Yatırımcı Arıyorum

Evde Amigurumi Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

Amigurumi Oyuncak Yapımı

Hiç amigurumi kelimesini duydunuz mu?

Amigurumi tığ örgü tekniği ile örülen figürlerin içinin doldurulmasıyla elde edilen oyuncaklardır. Bu örgü tekniği belki de bütün örgü teknikleri içinde en popüler olan ve çok kişiye ek gelir sağlayan bir tekniktir.

El sanatları içinde yer alan amigurumi örgü tekniği, son dönemlerde tüm dünyada akım haline gelmiştir. Özellikle çevre bilincinin artırılması ile daha da popüler hale gelen bu örgü tekniği sayesinde çocukların plastik oyuncaklarla geçirdiği zaman kısıtlanmış ve pek çok bayana hatırı sayılır gelir kaynağı olmuştur. Hatta sosyal medya üzerinden başlayarak kendi işletmelerini kuranların ve markalarını oluşturanların sayısı bu tekniğin öğrenmeye değer olduğunun birer kanıtı olarak kabul edilebilir.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi kelimesi; Japonca örme veya tığ işi anlamına gelen “ami” kelimesi ile doldurulmuş bebek anlamına gelen “Nuigurumi” kelimelerinin birleşiminde türetilmiştir. Bu iki kelime birleştirilerek bu tığ tekniğine ismini vermiştir. Bu Japon sanatı, kişilerin tığ işi ile istedikleri herhangi bir nesneyi yapmalarına izin veren benzersiz ve yaratıcı bir örgü tekniğidir. Tığ ve iplik kullanılarak özellikle her türlü oyuncağı örmek mümkündür.

Amigurumi’nin Tarihi

Bazı tarihçilere göre bu sanatın kökeni, yazılı kaynaklarda geçen tığ işi ve örme bebek kayıtlarına göre Shang hanedanına kadar dayanmaktadır. Zanaat 17. yüzyılın başlarında Edo döneminde Çin ve Japonya arasındaki etkileşim ile Japonya’da başlamış ve sonrasında da 19. yüzyılın sonlarına doğru Hollandalılarla ticarete başlanmasıyla birlikte batıda yaygınlaşmıştır. Bu teknik samuraylara yapılan kışlık giysilerde, eldivenlerde ve hatta çoraplarda süsleme olarak kullanılması ile daha da ileri düzeye ulaşmıştır.

Japonya imparatoru Meiji döneminde ve 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcına kadar, ülkenin sanayileşmesinin başlamasıyla birlikte eğitim değişime uğramış ve binlerce öğrenci yurtdışında eğitim görmeye başlamıştır. Ve Japonya’da birçok yabancı öğretmen işe alınmıştır. Bu süre zarfında, daha fazla kadın Batı tarzı iğne işi öğrenmek için zorlanmış ve Amigurumi, HelloKitty gibi karakterler sayesinde kawaii kültürünün ortaya çıktığı 1970’lerin sonlarında daha yaygın olmaya başlamıştır. 80’lerin sonlarında ise amigurumi sanatının bilinirliği Ami adlı NHK gösterisi sayesinde daha da artmıştır.

Uzun bir geçmişe sahip olan bu teknik internet devrimi sayesinde tüm dünyada yayılmıştır. Ve bu saye de bu sanat 2003 ve 2006 yılları arasında dünyanın geri kalanında gerçekten popüler hale gelmiştir. Günümüzde ise hemen hemen herkes tarafından ismi bilinen bir zanaat ismi olmuş ve evlerde pek çok kadın tarafından uygulanmaktadır.

Amigurumiyi Kimler Yapabilir?

Amigurumi ile yapılan oyuncakları yapmak küçük boyutları nedeniyle kolay ve hızlıdır. Bunun yanında öğrenilmesi kolay olması ve birçok kaynağın bulunması sayesinde isteyen herkes amigurumi örgü tekniğini öğrenebilir. Bu konuda tek sınırlama kişinin hayal gücüdür. Bu tekniği öğrenirken öğrenilecek ilk unsurlardan biri “sihirli halkanın” nasıl yapıldığıdır. Bu terim amigurumi ile ilgilenen herkesin duyduğu ve yapmak istediğinde öğrenmesi gereken bu işin temel taşıdır. Çünkü yapılan bu sihirli halka etrafında çalışılır ve desen oluşturularak hedeflenen oyuncak yapılır.

Amigurumi tekniğini öğrenmek isteyenler, işin usta öğreticilerinin düzenlediği workshop çalışmalarına katılabilecekleri gibi halk eğitimlerin düzenlediği kurslara katılarak daha detaylı bir eğitim alabilirler. Ya da sosyal medya üzerinden amigurumi yapımı ile ilgili hazırlanmış video ve içerikleri takip ederek bu işi öğrenebilirler. Bunun yanında pinterest, instagram gibi zengin içeriği olan sitelerde birçok çeşit oyuncağının yapım detaylarına ulaşmaları mümkündür.

Amugurumi Tekniği İle Neler Yapılabilir?

Amigurumi tekniği isminden de anlaşılacağı gibi öncelikle oyuncak yapımında kullanılmaktadır. Fakat bu tekniği öğrenerek kitap ayracı, çocuk süs eşyaları, takılar, hayvan figürlü tabureler, kalemlik, bebekler için çıngırak, anahtarlık, panolar, diş kaşıyıcı,çanta, beşik süsü, emzik zinciri, saksı süsü gibi pek çok figür yapılabilir. Tabi ki, yapılacakların listesi hayal gücüne dayalı olarak geliştirilebilir.Bu teknik, renklerin çeşitliliği, örgü tekniklerinin öğrenile bilirliği ve geniş kullanım alanlarına hitap etmesi ile zevkli bir uğraş haline gelmiştir. Ayrıca materyallerinin ucuz ve bulunabilir olması bu el sanatını pek çok kişi için uygulanabilir kılmaktadır.

Amigurumi Karlı Bir İş midir?

Amigurumi tekniğinde kullanılan malzemelerin herkesin ulaşabileceği malzemeler olması bu işin pek çok kişi tarafından seçilmesinde etkili olmaktadır. Bu teknik; tığ, iplik, elyaf ve iğne gibi hemen hemen herkesin evinde bulunan malzemelerle yapılması sayesinde teknikleri evde deneyerek, tecrübe edinmek mümkündür. Bu işin karlılığına baktığımızda tamamen emek ve yeteneğe bağlı olması karlılığı direk olarak etkilemektedir. Tabi bu işi yapan kişinin tanınması, işlerinin beğenilmesi, pazarlama çalışmasında başarılı olması ve yaratıcılığı karlılık düzeyini yükseltecektir. Piyasasına bakıldığında çok küçük bir amigurumi oyuncak bile 100 TL civarında satılmakta ve malzeme maliyeti 10-15 TL civarında olduğu düşünüldüğünde karlı bir iş olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

Amugurumi ile Ne Kadar Kazanılabilir?

Evde yapılacak işlerde kazanç miktarı, kişinin yaptığı işte ne derecede başarılı ve hızlı olduğuna göre değişir. Mesela el hızlılığına anahtarlık tarzı ürünlerden ve minik figürlerden günde en 3-5 tane örüldüğü düşünülse ve tanesi 30-50 TL arası satılsa günde 160 TL ek gelir sağlamak mümkündür. Hediyelik eşya satan dükkânlara veya turistik mekanlara toptan satış yapılabileceği gibi sosyal medya hesapları üzerinden de sürekli bir müşteri kitlesi yakalamak mümkündür.

Ayrıca bu işte deneyim ve bilinirlik kazanan kişiler için başka bir ek gelir kaynağı daha vardır. Amigurumi öğrenmek isteyen kişilere workshup atölye çalışmaları yaparak bu kurslardan da ayrıca gelir sağlamak mümkündür. Yalnız belirtmek isteriz ki bu düzeye gelene kadar bu işin bütün tekniklerini öğrenmek, belirli bir izleyici kitlesine ulaşmak ve yapılan işlerin beğenilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde workshop’u bırakın oyuncak yaparak bile ek gelir sağlamak mümkün değildir. Çünkü bu piyasada rekabet çetindir.

Amigurumi Ürünleri İçin Müşteri Nereden Bulunur?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; bu işi öğrenmek için pek çok ücretsiz kaynak olması bu işi yapanların sayısını arttırmış ve kıyasıya bir rekabet ortamı yaratmıştır. Bu durum amigurumi ile yapılabilecek ürün çeşitliliğini artırmış ve bu tekniği bilen veya öğrenmek isteyen kişileri daha yaratıcı olmaya zorlamıştır. Her işte olduğu gibi kaliteli bir iş çıkarmak, yaratıcı olmak, renkleri iyi kombinlemek ve kaliteli ham madde kullanmak şarttır. Sağlanan müşteri memnuniyeti sayesinde ağızdan ağza pazarlama ile satış potansiyeli yükseltilebilirken, sosyal medyada aktif olmak önemli bir faktördür. Amigurumi ile yapılan ürünler sosyal medyada, kişinin kendi web sitesinde satılabileceği gibi, oyuncak mağazalarına, turistik mekânlardaki hediyelik eşya mağazalarına da pazarlanabilir. Bunun yanında yerel fuarlar, etkinlikler ve el sanatlarının sergilendiği pazarlarda da satış yapılabilir.

Farklı yeteneklere sahip olmak, değişik el sanatlarını bilmek ve kendini sürekli olarak geliştirmek her zaman avantajlı bir durumdur. Çünkü bu yetenekler kişiye ihtiyaç duyduğu anlarda ek gelir kaynağı olabilir. Bu kişinin sahip olduğu yetenekleri yaratıcılık ve hayal gücü ile birleştirdikten sonra kendi markasını oluşturması ve bir işletme haline gelmesi bile olası bir durumdur.

Bu iş zevkli, renkli, yaratıcı ve üretici bir iştir. Yapan için ev konforunda hem ek gelir sağlar, hem de hiç çıkmak istemediği çocukluk yıllarına geri döndürür. Amigurumi belki de derin bir hayal gücü, çocuksu bir bakış, bir tığ ve bir parça ipliğin yazdığı koskoca hikâyedir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(57)

 1. Cevap yaz
  Nebiye yorumu:

  Bnde yapıyorum sizinle çalışmak fırsatı istiyorum tşkler

 2. Cevap yaz
  Aynur yorumu:

  Bende sizinle çalışabilirim

 3. Cevap yaz
  A.CEREN yorumu:

  SİZİNLE ÇALIŞIP BU İŞİ MESLEK HALİNE GETİRMEK İSTİYORUM

 4. Cevap yaz
  figen yorumu:

  çalışmak istiyorum

 5. Cevap yaz
  Fikriye Karataş yorumu:

  Merhabalar amigurumi satışı yapıyorum ilgilenirseniz

 6. Cevap yaz
  Saliha akkurt yorumu:

  Bende evde amigurumi yapıyorum instagramdan satış yapıyorum sizinlede çalışmak isterim geri dönüş sağlarsanız sevinirim

 7. Cevap yaz
  Betül yorumu:

  Merhabalar ben Bursa’da ikamet ediyorum her çeşit amigurumi yapabiliyorum. Elim hızlı ve güzeldir. Fiyatlarım uygundur. İnstagram adresimden el işçiliğimi görebilirsiniz.
  İnstagram = ***
  İlgili firmalarla çalışmaktan mutluluk duyarım

 8. Cevap yaz
  Sakine yorumu:

  Merhabalar bnde amigurumi her çeşit yapıyorum lütfen bana dönüş yaparmisiniz

 9. Cevap yaz
  Gurbet yildiz yorumu:

  İyi akşamlar.Bende amigurimi yapıyorum. Bu işle geçimini sağlamak amacıyla yapıyorum . Örgüm gayet iyidir. Ancak buaradan iş başvurusu oluyor mu? Geri dönüş yapar mısınız?

 10. Cevap yaz
  Medine yorumu:

  Bende instegram üzerinden satış yapıyorum toplu sipariş de alırım el işim düzgündür sizinlede çalışmayı isterim geri dönüş yaparsanız sevinirim??

 11. Cevap yaz
  Gökçe yorumu:

  Merhaba profosyonel şekilde Amigurumi örüyorum İletişime geçerseniz toplu sipariş alırım

 12. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Merhabalar bende sizinle çalışmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz

 13. Cevap yaz
  Kübra arık yorumu:

  Meraba iyi günler amigurumi örüyorum temiz iş çıkartıyorum örgülerimi gösterek yetenegimi görebilirsiniz sizinle çalışmak şstiyorum

 14. Cevap yaz
  Vildan yorumu:

  Amugrumi herturlu bebek ve hayvan figurkeri yapiyorum ayrica cicuk elbiseleri oruyirum calisma kosulunyz nedir

 15. Cevap yaz
  Ayşe yorumu:

  Merhaba bende amigurumi yapıyorum instagramda sayfam mevcuttur toplu sipariş alabilirim geri dönüş yaparsanız sevinirim

 16. Cevap yaz
  Zeynep yorumu:

  Mrb ben iki senedir amigurumi yapıyorum bütün detayları biliyorum daha önce yaptıklarımı sosyal medya üzerinden sattım ilgi gördü ancak yetersiz geldi elimde oyuncak var sizinle çalışmak isterim.

 17. Cevap yaz
  Ayse karaturp yorumu:

  Merhaba bende amigurumiye dair herşey yapiyorum bnde sizinle çalışmak isterim?

 18. Cevap yaz
  Habibe yorumu:

  Merhaba bende bu işe hobi ile başladım fakat şimdicevremden aldığım övgüye yaptıklarımı ciddi anlamda çok kalıtelı böyle köşelerde kalmak istemıyorum işi büyütmek istiyorum bana yardımcı olabilirmısnkz

 19. Cevap yaz
  Nurten yorumu:

  Ben İstanbul’da Avrupa yakasında ikamet ediyorum bende bu işi ikiseneder yapıyorum sizinle çalışmak isderim

 20. Cevap yaz
  Perihan yorumu:

  Bnde amigrumi yapiyrum daha çok nerelerde satabilirim bilgi alabilirmiyim

 21. Cevap yaz
  Ebru aykaya yorumu:

  Sizinle.nasil calisabilirim yaptiklarimi nasil satacagim

 22. Cevap yaz
  Hatice yorumu:

  Merhaba ben Ankara da oturuyorum amiguri oyuncakları örüyorum sizinle çalışmak istiyorum.
  Ürünlerime *** Instagram hesabından baka bilirsiniz.

 23. Cevap yaz
  Merve yorumu:

  Merhabalar . İlk defa sayfanızı gördüm. İş imkanı sağlıyor musunuz? Çalışma koşullarınız nasıl?
  Amigurimi oyuncaklarından yapıyorum. Bilgi verir misiniz rica etsem.

 24. Cevap yaz
  Feyza yorumu:

  Ben de amigurumi den örmüş olduğum şeyler var. Çalışma sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.

 25. Cevap yaz
  Rukiye Aydın yorumu:

  Bende yapıyorum ve eğer imkan dahilinde sizinle çalışmak isterim

  • Cevap yaz
   Havva yorumu:

   Amigurumi bebekler oruyorum sipariş alabilirim

  • Cevap yaz
   Ayfer yorumu:

   Selam dönüş yaparsanız sevinirim

 26. Cevap yaz
  Hatice yorumu:

  Bende sizle calisma isyiyorım

 27. Cevap yaz
  Mehtap koseer yorumu:

  El isligim çok iyidir.siparis vermek isterseniz msj atın lutfen

 28. Cevap yaz
  Selvi yorumu:

  Amigurumi Bebeklerim ve Diğer çok çeşitli oyuncaklarım var..örmeye devam ediyorum.. satışını yapmak istiyorum☺️

  • Cevap yaz
   ilknur yorumu:

   Merhaba,amigurumi oyuncak örüyorum,satış yapmak istiyorum, bilgi alabilrmiyim

 29. Cevap yaz
  Seda yorumu:

  Merhaba bende yapıyorum nasıl birşey sağlıyorsunuz acaba çalışmak istiyorum ve zorundayım yardımcı olursanız sevinirim

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Merhabalar.bu sayfadan dönüş oldu mu size

 30. Cevap yaz
  Ayşe yorumu:

  Bende örmek istiyorum 3yıldır örüyorum ama toplu satış yapmak istiyorum

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Selamın aleyküm elimde amigurum oyuncaklarım var yapiyoruda banda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 31. Cevap yaz
  Gülsen Murat kan yorumu:

  Amigurimi bebekler örüyorum sizinle çalışmak isterim tesekkurlerr

 32. Cevap yaz
  Hatice SUNA yorumu:

  Bende hobi olarak başladım ama şimdi bunu siz ile birlikte değerlendirip çalışmak isterim .

  • Cevap yaz
   Filiz arslan yorumu:

   Bende bes altı yıldır yapıyorum sizinle çalışmak isterim oyuncak örmeyi seviyorum

 33. Cevap yaz
  Gamze Gül Yıldırım yorumu:

  Sizinle çalışmak isterim. Amigurumi oyuncak örüyorum.

 34. Cevap yaz
  Saime tekin yorumu:

  Ben sizinle çalışmak istiyorum.

 35. Cevap yaz
  Kıymet Kara yorumu:

  Bende sizinle çalışmak istiyorum tsk

  • Cevap yaz
   Zübeyde yorumu:

   Merhaba amigurumi işini çok iyi biliyorum ben de sizinle çalışmak istiyorum lütfen geri dönüş yapın şimdiden teşekkürler

   • Cevap yaz
    Zeynoo yorumu:

    İki sene kursa gittim bütün detaylarıyla ögrendim evde kendim sayfamdan satış yapıyorum işlerimi büyütmek istiyorum yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim

    • Cevap yaz
     Demet yorumu:

     Bende amigurumi yapyorum sizinle nasıl çalışabilirim *** sayfam var

     • Nermin yorumu:

      Bende amirigumi yapiyorum ve sizinle çalışmak istiyorum. Dönüş yaparsanız cok sevinirim

    • Cevap yaz
     Handan yorumu:

     Bir çok ürün bitirdim satmak istiyorum ve mümkünse sipariş almak isterim

    • Cevap yaz
     Nazli_bebekler19 yorumu:

     Bende her çeşit oyuncaklar örgü modelleri yapiyorum

   • Cevap yaz
    Hayriye yorumu:

    Bende instagram üzerinden yapıp satıyorum sizinle de calisma misterim

    • Cevap yaz
     Aylin demirci yorumu:

     Bende yeni basladim cokta severek yapiyorum ama musteri bulamıyorum uygun fiyata yaptigim halde.ek gelir elde etmek istiyorum

   • Cevap yaz
    Hayriye yorumu:

    Sizinle çalışmak istiyorm bu isede çok ihtiyacm var

    • Cevap yaz
     gülcan yorumu:

     Bende çalışmak isterim.ısimde çok iyiyimdir

     • Merve yorumu:

      Bende çalısmak isterim instagram üzerinden satış yapıyorum

   • Cevap yaz
    Hanife yorumu:

    Merhaba amigurumi yapıyorum bu işede ihtiyacım var sizinle çalışmak istiyorum lütfen geri dönüş yapın

   • Cevap yaz
    Semira yorumu:

    Bana ulaşırsanız sevinirim işe ihtiyacım var ve amigrumi yapabiliyorum

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Kolay gelsin bende sizine çalışmak isterim elişim guzldir

  • Cevap yaz
   zeynep yorumu:

   bende sizinle çalışmak istiyorum

  • Cevap yaz
   İlknur yorumu:

   Her türlü amigurumi yapıyorum sizinle çalışmak istiyorum

Yorumunuz