Ek İş Yaparken Zamanı Verimli Kullanabilmenin Yolları

İnsanların birçoğu daha yaptığı tek işin altından kalkamazken bir de ek iş yapanlar nasıl oluyor da zamanını verimli kullanmayı başarıyor? Ek iş yapmak cebinize kazanç sağlayan bir durum gibi gözükse de pek çok sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Bunlardan en önemlisi çevrenize gereken önemi verememektir. Ek iş yaparken zamanı verimli kullanıp hem kendinize hem de çevrenize gereken önemi verebilmeniz için dikkat etmeniz gereken detaylar nelerdir?

Çevrenizden Yardım İstemek

Üzerinizde olan sorumluluğu bölüşerek çok daha verimli vakit geçirebilirsiniz. Örneğin market alışverişini evde hep siz yapıyorsanız, sizin ek işinizi gerçekleştireceğiniz zaman içerisinde aile bireyleri bu görevi üstlenmelidir veya siz onlardan bunu istemelisiniz. Ya da fatura ödeme işlemlerini de bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanında ek işinizde yanınızda olarak destek vermelerini onlardan isteyerek hem zamanı verimli kullanacak hem de sevdiklerinizi yakınınızda tutmuş olacaksınız.

Mola Zamanlarını Doğru Değerlendirmek

İnsanlar genelde ek işlerini normal işlerinden çıkıp eve geldikten sonra yapmaktadır. 8-10 saat iş yerinde çalışıp geldiğiniz zaman ek işiniz için plan yapmaya mecaliniz bile kalmayabilir fakat gün içerisinde verdiğiniz molalarda ek işiniz için planlar yapabilirsiniz. Normal işinizi yaparken verdiğiniz molaları ikiye bölüp bir yarısında dinlenirken diğer yarısında ise akşam eve gidip yapacağınız ek işiniz için plan yapabilirsiniz. Bu sayede ek işinize başlamadan önce zaman kaybetmemiş olursunuz.

Not Defteri Taşımak

Tam zamanlı olarak devam ettiğiniz işinizle veya ek işinizle ilgili aklınıza gelen her şeyi anına not etmelisiniz. Bu sayede o an aklınıza gelip sonrasında unuttuğunuz hiçbir şey kalmayacak ve gün içerisinde zamanınızı çok iyi bir şekilde değerlendirebileceksiniz.

Bir Şeyler Yapmak Hiç Yapmamaktan İyidir

Tam zamanlı işiniz sırasında çok yorulup eve geldiğinizde güzel bir duş alıp ayaklarınızı uzatıp televizyon izlemekten başka hiçbir şey yapmak istemeyebilirsiniz. Fakat ek iş yapmak daha kaliteli bir yaşam için sarf edilen enerji demektir. Eğer daha kaliteli bir yaşam istiyorsanız ek işiniz için de zaman ayırmalısınız. Az da olsa bir şeyler yapmak hem ek işinizi azaltacak hem de kendinizi kötü hissetmemiş olacaksınız.

Mükemmelliyetçi Olmamalısınız

Hem tam zamanlı çalışıp hem de bir ek iş ile uğraşıyorsanız 24 saatlik bir günde size çok zaman kalmıyor anlamına gelmektedir. Siz çabalayıp dururken geçen zamanın farkına varamayıp yemek yemeyi unutuyor, kendinize ve çevrenize gereken önemi vermiyorsanız o ek iş sizi yormaktadır. Çok yorulduğunuzu düşündüğünüz zamanlardan duraksamaktan çekinmeyin. Siz de insansınız bu yüzden dinlenmeye de eğlenmeye de ihtiyacınız var. Her şey mükemmel olacak diye bir kavram yok.kobi vadisi

Yorumunuz

ek iş yaparken zamanı verimli kullanabilmenin yolları
Ek İş Yaparken Zamanı Verimli Kullanabilmenin Yolları
E-spor'da Para Kazanma Taktikleri
E-spor’da Para Kazanma Taktikleri
Evden Yapılabilecek Ek Gelir Yöntemleri
Evden Yapılabilecek Ek Gelir Yöntemleri
E-Ticaret Sitesi Kurmak ve Geliştirmek
E-Ticaret Sitesi Kurmak ve Geliştirmek
Düşük Sermaye İle Yapılabilecek İşler
Düşük Sermaye İle Yapılabilecek İşler – 23 farklı iş fikri
İnternetten Yapılabilecek Ek Gelir İşler
İnternetten Yapılabilecek Ek Gelir İşler
yeni iş imkanları
Yeni İş İmkanları
Düşük Bütçeli İş Önerileri
Düşük Bütçeli İş Önerileri
Kış Aylarında Evden Çalışarak Para Kazanmak
Kış Aylarında Evden Çalışarak Para Kazanmak