iş rehberleri

Ekonomik Döngü ve Döngüsel Endüstri Nedir?

Ekonomik döngü, ekonominin genişleme (büyüme) ve daralma (durgunluk) dönemleri arasındaki dalgalanmalardır. Gayri safi yurtiçi hâsıla (GSYİH), faiz oranları, toplam istihdam ve tüketici harcaması gibi faktörler, ekonomik dönemin şu anki aşamasını belirlemeye yardımcı olabilir.

Ekonomik Döngü Nasıl Çalışır?

Ekonomik döngünün, iş çevrimi de adı verilen 4 aşaması vardır. Genişleme, tepe, durgunluk ve iyileşme. Genişleme aşamasında ekonomi nispeten hızlı bir büyüme yaşar. Faiz oranları düşer, üretim artışları olur ve enflasyonist baskılar artar. Büyüme maksimum hıza ulaştığında bir döngünün zirvesine de ulaşılır.

Tepe büyümesi, tipik olarak ekonomide düzeltilmesi gereken bazı dengesizlikler yaratır. Bu düzeltme, büyümenin yavaşlaması, istihdamın düşmesi ve fiyatların durgun kaldığı bir daralma dönemi boyunca gerçekleşmektedir. Ekonomi, düşük bir noktaya ulaştığında ve büyüme toparlanmaya başladığında döngünün çukuruna ulaşılır.

Ekonomik Döngü Örnekleri

Parasalcı ekonomik düşünce, ekonomik döngüyü kredi döngüsüne bağlar. Faiz oranlarındaki değişiklikler, hane halkı, işletmeler ve devlet tarafından borçlanmayı daha da az pahalı hale getirerek, ekonomik faaliyetleri azaltabilir ya da tetikleyebilir.

İş dünyası çevrimlerini yorumlamanın karmaşıklığına ek olarak, ünlü iktisatçı Irving Fisher, denge gibi bir şeyin olmadığını, bu nedenle ekonominin doğal olarak yatırımcıların az yatırım yapması gibi, dengesizlik arasında kayması nedeniyle döngülerin var olduğunu savunmuştur.

İşletmeler ve yatırımcıların da stratejilerini ekonomik döngüler üzerinden yönetmeleri gerekir. Bu sadece kontrol amaçlı değil, işletmenin hayatta kalması ve kar etmek için de gereklidir.

Keynes, yaklaşım doğasında bulunan kararsızlık ve yatırım talebinde, dalgalanmalar tarafından teşvik toplam talep değişikliklerinden, üretim döngüsünün sorumlu olduğunu iddia etmektedir. Sebep ne olursa olsun, ticari duyarlılık kasvetli hale geldiğinde ve yatırım yavaşladığında, kendi kendine yeten bir ekonomik sıkıntı döngüsü ortaya çıkabilir.

Avustralyalı ekonomistler, kredi ve faiz oranlarının merkez bankası tarafından manipüle edilmesinin, durgunluk sırasında düzeltilen endüstriler ve işletmeler arasındaki ilişkilerin yapısında sürdürülemez çarpıtmalar yarattığını savunmaktadır

Merkez bankası, piyasanın belirleyeceği oranların altına düştüğünde, yatırımlar ve ticaret, düşük oranlardan en fazla yararlanan sektörlere ve üretim süreçlerine yönelir. Aynı zamanda bu yatırımları finanse etmek için gereken gerçek tasarruf, yapay olarak düşük oranlarla baskılanır. Sonuçta, sürdürülemez yatırımlar, ticari başarısızlıklar ve ekonomik gerileme ile sonuçlanan varlık fiyatlarının düşmesine neden olmaktadır.

Özel Konular

Hükümetler ve büyük finans kuruluşları, ekonomik döngünün seyrini ve etkilerini yönetmeye çalışmak için çeşitli yollar kullanırlar. Bir de hükümetin emrinde maliye politikası vardır. Bir durgunluğa son vermek için hükümet, hızlı ve açık harcama yapmayı içeren genişleyici maliye politikası uygulayabilir.

Buna karşılık, ekonominin genişleme sırasında aşırı ısınmasını önlemek için, daraltıcı maliye politikasını kullanabilir. Toplam harcamaları azaltmak için, vergi fazlası vererek bütçe fazlası uygulayabilir.

Merkez bankaları, ekonomik döngüyü yönetmek ve kontrol etmeye yardımcı olmak için para politikasını kullanır. Döngü gerileme durduğunda, merkez bankası faiz oranlarını düşürebilir ya da harcamaları ve yatırımı artırmak için, genişleyici para politikası uygulayabilir. Genişleme sırasında, enflasyonist baskıları ve pazar düzeltmesi ihtiyacını azaltmak için, faiz oranlarını yükselterek ve ekonomiye kredi akışını yavaşlatarak, daraltıcı para politikası kullanabilir.

Genişleme zamanlarında, yatırımcı şirketleri teknoloji, sermaye malları ve temel enerji alanlarında satın almaya çalışılmaktadır. Daralma zamanlarında ise yatırımcılar kamu hizmetleri, finans ve sağlık hizmetleri gibi şirketleri almaya çalışır.

Performansları ve zaman içindeki iş döngüleri arasındaki ilişkiyi izleyebilen işletmeler, kendilerini yaklaşan gerilemelerden korumak için, stratejik olarak planlayabilir ve kendilerini ekonomik açılımlardan maksimum yararlanacak şekilde konumlandırabilir. Döngüsel Ekonomi

Döngüsel Endüstri Nedir?

Döngüsel endüstri, iş döngüsüne duyarlı, gelirlerin genellikle ekonomik refah ve genişleme dönemlerinde daha yüksek, ekonomik gerileme ve daralma dönemlerinde düşük olduğu bir endüstri türüdür.

Döngüsel endüstrilerdeki şirketler, çalışanların işten çıkarılması ve kötü zamanlarda telafi etmek için kesintileri uygulayıp bonusları ödeyerek, iyi zamanlarda ise toplu halde işe alım yaparak bu tür dalgalanmalarla başa çıkabilir.

Döngüsel Endüstriyi Anlamak

Döngüsel endüstriler, işletme döngülerine karşı hassastır. Bu nedenle döngüdeki düşüş, tüketicileri giderleri önceliklendirmeye ve potansiyel olarak zorunlu olmayan bazı masrafları azaltmaya zorlar. Bu nedenle zorunlu olmayan ürünlere odaklanan endüstriler, ekonomik daralma söz konusu olduğunda, en büyük gelir kaybı riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Döngüsel Endüstri Örnekleri

Hammaddeler ve ağır ekipman gibi dayanıklı tüketim mallarının üretiminde yer alan endüstriler döngüsel olma eğilimindedir. İnsanların isteğe bağlı gelirleri ile satın aldıkları ürün ve hizmetlere odaklanan bir sektör olan tüketici, isteğe bağlı mallarda iş döngüsüne karşı oldukça hassastır. Çünkü isteğe bağlı harcamalar, temel maliyetlerden ziyade zor zamanlarda tüketici bütçesinden kesilmesi daha kolaydır.

Bir başka örnek olarak da havayolu endüstrisini verebiliriz. Ekonominin iyi olduğu zamanlarda insanlar daha fazla harcanabilir gelire sahiptir. Bu nedenle tatillerinde ve seyahatlerinde pahalı olan havayolu şirketlerini tercih ederler.

Ekonominin kötüye gittiği zamanlarda ise, insanların harcama konusunda daha temkinli oldukları bilinir. Sonuç olarak daha ucuz ve yakın yerlerde tatil yapılırken, daha ekonomik uçuşlar tercih edilmektedir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Ekonomik Döngü ve Döngüsel Endüstri Nedir?

okuma süresi: 4 dk
0