Yatırımcı Arıyorum

Etkili Yönetici Olmanın Yöntemleri

İş Hayatında Etkiye Sahip Yöneticilik

İyi Bir Yönetici Olmanın Sırları

Dünyanın hızla değişmesi gibi iş dünyası da değişimler geçiriyor. Günümüzün yeni model yöneticileri, geçmişin baskıcı, her şeyi kontrol altında tutan yöneticilerine meydan okuyor. Yeni nesil yöneticilik anlayışı ve bu anlayışı benimseyen yöneticilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yeni nesil yöneticilik anlayışı ile yönetilen şirketlerin motivasyonları yüksek ve iş konusunda verimliliklerinin en üst düzeye ulaşması, bu tarzı benimseyen şirketlerin farkını ortaya koyuyor. Yeni nesil yöneticilerin uyguladığı etkili yönetici olma yöntemlerinin bu kadar başarılı olmasının nedenleri nedir? Etkili ve iyi bir yönetici olmayı nasıl başarıyorlar? Bunun bir sırrı var mı yoksa doğalarından gelen bir yetenek mi?

Bu ve benzeri sorular akılları kurcalarken biz de sizler için soruların cevaplarını bulmaya çalıştık. Etkili yönetici olmak için ne gibi yöntemler uyguluyorlar, işlerine ve ekiplerinde çalışan kişilere bakışları nasıl? Bu modelin anlaşılabilmesi bu yöntemler hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Etkili Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

Yöneticilik Doğalarında mı Var?

Yöneticilik pozisyonu son derece hassas ve denge isteyen bir pozisyondur. Birçok şeyin dengesini bir arada tutmanız ve dengeyi sağlamanız gerekir. Etkili, iyi ve mükemmel bir yönetici olmak kolay değildir. İş hayatınız boyunca düşmemeniz gereken liderlik hataları bulunuyor. Herkesin doğuştan lider olması beklenemez ve zaten lider de değildirler.

Ancak bu durumun farkında olmak, niteliklerinizin üstünde çalışarak onları geliştirmeye, zayıf noktalarınızı güçlendirmeye yönelik davranışlar sergilemek, becerilerinizi daha etkili bir yönetici olarak geliştirme konusunda son derece önemli bir adımdır.

Etkili Bir Yöneticide Olması Gereken Özellikler

Etkili Bir Yönetici İşinin İnsan Olduğunu Bilmeli

Etkili bir yönetici, yaptığı işin insan olduğunu bilerek hareket etmelidir. Bu nedenle etkili bir yönetici olarak iletişime açık olmalısınız. Duruma ve kişiye göre en uygun olan yönlendirme ve desteklemeyi yapmanız çok önemlidir. Bu yüzden yönetici olarak personelinizi iyi anlamak, onların ihtiyaçlarını belirlemek ve personelinizi desteklemeniz önemlidir. Bu sayede mutlu, çalışkan ve işine sadık bir ekibinizin olması kaçınılmazdır. Eğer ekibinizin gösterdiği çabayı ve kattıkları değeri küçümser tavırlar içine girerseniz, iş hayatınızda yönetici olarak devam etmemeniz sağlıklı olur çünkü bu durumda ekibiniz motivasyon yönünden bitik, mutsuz çalışanlar olarak düşük performans gösteren çalışanlar olmaktan öteye geçemeyecektir.

İnsan ilişkilerinin yanında ortak değerlere, duygulara, bireysel farklılıklara ve ortak değer ve paydalara saygı ve özenle yaklaşarak ekibinizle iletişime geçmeniz yerinde olacaktır.

Etkili Bir Yönetici Çalışanlarıyla İletişime Açıktır

Etkili bir yönetici olmak için bir diğer önemli adım ise çalışanlarınızla iletişime açık olmanız gerekliliğidir. Bir yöneticinin iş performansından önce bilmesi gereken en önemli yöntemlerden biri çalıştığı ekibinin kendilerinden ne beklediğini anlaması ve buna uygun hareket etmesidir. Ayrıca iyi ve etkili bir yönetici ekibinin görev tanımlarını ve kendisinin onlardan ne beklediğini anlamalarını sağlamalıdır. Bunun için ise bire bir ya da ekibiniz ile net ve açık bir şekilde iletişim kurmak ise etkili bir yönetici olarak sizin işinizdir. Çalışan Bağlılığını Nasıl Geliştirir?

Ekibinizi Dinlemeyi Öğrenin

Dinlemeyi bilmek ayrı bir maharet gerektirir. Etkili bir yönetici olarak, ekibinizi dinleme yeteneğinizi geliştirin. Ekibinizin performanslarını değerlendirirken, yaşanan performans düşüklüğü ile ilgili olarak onları dinlemelisiniz. Performans düşüklüğünün nedeni işle ilgili olabileceği gibi daha özel ve kişisel bir nedenden kaynaklanabilir. Hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın, her iki durumda da personeliniz için hazır olmalı ve onları yapabileceğiniz ve tabi ki mümkün olan her biçimde dinlemeye istekli olmanız gerekir.

Etkili Bir Yönetici Karar Verme Yeteneğine Sahiptir

Etkili bir yönetici olarak karar verme konusunda iyi olmanız gerekir. İş dünyasının yanı sıra ekip yönetmek de kararsızlığı kaldıracak durumlar değildir. Bu nedenle de karar vermelisiniz. Personelinizden oluşan ekibiniz liderliğinizi takip etmeye hazırdır. Ancak onlara ne yapacakları konusunda talimat vermeniz gerekir. Bu yüzden de etkili bir yöneticinin kararlı olması şarttır. Aksi halde, ekip bir adım sonrasını bilemeyeceklerinden kendilerini yalnız ve terk edilmiş bulabilirler.

Ekibinizin Her Koşulda Arkasında Durmayı Bilmelisiniz

Etkili bir yöneticinin temelini ekibinizle aranızda güvenin oluşmasıdır. Şirket çalışanları büyük çoğunluğunun şikâyet ettikleri konu yöneticilerinin arkalarında durmadığı, kendilerini dinlemedikleridir. İş ilişkilerinde cesaretli olmanın tanımı ekibinizle günlük ilişkiler kurmanız demektir. İş ilişkilerinde cesaretin anlamı bu yönde değişmektedir. Etkili bir yönetici mikro yönetim yapmak yerine kendisi bir adım geri adım atar ve personelinin iyi iş çıkarabilmeleri için onlara güvenir. Güven karşılıklı olmalıdır. İyi ve etkili bir yönetici projeleri daha yönetilebilir biçimde parçalara bölmeyi bilmeli ve yetkiyi ekipteki güçlü yönlere göre dağıtır.

Eğer bir yönetici bu şekilde çalışıyorsa, ekibinin önemli sorumlulukları yerine getirebileceğine güvendiğini gösterir.

Anlaşmazlıkları Çözebilmelisiniz

Etkili bir yönetici olmanın yolunun işinin insanla olduğunu bilmesi gerektiğini açıklamıştık. Bu bilgi ışığında, ekipte zaman zaman çatışmaların oluşması olağandır. Ancak bu durumda anlaşmazlıkları çözmek istiyorsanız yöneticinin bunun öncesinde atması gereken bir adım var. Yönetici başkalarının anlaşmazlıklarını çözmeden önce kendi içindeki anlaşmazlıkları çözü halletmiş olması gerekir. Bunu başarmış bir yöneticinin ekibinde görülen anlaşmazlıklarda iyi bir ara bulucu rolü üstlenmesi gerekir.

Anlaşmazlık büyük olduğunda özellikle de ekibin iki üyesi göz göze bile gelmiyorsa acil olarak durumlar kontrolden çıkmadan önce hızlı ve etkili bir çözüm bulmanız gerekir. Bu durum genel performansı be üretkenlik açısından işlerinize zarar vermesi kaçınılmazdır.

Etkili Yöneticilikte Personel İlişkileri

Çalışanlarınızı Tanımaya Vakit Ayırın

Etkili bir yönetici, ekibinde bulunan personelini daha iyi tanımak için zaman yaratmalıdır. İşlerinde neye değer verdikleri, nelerin onları temelde motive ettiğini ve bu unsurların neler olduğunu öğrenmeye ve anlamaya çalışın. Bunun haricinde işlerinde daha yüksek verimliliği yakalayabilmek için nelere ihtiyaç duyduklarını öğrenmeye gayret edin. Daha esnek çalışma saatleri, farklı bir oturma düzeni ya da geliştirilmiş ekipman isteğinde bulunabilirler. Bunları öğrenmek çalışma ortamlarını onların istediği yönde iyileştirmenize ve motive çalışanlar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Etkili bir Yönetici Örnek olmalıdır

Çalışanlar örnek alabilecekleri liderleri takip ederler. Bu anlamda da örnek alacakları ve işyerindeki kariyerlerinde taklit edebilecekleri birini ararlar. Siz de çalışanlarınızın takip ve taklit edecekleri bir yönetici olmaya çalışın. Bunun içinde etiğe saygı duyan, işbirliğine dayalı, yaratıcı, güçlendirici, yenilikçi ve güvenilir olmaya özen göstermelisiniz. Bu özelliklerin yanı sıra ise, açık ve şeffaf olmanız son derece önemlidir. Çünkü iyi bir örnek oluşturmanın bir parçasıdır.

Eğer ekibiniz, yanlış bilgilendirilip yönlendirildiklerine dair bir kanıya kapılıyorlarsa, bu durum tehlikelidir. Bunun anlamı güvenin bozulması ve işveren/çalışan ilişkisinin zayıflaması anlamına gelmektedir. Toksik Bir Lider misiniz?

Bir Adım Önde Olmalısınız

Etkili bir yönetici, bilgi, olgunluk ve güven açısından her zaman ekibinden bir adım önde olmak zorundadır. Bunun için etkili bir yönetici olmak istiyorsanız, karakterinizi, büyümeyi, öğrenmeyi ve kendinizi geliştirmeyi asla bir kenara bırakmayın. Bu çabanız zengin biçimde ödüllendirilir. Şimdi bu maddelerden bazılarına sahip olmayabilirsiniz ama doğru bir strateji ile bunu başarabilirsiniz.

Unutmayın, harika bir yönetici kimi zaman strateji uzmanı, kimi zaman danışman hatta yeri geldiğinde bazı zamanlar da yaşam koçu ve ekibiniz için motivasyon koçluğu yapmanız gerekebilir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz