Yatırımcı Arıyorum

En Akıllı Yatırım

Yeni yatırımcılar için mevcut en akıllı yatırım nelerdir? Yatırımlarınızı nasıl değerlendirebilirsiniz? Belli bir birikimi olan pek çok kişinin ya da geleceğe yatırım yapmak isteyen pek çok kişinin aklında bu sorular vardır.

Neden yatırım yapmalı? Yatırım yapmak, size başka bir gelir kaynağı sağlayabilir, emekliliğinizi finanse etmenize yardım edebilir ve hatta gelecekte yaşamak zorunda kalacağınız mali sıkıntılardan sizi kurtarabilir.Belki de yaptığınız yatırımlar sayesinde, o çok istediğiniz evi satın alabileceksiniz ki bu da iyi bir başka yatırım sayılır.

En İyi Yatırımı Yapmak

En İyi Yatırımı Yapmaya Nasıl Karar Verirsiniz?

Her şeyden önce yatırım yapmak, servetinizin büyümesine yardımcı olur. Mali hedeflerinize ulaşmanızı sağlar ve zaman içinde de satım alma gücünüzü artırır. Diyelim ki yakın bir zamanda evinizi sattınız veya bir yerden bir para gelmesi imkânına sahip oldunuz. Bu durumda en akıllıca alacağınız karar, paranızın sizin için çalışmasına ve zamanla daha da büyüyerek artmasına izin vermek olmalıdır.

Yatırım zenginlik oluşturur ancak akıllı yatırımlar daha fazla paranıza para katarken, zamansız yapılan yatırımlar da para kaybına yol açabilir. Bu yüzden yatırım yapacağınız zaman, en iyi yatırım araçlarını ve yatırım şekillerini değerlendirmeniz gerekir.

Ne Düşünmeli?

Risk toleransı ve zaman ufku, yatırımlarınızı nasıl tahsis edeceğinize karar vermede büyük rol oynar. Her birinin değeri, dalgalanma döneminde daha belirgin hale gelebilir. Muhafazakâr yatırımcılar ya da emeklilik için yatırım yapmak isteyenler, portföylerinin daha büyük bir yüzdesini, daha az riskli yatırımlara tahsis etmektedir. Bunlar, hem kısa hem de orta vadeli hedefler için tasarruf eden insanlar için de iyi bir yaklaşımdır.

Az riskli yatırımlar, ekonomik dalgalanmalardan fazla etkilenmeyeceği için, kişinin olumsuz bir durumda para kaybı da yüksek olmayacaktır. Bu yüzden yatırımlar, her zaman risk taşımayan ya da az riskli ve güvenli yatırım araçları ile yapılmalıdır.

Paranızın artmasını istiyorsanız, mütevazı bir getiri ödeyen, daha düşük riskli yatırımları tercih edebilir veya daha fazla risk alıp, daha yüksek bir getiri hedefleyebilirsiniz. Ya da her ikisini de yapabilir ve dengeli bir yaklaşım sergileyebilir, tamamen güvenli bir paraya sahip olurken, kendinize uzun vadede büyüme fırsatı sunabilirsiniz.

Yatırım Uzmanına Danışmak

Yatırım uzmanları, paranın nasıl korunacağını ve artırılacağını en iyi bilen kişilerdir. Paranıza yön verirler, size nasıl ve ne gibi yatırımlar yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olurlar.

Nitelikli bir yatırım uzmanı, sağlam yatırım kararları vermenize yardımcı olabilir. Yatırım uzmanları, kayıtlı temsilciler veya borsacılar, yatırım danışmanları ve finansal planlamacılar olarak da bilinen kayıtlı finans uzmanlarını içerir.

Yatırım uzmanınıza hangi yatırımların daha iyi gelir getireceğini sorabilir ya da sizin adınıza paranızı değerlendirmesini isteyebilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişi veya profesyonellerden oluşan ekip, aradığınız finansal yardım türüne bağlı olacaktır.

Borsa ile ilgili bir yatırım yapacaksanız bir broker, emlak için yatırım yapacaksanız bir emlak uzmanına danışmanız yararınıza olacaktır. Bu bilgi paylaşımları, ileride mali yönden zarar görmenize engel olacaktır.

En İyi Yatırım Araçları

Yeni Yatırımcılar için Mevcut En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?

İster yatırım yapmak için tamamen yeni olun, ister sadece stratejileri değiştirip biraz rehberlik arıyor olun, her yatırımcının piyasayı takip etme ve iyi finansal kararlar alma konusunda yardıma ihtiyacı vardır.

Bu, özellikle kendi portföyünüzü yönetiyorsanız veya finansal planlamanız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya çalışıyorsanız geçerlidir. Sizin için hangi kaynakların geçerli olduğunu, hangilerinin yardımcı olacağını ve acil sorunlarınız varsa nereye gideceğinizi bilmek önemlidir.

İster yatırım yapmakta yeni olun, ister hisse senedi tavsiyesi isteyin, süreç boyunca size rehberlik edecek araçlar vardır. En uygun aracı ararken, nihai hedeflerinizi göz önünde bulundurun.

  • Ne öğrenmem gerekiyor?
  • Ne kadar çabuk öğrenmem gerekiyor?
  • Eğitiminize ne kadar mali taahhütte bulunmaya hazırsınız?

Parayı biriktirmenin anahtarı, her ay düzenli olarak para biriktirmek gibi iyi alışkanlıklar geliştirmektir.

Parayı Nasıl Biriktirebilirsiniz?

Kumbaranızda biriktirdiğiniz para bile bir nevi yatırımdır. Para biriktirmek ve yatırım yapmak birbiriyle yakından bağlantılıdır. Neredeyse tüm dünyada küçük birikimlerin en çok tercih edildiği yapılış biçimi, kumbara sistemidir.

Para yatırmak için önce bir miktar biriktirmeniz gerekir. Bu düşündüğünüzden daha çok daha az zaman alacaktır ve bunu çok küçük adımlarla yapabilirsiniz. Hiç tasarruf yapmadıysanız, haftada sadece 50 TL. bile kenara ayırsanız, bir yıl içinde 2.600 TL. bir miktar yapıyor. Ya da mali durumunuza göre daha fazla birikim yapabilirsiniz.

Bir zarfa, bir kutuya, küçük bir kasaya, ya da bir kavanoza her gün bozuk para koymayı deneyin. Hepimizin çocukluğunda bir kumbarası vardı. Aynı biriktirme durumunu büyüdüğünüze de devam ettirebilirsiniz. Bu biriktirme yöntemini en çok kullananlar, genelde ev kadınlarıdır. Kendinizi, kazandığınızdan biraz daha azıyla yaşama alışkanlığı edinin ve birikimlerinizi güvenli bir yerde saklayın.

Yatırım Yapmak

Yatırım Yaparken Risk Faktörleri

Yatırım yapmak, servetinizi zaman içinde inşa etmenin harika bir yolu olabilir ve yatırımcıların, güvenli düşük getirili varlıklardan daha riskli, daha yüksek getirili olanlara bir dizi yatırım seçeneği vardır.

Bu aralık, bilinçli bir karar vermek için, her yatırım seçeneğinin artılarını ve eksilerini anlamanız gerektiği anlamına gelir. Birçok yatırımcı da kendi varlıklarını yönetmektedir.

Yatırım yapmaya başlamanın ilk adımı aslında çok kolaydır. Bir vadesiz banka hesabı açmak. Çok fazla paranız olmasa bile, vadesiz hesabınızda düzenli olarak para biriktirebilirsiniz.

Finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek araçlar olarak çeşitli yatırım türlerini düşünün. Banka ürünlerinden hisse senetlerine ve tahvillere kadar, her yatırım türünün kendi genel özellikleri, risk faktörleri ve yatırımcılar tarafından kullanılma yolları vardır.

Yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus da, tüm yatırımınızı tek bir yatırım aracına bağlamamanız olmalıdır. Yani paranızın bir kısmını döviz alımına, bir kısmını bir iş kurmaya, bir kısmını da tercih ettiğiniz başka bir yatırıma yöneltebilirsiniz.

Bu şekilde, öngörülemeyen bir durum olduğunda, tüm paranızı bir seferde kaybetme riskini de önlemiş olacaksınız.

Yatırımın Kolaylıkla Nakde Çevrilmesi

En akıllı yatırım, kolaylıkla nakde çevrilebilen yatırımdır. Parayı yüksek faiz getiriyor diye, aylarca ya da yıllarca bağlamak pek akıllıca olmayabilir. Ya da yatırım yapmak amaçlı satın aldığınız bir menkul kıymetin, acil durumlarda paraya kolayca çevrilebilir olması gereklidir. Ayrıca bu durum o yatırımdan vazgeçtiğinizde kayıplar yaşamanızı da önleyecektir.

En Akıllı Yatırım Tercihi

Sizin En Akıllı Yatırım Tercihiniz ne?

Yatırım yapmanın artık günümüzde bin bir çeşidi var. Bir gayrimenkul almak, borsada hisse senedi almak, banka hesabı açmak, parayı dövize yatırmak, bir iş kurmak ve hatta melek yatırımcılık yapmak gibi önünüzde pek çok seçenek olabilir.

Parayı yönetebilmek zor bir süreçtir ve bu konuda bilgi sahibi olmanız da gerekir. Finansal okur yazarlık, size parayı yönetmeniz ve birikimlerinizi doğru değerlendirmeniz için yardımcı olabilecek bir araçtır.

Yatırım yapmaya karar verdiğiniz alanla ilgili tüm gündemi takip etmeniz de önemlidir. Böylece en son gelişmelerden haberdar olacak ve olumsuz bir durumda, olası bir zararı önlemek için gerekeni en acil şekilde yapabileceksiniz.

Yatırım Önerileri

Yapabileceğiniz Bazı Yatırımlar

Artık günümüzde birçok insan veya şirket sadece dövize, bonoya, gayrimenkule veya diğer birçok benzer alandan ziyade Dünya genelinde çok para kazandıran ve devamlılığı olan iş modellerine yatırım yapmaktadır.

Kobi Vadisi olarak, yatırımcılar için çok farklı olabilecek aynı zamanda size gerçekten para kazandıracak iş önerilerini sunmaktayız. Eğer sizde yeni bir yatırım yapmayı planlıyorsanız, editörlerimiz tarafından hazırlanan: yatırımcılık adlı bloğumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz