Yatırımcı Arıyorum

Etkinlik İçin Sponsor Bulmak

Bir etkinliğe ev sahipliği yapmayı planlıyorsanız, akla ilk gelen sorulardan biri, bunu nasıl finanse edeceğinizdir. Şirketiniz hâlihazırda gelişmekte olan bir şirketse ve cömert bir pazarlama bütçesine sahip değilse, etkinliğinizin finansmanını başka kaynaklardan sağlamak zorundasınız. Bu noktada en mantıklı çözüm, sponsor aramaktır.

Etkinliğe Sponsor Aramak

Sponsor bulmak; yeni bir işyerinde işe alınmak için çalışmak gibidir ve teklif sunduktan sonra reddedilmeyi ya da hiç bir yanıt alamamayı göz önüne almalısınız. Sponsorluk teklifiniz bir firmadan olumsuz cevap aldıysanız hemen endişelenmeyin ve unutmayın, her satıcının bir alıcısı muhakkak vardır. Şirketiniz sponsorluk veren başka şirketlere daha çekici görünmesinde uygulayabileceğiniz bazı stratejiler vardır. Şimdi bu stratejilere bir göz atalım;

Teklif Mektubu Göndermek

Sponsor ararken, her şirkete aynı teklif mektubunu mu gönderiyorsunuz? Bunu yapıyorsanız ve bir yanıt aldıysanız şanslısınız. Muhtemelen, aynı şirketten sponsorluk, isteyen daha birçok şirket vardır. Sizin seçilebilmeniz için diğer firmalardan bir farkınız olmalı, teklifiniz bir şekilde öne çıkmalı. Peki, diğer başvuran firmalar arasından neden sizi seçmeliler? Diye bir düşünün. Vereceğiniz teklif mektubunda  “vay” dedirtebileceğiniz bir faktör sunmalı ve ilgiyi üzerinize çekmelisiniz.

Teşvik Edici Teklifler Sunmak

Sponsorluk, al ve ver ilişkisidir. Sponsorlar etkinliğinizin finansmanından ne kazanıyor? Anlaşma sponsora bir stant vermeyi, sergilemeyi veya logosunu etkinlik tanıtım afişlerine ve el ilanlarına yerleştirmeyi içerebilir. Elbette sponsorlar verdiği paranın karşılığını almak isterler. Diğer firmalar arasında daha fazla ilgi çekmek ve ön plana çıkmak için daha fazla ne yapabilirim diye sıkı bir beyin fırtınası yapın.

İşte anlaşmayı tatminkarlaştırmak için bazı fikirler;

  • Müşterilerinize blog gönderilerinizi veya e-posta bültenlerinizi iletirken sponsorun şirketinden bahsedebilirsiniz.
  • Sponsorun ürününü satın alan veya hizmetine kaydolan müşteriler için promosyon veya indirimler gibi teşvikler sağlayabilirsiniz.
  • Göndereceğiniz tüm promosyon malzemelerinize sponsorun logosunu ekleyerek ilgiyi o firmaya yönlendirebilirsiniz.
  • Sosyal medya takipçilerinizi sponsorun içeriğini beğenmeye veya paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

“Minimum Risk” Çözümü sunun

Sponsorlar, şirketinize sponsor olmakla açıkça risk alıyor. Bu özellikle işiniz hala göreceli olarak bilinmiyorsa geçerli bir durumdur. Bu nedenle, neden bir deneme anlaşması önermiyorsunuz? Fon miktarının tamamını talep etmek yerine, daha küçük taleplerde bulunabilirsiniz. Örneğin, 70 bin TL ihtiyacınız varsa, 10.000 TL tutarında bir çözüm önerebilirsiniz. Buna karşılık, sponsorun bir stant, bir konuk konuşmacı, bir promosyon ürününün logosuna veya benzer bir şeye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu küçük risk, küçük kazanç yaklaşımı, sponsorun şirketinizi test etmesini sağlar. Bu şekilde, eğer başarısız olursanız  büyük bir darbe alma risklerini ortadan kaldırırsınız. Bu aynı zamanda sponsorların gelecekteki etkinlikler için olan ilişkilerde ilerleyip ilerlememeleri konusunda iyi bir ölçüt edinmelerini sağlar. Elbette, bu yöntemle, etkinliğinizi tam olarak finanse edebilmek için çoklu sponsorlara ihtiyacınız olacak.  Bu şekilde bir çalışmayla, aynı zamanda tek bir sponsora güvenip yumurtalarınızı bir sepete koymamış olacaksınız.

Başka Şirketlerle Ortak Çalışmalar Yapmak

Şirketiniz sponsorları yanınıza almak için yeterli marka bilinirliğine sahip olmayabilir. Bu yüzden aynı sektördeki diğer şirketlere ulaşmalı ve bir tür ortak etkinlik oluşturabilirsiniz.  Bu şekilde, potansiyel sponsorlar, sizinkinden daha iyi bir üne sahip bir şirketle ortaklık kurduğunuzu görecekler ve bu nedenle daha büyük bir etkinlik katılımı elde edebileceklerdir. Bunu yaparken direk rakip firmaları değilde, işiniz içinde yer alan kurumları ya da sektörünüzde farklı kulvarda koşan şirketlerden seçim yapmalısınız. Aksi takdirde, bir çıkar çatışması yaşanabilir.

Sponsorları Tanımak

Sponsorun yaşayabileceği güncel olayları veya geçişleri sosyal medyadan takip edin. Yeni bir ürün çıkarmanın, başka bir şirketle birleşmenin veya kendi başına bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın arifesindeler mi? Tespit edin. Etkinliğinize bu durumlarını bir şekilde ekleme fırsatından yararlanın. Eğer sponsor yeni bir ürün yayınlamak üzereyse, ürünü pazarlamak isteyeceklerini söylemeye gerek kalmaz ve bunun için ayrıca bir çabaya girmezler.

Potansiyel Sponsorları Takip Etmek

Sponsorlar sonuçta işletmelerdir ve hayırsever organizasyonlar değildir. Daha öncede belirttiğimiz gibi etkinliğinize fon sağlama karşılığında bir şey istemeleri de gayet doğal bir süreçtir. Önemli olan etkili bir iletişim kurarak etkinliğinizde sponsorunuzun pazarlamaya değer bulacak şeyleri net bir şekilde göstermelisiniz. Yaklaşımınıza güvendiğinizden emin olun ve hemen cevap verebilecek başka sponsorları da takip etmeyi unutmayın.

Etkinlik Organizasyonuna Sponsor Bulmak

Unutmayın sponsor bulma çalışmalarında alacağınız red cevapları sizi asla yıldırmasın. Bugün kapanan bir kapının yarın açılacak daha büyük bir kapının teminatı olmadığını asla bilemezsiniz. Sizde Sponsor ya da yatırımcı bulmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler çok kolay. Sponsor arıyorum sayfasını ziyaret edebilir projenizi tam detaylı olarak anlatarak sponsor olmak isteyen kişi/kurumlara ulaşabilirsiniz.

Hangi Konularda Sponsor Bulunabilir?

Bu konuyu çok ama çok geniş kapsamlı olarak düşünebilirsiniz. Genel olarak ülkemizde ve dünya ticaretinde hemen her 3 şirketten 1’inin sponsorluk ile ilgili çalışmaları vardır. Ve illaki kendi sektörleri veya branşları ile de sponsorluk istediği söylenemez. Günümüzde en popüler sponsorluk içeriklerini ele alırsak: Projelere, fikirlere, sporculara, takımlara, konserlere, fuarlara, etkinliklere, sanatçılara, oyunlara, uygulamalara… gibi birçok içeriğe sponsor arayabilirsiniz. Size örnek teşkil etmesi amacıyla, Kobi Vadisi platformunda yer alan sponsor arayanlar kategorisinde yer alan ilan içeriklerine ulaşabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz