Yatırımcı Arıyorum

Evde Dondurulmuş Gıda Ürünleri Yapıp Satmak

Evde Hazır Gıda Ürünleri Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

İşten yorgun argın geldiniz ve kurt gibi de açsınız, derin dondurucudan aldığınız gözlemeyi 4 dakika içinde hazırlayıp karnınızı doyurabilirsiniz! Modern yaşam, hayatımızı kolaylaştırdığı gibi yaşam ve beslenme alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Sadece işten yorgun gelenler için değil, o gün yemek yapmak istemeyenler için de, donmuş gıdalar her zaman iyi bir seçenektir.

Birde buna ev yapımı ürünlerin lezzeti eklenince, donmuş ürünler daha çok tercih edilir bir statü kazanıyor. Marketlerde bu ürünleri, elinin lezzetine, hijyenine ve iş disiplinine güvendiği, evde çalışmayı tercih eden bayanlardan almayı tercih ediyorlar. Durum böyle olunca da evde ek gelir elde etmek isteyen maharetli ellere fırsat doğuyor.

Hangi Dondurulmuş Gıda Ürünleri Tercih Ediliyor?

Her kadın maharetlidir ve elinin lezzeti farklıdır. Kimi mantıyı iyi açar, kimi böreği, kimi akıtmayı öyle bir döker ki parmaklarınızı yersiniz. Ya da serçe parmağı kalınlığında incecik sarma sarmak, her kadının harcı değildir veya kiminin yaptığı gözleme hem gözü doyurur hem de mideyi. Dondurulmuş olarak satılabilecek gıdalar arasında sarma, gözleme, mantı, börek çeşitleri, sigara böreği, poğaça, krep, peynirli puf, paçanga böreği, profiterol, katmer gibi hamur ürünleri gibi içli köfte, kadınbudu köfte, İnegöl köfte gibi yöresel lezzetlerde hazırlanıp satılabilir.

Market raflarına baktığımızda, hemen hemen birçok ev yapımı ürünün dondurulmuşuna rastlanabilmektedir. Ayrıca bu ürünlerin yöresel versiyonları bile bulunmaktadır. Mesela kayseri mantısını artık rahatlıkla her markette bulabilirsiniz. Bu da bu ürünlere olan talebin giderek çeşitlendiğini ve tercih edildiğini göstermektedir. Durum böyle olunca bunları hazırlayan kişilere de ek gelir alanı açılıyor. Eline, marifetine inanan bir ev hanımı,bunu seri olarak hazırlayarak satışını yapabilir ve ek gelir elde edebilir. Hatta bunu zaman içerinde ek gelirden çıkartarak ana gelir kaynağı haline dönüştüren, mekân açan ve yanında işçi çalıştıran kişilerin sayısı az değildir. Bunun yanında kadın girişimcilere sunulan yatırımcı desteklerini de göz önüne alırsak, belki de kendi işini yapmak isteyen girişimci ruha sahip kadınlar için bu bir başlangıç olabilir. Kadın Girişimcilere KOSGEB Desteği

Dondurulmuş Gıda Ürünleri Nerede Satılır?

Öncelikle hangi ev yapımı ürünü yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Restoranlara mı satış yapacaksınız? Marketlere mi açılacaksınız ya da internet üzerinden kendi markanızı mı satacaksınız? Şunu belirtmeliyiz ki; eğer bu işe sıfırdan başlayacaksanız, marketlere açılmak ilk etapta zor olacaktır ve bilinirliğiniz olması şarttır. Ya da sosyal medyanın sizi biraz da olsa tanıması gerekir ve bu takdirde market raflarında yer almanız daha kolay olacaktır. Ama mahalle arası küçük marketler açısından değerlendirme yapacak olursak tabi durum biraz daha kolaylaşabilir.

Öncelikle hangi ürünü yapmakta kendinizi daha başarılı görüyorsanız ondan başlamanızda fayda vardır, zaten zamanla adım adım yeni ürünler çıkartabilirsiniz. Diyelim ki mantı konusunda kendinizi başarılı görüyorsunuz, ona karar verdiniz. Araştırdığınız da dondurulmuş mantı alan pek çok yer olduğunu göreceksiniz. Restoranlar müşterilere yok dememek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için kendi spesiyal menülerinin yanında ev yapımı ürünlere de yer vermektedirler. Bunları alıp saklamak ya da bunu yapacak personelin maliyetini üstlenmek yerine, dolaplarında bu ürünleri minimum sayılarda bulundurmak her zaman daha mantıklıdır. Çünkü uygun şartlarda saklandığında üretim tarihinden 6 ay ile 1 yıl arasında saklanabilmektedirler.

Mantı; ev yemekleri satan restoranlar ya da esnaf lokantaları içinde müşteri sirkülasyonunu sağlamada tercih edilen ürünler arasındadır. Bunun yanında çarşı, pazar, üniversite çevresine konuşlanmış lokanta ve restoranlarda bu tür ürünler daha çok rağbet görebilir. Eğer ben kendi ürünlerimi satmayı düşünüyorum diyorsanız, intagram, facebook, pinterest gibi en popüler sosyal medya platformlarında hesap açarak, kendi ürünlerinizi, kendi markanızla satmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında bu ürünlerin satışını yapılabilecek başka bir alanda, bayanların yaptığı günler, pazar aile toplantıları, okul aile etkinlikleri, doğum günü, nişan gibi organizasyonlarda ikramlık olarak da satılarak iş sirkülasyonunu artırmak mümkündür.

Dondurulmuş Gıda Ürünleri Yapmak Ne Kadar Kazandırır?

Ürün fiyatları elbette yapılacak ürüne göre ve bilinirliğe göre değişiklik göstermektedir. Ev mantısının kg fiyatı 40-80 TL arasında değişmekle birlikte, %100 et ürünlerinden imal edilenler ve yöresel mantılarda bu fiyatlar değişebilmektedir. Sarma fiyatlarına örnek vermek gerekirse kg fiyatı 50-150 TL arasında seyrederken, daha düşük fiyatlarla ya da kampanyalı satanlarda vardır.

Şimdi bu ürünlerin malzemeleri şayet satın alınacak yerler tarafından verilip sadece işçilik yapılacaksa, günlük 150-300 TL arasında bir kazanç elde etmek mümkün olabilir. Kazancın miktarı kişinin elinin hızlılığına, lezzetin kabul edilirliğine göre elbette değişir. Tabi bunun yanında kendi ürünlerinin satışını yapacakların ne kadar kazanacağı, ne kadar satış yaptığı ve sirkülasyonun ne olduğu ile alakalı olarak değişeceğini belirtmekte fayda vardır.

Dondurulmuş Gıda Ürünleri Yapmanın Maliyeti

Bu işi evde yapmanın maliyeti atla deve değil diye tanımlasak sanırım yanlış olmaz. Mantı örneğinden yola çıkarsak un, yumurta, yağ, kıyma, soğan, baharat gibi ana malzemelerin çoğu zaten her evde olduğu düşünüldüğünde, başlangıçta küçük miktarlarda başlanarak minimum maliyetle bu işe start vermek mümkündür. 200-500 TL arası bir maliyetle, birkaç yere bırakılacak şekilde hazırlanabilir. Tabi kendi malzemelerini kendileri vermek isteyen yerler olursa durum değişir, çünkü o zaman sıfır masrafla başlanabilir ve sadece işçilik satılmış olunur.

Dondurulmuş Ev Ürünleri Yaparak Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bu işi yapmanın ilk kuralı hijyen ve lezzettir. Çünkü düşünseniz ya dondurulmuş ürünü alıp evde pişiriyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki ne kokusu ne lezzeti,alışık ve beklediğinizle aynı değil. Elbette bir daha almak istemezsiniz, bir daha almayı bırakın, aldığınız yere götürüp şikayette bulunursunuz. Eğer sürekli olarak bir ev ürünleri yaparak satmayı planlıyorsanız, ürünün müşteriler tarafından beğenilmesi çok önemlidir ve bu tercih edilebilirliği sağlar.

Bunun yanında ürünlerde belirtilen içeriğin sağlanması çok önemlidir. Soya gibi katkı malzemeleri kullanarak yapılan gıda ürünlerinde kesinlikle lezzet değişecek ve fark edilecektir. Kullanılacak olan baharatın kalitesi, malzemenin tazeliği, saklama koşulları, ambalajı, sunum şeklide diğer etkili faktörler arasında olduğunu belirtmek gerekir. Ürünlerin saklama ve dondurma koşulları da ayrıca özenle takip edilmesi gereken noktalar arasındadır. Alıcıya ulaşma şartları ve bunun satılacak olan kitleye göre planlamasının sıkı bir şekilde yapılması gerekir.

Gelelim hijyen konusuna… Yaptığınız ürünü, ne kadar lezzetli ne kadar albenili yapsanız dahi, içinde yabancı maddelerin çıkması ürününüzün değerini alt üst eder ve en çok rastlanan saç ve kıl parçasının çıkmasıdır. Bu yüzden eğer evde gıda işiyle ilgili bir iş yapacaksanız hijyen şarttır. Artık çoluk çocuğun ortalıkta olmadığı saatlerde mi yaparsınız, bu ürünleri özel bir alanda mı hazırlarsınız ya da bone ve eldivensiz çalışmaz mısınız bilmem ama unutmayın “ sinek küçüktür ama mide bulandırır” . Ve bu işinizin başlamadan sonu olur.

Bu tür işlerde başarılı olmanın kurallarını çok ta irdelemeye gerek yok aslında. Çünkü bir bayan olarak empati yapmak yeterlidir. Market raflarından aldığınız bir ürünün nasıl olmasını isterseniz sizde öyle hazırlayacaksınız. Nasıl istersiniz? Temiz, katkısız, orijinal tada en yakın, belirtilen içeriğe uygun, lezzetli, sağlıklı, gözü ve karnı doyurucu… İşte kendiniz için ne istiyorsanız, müşteri de onu fazlasıyla sizden istiyor ve bekliyor bilmelisiniz. Bunu bilerek hazırladığınız takdirde başarısız olmak için bir sebep görünmüyor.

Mantı, gözleme, börek, sarma ya da katmer… Bunlar mutfakların taçsız kralları desek yanlış olmaz. Her yöreye, her ele göre değişen bu lezzetler, dondurulmuş olarak sevenlerine sunuluyor ve bu alandaki sirkülasyon azımsanacak gibi değildir. Ve bunun yanında eğer beğenilirse talep süreklidir. Bu yüzden sizde elinizin hangi lezzeti şaha kaldırdığını tespit ederek evde dondurulmuş ürünler yaparak ek gelir elde edebilirsiniz, hatta ek gelir değil ana gelir haline getirebilirsiniz. Yeter ki, maharetinizin kıymetini bilin.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nazan
Nazan
2 yıl önce

Selamün aleyküm oğlum ile yaşıyoruz çalışma ya mejburum yüzünüzü kara çıkartma m kendime yaprak sarma konusunda güveniyorum ilginize teşekkürler Allah razı olsun

nrclk-07gs
nrclk-07gs
3 yıl önce

merhaba, önerilerinizde işin resmi prosedürlerine de yer verirseniz süper olur