Yatırımcı Arıyorum

Evde Eldiven Kesimi Yaparak Para Kazanmak

Ek gelir dendiği zaman; daha büyük bir gelir, daha fazla tasarruf, daha fazla yatırım ve daha iyi harcama yeteneği anlamına gelir. Finansal bağımsızlığa daha hızlı ulaşmanın iki ana yolu vardır; bu yollar giderleri azaltmak veya gelirler arttırmaktır. Fakat günümüz şartlarında refaha ulaşmayı bıraktık, borçsuz olarak ayı çıkarmak için her ikisini de uygulamak zorunlu hale gelmiştir. Yani hem giderler kısılacak, hem de giderler kısılırken diğer taraftan gelirler artırılacak.

Giderleri artırmanın yollarını arama çalışmaları tam manasıyla soluksuz bir serüven misalidir. Günümüzde çoğu kişinin masraflarını azaltırken uyguladığı yollar sınırlıyken,gelirini artırmak için ulaşacağı çözümler neredeyse sınırsızdır. Fakat her nedense geliri artırma konusunu çoğu kimse titizlikle düşünmez ve direk masrafları azaltmaya odaklanır, yani kendince bunun daha kolay bir çözüm noktası olduğunu düşünür. Oysa bazen daha fazla para kazanmak, tasarruf etmekten çok daha kolaydır!

Fason olarak evlere dağıtılan işlerin zenginliği göz önüne alındığında yukarıda geçen kişilerin gelirini artırmak için ulaşacağı çözümler neredeyse sınırsızdır, cümlesi doğrulanmış olur. Tabi birde ev dışında, mobil, internet veya fazla mesai yapmak şeklinde olan ek gelir kaynakları bu sınırsızlığa dâhil edilecektir. Evde yapılan fason işlerde, en büyük hacme sahip olan paketleme ve kesim işleridir. Mesela paketleme işi pek çok çeşide sahip ve aynı ekibin yapabileceği konsepte ek gelir kaynağıdır. Yani kalem paketi yapan biri eşarp paketlemesini de kolaylıkla yapabilirken bu ek gelir kaynaklarını zenginleştiren bir faktördür. Evde Paketleme İşi Yaparak Para Kazanmak

Eldiven Kesimi İşi Nasıl Yapılır?

Eldiven kesim işi genellikle firmalar tarafından kapıya teslim edilen işlerdendir. Pastallı olarak kesimi yapılan dikilmiş eldivenler çuvallara doldurularak kesimcilere dağılım yapılır. Kesimciler bu eldivenleri bilek çizgisinden başlayarak çizgi boyunca öngörülen payı takip ederek kesim yaparlar. Kesim yapılırken dikkat edilmesi gereken payın kesimden sonra eşit bırakılması, yanlış yerlerin kesilmemesi ve işçiliğin temiz yapılmasıdır. Kesimi tamamlanan ürünler istenen sayılarda üst üste konduktan sonra bağlanarak çuvalın içine istiflenir ve işlem tamamlanmış olur. Tabi arada açılan bir eldiven paketinde eksik varsa bunun tespit edilmesi ve o deste ya da düzinenin ayrılması gerekmektedir. Mesela 20’li adetler halinde kesim yapılıyorsa o bağdan çıkan 19’sa onu ayırıp, fason takibi yapan kişiye ayrı teslim etmek gerekir. Bu işe olan dikkati ve gösterilen hassasiyeti göstereceği için işin tekrarında ve kişinin tercih edilmesinde olumlu rol oynamaktadır.

Eldiven Kesim İşini Kimler Yapabilir?

Maliyetlerini düşürmek için bazı işlerini dışarıda yaptıran firmaların oranı her geçen gün artmaktadır ve bu da ek gelir kaynaklarının artışına eşdeğerdir. Evde ek gelir elde edilebilecek işler kişinin yeteneklerine, evinin iş dağıtıcılarına olan konumuna, yaşına göre değişiklik göstermekle birlikte, çoğu kişinin yapabileceği işlerden biride eldiven kesimidir. Uzun yıllardır birçok kişiye ek gelir kapısı olan bu iş günümüzde de aktif olarak devam eden bir ek gelir alanıdır. Pratiklik, bilek gücü ve sabır ile yoğrulan eldiven kesme işi evde özellikle bayanların ek gelir sağladığı bir alan iken, makas kullanma konusunda kabiliyeti olan birçok erkek içinde geçeli bir iştir.

Eldiven kesimi işi kadın, erkek, genç, orta yaş, emekli, ev hanımı veya çalışan kesim gibi pek çok kişiye hitap eden bir iş olmasıyla ailenin pek çok üyeleri tarafından yapılabilecek bir iştir ve dolayısıyla ekip oluşturmak kolaydır. Ayrıca mesela dikiş dikmeyi bilen bir aile üyesi dikimlerini yaparken diğer üyeler temizliğini yaparak bant usulü bir düzende kurulabilir.

Eldiven Kesme işi Nereden Bulunur?

Özel bir yeteneğe ve bilgiye dayanan bir iş olmamasıyla birlikte pek çok kişinin denemeye değer bulduğu bu işin, halen süren bir ek gelir kaynağı olduğunu kontrol etmek çok kolaydır. İnternette güncel İş ilanları incelendiğinde fason kesim yapacak kişileri arayan firmaların ilanları sürekli güncel olmasının yanında, mahalle arası atölyelerin ağızdan ağıza işçi arama çağrıları da devam etmektedir. Ayrıca yerel atölyelere fason dikiş işini de dağıtan firmalar, bu atölyeler etrafında konuşlanan yerleşim yerlerindeki ailelere bu işi fason dağıtmaktadırlar.

Bunun haricinde mahalle kahve, kuaför, market gibi esnafın dükkân camlarında bu iş ilanlarına rastlamak mümkün iken, trafikte servis araçlarının camlarında veya bir elektrik direğine yapıştırılan iş ilanlarında da görmek olasıdır.

Evde Eldiven Kesimi Yapmak Ne Kadar Kazandırır?

Ek işlerin fiyatlandırılması ve dolayısıyla kazancı farklı farklıdır. Bu şekilde fiyatların değişken olmasında rol oynayan faktörler, firmanın çapı, iş yoğunluğu, fiyat politikası, şehrin yanı sıra kişinin seri olması ve sürekliliği de fiyatta etkili olmaktadır. Fiyatlar adet başına 10-30 kuruş arasında seyretmektedir. Tüm faktörlere göre değişen fiyatlarla ortalama bir kazanç hesaplamak gerekirse, sürekli olarak bu işi yapan eli hızlı biri ayda 1300-2000 TL ek gelir elde edebilir. Eli hızlı biri günde 5-6 saat kesim yaparak bu miktarlarda gelir elde edebilirken, yavaş ve daha az süre çalışan biri 500-800 TL gelir elde edebilir. İşin sürekliliğini sağlamada işin ne kadar seri ve temiz yapılması yanında öngörülen zamanda teslimatın yapılması da önemlidir.

Ayrıca fason dağıtan firmalar ulaşım maliyeti ve zamanı göz önüne aldıklarında genellikle kesim işi yapan grupların toplandığı yerleşim yerlerini tercih ederler. Aile veya komşulardan bu şekilde eldiven kesimi yapacak kişilerin her zaman bir ekip oluşturması iş bulma ve sürekliliğini sağlamakta etkilidir. Ödemelerine bakıldığında haftalık ya da aylık hesap kesim şeklinde yürüyen fason işlerde, ailede bir iki kişinin bu işe destek verdiği düşünüldüğünde ev ekonomisine kayda değer bir ek gelir sağlamak mümkündür.

Kesim İşinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eldiven üreticilerinin fason işlerini dışarıya kaydırmasındaki amaç, bu konudaki sürekli işçi maliyetini düşürürken işin çok kişiye dağıtılmasıyla daha hızlı yapılmasını sağlamaktadır. Öncelikle temiz kesim yapılması, istenilen düzen ve zamanda teslimatın yapılması onlar için çok önemlidir. Mesela bir teslimat yapacaklarsa, fason kesim verdikleri yerden aldıkları söze göre bu teslimat tarihini planlamışlardır ve herhangi bir aksamada müşteri sadakatleri zedelenebilir. Veya hatalı kesim yapılan, eksik paketleme de aynı şekilde müşteri memnuniyetlerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Kesim yapacak kişilerin bu iş disiplinlerine sahip olması firma için önemlidir.

Farklı kumaş, renk veya kesim payları ile gelebilecek eldivenleri istenilen şekilde işlem yapılması ayrıca bir öneme sahiptir. Kesimi yapan kişi herhangi bir tereddüt yaşadığında veya hata yaptığını düşündüğünde fason takipçisi ile irtibata geçerek bunu açıkça dile getirmesi aradaki güveni sağlamada önemlidir. Mesela yanlışlıkla eldiveni kesen biri, bunu söylemek yerine nasıl olsa bu kadar çok ürünün içinde kaybolur diye düşünürse yanlış ve işini baltalayan bir tutum sergilemiş olur. Çünkü ürün fabrikaya gittiğinde kontrol ediliyordur ki orada çıkmazda nihai varış noktasında toptancı veya perakende de er ya da geç fark edilir.

Önceden bir gelir elde etmenin zorluğu “Ekmek aslanın ağzında” sözüyle bütünleşirken artık bu ekmeğin midenin dibine kadar indiğinin herkes bilincinde. Fakat öyle ya da böyle o ekmeğin alınması şart ve bunun içinde kazanmak gerek. Ana gelir yetmiyorsa bir ek gelir, bir ek gelir yetmiyorsa ikinciyi bulmak gerekir. Fakat bunun içinde istikrarlı olarak yeni ek gelir kaynaklarının takip edilmesi şarttır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(6)

 1. Cevap yaz
  Metin yorumu:

  *** Elektrikli Makas var . Daha önce bu İşten yaptık . Bursa Yıldırım Arabayatağı .

 2. Cevap yaz
  Gülten yorumu:

  Bursa inegoldeyim bu işi yapmak istiyorum lütfen bana dönüş yapin

 3. Cevap yaz
  Selin yorumu:

  Balikesir bu işe talibim kapora vermem

 4. Cevap yaz
  yeliz yorumu:

  Bursa Osmangazi’de yasıyorum. Bu işe ihtiyacım var. Her turlü paketleme ve konfeksiyon temizleme işleri yapabilirim. Temiz ve titiz çalısırım. İstediğiniz zamanda ürünleri teslim edebilirim. 3 kişi ekip olarak çalısılacak.Geri dönüş sağlarsanız sevinirim.

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Osmangazi Demirtaş ta işi veriyorum ***

   • Cevap yaz
    Cem KARA yorumu:

    Ben Demirtaştayım gönüllüyüm

Yorumunuz