Yatırımcı Arıyorum

Ekibinizin İşbirliğini Nasıl Güçlendirirsiniz?

Ekip İçi İletişim

Takım işbirliği, birden fazla kişinin ortak bir hedefe ulaşmak için fikirlerini paylaşarak birlikte çalıştığı bir senaryo olarak tanımlanabilir. Takım işbirliğinin potansiyel yararları çoktur. Takım çalışmasının temel amacı, bir kuruluşun bir kişi tarafından elde edilemeyecek bir başarıya ulaşmasını sağlamaktır. İşbirliği sadece yaratıcılığı ve öğrenmeyi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda daha geniş bir sahiplenme hissini ve iletişimini teşvik eder, üretimi geliştirir. İş hedeflerine nispeten daha hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen bir kuruluş, işbirliğini benimsemelidir.

Birçok kuruluş ekip işbirliğini güçlendirmeyi zor bulmaktadır. Belki de bunun nedeni, işbirliğinin gerçekten bir insan ihtiyacı olmadığıdır. Fakat aslında, herkes işbirliği sanatını öğrenmek ve ustalaşmak zorundadır fakat basitçe söylemek gerekirse, bu zor bir süreçtir. Bununla birlikte, kuruluşunuzun gerçekten eşsiz bir başarı elde etmesini istiyorsanız, işbirliğini güçlendirmek için gücünüz dâhilindeki her şeyi yapmanız gerekir. Etkili bir ekip olmak için bir grup bireyi bir araya getirmek ve geliştirmek oldukça yatırım gerektiren bir konudur. Bir üyenin şaşırtıcı yetenekleri ve başka önemli özellikleri olsa bile, takımlar işbirliği yapamayabilir.

Şayet başarılı olma da ekip işbirliğinin etkilerinin farkındaysanız ekip işbirliğini ilerletmek için aşağıdaki stratejilerden faydalanmak isteyebilirsiniz;

İletişimi Geliştirmek

Takım işbirliğini güçlendirmenin en iyi yolu takım üyelerinin takımlar arası hedeflere odaklanmış kalmasını sağlamaktır. Bunu sadece ekipteki herkesi diğer ekip üyelerinin ne yaptığı ve işlerin nasıl geliştiği konusunda güncelleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Ekip içi iletişim için internette bulabileceğiniz programları kullanabilirsiniz. Bu araçlar her ekip üyesinin mesaj göndermesini, güncellemeleri paylaşmasını ve önemli sorular sormasını sağla hem de, bu uygulamalar uzaktan çalışanların ekiple bağlantıda kalmalarına yardımcı olur. Ve işbirliğini geliştirmede kritik öneme sahip olan ekip projelerine odaklanmada etkili olur. Takım Dinamiği Nedir?

Proje kilometre taşlarını tanımak ve ödüllendirmek

Takım üyelerinizi ödüllendirmek, takım işbirliğini güçlendirmede çok önemli bir faktördür. Ekip üyelerinin ilham almasını ve bir sonraki dönüm noktasına ulaşmak için başarıyı dört gözle bekletmelerini sağlar. Ekipte ekip başarısını belirleme ve ödüllendirme noktasında da puanlama yapılmalıdır. Bunu yaparken ödülün ne olacağı ile ilgili ekip üyelerinin fikrini almak ayrıca motive olmalarında önemli bir konudur. Bunun yanında akşam yemekleri, geziler ve grup lansmanları gibi kanıtlanmış diğer ödüllendirme tekniklerini kullanabilir. Bu ödüllendirme teknikleri ayrıca ekip üyelerinin sosyalleşme yoluyla daha güçlü ilişkiler kurmasını ve daha güçlü ilişkiler kurmasını sağlar.

Geribildirimin kilit bir bileşen olduğunu bilmek

Geribildirim her zaman şirketlerin kritik kararlar almak için kullanabilecekleri değerli bir fikirdir. Araştırmalar, en iyi performans gösteren şirketlerin performanslarını artırmanın etkili yollarını bulmalarına fırsat tanıdığı için geri bildirime değer verdiğini göstermiştir. Geri bildirimlerin kişilerin zayıf ve güçlü yönleri vurgulamak için yapıldığını ekibe anlatmak çok yararlıdır. Ve bir geri bildirim yalnızca yapılan kişiye değil aynı zamanda yapan kişiye de fayda sağlamaktadır. Daha geniş bir organizasyon için de yararlar sunar.

Bunun yanında yapılan geri bildirimler sadece ekip üyelerinin performansını arttırmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda sürekli öğrenmenin bir aracıdır. Bu, kuruluşundaki işbirliğini geliştirmek isteyenler için, ekip üyelerinin şirketinizde nasıl çalışacağını ve diğer ekip üyeleriyle nasıl ilişki kurduğunu öğrenmeyi sağlar. Sürekli geri bildirim, kurumunuzun iş hedefleriyle aynı hizada kalmasına, etkili stratejiler oluşturmasına ve ilişkileri geliştirmesine izin verdiği için tüm işgücünde kritik öneme sahiptir.

Çatışmadan kaçınmak ve kaçınmayı teşvik etmek

İnsanların her zaman sürekli tartışma ve çatışmalarda bulunduğu bir ortamda işbirliği yapmak son derece zordur. Tartışmalar her zaman, özellikle her üyenin görüşlerini yayınlamak için eşit fırsatlara sahip olduğu bir yerde ortaya çıkmalıdır. Çakışan tartışmalara girmemek için ekip teşvik edilmeli ve bunun yerine, fikir farklılıklarının olumlu bir yanı olabileceğini bilmeleri sağlanmalıdır. Araştırmalar, uygun bir şekilde kullanıldığında yapıcı çatışmaların potansiyel olarak içgörü sunabileceğini ve grupların örgütsel sorunlara dostane çözümler bulmada ilerlemelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Güven oluşturmak

İşbirlikçi bir ekip oluşturmak için, kuruluşların öncelikle güvene dayalı etkili bir işyeri oluşturması gerekir. Organizasyona güvenmek ve birbirlerinin yeteneğine güvenmek, inovasyonu ve yaratıcılığı geliştirmek için esastır. Ekip üyeleri birbirlerine güvendiğinde, işbirliği yapmayı ve öğrenmeyi, birlikte çalışmayı ve arzu ettikleri hedeflere ulaşmayı umut ederler.

Bir işletmenin başarıya ulaşmasında en önemli faktörlerden biri olan ekip çalışması, sağlıklı ve güçlü ise o şirketin sırtı kolay olay yere gelmez. Zorlayıcı koşullar ve kriz dönemlerinde bile birbirilerine kenetlenerek o dönemi geçmeyi başarabilirler. Bu yüzden başarılı olmak isteyen yatırımcıların ekiplerine maddi ve manevi yatırım yapmaları şarttır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz