Yatırımcı Arıyorum

Ekip Çalışması Yapmanın Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekip Çalışması Yapmak

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var.”

Günümüz rekabet ortamında her sektörde, insanlar bireysel yarışlara girmekten çok ekip olarak çalışmaya ve rakiplerini alt etmeye çalışıyorlar. Bu çalışma stili, sizi rakiplerinizin önüne çok hızlı bir şekilde geçirebileceği gibi gerekli şeylere dikkat etmediğiniz zaman mevcut hızınızın altına düşmenize de sebep olabilir.

Ekip Çalışması Örnekleri

Bayilik Almak

Bir marketi işletmek ya da bir cafe açmak doğrudan ekip çalışması yapacağınız konular olmasa da iyi bir firmanın bayiliğini aldığınız zaman arkanızda her zaman bir destek hissedeceksiniz. Bu şekilde bir sorunla karşılaştığınızda başvurabileceğiniz bir ekibi dolaylı yoldan da olsa sahip olmuş olursunuz. Gerek konseptte, gerek pazarlama ve reklamda yanınızda olan bu ekip sizinle çalışacak ve kendi markalarının iyiliği için dolaylı olarak sizin de iyiliğinizi düşünerek bu konuda çaba sarf edeceklerdir. Bir bayilik almak istiyorsanız sayfamızdaki bayilik ilanlarını kolaylıkla inceleyebilir, kendiniz için en doğru firmayı bulabilirsiniz. Ayrıca bayilik konusunda dikkat etmeniz gerekenleri, bu durumun sizin için avantajlarını ve dezavantajlarını da sayfamızda yer alan makalelerde kolaylıkla inceleyebilirsiniz. (Bayilik Almak)

Ortaklık Kurmak

Herhangi bir sektörde yatırım yapacağınız zaman, özellikle de henüz yeni yeni girdiğiniz bir sektördeyseniz, ortak aramak aklınıza gelen ilk seçenek olacaktır. Bu ortaklığı yatırım bazında kurabileceğiniz gibi danışmanlık bazında da kurabilirsiniz. (Ortak Bulmak)

Aklınızda bir proje var ve bu projeye ayırabilecek bir bütçe arıyorsanız bu proje için iyi yatırımcılar bulmalısınız. Bu yatırımcılardan belli şeyler talep ederek onlarla bir ekip çalışmasının içine girebilirsiniz. Bu şekilde düşünmeniz gereken şeyler azalacak ve yaptığınız projeye daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Bir ekip olarak çalışmak sadece sizin sorumluluğunuza düşen işleri ekip arkadaşlarınız ile paylaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca iyi bir yatırımcı bulmak için de sayfamızda projenizin ilanını kolaylıkla verebilir ve kısa sürede binlerce yatırımcı ile projenizi buluşturabilirsiniz. Yatırımcı bulmak için izlemeniz gereken adımları da daha önce yazdığımız makalelerden detaylı olarak inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. (Yatırımcı Bulmak)

Maddiyat ve içerik olarak kurduğunuz proje kafanızda tam olarak şekillenmişse ancak tecrübe sahibi değilseniz danışmanlık alarak daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Örneğin bu sektörde tecrübeli bir insana kafanıza projeyi sunarak ortaklık teklif edebilirsiniz. Bu danışmanlık doğrudan bir ortaklık olarak şekillenebileceği gibi herhangi bir kaynağın yardımıyla da olabilir. İşleriniz biraz ilerledikten sonra bulunduğunuz sektörde tecrübeli insanlara danışmanlık işi teklifi ile gidebilir ve seçtiğiniz insanlardan bir ekip oluşturabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdaki içerikleri takip ederek gerekli bilgilere de kolaylıkla erişebilirsiniz.

Çalışanlar Arasında Ekipler Oluşturmak

Tek başınıza kurduğunuz bir işte de çalışanlarınız arasında doğru ekipleri oluşturarak onlardan daha fazla verim alabilirsiniz. Aynı işi yapan insanları aynı ortama koyarak fikir alış verişinde bulundurmanız hem onların işlerini daha fazla kolaylaştıracaktır hem de sizin onlardan çok daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Fakat bu ekipleri kurarken dikkat etmeniz gereken birkaç şey olacaktır.

Ekipteki insanları iyi denetlemelisiniz. Bir ekipte her zaman farklı rollerde insanlar bulunur. Örneğin ekibi sırtlayan, sorumluluk alan insanlar kurduğunuz ekipte bulunabileceği gibi bu ekibi yavaşlatan insanlar da bu ekipte bulunacaktır. Çalışan, gelecek vadeden ve hiçbir şey yapmayan hatta ekibi yavaşlatan insanları birbirinden net olarak ayırmalısınız. Ekibi yavaşlatan insanları ekipten ayırmalı, sorumluluğu üzerine alan ve ekibi sırtlayan insanları ödüllendirmeli, gelecek vadeden insanları ise gerekli eğitimlere tabi tutarak potansiyellerine erişebilecekleri konumlara getirmelisiniz.

Sağlam Ekip Kurmak

Sağlam temellere dayanan bir ekip sizi daha fazla yıkılmaz kılacaktır. Karşılaşacağınız sorunları daha hızlı ve kolay halletmenize yardımcı olacak emin adımlarla hareket etmenizi sağlayacaktır. Fakat ne kadar fazla kafadan ses çıkarsa o kadar iyi fikirlere sahip olabileceğiniz gibi kendinizi bir karmaşanın ortasında da bulabilirsiniz. Kurduğunuz ortaklıkları iyi seçmeli ya da çalışanlarınız arasında kuracağınız ekipleri sürekli denetlemeye tabi tutmalısınız.

Bu şekilde ekipte yer alan insanların hangi rollerde olduklarını belirlemeli ve daha fazla verim alabileceğiniz şekilde yenilikler yapmalısınız. Bu sorunlarla baş ettiğiniz sürece bir ekip size başarının anahtarını getirecektir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz