Yatırımcı Arıyorum

Etkili Girişimcilerin 8 Alışkanlığı

En Başarılı Girişimcilerin Alışkanlıkları

Psikolog Denis Waitley’in kendini tanıma ve kendine saygı ile kazanma yaklaşımı, başarının en sık içeriden geldiği fikrine ünlem işareti verir. Girişimcilik başarısının bir ölçüsü, gerçekten istenen sonuçları üretmeye çalışan bir lider olarak etkinliğinizdir. En başarılı girişimciler etkili olma konusunda ustalaşmıştır, çünkü gereksiz çabaları ortadan kaldırarak zaman kaybettirir. Tembel, tesadüf eseri başarı hiçbir tutarlılıkla gerçekleşemez.

Etkinlik, yetenek veya deha değil, disipline ve rutine dayanır. Başarılı girişimciler, herhangi bir amaç veya planı gerçekleştirmeden önce ayrıntılı, organize ve tam olarak hazır olduklarından emin olurlar. Öz farkındalık ve öz saygı, zihninizin ardında çalışan ve bunların gerçekleşmesini sağlayan programlardır.

Etkili Girişimcilerin Özellikleri

Peki bu pratikte neye benziyor? Waitley’in kazanan zihniyetine bağlı olan etkili girişimcilerin 8 özelliği:

1- Vizyonel Zihniyet

Başarılı girişimciler düşünmeye, yaratmaya ve görüntülemeye önemli miktarda zaman harcarlar. Yenilikçi olmak, kendimizi sürekli keşfetme sürecinin tadını çıkarmak için disipline edebiliyorsak, doğal olarak hepimize gelir. Başarılı bir girişimcinin en güçlü varlığı hayal gücüdür. En etkili girişimciler hayal etmeye, hareket etmeye ve hayallerini gerçeğe dönüştürmeye cesaret ederler. Bu vizyoner nitelik, onları hayal etmeye cesaret edemeyenlerden ayırır. Çığır açan girişimciler yaratıcılık, başarı veya para kazanma yeteneklerinde bir sınır görmezler. Ayrıca diğerleri üzerinde olumlu ve kalıcı bir etkiye sahipler ve kendilerini yeni girişimlere dahil ederler.

2- Günü Erken Kucakla

En etkili girişimciler erken kalkanlardır, erken kuşun kurt aldığı inancını desteklerler. Neye ulaşmak istediklerini görselleştirerek günlerine başlarlar ve zihniyetleri üzerindeki başarıların ifadelerini konuşurlar. Birçoğu güne bir tür fiziksel aktivite ile de başlar: Bu kendilerini uyandırmak, kan pompalamak, akıllarını tetiklemek ve aktif olmak için kullandıkları yöntemdir. Erken kalkmak ve günlerine başlamak, başkaları gelmeden ofise girmelerini sağlar. Bu, kendilerine yerleşmeleri, düşüncelerini toplamaları ve günlerini en etkin şekilde organize etmeleri ve üstesinden gelmeleri için öncelik listeleri oluşturmaları için biraz zaman verir.

3- Planlama

Başarılı girişimcilerin etkinliği artırmasının en kolay yollarından biri planlanmış olmalarıdır. Sorumluluklarını ilk ve eğlence etkinliklerini ikinci sıraya koymaya dayalı bir program düzenlerler. Sosyalleşme önemlidir ve yaşam verir. Başarılı girişimciler, yalnızca insan etkileşimi ve birbirine bağlılık duyguları için değil, insanların etrafında olmanın değerini biliyorlar, ancak başkalarının yanında olmak, stresi azaltıyor ve inovasyonu artırıyor. En etkili girişimciler, iş baskılarının kapalı olduğu günlerin sonunda sosyal zamanlarını planlamaktadır. Sorumluluklar ilk verildiğinde, bu tür bir disiplin, başarılı girişimcilerin, gün boyunca karşılanmayan sorumlulukları daraltarak, serbest zamanlarının tadını çıkarmasına yardımcı olur. Türkiye’de Girişimci Olmak

4- Uykunun Gücünü Onurlandır

Etkili olmak için, başarılı girişimciler uykunun önemini takdir ediyorlar. Ne kadar uyurlarsa, o kadar keskin, duygusal olarak uygun ve zihinsel olarak olma eğilimindedirler. Uyku eksikliği, duygusal reaktivitede bir artışa ve başka bir kötü uyku gecesine katkıda bulunan hayal kırıklığı toleransında bir azalmaya neden olur. Bu korkunç bir döngü. Eğer zayıf uyku düzenleri yönetilmezse, etkinlik ve başarı imkânsız hale gelir.

5- Basitlik

Sadelik, başarılı girişimcilerin etkinliğini artırmak için yemin ettikleri gizli silahtır. Neredeyse takıntılı bir şekilde basit ama pratik rutinlerle yaşarlar. Basit rutinler oluşturmak, makul bir şekilde işleyebileceklerinin ötesinde olan iş yüklerini üstlenmelerini önler. Strese kapılmadıkları zaman en üretken insanlardır. Böylece, kendileri ve zamanları etrafında koruyucu ve kesin sınırlar koyarlar, süper kahramanların bile bir gün izin alması gerektiğini bilirler.

6- Önceliği Günlüğe Kaydetme

Etkinliği arttırmanın en kolay yollarından biri, günlük tutma alışkanlığının geliştirilmesidir. En etkili girişimciler kâğıda yazı yazıp kendileri için neyin önemli olduğunu, günlerinde iyi ve kötü olan şeyleri ve nasıl gelişebilecekleri hakkında fikirlerini yazdılar. Listeler ve hedefler yazarlar, minnettarlıklarını ifade ederler ve bazen sadece hayal kırıklıklarını gidermek için yazarlar. Günlük oluşturma, stres veya çatışmanın neden olduğu duyguları yatıştırır ve tam anlamıyla fişten çekmemize asla izin vermeyen elektronik cihazlardan kaynaklanan tutarlı konuşma, e-posta ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerin günlük işinden kopukluğunu sağlar. Başarılı girişimciler, bu olumsuz sesi, olasılıkları aşma konusunda olumlu bir koçluk sesine dönüştürmelerine yardımcı oldukları için iç eleştirmenleriyle aktif bir diyaloga katılmaya değer verirler.

7- Esnek

Rutin kadar önemli olduğu gibi, başarılı girişimciler de öngörülemeyen veya değişen koşullara cevaben, talebi üzerine talep edebilecek kadar esnek olmalarının ne kadar zorunlu olduğunu anlarlar. Yön değiştirebilecek kadar esnek olmak, başarı şanslarını büyük ölçüde arttırmakta ve kendi öğrenme, büyüme ve eğitimlerini de arttırmaktadır.

8- Meraklı

En etkili girişimciler can sıkıntısını büyük başarı katili olarak görürler, bu yüzden asla sıkılmayacaklarından emin olurlar. Sonsuza dek mutlu saatler geçirerek ve sevdikleri şeyi yaparak geçirirler. Hayattaki ve çalışma alanlarındaki her şeye açık ve meraklı olmayı alışkanlık haline getirdiler. Bu merak onların bir sonraki adımlarının ne olacağı hakkında sorular sormalarını ve fikir üretmelerini sağlar. Açık ve meraklı kalmayı seçtikleri için yaratıcı rezervuarlarını boşaltmak imkansızdır. Merak, etkinliklerine katkıda bulunan başka bir özelliktir.

Kişisel Farkındalık

Bu özelliklerden herhangi birine sahip misiniz? Kişisel farkındalığınız, girişimci olarak neyin içinde olduğunuzu ve kazanan oyununuzu yükseltmek için neler yapabileceğinizi tanımlamanıza nasıl yardımcı olur?


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz