Enerji Kimlik Belgesi – İş Fikri

Enerji kimlik belgesini duydunuz mu?

2020 yılına sayılı haftalar hatta günler kalmışken, bina sahibiyseniz ve şu zamana kadar duymadıysanız bilgi sahibi olmak için çok az zamanınız kaldığını bilmelisiniz. Enerji Kimlik Belgesi Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından mevcut ve yeni binalar için alınması zorunlu kılınan belgedir. ve bu belgenin alınması için tanınan son tarih 01.01.2020 tarihidir. Tüm binaların bulundurması zorunlu olan bu belge, yetkilendirilmiş olan enerji kimlik belgesi uzmanı istihdam eden danışmanlık şirketleri tarafından verilmektedir. Tanınan sürenin yaklaşması ile birlikte çoğu binanın bu belgeye sahip olmaması, bu danışmanlık firmaları içinde bulunmaz bir iş yoğunluğu yaratmaktadır. Dolayısıyla yeni iş girişiminde bulunmak isteyen kişiler içinde cazip bir iş fikri olması şaşırtıcı bir durum değildir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi bir binanın duyduğu enerji ihtiyacı ve tüketiminin asgari olarak sınıflandırılması, ısıtma ve soğutma sistemlerindeki verimi, yalıtım özellikleri ile ilgili olarak hazırlanan belgedir. Kısaca tanımlamak gerekirse, beyaz eşyalardaki enerji performans sınıflandırmasının binalara uygulanmış şeklidir. Yapılan sınıflandırma A’dan G’ye kadar yapılmakta olup A sınıfı en yüksek verimliliği ifade ederken, G sınıfı en düşük verimi ifade etmektedir. Yeni inşa edilecek binaların sınıfının ise en düşük C sınıfı olması gerektiği göz önünde tutulursa bir binanın alım satımında etkili rol oynadığı görülebilir.

Enerji kimlik belgesi; bu belgeyi verme yetkisine sahip olan danışmanlık firmaları tarafından hazırlandıktan sonra ilgili kurumca belgenin onayı yapılır. Düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl geçerli olan bu belge, süresi dolduğu zaman yenileme yapmak için hazırlanan rapor beraberinde tekrar düzenleme yapılmaktadır. Yeni bina alım satımlarında da etkin rol oynayan bu belge 1000 m2 ve üzeri yeni binalarda yapı kullanma izin belgesinin yanında yer alırken mevcut binalar için son tarih 01.01.2020’dir. ve ruhsatlı tüm binalar için alınması zorunludur.

Enerji Kimlik Belgesi Neden Önemlidir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Bina Enerji Performans Yönetmenliği gereğince, enerji kimlik belgesinde olması zorunlu gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bina ile ilgili genel bilgiler, düzenleyen ve düzenleme ile ilgili bilgiler, binanın kullanım alanı, kullanım amacı, enerji türüne göre yıllık olarak tüketilen enerji miktarı, havalandırması, iklimlendirmesi, yalıtımı, sıcak su temini, ısıtılması soğutulması, enerji tüketiminden doğan sera gazı miktarı gibi detaylı pek çok bilginin yer alması zorunlu olan bu belgenin uzman bir firma tarafından hazırlanması önemlidir. Çünkü ilgili kurumun onayından eksiksiz ve doğru bilgilerle geçmesi, tüzüğe göre herhangi bir yaptırıma maruz kalmaması ve binanın olası bir kiralama ya da alım satın işleminde engellere takılmaması için uzmanlık şarttır. Bu belgenin alımı için müracaat etmeden önce binanın yalıtımının yaptırılması gibi belgede zorunlu olan konuların eksiklerinin tamamlanması açısından da bilgi desteği alınabilecek olan bu danışmanlık firmalarının, işinin ehli olması önemli bir detaydır.

Enerji Kimlik Belgesi Bayisi Olmak

Öncelikle Enerji Verimliliği Kanunu Bina Enerji Performans Yönetmenliği gereğince bütün binaların bu belgeyi alma zorunluluğu olması, bu işin ne kadar sirkülasyonu yüksek bir iş olduğunun göstergesidir. Ayrıca son tarih olarak tanınan 01.01.2020 tarihine çok az kalmasına rağmen ülkemizdeki binaların büyük bir bölümünün bu ruhsata sahip olmaması, iş potansiyelini gösteren farklı bir gerçektir. Enerji kimlik belgesi veren bir firmadan bayilik almak düşük riskle yüksek kazanç sağlayacak bir durumdur.

Çünkü sıfırdan bu işe başlamayı düşünen bir kişinin, çok kısa zamanda kurumsal olabilme imkânı bulunmaktadır ve bayilik şartları düşük bütçeli iş yapmak isteyenler için caziptir. Tüzük gereği her binanın bu belgeyi almak zorunda olmasıyla 1-3 ay gibi kısa sürede yatırım geri dönüşü sağlanabilirken kâr marjı %35 – 70 arasında değişiklik göstermektedir.

EKB Bayiliği Almanın Maliyeti Nedir?

EKB bayiliği şartları her ne kadar firmadan firmaya farklılık gösterse de risk oranı düşük ve getirisi yüksek olan bir iş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında 1000-3000 TL arasında değişen bayilik fiyatları, kurumsal yapıya katılımı sağlayan broşür, yaka kartı, eğitim gibi bilgi ve dokümantasyon materyalleri kişiye özel hazırlanarak bayilik başlama onay süresi 3 gün kadar kısa süreye indirilmesiyle kısa zamanda kazanmaya başlanabilir.

Yapılacak olan işin çerçevesini de basitçe çizmek gerekirse; bayilik alacak kişilerin çevresindeki binaların EKB belgesi olup olmadığını sorgulayarak, bina projelerini bayilik aldıkları firmaya iletmeleri ve EKB belgesi çıktıktan sonra belge bedelinin bayilik anlaşmasında belirlenen oranında kazanç sağlayabilirler. Enerji Kimlik Belgesinin ne kadar sürede alındığına gelince, tüm evraklar hazırlanıp çevre ve şehircilik Bakanlığına teslim edildikten 3 gün sonra sistem tarafından onayı alınabilmektedir. EKB belgesi fiyatları binanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte metrekare başına yaklaşık1-3 TL arasında değişmektedir.

Düşük sermaye, düşük risk, yüksek kazanç, yoğun müşteri talebi ve doğru zamanlama. Günümüzde bir girişimcinin kazanması için bu beş faktörü bir araya getirmesi her geçen gün zorlaşsa da, bazı durumlar vardır ki beşini bir yerde yakalayabilirsiniz. İşte size altın değerinde bir iş fırsatı, adı üstünde BEŞİ BİR YERDE.

EKB Bayiliği Veren Firmalar

Düşük yatırım bütçesi ve devamlılığı olan bir sektörde iş kurmak isterseniz, bayilik alarak karlı bir yatırım yapabilirsiniz. Arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda yer alan enerji kimlik belgesi bayiliği veren firmaları araştırabilir, anlık olarak bayilik talebinizi iletebilirsiniz.


melek yatırım ağı

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Enerji Kimlik Belgesi – İş Fikri

okuma süresi: 3 dk
0