Yatırımcı Arıyorum

Emeklilikte Nasıl Para Kazanılır?

Yıllarca çalışıp didindiniz ve emekli oldunuz. İşin yorgunluğunu üzerinizde hissettiğinizde belli bir süre dinlenmeye çekildiniz ancak hem boş durmaktan sıkılmaya başladınız hem de ihtiyaçları gidermekte kullandığınız parasal kaynağınız tükenmeye başladı.

Bu gibi durumlarda pek çok emekli kişi bir iş kurma ya da hobilerini kazanca dönüştürme ihtiyacı hissetmektedir.

Yaşı büyük olan kişiler, diğer yaş grupları ile aynı güdülenme ve girişimcilik becerilerine sahiptir. Emeklilikte nasıl para kazanacağını öğrenmek isteyen çoğu kişi, küçük bir iş kurmak için hobilerine yöneliyor. Doğru hobiyi doğru iş planıyla eşleştiriyorsanız, sizde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Emeklilikte Para Kazanmak

Genç girişimciler ve emekli kişiler arasındaki iş kurma dengesine bakacak olursak, genç girişimcilerin çok fazla engelle karşılaşmadıkları görülür. Emeklilerin ise, yaşa bağlı fiziksel sınırlamalar ve daha sınırlı bir bütçe ile iş kurmak istedikleri görülmektedir. Emeklilerin en büyük avantajları, vakitlerinin bol olması nedeniyle hobilere yönelmeleri ve bu hobilerini geliştirmek için kurslara gidip uzmanlaşmalarıdır.

Ayrıca emeklilik aşamasında olan birçok kişi sadece hobileri ile değil aynı zamanda küçük işletme modelleriyle de hayatlarını idame ettirmektedirler.

Emekliler İçin Çalışma Önerileri

Düşük Sermayeli İş

Çok az yatırım sermayeniz, tasarrufunuz ya da düşük bir kredi puanınız varsa, küçük bir işletmeye başlamak için maddi kaynak temin etmek zor olabilir. Düşük maliyetleri olan bir veya daha fazla hobi seçin ve sahip olduğunuz kayrakları, malzemeleri ve bilgileri kullanın.

Küçük Ölçekli İşletmeler

Çok fazla malzeme, ekipman ve depolama gerektirmeyen bir iş kurmayı düşünün. İşletmeniz fiziksel ürünler satacaksa eğer, bulunduğunuz bölgede rağbet görebilecek içeriklere yönelin.

Evden Çalışmak

Kendi evinizin rahatlığında çalışabileceğiniz küçük bir işe başlamak isteyebilirsiniz. Hareketlilik sorunları olan emekliler için ev tabanlı işletmeler genel masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olur. Ofis alanı kiralaması, ekstra maliyetler gibi maliyetler olmayacaktır. Bu aşamada tıpkı bazı en hanımlarının yaptığı gibi, ek gelir iş modellerine yönelebilirsiniz.

Emeklilikte Hem Hobi Hem de Para Kazanmak

Hangi Hobiyi Seçmeliyim?

Öncelikle yeteneklerinizin olduğu hobilere yönelmeniz iyi olur. Hatta mümkünse birkaç alana yönelerek, işinizi çeşitlendirebilirsiniz. Seramik yapmak, ahşap boyama, örgü işleri ve blog sayfası açmak, kitap veya makale yazmak gibi vb.

İki işi bir araya getirmeye örnek olarak, el sanatları ile uğraşmak ve bu uğraşıları yazılarla ya da çektiğiniz videolarla tanıtmak için bir sosyal ağ sayfası açmak gibi. Böylece hem ürünlerinizi tanıtabilecek, hem sipariş alabilecek hem de eldeki ürünlerinizi satabileceksiniz.

Bulmaca çözmeyi seviyorsanız, bulmaca hazırlayabilirsiniz. Şiir okumayı seviyorsanız, şiir videoları çekip youtube kanalından yayınlayabilirsiniz. Ya da insanların hayatlarını kolaylaştıracak bir yeniliğe imza atabilirsiniz.

Hobim Başarılı Bir İş Yapar mı?

Bir hobiye karar vermeniz, pazarlanabilir bir iş fikri olduğu anlamına gelmez. İnsanların istediği ürün ve hizmeti üretmek için biraz ayar yapmanız gerekecektir. Birden fazla hobiniz, ilgi alanınız ve deneyiminiz varsa, bunlardan birkaçını uygulanabilir bir küçük işletme haline getirmeyi düşünebilirsiniz.

Diyelim ki ahşap işleri yapmayı seviyorsunuz ve ayrıca satranç gibi bir de hobiniz var. Bu iki hobiyi birleştirerek, özelleştirilmiş satranç tahtaları üreten bir iş kurarak, online satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Doğaya olan merakınızı fotoğrafçılık merakınız ile birleştirdiğinizde, doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Hatta bu fotoğraflarla yarışmalara katılıp, ödül kazanıp prestij kazanmanızda mümkündür.

Hobi mi, İşletme mi?

Hobinizi bir işletmeye dönüştürmek istiyorsunuz ancak bu, emekliliğin sunduğu özgürlüğü ve rahatlığı bırakmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Hobiler, sadece malzeme maliyetine katlandığımız uğraşlardır ve istediğimiz zaman hobilerinizle ilgilenebilirsiniz

Fakat eğer bir işletme açmayı düşünüyorsanız, geçmiş hayatınızdan da tecrübe edeceğiniz gibi hobi işleri ile uğraşmak gibi pek de kolay olmayacaktır.

Kendinize bunun için şu soruları sormanız gerekir:

  • Ne kadar zaman harcamak istiyorum / yatırım yapmak zorunda mıyım?
  • Ne kadar ekstra gelire ihtiyacım var?
  • İş, aile ve arkadaşlarla geçirdiğim zamanı nasıl etkiler?
  • Tam zamanlı çalışacak kadar başlangıç sermayem var mı?
  • Bu iş beni strese sokar mı?

Emeklilik Sonrası İşinizi Nasıl Finanse Edersiniz?

Kendi tasarruflarınızı kullanmayı veya borç almayı planlıyorsanız, işinizi kurmak için muhtemelen bir miktar ön sermayeye ihtiyacınız olacak. Yeni emeklilik girişiminiz için finansman seçeneklerine ihtiyacınız varsa, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Hobilerinizde gelişmişseniz, bol miktarda ekipmanınız ve bilginiz vardır. Bu nedenle başlangıç maliyetleri, kendi sermayenizle işinizi başlatmak ve büyümek için işletme gelirlerinizi kullanarak düşük bir şekilde finanse edebilirsiniz.

İşinizi büyütmek adına bazı satın almalar yapmak zorunda kalırsanız ve sermayeniz bunun için yeterli değilse, bireysel ya da ticari kredi çekebilirsiniz.

Aile üyeleri her zaman sizin en önemli destekçileriniz olacaktır. Bu yüzden işinizde size yardım edecek, hem işinizi kurma da hem sermaye sağlamada hem de işinizi yönetmekte yardımcı olacaklardır. Kredi çekmeye karar vermeden önce aile üyeleri ile görüşme yaparak hem maddi hem de manevi desteğini alabilirsiniz.

Emeklilikte Sermaye Gerektirmeyen İşler

Ülkemizde 1999 yılından evvel çalışmaya başlayanlar erken emekli oluyor. Erken yaşta emekli olmak, emekli maaşının yetmemesi üzerine, emekli kişileri yeni bir iş bulmaya ya da yeni iş kurmaya yönlendiriyor.

Bir iş yeteneği ya da kişinin önceden çalıştığı işyerindeki tecrübeleri, işin ne olacağı konusunda daha akıllıca karar alınmasına en büyük etken. Diyelim ki, iş hayatınızda bir şirketin üst düzey görevlisiydiniz ve emekli oldunuz. Bu iş yeteneğinizi emekli olduktan sonra da devam ettirebilirsiniz.  Şirketlere danışmanlık hizmeti vererek, işletme hesaplarını tutarak ya da mentorluk yaparak iş tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir hastanede yıllarca hemşirelik ya da hasta bakıcılık yaptınız ve emekli oldunuz. Yaşadığınız yerdeki hasta kişilere ya da bakıma ihtiyacı olan kişilere bakarak, kendinize ek iş imkânı yaratabilirsiniz. Bu ve benzeri gibi işlerde çalışarak, herhangi bir iş kurmaya gerek duyulmadan emeklilikte para kazanmak mümkün. Ev yemekleri yapıp satmak, el işi örgüler yapmak ve satmak, tamirat işleri yapmak, günler için ikramlıklar hazırlamak da emeklilikte yapılabilecek işlerdendir. Ayrıca bu alanda sizin için hazırladığımız: Emeklilikte Yapılacak İşler adlı içeriği de inceleyebilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz