliyor. Beklenmedik bir sırada işsiz kalan boş kaldığı süreyi değerlendirmek isteyen ve bahçe sera işlerinden anlayan kimseler bir iş kollarında faaliyet göstermeyi düşünebilirler.

EK İŞ – TERZİ

Ek iş faaliyeti sahip olunan bilgi, beceri ve eğitimle de ilgili elbette. Dikiş bilgisi olan birisi, bayan ya da erkek fark etmez Moda Evi, Gelinlik Evleri, Konfeksiyon Atölyesi, Deri Atölyesi, Triko Örme Atölyesi gibi dikiş içerikli iş alanlarında, evlere parça başı iş veren ya da yarım gün dikiş işlerine yardımcı olacak iş gören arayan işletmelere ulaşarak kendilerine en uygun ek iş fırsatını yakalayabilirler.

İnternet Ortamında faaliyetinizi tanıtarak bulunduğunuz çevrenin dikiş tadilatlarını yaparak da günlük yaşantınıza ara vermeden ek gelir elde edebilirsiniz. Günümüzde herkesin evinde dikiş makinesi bulunmuyor her genç kız dikiş nakış bilmeli dönemi kapandığından eskiden olduğu gibi her evde dikiş bilen bir hanım ve her evde bir dikiş makinesi yok dolayısı ile 21. Yüz yıl insanı için fermuar değiştirmek, etek bastırmak, sökük dikmek ya da oturup kendine bir şey dikmek mümkün olmayan faaliyetlerden. Tadilat yapan ve bu çalışmasını yakın çevresine duyuran bir kimse oturduğu yerden ek gelir imkanına kavuşacaktır.

EK İŞ – YEMEK, PASTA PİŞİRMEK

Türk insanı cinsiyet ayrımcılığı yaklaşımından kurtulduğu günden beri bayanlar hızla çalışma yaşamının içinde yer almaya başladılar. Sadece erkelerin yapacağı düşünülen işlere değil nerede ise tüm mesleklere dahil oldular, küresel düzeydeki tüm gelişmeleri eş zamanlı izleyen Türk insanının yaşam standardı gelişmiş ülkelerdeki gibi hızla yükselişe geçti dolayısı ile evde oturan hanım sayısı çok azaldığından ayrıca pasta börek işleri sadece ev hanımlarının yapabileceği işlerdir anlayışından da uzaklaşıldığından Türk insanının gereksinimleri değişti.

Günümüzde çalışan kadının pasta börek yapmaya ya da geleneksel çok özel yemekleri pişirmeye vakti yok belki bilgisi de yok. Konuk ağırlamak oldukça zor gelebiliyor artık işte böyle dönemlerde ek iş için zamanını değerlendiren kimseler vakti ya da bilgisi olmayan diğerlerinin imdadına yetişiyor. Su böreği, Yaprak sarma, İçli Köfte ya da harika yaş pastalar yapma beceriniz var ise sadece evlere değil market, şarküteri hatta bazı küçük ve özel restoranlara ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Sosyal medyada geniş alanda duyurun kendinizi internet ortamı ve bir bilgisayar sizin en iyi iş alanınız demektir. Evde ne yesek diye düşünüp lahmacun ya da pizza söyleyecek birileri bile müşteriniz olabilir.

EK İŞ – ÇOCUK BAKICILIĞI

En popüler ve ihtiyaç alanı hiç bitmeyecek ek iş alanlarından biri. Anneler kariyerlerini bırakamıyor, zorlaşan yaşam koşulları iki bazen daha fazla kişinin çalışarak eve gelir getirmesini zorunlu kılıyor. Üniversite öğrencileri okul masraflarını çıkarırken bazen gece bazen gündüz ne zaman uygunsa kendilerine uygun saatlere göre bu tür iş arayışına girebilirler. İş arama siteleri bu tür onlarca ilan ile dolu. Ev hanımları günlük yaşamlarını evde geçiriyorlar ise bu tür bir iş düşünerek aile bütçesine katkı sağlayabilirler.

EK İŞ – EVDEN ASİSTANLIK

Bir bilgisayarınız, internetiniz ve telefonunuz var ise evden asistanlık yapabilirsiniz. Pek çok iş için artık ofise gitmek gerekmiyor her şey sanal dosyalarda sanal yazışmalar ile gönderilip kaydedilebildiğinden kendisine yardımcı arayan ofisler ile irtibata geçerek size en uygun ücret ve nitelikteki ofis faaliyeti ile iş hayatına atılabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Yapılabilecek Ek İşler

Teknolojinin yaşam alanlarımıza girmesi yaygın biçimde kullanılmaya başlaması tüm alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladığı gibi ihtiyaçlarımızı da değiştirdi. Ticaret ve ticarete konu olan tüm ürünler dolayısı ile ticari faaliyet teknolojinin sağladığı olanaklar ile internet ortamına taşındı.

Önceleri masa üstü bilgisayarlar ardından notebook’lar şimdi akıllı telefonlar ile günlük yaşamın her ayrıntısını birkaç saniyede elimizdeki küçük akıllı telefonlar ile yönetmek mümkün. İnternet ve bilgisayar ikilisi ile günlük yaşamınıza ait yapamayacağınız bir iş nerede ise kalmadı.

İnternet ve bilgisayar ile zaman geçirmeyi seviyorum ve günün belirli bölümünde boş zamanım oluyor ve biraz da para kazansam iyi olur diyorsanız internet üzerinde yapabileceğiniz ek iş olanaklarını zaman ayırıp biraz araştırmalısınız. Sosyal medya yönetimi internet üzerinde yapabileceğiniz en cazip işlerden biri satış-pazarlama faaliyetinin en önemli platformu sosyal medya.

BLOG AÇARAK PARA KAZANMAK

Part-time ya da tam zamanlı olarak yapılabilecek işlerden bir blog yazarlığı ve internetten para kazanmak için yapılabilecek en iyi işlerden biri olarak nitelendiriliyor. Kişiler kendilerine özel fikir ve ilgi alanları ile ilgili yazabiliyorlar ya da siz yeni bir yazı konusu oluşturabilirsiniz. Sayfanızı nasıl koruyacaksınız nasıl reklam alacaksınız konularında kendinizi eğitmeniz gerekiyor.

YAZAR OLABİLİRSİNİZ

Bir blog sahibi olmaktan daha az sorumluluk yükler yazar arayan çeşitli firmalar ile iş arama siteleri vasıtası ile görüşebilir yetenek ve bilginize uygun yazılar yazabileceğiniz bir iş bulabilirsiniz. Serbest zamanlı olarak çalışacağınız işiniz hem kendi yaşam gereklerinizi yerine getirmenize olanak verecek hem de gelir elde edebileceğiniz bir işiniz olmasını mümkün kılacaktır.

EVDE ÇAĞRI MERKEZİ ELEMANI OLABİLİRSİNİZ

Çağrı merkezleri bir ofiste tüm çalışanları bir araya toplamak yerine uzaktan iş birliği yaparak sistemlerine eklemekte böylece sigortalı, tam zamanlı, gerekli eğitimlerin de merkez ofis yetkilileri tarafından verildiği iş faaliyeti gerçekleşmektedir. Evden çalışmak isteyen pek çok kişiye bu olanağı sunan çalışma modeli yoğun olarak tercih edilmeye yaygınlaşmaya başladı.

Firmalar ile görüşüldüğünde farklı seçenekler sunabiliyorlar iş arayan kişi yarım gün, tam gün ya da prim usulü çalışma seçeneklerinden biri ile sisteme katılabiliyor. Yabancı dillerde çağrı merkezi elemanı arayan birçok firma da mevcut. İş arama siteleri ziyaret edildiğinde pek çok iş bulmak mümkün

ONLİNE SATIŞ

İnternet üzerinden satış yapan pek çok firma online satış elemanı arıyor yine iş arama siteleri ile irtibata geçerek online satış elemanı olabileceğiniz bir firmaya ulaşmanız mümkün. Bir firmanız ar fakat hala bir online satış siteniz yoksa böyle bir site oluşturmayı düşünmenizde fayda var. E Ticaret her geçen gün yaygınlaşarak tercih edilen Pazar konumuna geliyor rekabet koşulları ile başa çıkabilmek gelirinizi artırmak için bu faaliyet alanını araştırmanızı öneririz.

Online satış türlerinden biri de Drop Shipping yöntemidir. Stok mal bulundurmadan müşterilerden gelen siparişlerin tedarikçi firmalara ulaştırılması ve tedarikçiden müşterilere iletilmesini sağlayan süreç olarak işlemektedir. Farklı modeller ile stoksuz satış yapma olanakları bulunuyor. (Dropshipping Nedir?)

FREELANCE WEB TASARIMCI OLABİLİRSİNİZ

Freelance web tasarımcılar süreyi kendileri belirlediklerinden tam gün ya da yarım gün faaliyet gösterebilecekleri özgürlüğe sahipler. Teslim edecekleri ürünü gününde ve eksiksiz teslim etmek sorumluluğu dışında kalan her detayı kendileri belirlemekteler.

İNTERNETTE FOTOĞRAF ÇEKEREK PARA KAZANMAK

Fotoğraf çekiminden anlayan Photoshop bilen kimseler çektikleri görselleri internet ortamında satışa çıkararak para kazanabilirler. Elbette bazı uygulama koşulları bulunuyor internet ortamında fotoğraf nasıl satılır bilgi sahibi olmalı telif hakları gibi konuların hassasiyeti konusunda titiz davranmalısınız görselleriniz size ait olmalı.

SOSYAL MEDYA UZMANI OLABİLİRSİNİZ

Sosyal medya uzmanları markaların sosyal ortamda varlıklarını sürdürmesi ve daha fazla tanınması için çaba harcayan ve bu işlemin internet ortamında nasıl yapılacağının inceliklerini bilen uzman kişilerdir. Online ders veren kurumlar, mesleki kurslar bu tür eğitimleri veriyor. Mesleki standartlar gereği iş başvurusunda bulunacak kimseler başvuru yaptıkları meslek dalında yeterli olduklarını gösterir belgeyi iş yerine sunmak durumundadır.

Söz konusu alanda üniversite diplomasına sahip olmayan kişiler mesleki kurslardan birine devam ederek sertifikalarını almalıdırlar. Sosyal medyada çalışacak uzman kimseler dijital pazarlama ve reklam çalışmaları konusunda ek eğitimler de almak durumundalar.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz