Yatırımcı Arıyorum

Evde Amigurumi Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

Amigurumi Oyuncak Yapımı

Hiç amigurumi kelimesini duydunuz mu?

Amigurumi tığ örgü tekniği ile örülen figürlerin içinin doldurulmasıyla elde edilen oyuncaklardır. Bu örgü tekniği belki de bütün örgü teknikleri içinde en popüler olan ve çok kişiye ek gelir sağlayan bir tekniktir.

El sanatları içinde yer alan amigurumi örgü tekniği, son dönemlerde tüm dünyada akım haline gelmiştir. Özellikle çevre bilincinin artırılması ile daha da popüler hale gelen bu örgü tekniği sayesinde çocukların plastik oyuncaklarla geçirdiği zaman kısıtlanmış ve pek çok bayana hatırı sayılır gelir kaynağı olmuştur. Hatta sosyal medya üzerinden başlayarak kendi işletmelerini kuranların ve markalarını oluşturanların sayısı bu tekniğin öğrenmeye değer olduğunun birer kanıtı olarak kabul edilebilir.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi kelimesi; Japonca örme veya tığ işi anlamına gelen “ami” kelimesi ile doldurulmuş bebek anlamına gelen “Nuigurumi” kelimelerinin birleşiminde türetilmiştir. Bu iki kelime birleştirilerek bu tığ tekniğine ismini vermiştir. Bu Japon sanatı, kişilerin tığ işi ile istedikleri herhangi bir nesneyi yapmalarına izin veren benzersiz ve yaratıcı bir örgü tekniğidir. Tığ ve iplik kullanılarak özellikle her türlü oyuncağı örmek mümkündür.

Amigurumi’nin Tarihi

Bazı tarihçilere göre bu sanatın kökeni, yazılı kaynaklarda geçen tığ işi ve örme bebek kayıtlarına göre Shang hanedanına kadar dayanmaktadır. Zanaat 17. yüzyılın başlarında Edo döneminde Çin ve Japonya arasındaki etkileşim ile Japonya’da başlamış ve sonrasında da 19. yüzyılın sonlarına doğru Hollandalılarla ticarete başlanmasıyla birliktebatı da yaygınlaşmıştır. Bu teknik samuraylara yapılan kışlık giysilerde, eldivenlerde ve hatta çoraplarda süsleme olarak kullanılması ile daha da ileri düzeye ulaşmıştır.

Japonya imparatoru Meiji döneminde ve 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcına kadar, ülkenin sanayileşmesinin başlamasıyla birlikte eğitim değişime uğramış ve binlerce öğrenci yurtdışında eğitim görmeye başlamıştır. Ve Japonya’da birçok yabancı öğretmen işe alınmıştır. Bu süre zarfında, daha fazla kadın Batı tarzı iğne işi öğrenmek için zorlanmış ve Amigurumi, HelloKitty gibi karakterler sayesinde kawaii kültürünün ortaya çıktığı 1970’lerin sonlarında daha yaygın olmaya başlamıştır. 80’lerin sonlarında ise amigurumi sanatının bilinirliği Ami adlı NHK gösterisi sayesinde daha da artmıştır.

Uzun bir geçmişe sahip olan bu teknik internet devrimi sayesinde tüm dünyada yayılmıştır. Ve bu saye de bu sanat 2003 ve 2006 yılları arasında dünyanın geri kalanında gerçekten popüler hale gelmiştir. Günümüzde ise hemen hemen herkes tarafından ismi bilinen bir zanaat ismi olmuş ve evlerde pek çok kadın tarafından uygulanmaktadır.

Amigurumiyi Kimler Yapabilir?

Amigurumi ile yapılan oyuncakları yapmak küçük boyutları nedeniyle kolay ve hızlıdır. Bunun yanında öğrenilmesi kolay olması ve birçok kaynağın bulunması sayesinde isteyen herkes amigurumi örgü tekniğini öğrenebilir. Bu konuda tek sınırlama kişinin hayal gücüdür. Bu tekniği öğrenirken öğrenilecek ilk unsurlardan biri “sihirli halkanın” nasıl yapıldığıdır. Bu terim amigurumi ile ilgilenen herkesin duyduğu ve yapmak istediğinde öğrenmesi gereken bu işin temel taşıdır. Çünkü yapılan bu sihirli halka etrafında çalışılır ve desen oluşturularak hedeflenen oyuncak yapılır.

Amigurumi tekniğini öğrenmek isteyenler, işin usta öğreticilerinin düzenlediği workshop çalışmalarına katılabilecekleri gibi halk eğitimlerin düzenlediği kurslara katılarak daha detaylı bir eğitim alabilirler. Ya da sosyal medya üzerinden amigurumi yapımı ile ilgili hazırlanmış video ve içerikleri takip ederek bu işi öğrenebilirler. Bunun yanında pinterest, instagram gibi zengin içeriği olan sitelerde birçok çeşit oyuncağının yapım detaylarına ulaşmaları mümkündür.

Amugurumi Tekniği İle Neler Yapılabilir?

Amigurumi tekniği isminden de anlaşılacağı gibi öncelikle oyuncak yapımında kullanılmaktadır. Fakat bu tekniği öğrenerek kitap ayracı, çocuk süs eşyaları, takılar, hayvan figürlü tabureler, kalemlik, bebekler için çıngırak, anahtarlık, panolar, diş kaşıyıcı,çanta, beşik süsü, emzik zinciri, saksı süsü gibi pek çok figür yapılabilir. Tabi ki, yapılacakların listesi hayal gücüne dayalı olarak geliştirilebilir.Bu teknik, renklerin çeşitliliği, örgü tekniklerinin öğrenile bilirliği ve geniş kullanım alanlarına hitap etmesi ile zevkli bir uğraş haline gelmiştir. Ayrıca materyallerinin ucuz ve bulunabilir olması bu el sanatını pek çok kişi için uygulanabilir kılmaktadır.

Amigurumi Karlı Bir iş midir?

Amigurumi tekniğinde kullanılan malzemelerin herkesin ulaşabileceği malzemeler olması bu işin pek çok kişi tarafından seçilmesinde etkili olmaktadır. Bu teknik; tığ, iplik, elyaf ve iğne gibi hemen hemen herkesin evinde bulunan malzemelerle yapılması sayesinde teknikleri evde deneyerek, tecrübe edinmek mümkündür. Bu işin karlılığına baktığımızda tamamen emek ve yeteneğe bağlı olması karlılığı direk olarak etkilemektedir. Tabi bu işi yapan kişinin tanınması, işlerinin beğenilmesi, pazarlama çalışmasında başarılı olması ve yaratıcılığı karlılık düzeyini yükseltecektir. Piyasasına bakıldığında çok küçük bir amigurumi oyuncak bile 100 TL civarında satılmakta ve malzeme maliyeti 10-15 TL civarında olduğu düşünüldüğünde karlı bir iş olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

Amugurumi İle Ne Kadar Kazanılabilir?

Evde yapılacak işlerde kazanç miktarı, kişinin yaptığı işte ne derecede başarılı ve hızlı olduğuna göre değişir. Mesela el hızlılığına anahtarlık tarzı ürünlerden ve minik figürlerden günde en 3-5 tane örüldüğü düşünülse ve tanesi 30-50 TL arası satılsa günde 160 TL ek gelir sağlamak mümkündür. Hediyelik eşya satan dükkânlara veya turistik mekanlara toptan satış yapılabileceği gibi sosyal medya hesapları üzerinden de sürekli bir müşteri kitlesi yakalamak mümkündür.

Ayrıca bu işte deneyim ve bilinirlik kazanan kişiler için başka bir ek gelir kaynağı daha vardır. Amigurumi öğrenmek isteyen kişilere workshup atölye çalışmaları yaparak bu kurslardan da ayrıca gelir sağlamak mümkündür. Yalnız belirtmek isteriz ki bu düzeye gelene kadar bu işin bütün tekniklerini öğrenmek, belirli bir izleyici kitlesine ulaşmak ve yapılan işlerin beğenilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde workshop’u bırakın oyuncak yaparak bile ek gelir sağlamak mümkün değildir. Çünkü bu piyasada rekabet çetindir.

Amigurumi Ürünleri İçin Müşteri Nereden Bulunur?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; bu işi öğrenmek için pek çok ücretsiz kaynak olması bu işi yapanların sayısını arttırmış ve kıyasıya bir rekabet ortamı yaratmıştır. Bu durum amigurumi ile yapılabilecek ürün çeşitliliğini artırmış ve bu tekniği bilen veya öğrenmek isteyen kişileri daha yaratıcı olmaya zorlamıştır. Her işte olduğu gibi kaliteli bir iş çıkarmak, yaratıcı olmak, renkleri iyi kombinlemek ve kaliteli ham madde kullanmak şarttır. Sağlanan müşteri memnuniyeti sayesinde ağızdan ağza pazarlama ile satış potansiyeli yükseltilebilirken, sosyal medyada aktif olmak önemli bir faktördür. Amigurumi ile yapılan ürünler sosyal medyada, kişinin kendi web sitesinde satılabileceği gibi, oyuncak mağazalarına, turistik mekânlardaki hediyelik eşya mağazalarına da pazarlanabilir. Bunun yanında yerel fuarlar, etkinlikler ve el sanatlarının sergilendiği pazarlarda da satış yapılabilir.

Farklı yeteneklere sahip olmak, değişik el sanatlarını bilmek ve kendini sürekli olarak geliştirmek her zaman avantajlı bir durumdur. Çünkü bu yetenekler kişiye ihtiyaç duyduğu anlarda ek gelir kaynağı olabilir. Bu kişinin sahip olduğu yetenekleri yaratıcılık ve hayal gücü ile birleştirdikten sonra kendi markasını oluşturması ve bir işletme haline gelmesi bile olası bir durumdur.

Bu iş zevkli, renkli, yaratıcı ve üretici bir iştir. Yapan için ev konforunda hem ek gelir sağlar, hem de hiç çıkmak istemediği çocukluk yıllarına geri döndürür. Amigurumi belki de derin bir hayal gücü, çocuksu bir bakış, bir tığ ve bir parça ipliğin yazdığı koskoca hikâyedir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
55 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
A.CEREN
A.CEREN
1 yıl önce

SİZİNLE ÇALIŞIP BU İŞİ MESLEK HALİNE GETİRMEK İSTİYORUM

figen
figen
1 yıl önce

çalışmak istiyorum

Fikriye Karataş
Fikriye Karataş
2 yıl önce

Merhabalar amigurumi satışı yapıyorum ilgilenirseniz

Saliha akkurt
Saliha akkurt
2 yıl önce

Bende evde amigurumi yapıyorum instagramdan satış yapıyorum sizinlede çalışmak isterim geri dönüş sağlarsanız sevinirim

Betül
Betül
2 yıl önce

Merhabalar ben Bursa’da ikamet ediyorum her çeşit amigurumi yapabiliyorum. Elim hızlı ve güzeldir. Fiyatlarım uygundur. İnstagram adresimden el işçiliğimi görebilirsiniz.
İnstagram = ***
İlgili firmalarla çalışmaktan mutluluk duyarım

Sakine
Sakine
2 yıl önce

Merhabalar bnde amigurumi her çeşit yapıyorum lütfen bana dönüş yaparmisiniz

Gurbet yildiz
Gurbet yildiz
2 yıl önce

İyi akşamlar.Bende amigurimi yapıyorum. Bu işle geçimini sağlamak amacıyla yapıyorum . Örgüm gayet iyidir. Ancak buaradan iş başvurusu oluyor mu? Geri dönüş yapar mısınız?

Medine
Medine
2 yıl önce

Bende instegram üzerinden satış yapıyorum toplu sipariş de alırım el işim düzgündür sizinlede çalışmayı isterim geri dönüş yaparsanız sevinirim??

Gökçe
Gökçe
2 yıl önce

Merhaba profosyonel şekilde Amigurumi örüyorum İletişime geçerseniz toplu sipariş alırım

İsimsiz yorumcu
İsimsiz yorumcu
2 yıl önce

Merhabalar bende sizinle çalışmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz

Kübra arık
Kübra arık
2 yıl önce

Meraba iyi günler amigurumi örüyorum temiz iş çıkartıyorum örgülerimi gösterek yetenegimi görebilirsiniz sizinle çalışmak şstiyorum

Vildan
Vildan
2 yıl önce

Amugrumi herturlu bebek ve hayvan figurkeri yapiyorum ayrica cicuk elbiseleri oruyirum calisma kosulunyz nedir

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Merhaba bende amigurumi yapıyorum instagramda sayfam mevcuttur toplu sipariş alabilirim geri dönüş yaparsanız sevinirim

Zeynep
Zeynep
2 yıl önce

Mrb ben iki senedir amigurumi yapıyorum bütün detayları biliyorum daha önce yaptıklarımı sosyal medya üzerinden sattım ilgi gördü ancak yetersiz geldi elimde oyuncak var sizinle çalışmak isterim.

Ayse karaturp
Ayse karaturp
2 yıl önce

Merhaba bende amigurumiye dair herşey yapiyorum bnde sizinle çalışmak isterim?

Habibe
Habibe
2 yıl önce

Merhaba bende bu işe hobi ile başladım fakat şimdicevremden aldığım övgüye yaptıklarımı ciddi anlamda çok kalıtelı böyle köşelerde kalmak istemıyorum işi büyütmek istiyorum bana yardımcı olabilirmısnkz

Nurten
Nurten
2 yıl önce

Ben İstanbul’da Avrupa yakasında ikamet ediyorum bende bu işi ikiseneder yapıyorum sizinle çalışmak isderim

Perihan
Perihan
2 yıl önce

Bnde amigrumi yapiyrum daha çok nerelerde satabilirim bilgi alabilirmiyim

Ebru aykaya
Ebru aykaya
2 yıl önce

Sizinle.nasil calisabilirim yaptiklarimi nasil satacagim

Hatice
Hatice
2 yıl önce

Merhaba ben Ankara da oturuyorum amiguri oyuncakları örüyorum sizinle çalışmak istiyorum.
Ürünlerime *** Instagram hesabından baka bilirsiniz.

Merve
Merve
2 yıl önce

Merhabalar . İlk defa sayfanızı gördüm. İş imkanı sağlıyor musunuz? Çalışma koşullarınız nasıl?
Amigurimi oyuncaklarından yapıyorum. Bilgi verir misiniz rica etsem.

Feyza
Feyza
2 yıl önce

Ben de amigurumi den örmüş olduğum şeyler var. Çalışma sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.

Rukiye Aydın
Rukiye Aydın
2 yıl önce

Bende yapıyorum ve eğer imkan dahilinde sizinle çalışmak isterim

Havva
Havva
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Rukiye Aydın

Amigurumi bebekler oruyorum sipariş alabilirim

Ayfer
Ayfer
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Rukiye Aydın

Selam dönüş yaparsanız sevinirim

Hatice
Hatice
2 yıl önce

Bende sizle calisma isyiyorım

Mehtap koseer
Mehtap koseer
2 yıl önce

El isligim çok iyidir.siparis vermek isterseniz msj atın lutfen

Selvi
Selvi
2 yıl önce

Amigurumi Bebeklerim ve Diğer çok çeşitli oyuncaklarım var..örmeye devam ediyorum.. satışını yapmak istiyorum☺️

ilknur
ilknur
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Selvi

Merhaba,amigurumi oyuncak örüyorum,satış yapmak istiyorum, bilgi alabilrmiyim

Seda
Seda
2 yıl önce

Merhaba bende yapıyorum nasıl birşey sağlıyorsunuz acaba çalışmak istiyorum ve zorundayım yardımcı olursanız sevinirim

İsimsiz yorumcu
İsimsiz yorumcu
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Seda

Merhabalar.bu sayfadan dönüş oldu mu size

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Bende örmek istiyorum 3yıldır örüyorum ama toplu satış yapmak istiyorum

İsimsiz yorumcu
İsimsiz yorumcu
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Ayşe

Selamın aleyküm elimde amigurum oyuncaklarım var yapiyoruda banda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Gülsen Murat kan
Gülsen Murat kan
2 yıl önce

Amigurimi bebekler örüyorum sizinle çalışmak isterim tesekkurlerr

Hatice SUNA
Hatice SUNA
2 yıl önce

Bende hobi olarak başladım ama şimdi bunu siz ile birlikte değerlendirip çalışmak isterim .

Filiz arslan
Filiz arslan
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Hatice SUNA

Bende bes altı yıldır yapıyorum sizinle çalışmak isterim oyuncak örmeyi seviyorum

Gamze Gül Yıldırım
Gamze Gül Yıldırım
2 yıl önce

Sizinle çalışmak isterim. Amigurumi oyuncak örüyorum.

Saime tekin
Saime tekin
2 yıl önce

Ben sizinle çalışmak istiyorum.

Kıymet Kara
Kıymet Kara
2 yıl önce

Bende sizinle çalışmak istiyorum tsk

Zübeyde
Zübeyde
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Kıymet Kara

Merhaba amigurumi işini çok iyi biliyorum ben de sizinle çalışmak istiyorum lütfen geri dönüş yapın şimdiden teşekkürler

Zeynoo
Zeynoo
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zübeyde

İki sene kursa gittim bütün detaylarıyla ögrendim evde kendim sayfamdan satış yapıyorum işlerimi büyütmek istiyorum yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim

Demet
Demet
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zeynoo

Bende amigurumi yapyorum sizinle nasıl çalışabilirim *** sayfam var

Nermin
Nermin
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Demet

Bende amirigumi yapiyorum ve sizinle çalışmak istiyorum. Dönüş yaparsanız cok sevinirim

Handan
Handan
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zeynoo

Bir çok ürün bitirdim satmak istiyorum ve mümkünse sipariş almak isterim

Nazli_bebekler19
Nazli_bebekler19
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zeynoo

Bende her çeşit oyuncaklar örgü modelleri yapiyorum

Hayriye
Hayriye
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zübeyde

Bende instagram üzerinden yapıp satıyorum sizinle de calisma misterim

Aylin demirci
Aylin demirci
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Hayriye

Bende yeni basladim cokta severek yapiyorum ama musteri bulamıyorum uygun fiyata yaptigim halde.ek gelir elde etmek istiyorum

Hayriye
Hayriye
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zübeyde

Sizinle çalışmak istiyorm bu isede çok ihtiyacm var

gülcan
gülcan
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Hayriye

Bende çalışmak isterim.ısimde çok iyiyimdir

Merve
Merve
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  gülcan

Bende çalısmak isterim instagram üzerinden satış yapıyorum

Hanife
Hanife
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zübeyde

Merhaba amigurumi yapıyorum bu işede ihtiyacım var sizinle çalışmak istiyorum lütfen geri dönüş yapın

Semira
Semira
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Zübeyde

Bana ulaşırsanız sevinirim işe ihtiyacım var ve amigrumi yapabiliyorum

İsimsiz yorumcu
İsimsiz yorumcu
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Kıymet Kara

Kolay gelsin bende sizine çalışmak isterim elişim guzldir

zeynep
zeynep
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Kıymet Kara

bende sizinle çalışmak istiyorum

İlknur
İlknur
1 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Kıymet Kara

Her türlü amigurumi yapıyorum sizinle çalışmak istiyorum
bayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz