Yatırımcı Arıyorum

Ekipman ve Hizmetlerde Tasarruf Çalışmaları

İşletmelerde Tasarruf Çalışması Yapmak

İşletmelerde yapılacak tasarruf tedbirleri arasında yer alanlardan biride ekipman ve hizmetlerde uygulanacak tasarruf tedbirleridir. Bu tedbirler şirketinizin yaptığı işe ve şirket politikanıza bağlı olarak değişiklik gösterse de ana hatları sizinle paylaşmak istiyoruz.

İşyerlerinde Nasıl Tasarruf Yapılabilir?

Eski sistemlere göre ileri teknoloji kullanmak

Tesisinize baktığınızda kullandığınız eski teknolojiler muhakkak vardır. Bu durum şirketinizin kabiliyetine ve ne iş yaptığınıza göre belki de problem olarak algılanmayabilir. Kurulan imalat ve hafif sanayi şirketleri, uzun vadede maliyetleri düşürecek ve verimliliği artıracak olan eski makine ve sistem değişimlerine girmek istemezler. Çünkü eski sistemlerden kaynaklanan yavaşlama her zaman net değildir, ancak bu gerçek olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, fax makineniz eskiyse ve hala çalışıyor olsa bile onu kullanmayı bırakıp internet fax programlarından faydalanabilirsiniz.

Temiz kullanılmış 2. El Ekipman Almak

Şirketinizin ihtiyacı olan ekipmanları illa sıfır almanız gerekmez. Bu ihtiyaçlarınızı temiz kullanılmış 2. El ekipmanlar alarak gidermeniz daha düşük maliyetlerde olacaktır. Şirketinizin ne yaptığına bağlı olarak, satın alabileceğiniz 2. El ekipmanlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Yazıcı ve fotokopi makinesi gibi ofis teknolojisi
  • Yenilenmiş akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi kişisel teknolojiler
  • Ticari araçlar
  • İşletme akışında kullanılacak sıvı kaplar ve kutular gibi depolama donanımları
  • Montaj ve paketleme ekipmanları
  • Züccaciye ve çatal bıçak takımı
  • Mobilya

Faturaları Erken Ödemek

Pek çok satıcı, planlanandan önce faturalarını ödeyen müşterilere küçük ama anlamlı indirimler sunar. Örneğin, müşteriler normalde 30 gün yerine 10 gün içinde tam ödeme yaptıklarında, genellikle satıcıları fatura toplamının %2’sini indirim yapabilirler. Erken ödeme,nakit akışınızı olumsuz yönde etkilemediği sürece, bunu yapmak genellikle finansal bir anlam ifade eder.

Takas Etmek

Binlerce yıl önce, küresel ekonomiye bağlı takas işlemleri yapılırdı. Bugün, çoğu işlem merkez bankalarının desteklediği bir para birimiyle yapılmaktadır. Ancak bu parasal olmayan değişimin tamamen eski olduğu anlamına gelmiyor. Dijital devrimle beraber kullanmadığınız ürün ya da hizmetlerinizi kullanabileceklerinizle değiştirmeniz artık mümkün kılınıyor. Neyin ne kadarının değiş tokuş edebileceğinize dair sınırlamalar olmakla birlikte, nakit akışında sıkışıklık olduğu durumlarda veya ürün ya da hizmetlerinizin başkaları tarafından değerli bulunacağına inanıyorsanız bu yöntem incelemeye değerdir.

Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanmak

Geleneksel reklamcılık gerçekten pahalıdır ve çoğu küçük işletme bu tür harcamaları karşılayamaz. Buna karşılık ücretli sosyal medya reklamcılığı çok daha ucuzdur ve sosyal medya reklamları da üretmek daha az maliyet içerir. Facebook veya Twitter yayınınızda akan video spotları görmek giderek daha yaygın olsa da, en uygun maliyetli sosyal reklamları vermek basit, ucuzdur. Şirketinizin sosyal medya takiplerini organik olarak takip etmek için zaman ve personel ayırırsanız, çok fazla zaman harcamadan binlerce mevcut veya potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilerek Pazarlamaya Teşvik Etmek

Organik sosyal medya sohbeti, ağızdan ağıza pazarlamanın bir biçimidir Temel olarak bakıldığında müşterilerinize dış kaynak sağlayan düşük maliyetli ve potansiyel olarak güçlü bir sosyal yardım şeklidir. Ağızdan ağza pazarlama birçok farklı şekilde yapılabilir. Şirketinizin ideal bir ağızdan ağza pazarlama stratejileri geliştirmesi için, takipçilerin demografik yapısına, satın alma alışkanlıklarına, mesajlaşma ve satış çabalarına vereceği cevabı göz önünde tutarak geliştirilmesi mümkündür.

Geri Dönüşüm Çalışmaları Yapmak

Tasarruf etmenin en basit ve etkili yöntemlerinden biri de geri dönüşüm bilincinin kazandırılmasıdır. Ofis ve işletme ortamlarındaki sirkülasyonun çok olduğu düşünüldüğünde hem tasarruf sağlanabileceği gibi hem de bir masrafın karşılanmasında da etkili olabilir. İşletme ya da ofise konacak geri dönüşüm kutuları ile pet şişe, karton, kağıt, cam, metal gibi atıkları biriktirerek satabilir ya da başka bir hizmete dönüştürebilirsiniz. Mesela tekstil bu anlamda çok zengin bir geri dönüşüm fırsatı sunar. Hatta biriktirilen geri dönüşüm malzemeleri satılarak bir firmanın nakit akışını sağlayacak seviyedir.

Uzaktan Çalışma Politikaları Uygulamak

Uzaktan çalışma firmalara sabit bir çalışanın masraflarından ve risklerinden korunma imkanı tanırken, çalışanlar açısından da cazip olabilmektedir. Danışmanlık, muhasebe, hukuk hizmetleri, web sitelerindeki akışı sağlamak için editörlük ya da yazarlık hizmet ihtiyaçlarını dışarıdan çalışan biri ile gidermek çoğu firmanın tasarruf tedbirleri arasındadır.

Firmalar tasarruf tedbirlerini planlarken ekipman ve hizmet tasarruflarını ayrı bir kalem olarak genelde değerlendirmezler. Oysa bu alanda yapılacak istikrarlı çalışmalar ile kayda değer tasarruflar sağlamak mümkündür. Sizde bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Tasarruf tedbirleri serisi diğer bölümleri okuyabilirsiniz.bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz