Yatırımcı Arıyorum

Ekmek Fırını Açma İş Fikri

Ekmek Fırını Açmak

EKMEK SEKTÖRÜNDE GENEL DURUM

Ülkemizde kişi başı ekmek tüketimini rakamlar; 100 Kilogram olarak açıklıyor. Ekmek yapımında klasik doğal yöntemler terk edilerek her iş faaliyetinde olduğu gibi sanayileşmeye gidildi. Ekmek üretiminde makinelerin kullanılmaya başlaması nedeni ile fırın tanımı yerini ekmek fabrikaları tanımına bıraktı.

Fırıncılık faaliyeti küçük esnaf işletmesi olarak varlığını sürdürürken büyük sermaye sahibi işletmeler ekmek üretimine de girerek büyük çapta üretim ile geniş alanlara satış gerçekleştirdiler. Ekmekte sanayileşmenin gerçekleşmesi küçük esnafı ortadan kaldırmadı fakat iki ayrı tercih oluşturarak klasik fırın anlayışından dekorasyona daha fazla önem verilen, ekmek üretiminde farklı muhteviyata sahip ekmek çeşitlerinin de yer aldığı butik fırın olarak tabir edilen işletme modelleri doğdu.

En Popüler Ekmek Çeşitleri

Yeşil ekonomi anlayışı tüm yaşam alanlarımızda etkin hale getirilmeye çalışılan bir yaklaşım olması nedeni ile ekmek üretiminde de sağlığa yararlı olması lezzetli olması kadar önemsenmeye başladı. Günümüz ekmek üretim anlayışında yasalar artık hijyenik koşullarda üretilen lezzetli ekmek standardını muhteviyatın insan sağlığı üzerindeki etkilerinin neler olduğu noktasına taşıdı.

Kullanılan un içeriğindeki karışımların neler olacağı sağlığa uygunluğu dikkatle incelenen detaylar haline geldi. Tam buğday ekmeği, tam tahıllı, çavdar, yulaf, zeytinli gibi pek çok ekmek çeşidi tüketicinin beğenisine sunuldu. Tüketici tercihleri araştırıldığında pastane benzeri bir şıklıkla hizmet veren butik ekmek fırınlarının ilgi gördüğü, tezgâhlar da sergilenen çok çeşitli ekmeklerin iştah açıcı görüntüsü içinde alışveriş yapmaktan tüketicinin hoşlandığı sonucuna varılmış.

EKMEĞİN EKONOMİK DEĞERİ

Beyaz somun ekmek halen tüketiliyor ve belli bir Pazar gücüne sahip, tam buğday ekmeği ise tüketim yoğunluğunda ilk sıraya yerleşmiş. Yulaf, zeytinli, çavdar gibi diğer çeşitler tüketim yoğunluklarını giderek artırıyor. Günlük ekmek tüketiminde Türkiye için verilen yaklaşık rakam 2015 yılında 86 Milyon. Avrupa ekmek tüketim sırasında ülkemiz başı çekiyor en az ekmek tüketilen ülke ise İngiltere inanılır gibi değil ama yılda sadece 32 Kilogram ekmek tükettikleri belirtilmiş ülkemiz için yıllık tüketim ise 32 Milyara yakın.

Unlu gıda ihracatı yapılan ürünlerimizden un ihracatımız toplam ihracatın %16 kadar bölümünü oluşturmuş 2015 yılında. Azerbaycan, Lübnan, Suudi Arabistan, Irak gibi pek çok ülkeye ihracat gerçekleştirilirken ülkemize sağladı gelir rakamı 1,5 Milyar dolar civarında belirtilmiş. Bir Milyar Doları bulan ihracat rakamı ile ülkemiz dünya liderliğini üstlenmiş. Tarihte Avrupa’da ekmek tüketimi yaygın üretim çeşitliliği oldukça fazla günümüzde ise kültürlerini yaşatsalar da tüketim miktarı çok çok azalmış.

EKMEK PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ

Ekmek üretim kaynaklarını sıralayacak olursak endüstriyel fırınlar, Belediye Halk ekmek fırınları, market zincirleri, küçük ve orta ölçekli ekmek fırınlarını sıralayabiliriz. 2013-2018 yılları arasında sektörde %48 civarında büyüme gerçekleşmiş. 2017 yılında Pazar büyüklüğü 40 Milyar olarak açıklanırken bu rakamın 2021 yılında 42 Milyara ulaşacağı ön görüsünde bulunuluyor.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan ekmek fırını iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Fırıncılık Yapmak

Her işletmenin açılış koşulları farklılık gösterdiğinden özellikle gıda ile ilgili faaliyetler için özel uygulamalar söz konusu olabileceğinden Belediyeden tüm istenen şartları eksiksiz öğrenerek fırın olacak mekânınızı aramaya başlayın. Gerekli olan koşul ve belgelerin neler olacağını öğrenerek harekete geçmeniz ruhsat aşamasına hiçbir engel ile karşılaşmadan gelmenizi tam zamanında iş yerinizi açmanızı sağlayacaktır.

Fırınınızı nerede açmayı düşünüyorsunuz? Kaç çeşit üretim yapacaksınız? Un alımını nereden yapacaksınız? Un çeşitleri yerel mi? İthal mi? Hangi çeşit unu kullanmak daha sağlıklı? Maliyetleri nedir? Kaç personel çalışacak? Kaç usta çalışacak? Fırın dekorasyonu nasıl olacak? Reklam çalışmanızda hangi unsurları kullanacaksınız? Reklam maliyetleri tutarı ne olacak? Ekmek tüm insanlar tarafından tüketilen bir gıda olmakla beraber ürününüzü ilk etapta yoğunlukla sunacağınız bir hedef alan ya da kitle kimdir?

Tüm soruların yanıtlarının sistematik biçimde cevaplanması plan taslağınızı, maliyet giderlerinizin kabaca ne kadar olacağını ortaya koyacaktır. Bu aşamadan sonra elinizdeki verileri detaylandırarak iş faaliyet planınızı oluşturabilir ve sıra ile hayata geçirebilirsiniz. Bağımsız iş yeri açma faaliyetleri içerik olarak farklılıklar sergilese de satış pazarlama faaliyetleri açısından benzer çalışmaların yapılmasını gerekli kılar.

Ürün güvenilirliğinin ve kitlesinin tanıtımı için reklam çalışmalarının yürütülmesi, hedef müşteri adayları ile iletişim kurulması, sıcak satış için gereken ortamın oluşturulması ve sunum tasarımlarının uygulanması gibi çabaların gösterilmesi gerekmektedir. Sektöre daha az zahmet ile ve daha az risk alarak üstelik marka gücü ile giriş yapmanız da mümkün ekmek üretim ve satışında bayilik veren firmalar ile iletişime geçerek size en uygun iş ortağınıza ulaşabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz