Yatırımcı Arıyorum

Emlak Sektörü Hakkında Bilgiler

Türkiye’de Emlak Sektörünün Gelişimi

Emlak sektörünün aktörleri, uzmanları Aralık 2017 sonu itibarı ile emlak piyasasının canlılığından memnun olduklarını dile getiriyorlar. Kentsel dönüşüm projesi sürdüğü müddet içinde sektörün dinamizmini koruyacağını konut kredi faizlerinin belli bir istikrarı sürdürmesi ile satış grafiğinin yükseleceğini belirtiyorlar.

2017 yılında emlak sektöründe geçen yıla kıyas ile ticaret hacmi %7 büyüme göstermiş. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında milyonlarca emlak değerlendirileceğinden emlak sektörünün ticaret hacminin büyüme göstermeye devam etmesi bekleniyor.

Sektördeki büyümeyi sağlayan sadece kentsel dönüşüm projesi değil tabi ki emlak piyasası uzmanları inşaat sektörünün üretimlerini de büyüme içinde değerlendirirken 2018 yılının yabancı müşteri talebi ile hareketleneceği bir yıl olmasını beklediklerini söylüyorlar.

Emlak sektörü genel olarak değerlendirildiğinde olumlu bir örüntü sunmakta ve 2018 yılının bu olumlu havayı korurken ciddi oranlarda büyümesini de sürdürmeye devam edeceği yönünde. İnşaat sektörünün canlılığı, kentsel dönüşüm projelerinin devamlılığı ve yabancı teşvikleri emlak sektöründe kazançlı bir dönemin yaşanacağının sinyallerin veriyor.

2017 yılına girerken sektörün duayenleri yıl boyunca uygulamaya konulacak yeniliklerden söz etmiş bazı tespitlerde bulunmuşlardı. 35 yaş civarı kimselerin daha çok ev satın almaya yönelecekleri, emlak fiyatlarının durağan bir ivme ile artacağı, vadeli satışların daha gündemde olacağı, körfez ülkelerinden yabancı alıcıların taleplerinde artış görüleceği, şehirleşmenin gittikçe şehir dışlarına kayacağı, yeni inşa edilen evlerin öncekilere göre metrekarelerin de azalma olacağı ifade edilmişti.

2017’de Neler Oldu?

Tespitlerde biraz yanılmış uzmanlar emlak satışları 2017 yılının ilk 6 ayı boyunca hızlı bir yükseliş göstermiş durağan bir ilerleme değil tam tersi durağanlıktan hızlı bir çıkış yapmış sektör. 2017 Şubat ayında 101. Bin den fazla emlak satılırken, Haziran ayında emlak satışları 116.Bin’i geçmiş.

EMLAKÇILIK MESLEĞİNDE 2018 UYGULAMALARI

  • 2018 yılında emlakçı olabilmek için 4 yıllık üniversite mezunu olmak koşulu aranacak
  • Yapılan her iş faturalandırılacak
  • Mesleğe yeterlilik sınavı ölçütü getirilmiş
  • Mesleki yeterlilik sınavını geçerek belgesini alan emlakçı 1 yıl staj görmek zorunda olacak

Emlakçılık Mesleği

Emlakçılık mesleği inşaat sektörüne bağlı olarak gelişmiş bir meslek grubu hızlı kentleşme ve kentleşmenin kırsal bölgeleri de içine alarak yayılması ev kiralama ya da satın alma işlemlerinin artık yetkili ofisler tarafından daha profesyonelce yapılmasına zemin hazırladı.

Ev satın alacak ya da kiralayacak kişilerin büyük bir kentin sokaklarını gezerek ev araması büyük bir sorun olacaktır, evini kiralayacak ya da satacak kimsenin kendisi ilan vererek özel yaşamında birçok yabancı ile iletişim kurması, işlerini aksatacak kadar bu işlere zaman ayırmak durumunda kalması oldukça zordur. Kent yaşamı evini satacak, ev alacak, konutunu kiraya verecek ya da kiralayacak kimseler arasında yetkili aracılık hizmeti vermekte yasal çerçevede belirlenmiş oranda yapılan işlerden gelir elde etmektedir.

Emlak mesleğindeki kişilerin gelir seviyelerinin oldukça yüksek olduğu genellikle refah içinde bir yaşam sürdürdükleri gözlemleniyor. Kiralanan ev ve satılan ev üzerinden aldıkları hizmet ücreti değiştiğinden aylık gelirleri 5.000-100.000 TL gibi rakamlar arasında farklılık göstermektedir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan emlak ofisi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Emlak Sektöründe İnovasyon

Emlak Sektörü gelişen Türkiye’de iş dünyasında bulunduğu konumu değiştirmekte gerek çalışma yöntemleri gerek yasal değişiklikler ile daha profesyonel daha nitelikli ve daha saygın bir konuma taşınmaktadır.

Eğitim standartlarının yükselmesi, yasal çerçevenin genişletilerek belirli yeterliliklere bağlanması, yasal denetimlerin artırılarak Emlak Müşavirleri Kurulunun denetimde yetkilendirilmesi gibi pek çok yeniden yapılanma faaliyetleri sektörde yerini bulmakta. Meslek yabancılar tarafından yerine getirilecek ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığından izin almaları gerekli olacak ayrıca mesleğe başlarken yeni Emlakçı adaylarının yasalara bağlı kalacaklarına yemin etmeleri zorunlu olacağı gibi ağır hapis ya da yüz kızartıcı suç veya ticari suçlardan ceza almamış olmaları şartı da yeni Emlakçı adayında aranan kriterler arasında.

Yabancıların ülkemizde yatırım yapmak istemeleri, farklı ülke vatandaşlarının konut talebindeki artış Emlakçılık faaliyetlerini ulusal platformdan uluslararası platforma taşırken, sektörün yetkililerinin farklı çalışma yöntemlerini benimsemeleri gerekli olmuştur.

2017 sonlarında Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında emlak iş birliği için adımlar atılmış ve çalışmaların uzun soluklu olacağı duyurulmuştu.

Emlakçılık Sektöründe Bayi Olmak

Emlakçılık mesleğinin hayat bulduğu sektör yasal boyutu ile ticari boyutu ile profesyonel bir konuma yerleştiğinden bu alanda faaliyet gösterecek girişimci adaylarının sektörde hemen para kazanmaya başlayabilmeleri için tanınmış ve güven kazanmış bir marka ile yola çıkmaları işlerini biraz daha kolaylaştıracaktır.

Bütçenize göre olabildiğince çok bayilik veren firma ile bağlantıya geçmeniz, koşullar hakkında görüşmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Emlakçılık sektörü ile ilgili etkinlikleri takip edin ve katılın Ücretleri finansal giderleri öğrenin. Ayrıntılı bilgi için: Gayrimenkul sektöründe bayilik

Başarılar Dileriz.kobi vadisi

Yorumunuz