Yatırımcı Arıyorum

Ekonomik Genel Durumumuz

Türkiye Ekonomisi

Ülkemiz, dış ticarette liberal rolü ve ülke içinde de istikrarlı gidişatı ile serbest piyasaya dönük yüzü, reformlarla dolu, parlak bir geleceğe bakmaktadır. Kamu maliyesi hususunda da oldukça düzenli yapıya sahip ekonomimiz, alt yapısı konusunda biraz daha desteğe ihtiyaç duyuyor olsa da, girişimcileri ve yatırımcıları destekleyen ve heveslendiren bir yapıya sahip. Yirmi yılı aşkın bir zamandır ticarete oldukça yakın bir büyüme gösteren ülkemiz, yabancı yatırımcıları da oldukça heveslendirmektedir. Ülkemizde yabancı yatırımcıların yaptıkları ve yapmak istedikleri yatırımlar, eskiye göre çok daha az bürokratik engele takılmakta. Bu da avantaj olarak destekleyici bir role sahip.

Bir diğer getiri kapısı olan turizm sektörü de ülkemiz için halen kıymetli bir mücevher gibidir. Son bir kaç yıldır düşüş gösterse de yine de turizm sektörümüz değerinden kaybetmemiştir. Tarihsel zenginliklerimizi ve coğrafi güzelliklerimizi artık bir de Akdeniz bölgemizde büyüme gösteren golf turizmi desteklemekte, bir çok Avrupa ülkesinin üst sınıf vatandaşlarını ülkemizde ağırlama fırsatı doğurmaktadır. Tüm bunlar ekonomimizi destekleyici rol oynamaktadır. Dünyanın en önemli on turizm merkezi arasında yer alan ülkemiz kongre turizmi açısından da tüm dünyayı neredeyse geride bırakmıştır.

Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Dünyanın en büyük ekonomisi sıralamasında Amerika, Çin, Japonya, Almanya ve Büyük Britanya ilk beşi almış olsalar da İtalya ve Almanya ilk beşi zorlamakta. Peki ülkemiz bu sıralamanın neresinde? Dışarı ile bağlantılı sorunlar karşısında önceliği ülke içi refaha vermeli, gerekli reformları ertelemeden girişimcilerin lehine sonuçlara bağlamalıyız. Kalkınmayı başarmış girişimciler aynı zamanda ülkeninde istikrarında büyük rol oynayacaklardır. Ülkenin sadece belirli bölgeleri için değil, tüm bölgeleri için kalkınma modelleri geliştirilmeli. Ayrıca ülkemiz ekonomisi için sanat ve bilim alanlarında başarıları arttırıcı teşvikler sağlanmalı, ülkece kaliteye önem vermeliyiz. Gösterdiği grafikte gelecek günlerde çok iyi yerlerde olacağı sinyalini veren ülkemiz, güçlü stratejiler ile çok daha aydınlık günleri göreceği aşikardır.

Ekonomiyi Büyütmek İçin Üretim

Hepimizin hayatını idame ettirebilmemiz için üretmeye ve kazanmaya ihtiyacı var. Tüm bu faaliyetler neticesinde elde edilene ve iktisata ekonomi adı veriliyor. Ülke ekonomisinin yükselmesi için ayrışmaya değil birlik olunması gerektiği hepimizin ortak fikri. Üretmeye ve çalışmaya, yeni girişimcileri ve yeni faaliyetleri desteklemeye ihtiyaç var. ABD merkez bankası görüşü ise ülkemizin uyguladığımız politikalar neticesinde dış şoklara karşı çok daha hassas olduğu kanaatinde. İçeriden yahut dışarıdan gelebilecek her türlü sarsıntıyı engelleyebilmemiz yahut çok daha güçlü ekonomiye sahip olmamızın iki önemli anahtarı saygı duymak ve çok çalışmak olacaktır.

Günümüzde artık eskiye nazaran ambargolar ve özellikle ithalattaki prosedürler çok daha az olmakla beraber, yerli yatırımcılara verilen desteklerde maksimum düzeyde. Bunlar fevkalade güzel gelişmeler. Bu gelişmeler ile ülke ekonomimizin gidişatı her geçen gün çok daha güçlü olacaktır. Güçlü ekonomi için gelişmiş ve kalifiye genç nüfusta oldukça önemli. Bu nedenle gençlerimizin yetiştirilmesi üzerine çok daha fazla durmakta fayda olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz