Yatırımcı Arıyorum

Emlak Ofisi Açmak

Emlak sektörü; gelişen inşaat sektörü ve kredi sistemleri ile birlikte son derece aktif bir hal aldı. Emlakçı açmak artık herkes tarafından gerçekleştirilebilen bir iş iken devlet artık bu mesleğin icra edilmesi için bir belge gereksinimi duyuyor ve üniversitelerin alakalı bölümünden mezun olmanız yakın bir zaman diliminde talep edilmeye başlanacak. Emlak ofisi açmak için bir süre sonra eczacılar gibi diplomanız olması istenecek. Bu nedenle hızlı bir şekilde o günlere hazırlanmak gerekli.

Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

Emlak ofisi açmak; sadece bir ofise sahip olmak değildir. Ofisin tek amacı size prestij sağlamasıdır. Sizin bunun dışında halk ile bir arada olmanız ve tanınan bir yüz haline gelmeniz gereklidir. Bilinen ve sektörde güvenilen emlak ofisi sahibi kişiler; bünyesinde çalışan elamanları için birer lokasyon belirler. Ofise sadece anlaşmalar için müşteri götürülür; bunun dışında sadece sabah işe başlamak adına gelinmesi uygun görülür.

Çalışanlar; belirlenen lokasyonlarda kendi yaka kartları ve emlak işi yaptıklarını belirten çeşitli işaretler ile vakit geçirmelidir. Bu sayede o bölgedeki kişiler, çalışanın emlak ile ilgilendiğini görür ve zaman içinde ihtiyaç olması halinde ilk akla gelen emlak ofisi halini alırsınız. Dükkanın yeri sizin prestijiniz için önemlidir ancak ilk etapta çok merkezi bir konumda olması gerekmemektedir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekenler

Emlakçı açmak için yapmanız gereken şeylerden biri ilk etapta portföyü iyi olan bir eleman ile anlaşmak ve işi diğer elemanlarınıza öğretmesini sağlamaktır. İyi bir eleman iş getirir ve cebinize para girmesine yardımcı olur.

Şahıs firması kurduktan sonra konut kiralama ile ilgili bir alana mensup olduğunuzu ticaret odasına bildirmeniz halinde sorunsuz bir şekilde bu işi yapmanız mümkündür. İşlemi legal bir şekilde sürdürmeniz önemlidir bu sayede müşterilerinizin sürekli olarak sizinle çalışmasına yardımcı olursunuz. Emlak ofisi açmak oldukça masrafsız bir iştir ancak elemanlarınızı iyi bir şekilde donanımlandırmanız gerekir.

Mümkünse müteahhit ve toplu konut satışı yapan firmalar ile anlaşmalar sağlayarak; konut satışlarından yüzdeler ile kar elde edebilir ve bu sayede firmaların satış sorumluluğunu alma fikri ile iş hacminizi arttırabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan emlak ofisi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Emlak Ofisi Açmanın Maliyeti

Emlak ofisi açma maliyeti son derece düşük. Sadece ofis mobilyaları ile bir dükkan tutmanız yeterli. Buna ek olarak çalışanlarınızın kazandıklarına göre SGK prim ödemeniz gerekmektedir.

İlk etapta maliyet; 25 – 70 Bin TL olarak hesaplanabilir. İşin en iyi yanı çalışanların komisyon usulü çalışması yani kendi maaşlarını kendilerinin çıkarmasıdır.

Unutmamanızda fayda var; resmi bir emlakçı olabilmeniz için emlakçılık yetki belgesine sahip olmalısınız.

Emlak Ofisi Açmak Kar Getirir Mi?

Emlak ofisi açmak doğru çalışanlara ve doğru bağlantılara sahip olmanız halinde oldukça karlıdır. Üstelik sürekli olarak müşteri sirkülasyonu sağlamanız da pasif gelir elde etmenizi sağlar yani bir süre sonra işlerin başında dahi durmanız gerekmeyebilir. Düzeni oturmuş; 5 kişilik bir emlak ofisi giderler çıktıktan sonra aylık ortalama olarak 40 bin TL kar elde edebilir. Elbette daha fazla kazanç sizin koşturmanıza ve çalışmanıza bağlı olarak değişebilir.

Bu işteki en büyük karlılıklardan biride, personel giderleridir. Birçok emlak / gayrimenkul ofisi personellerine maaş vermezler. Böyle olunca ister istemez ciddi olarak karlılığa geçerler. Çalışan kişiler ile aralarında anlaşma yaparak, prim sistemiyle çalışırlar.

Emlak İlanları Yayınlamak

Emlak işi yapanların en büyük sorunlarından birisi de; portföylerinde olan emlak içerikleri için yeni alıcılar bulmaktır. Bu aşamada size yardımcı olma adına, emlak ilanlarınızı yayınlayabilmeniz için öneride bulunmak istiyoruz.

Portföyünüzde bulunan tüm gayrimenkul ilanlarınızı seri ilanlar sayfamız üzerinden oluşturabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz