Yatırımcı Arıyorum

Emlak Sektöründe İş Kurmak

Emlakçılık Sektöründe İş Yapmak

Nüfus artışı, insanların yeni bir ev sahibi olmak istemesi, yeni işyerleri açması nedeniyle, hem ülkemizde hem de dünyada, emlak sektöründe sürekli olarak büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Dünyanın koca bir inşaat alanı haline gelmesi ve insanların yatırımlarını değerlendirmek istemesi nedeniyle emlak sektörü, farklı gelir grubundan insanlara hizmet vermektedir.

Ekonomik durgunluk ya da kriz döneminde, sektörde belli bir durgunluk meydana gelse de, işlerin açılmasıyla birlikte, sektörde oldukça iyi kazançlar da meydana gelmektedir. Emlak sektörü, kendini yenileyebilen en kazançlı sektörlerden biridir.

Emlak Sektörünün Türkiye’deki Önemi

Emlak denince akla sadece inşaatı tamamlanmış ve yerleşmeye hazır konut ya da işyeri gelse de, bina harici arsa ve arazi de emlak unsurudur. Arsa, üstüne bir bina yapılabilmesi için parsellenmiş ve bu parsellenme işlemi devletçe onaylanmış arazi parçalarıdır.

Arazi ise, sınırları duvar, ağaç, çit ve dağ gibi unsurlarla ya da yol gibi doğal işaretlerle belirlenmiş yeryüzü parçasıdır. Ancak emlak, genelde gayrimenkullerin ifadesinde kullanılmaktadır.

İnşaat sektörü ve emlak sektörü birbiriyle bağlantılı iki sektördür. Türkiye’de inşaat sektörü her gün daha fazla ilerleme gösterdiğinden dolayı, inşaat sektörüne bağlı olan emlak sektörü de oldukça gelişmiştir.

Her gün pek çok ev alım ve satımı yapılmaktadır. Bu nedenlerden dolayı emlak sektörü, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de gelişmekte ve en çok kazanç sağlanan mesleklerden biri haline gelmiştir.

Konut sektöründe en çok üst gelir ve orta gelir grubu için binalar yapılmakta ancak en çok orta gelir tarafından rağbet görmektedir. Bankaların kredi faizlerin düşürdüğü dönemde, ülkemizde emlak alım satımında büyük artışlar görülmektedir.

Köylerde yaşayan insanlar, özellikle genç nüfus, köylerde yapacakları iş olmadığından para kazanmak amaçlı ya da eğitim amaçlı büyük şehirlere yerleşmektedir. Özelikle bir üniversitesi olan illere baktığımızda, emlak piyasasının sürekli canlı olduğunu görmekteyiz.

Kentsel dönüşüm projeleri, mega projeler, köprü ve tünellere yakın yerlerde yerleşim birimlerinin artış göstermesi, büyük alışveriş merkezlerinin yapılması gibi etkenler de, emlak sektöründe canlanmalara neden olmaktadır. Kısacası emlak sektörü Türkiye’de önemli bir sektör olup, bu sektörde çalışan kişilere iyi kazanç sağlamaktadır.

Emlak Sektöründe İş Yapmanın Faydaları

Emlak sektörü, tüm sektörleri etkileyen ekonomik kriz, salgın hastalıklar gibi dönemlerde faaliyetlerine bir süre ara verse de, işlerin düzelmeye başladığı dönemlerde, en çok kazandıran işler arasındadır. Bu nedenle pek çok kişi, emlak sektöründe iş kurmaktadır.

Ekonomik kriz nedeniyle bir süre iş yapılamasa da, devletin bu dönemler için ekonominin güçlenmesi için uyguladığı politikalar ve bankaların kredi faizlerini düşürmeleri nedeniyle, sektör kendisini yeniden toparlamaktadır. Kişiler, gereken belgeleri ve emlak danışmanlığı yapmak için zorunlu sertifika ve diplomalara sahip olduktan sonra, istediği yerde emlak ofisi açabilir.

Emlak Sektöründe İş Yapmanın Amacı

Bir emlak ofisi bir mülkü kiralamak ya da satın almak isteyen kişilerle, mülkü satmak ya da kiraya vermek isteyen kişileri buluşturan bir aracı görevini görür. Ayrıca nadir olarak mülkü kendileri için de satın alabilirler.

Emlak danışmanları sadece mülkün kiralanması ve satılmasıyla ilgili iş yapmazlar. Ayrıca, mülkler konusunda danışmanlık yapabilir, bilirkişi ve ekspertizlik yapabilir ve taşınmazlarla ilgili hukuki ve teknik işlemlere de aracılık yapabilirler. Bu da emlak işi yapan kişilerin, bu sektördeki önemini gözler önüne sermektedir.

Emlak Sektörünün Geleceği ve Gelişimi

Emlak sektörü, geçmişte en çok talep gören hizmet sektörlerinin arasında yerini almıştır. Günümüzde de, geçmişte olduğu gibi talep görmektedir ve bu durum gelecekte de devam edecektir.

Çok önceleri sadece fotoğraflarla satış yapmaya çalışan emlak danışmanları, günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle, son teknolojiden yararlanıp olmuş, özelikle internetin de geniş kitlelere ulaşmasıyla, işlerini daha kolay halleder hale gelmiştir.

Artık insanlar tek bir tuşa basmayla, istedikleri yerdeki emlaklara bakıp, emlağın tüm özelliklerini görüp, video çekimi aracılığıyla da evin içini geçebilmekte, dış mekânı inceleyebilmektedir. Ayrıca ev sahibi olmak isteyenler, emlak danışmanlarına da hem telefon hem de internet ağıyla çok daha rahat ulaşabilmektedirler.

Belirttiğimiz üzere insanların artık köylerdeki imkânların yetersizliğinden dolayı büyük şehirlere göç etmesi, şehirlerde nüfusun artmasından kaynaklı olarak, hem yaşamak amaçlı hem de iş kurma amaçlı, emlak kiralama ve satın alma işleri de artacaktır. Tüm bu durumları değerlendirdiğimizde, emlak sektörünün gelecekte de gözde sektörlerden biri olacağını söyleyebiliriz.

Emlak Sektöründe Son Durum

Son birkaç aydır emlak sektöründe özellikle konut satışında Türkiye’de önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle Haziran ayında, salgının tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkilemesine rağmen, hükümetin faiz oranlarına müdahalesi, bankaların faiz oranlarını düşürmesi ile birlikte, bir yıl önceki Haziran ayına oranla, 2020 yılı Haziran ayında 190 bin 12 konut satılmış, oranı yüzde 209,7 olarak kaydedilmiştir.

Ayrıca bu hareketliliğin 2020 yılında devam edeceği de emlak uzmanları tarafından belirtilmektedir. Bunda sadece banka faiz oranlarının düşmesinin etkisi yok tabi. İnşaat firmalarının ilk 6 ay ya da 1 yıl ödemesiz, taksit ertelemeli ya da taksit sayısını 15 yıla kadar çıkartması nedeniyle de, konut, işyeri gibi mülklerin alımında, deyim yerindeyse satışlarda patlama yaşanmaktadır.

Türkiye’de sadece ülke vatandaşları değil, yurt dışından yabancı yatırımcıları da bir mülk edinmek istemesi de emlak sektörünü daha da kazançlı bir iş kolu haline getirmektedir. Ayrıca emlak sektörünün geçtiğimiz 10 yıla oranla, gelecek 10 yıla kadar daha da kazandıracağı da uzmanların görüşleri arasında yer alıyor. Yani ne yaşanırsa yaşansın, her zaman kazançlı çıkan sektörlerin başında emlak sektörü gelmektedir.

Emlak Sektöründe İş Yapmadan Evvel Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak sektöründe iş yapmadan evvel dikkat etmeniz gereken bir husus, emlak sektörünü yakından tanıyıp tanımadığınız ve bu işi yapmak için yeterlilik sahibi olup olmadığınızdır. Aslında hangi işi yapacak olursanız olun, ilk kural sektörü yakından tanımak olmalıdır. Yeterince tanımadığınız ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olmadığınız sektörde iş yapmanız, emek, zaman ve para kayıplarına neden olabilir.

Kendinize ait bir emlak ofisi açmadan evvel, ülkemizdeki emlak sektöründeki son düzenlemeyle birlikte, emlak ofisi açmak için bir eğitim belgenizin olması gereklidir. Yani Milli Eğitim Bakanlığına bağlı alacağınız bir sertifika veya üniversite eğitiminizi emlak yönetimi ve danışmanlığı olarak yapmanız yerinde olacaktır.

Emlak Sektöründe İş Yapmanın Maliyeti

Emlak sektöründe iş yapmak için çok büyük maliyetler gerekmiyor. Ancak lüks bir semt ya da ilçede faaliyet gösterecekseniz, kesenin ağzını açmanız gerekecektir. Özellikle bu gibi yerlerde kiraların yüksek olması nedeniyle, emlak ofisi sahipleri de yüksek kira ödemek durumundadır. Tabi mülk kendisine ait değilse.

Diğer türlü; örneğin bir mahalle içinde bir emlak ofisi hizmeti verilecekse, bunun maliyeti hem kira hem de iç tasarım yönünden fazla maliyeti olmayacaktır.

Not: Emlak sektöründe iş kurmak istiyorsanız, Kobi Vadisi editörleri tarafından sizleri bilgilendirmek amaçlı hazırlanan emlak ofisi iş planı içeriğini incelemenizi öneririz.

Emlak Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Emlak sektöründe kendi işinizi kurmanız haricinde, bir iş modeli de bayilik sistemidir. Bayilik sistemi yeni ve sıfırdan bir iş kurmanın yanında maliyetleri azaltmakta ve tanınan ve müşteri portföyü hazır olarak sunulan bir sistemdir ve emlak sektöründe de oldukça talep görmektedir.

Siz de emlak sektöründe bayilik sistemini tercih edecekseniz, Kobi Vadisi web sitesinde bulunan emlak ofisi bayiliği veren firmalara ulaşabilir, kendinize uygun firmayla anlaşıp işinizi kurabilirsiniz.

Kurumsal Emlak Firmaları

Türkiye genelinde hizmet veren, kurumsal yapıda olan bazı emlak danışmanlığı firmalarını belirtiyoruz:

 • Remax
 • Realty World
 • Turyap
 • Bozbay Emlak
 • Altın Emlak
 • Tgm Trend Gayrimenkul
 • Mekan Emlak Gayrimenkul
 • Realty-TR
 • Evimbank
 • Emlaksell
 • Realty GYO
 • Arthur&Miller
 • Red City Gayrimenkul
 • Coldwell Banker

bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz