Yatırımcı Arıyorum

Eleştiriye Açık mısınız?

Eleştirilere Açık Olmak

İş hayatı çetin bir dünya olmakla beraber, canınızı dişinize taktığınız, gözünüz kulağınız açık yer almaya çalıştığınız ticari dünyada eleştirilere ne kadar açıksınız? Eleştiri, insanın gayesini ve azmini yermek amaçlı değil, aslında keşifte bulunmak amacını taşımalıdır. Ancak özellikle çalışma ve iş hayatında eleştirilere ne kadar açık olduğunuz ve eleştirilerden ne kadar faydalandığınız önemlidir.

Spontane yapılan eleştirilere nazaran düşünülmüş ve faydası olan eleştirilerin girişimciyi hızlandırdığı ve başarıya yaklaştırdığı doğrudur. Eleştirilerden eksikleriniz görebilmek ve eksikleri giderebilmekte fevkalade büyük bir maharettir. Eleştiri cümlelerinde bunu açıkça farkına varmak ta önemlidir. Aksi halde akan, berrak suyu bulandırmak amaçlı yapılan eleştirilerin yapıcı hiç bir tarafı yoktur. Bunu cesaretle ve dürüstçe ayırabilmek eleştiriye maruz kalan içinde büyük önem arz etmektedir.

Eleştiriye Doğru Karşılığı Vermek

Peki haksız eleştirilere karşı nasıl karşılık vermeliyiz? İşinizin ve başarınızın selameti için haksız gelen eleştirilere de aklıselim bir üslup ve tevazu ile karşılık vermelisiniz. Eleştiri dediğimiz olgu aslında rasyonel bir iş olmakla beraber, eleştiren içinde mesuliyetli bir iştir. Bu sebeple eksiğiniz yahut yanlışınızın olmadığı kanaatinde iseniz salt teşekkür etmeniz kafidir. Yapılan eleştiri geliştirici bir üslup ile geliyor ise onu da iyi değerlendirmek yine size artılar kazandıracaktır.

Yapılan eleştiriler ile menfi yahut müspet baş etmeyi bilmek hem beşeri hem de iş hayatınızda size büyük avantajlar sağlayacaktır. Eleştiriye açık olmak kesinlikle herkesin hakkınızda konuşmasına müsaade etmek anlamına gelmemekle beraber, ayrıca sevilmiyor, onay görmüyor yahut taktir edilmiyor manasını da taşımamaktadır. Eleştirileri direk olarak şahsınıza yahut kurumunuza yönelik almamanızı önerir, direk almadığınız taktirde daha sakin ve mantıklı karşılayabilirsiniz. Tarafsız ve özgür bir bakış açısı ile bakacağınız eleştiriler, müşterileriniz yahut diğer zatlarla aranızdaki hukukun bozulmamasına da vesile olacaktır.

Mükemmeliyetçi yapıda kişilerin eleştirilere tahammüllerinin çok daha az olduğunu belirten uzmanlar, asıl olan iş yaşamınızın bekası olduğunu unutmamanız gerektiğini ve tavırlarınızı ona göre iki kez düzenleyerek vermeniz gerektiği kanaatindeler. Telaffuz edilenleri sizi daha iyiye taşıyacağını düşünmeniz eleştirileri yararınıza, faydanıza çevirmenizi sağlayacaktır. İşiniz, ünvanınız, konumunuz ne olursa olsun yapıcı eleştirilere yakışır karşılıklar vermek te aslında önemli bir erdemdir.

Eleştiriye Tahammül Göstermek

Sadece kendi işiniz veya ticari hayatta değil, artık bugün özel bir şirkette bile işe girmek istediğinizde, yüz yüze mülakatlarda eleştiriye tahammülünüz ölçülmektedir. Eleştirilere ne kadar açık ve dayanıklı olduğunuz, müşterilerden gelebilecek baskılar altında nasıl bir kriz yönetimi uyguladığınız gibi kavramlar artık tüm sektörler için önem arz etmekte. Mülakatlarda eleştiriye açık olup olmayacağınızı anlamalarını sağlayacak sorular da artık gelmekte. İşinizin büyümesi ve gelişmesi için dişinizi tırnağınıza takmış çalışır iken arzu ettiğiniz yerde olması rüyasını taşır iken her şeyin fevkalade nazik ve güzel gideceğini düşünmemelisiniz. Her türlü eleştiriye karşı dik ancak aklıselim bir tavırda hazır olmalısınız. Sizin için hedeflenen bir gerçek mi var eleştirilerin altında, yoksa salt eleştiren kişinin ego dili ile konuşuyor olması mı bunu ayırt edebilmekte dediğimiz gibi sizin maharetiniz. Ayrıca her iki şeklinde de en doğru davranışı sergileyebilmeniz ise bambaşka bir erdemdir.

Eleştiride İletişim Sorunu Yaşamak

Bugün iletişim sorunlarının en başında sadece kendimizin haklı olduğumuzu düşünmemiz, anlamak için değil cevap vermek için dinliyor olmamız ve elbette eleştirilere doğru yaklaşamamız olmaktadır. Özellikle takım çalışması gerektiren bir iş içerisinde iseniz, ister çalışan olun, ister işveren, eleştirilere karşı naif bir yaklaşım sergilemelisiniz. Eleştirilere karşı kapalı bir tavır içerisinde olan kişilerin gelişim açısından da kendilerini zora soktukları gözlenmiştir. Eleştiriler karşısında kendinize karşı dürüst ve gerçekçi olmanızda hem beşeri hem kurumsal anlamda ileriye gitmenizi sağlayacaktır.

Başarılı ve istikrarlı bir iş ve ticaret yaşamı için eleştirilere karşı naif bir tutum içinde olmanız çok büyük önem taşımaktadır. Zira çalışma hayatı dediğimiz dünya her gün muazzam bir hızla değişmekte, adeta yenilenmektedir. Buna ayak uydurmak konusunda da biraz esnek yapıda olmakta fayda vardır. Unutmayınız ki eleştirildiğiniz süre zarfı çok kısa olsa da, o noktada vereceğiniz cevap ve sergileyeceğiniz tavrın etkisi daha uzun sürebilir. Göstereceğiniz aklıselim, anlayışlı ve öz güvenli tavrınız bile karşınızdakini eleştirisi hususunda tekrar düşünmesine vesile olabilirsiniz. Özellikle iş hayatında eleştirisel tavra verilecek en güzel ve sağlam cevap hoşgörülü olmaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments