Yatırımcı Arıyorum

Evde Taş Dizim İşi Yaparak Ek Gelir Sağlamak

Milenyum ile hayatımıza giren parıltılı taş modası o gün bugündür hızla devam eden bir trenddir. Kazaktan ayakkabıya, masa örtüsünden eşarba, spor giyimden abiyeye, telefon aksesuarlarından duvar kağıtlarına, perdeden hediyelik eşyaya kadar aklınıza gelebilecek hemen hemen her eşyada kullanılan parlak taşlar pek çok kişi için bir yatırım alanı olurken, aynı zamanda ek gelir kaynağı oluşturmaktadır. İlk çıktığı yıllarda taş modasının birkaç yıl süreceği düşünülürken bu taşların ışıltısı giderek artmış, her alanda trend olmayı başarmıştır. Peki birkaç milimden 20 mm’ye kadar hatta daha büyük ve özel ebatlarla yapılan taş tasarımlarının pek çok ev hanımına hatırı sayılır bir ek gelir olduğunu biliyor muydunuz? İşte ek gelir elde etmek isteyenler için taş dizim işi ile ilgili detaylar:

Taş Dizim İşi Nasıl Yapılır?

Taş dizim işi taş dizayn ve lazer kesim yapan firmalar tarafından istenilen ürün üzerine sonradan presle sabitlenecek olan taşın önce desengrafik çalışması yapılır. Yapılan desen çalışması lazer kesimle dayanıklı kartondan kalıp haline getirilir. Desende kaç renk ve ebatta taş kullanılacaksa her ebat için farklı karton kullanılarak yapılan kalıplama işlemi sonrası, dizim yapılmak üzere evlere fason olarak dağıtılır.

Evde bu işi yapmak isteyen kişiler için gerekli olan malzemeler her evde bulunacak cinsten masraf gerektirmeyen malzemelerdir. Bu malzemeler üst zemini kaygan masa ya da yer sofrası, taş kalıbı, taşlar, sünger, iğne ya da çuvaldız, transfer bandıdır. Bu malzemelerden sofra harici tüm malzemeler zaten fason veren firmalar tarafından kişiye sağlanacağı için malzeme masrafı olmayan yeteneğe ve seri olmaya dayalı ek gelir getiren bir iştir diyebiliriz.

Taş Dizim Aşaması

Firma tarafından verilen desen kalıbı yer sofrasının üzerine desenin delikli kısmı üste gelecek şekilde yerleştirilir. Dizim yapılacak taşlar kalıbın üzerine dökülür ve süngerle kalıptaki deliklere yerleştirmek için dairesel hareketlerle sünger kalıba sürülür. Kalıptaki deliklerin %95-99’luk kısmı dolduktan sonra kalan fazlalık taşlar sünger yardımı ile sofranın boş kısmına sıyrılır. Kalıptaki deliklerde tek tük boş kalan kısımlar olabilir onlarda cımbız veya çuvaldız yardımı ile haznelere taşlar yerleştirilmek kaydı ile kalıbın %100 taş dolduğundan emin olunur. Bu arada bazı durumlarda taşın kalitesinden, statik elektriklenmeden, süngerin çok sert olması gibi nedenlerden dolayı dönük yani ters yerleşen taşlarla karşılaşmak mümkündür. Bunların da titizlikle düzeltilmesi gerekmektedir. Yalnız kalıp doldurulurken çok büyük miktar haznelere dolmuyorsa, ters yerleşen taş miktarı fazlaysa fason veren firma uyarılmalıdır çünkü teknik bir problem olabilir.

Kalıba yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra taş dizimi bir yüzü yapışkan olan transfer banda aktarma zamanı gelmiştir. Önce transfer bant beyaz koruyucu tabakadan kırıştırmadan çıkarmak gerekir. Çıkartırken işaret parmakları yapışkanlı tarafı tutacak ve bandın alt kısmı bilek tarafına gelecek şekilde beyaz tabakadan tamamen çıkarılır. Sonrasında bandın üst köşeleri kalıbın üst köşelerine, alt kısımları alt köşelerine gelecek şekilde kalıba yapıştırılır. Yapıştırma esnasında hava kabarcığı yapmaması, kırışmaması ve uzaktan taşları çekmemesine dikkat edilmelidir. Yapıştırma işlemi doğru şekilde tamamlandıktan sonra avuç içleri bandın üst yüzeyine gelecek şekilde hafif baskı uygulayarak tüm kalıbın yüzeyinde avuç gezdirilir.

Sonrasında bir elle kalıp tutulurken bir elle bant kalıptan çıkarılır. Ve taş deseni aktarılmış olan bant beyaz koruyucu tabakaya çıkarıldığı yüzeye yapıştırılır ve işlem tamamlanmış olur. Bundan sonraki aşama taşlı bandın basılacak alana yerleştirilmesi, preste baskısının yapılması, ütüsü, paketi vb. işlemler fason firmaya ait olarak gerçekleştirilecektir. Ev Kadınları İçin Ek Gelir Yöntemleri

Evlerde Taş Dizim Kapasitesi Nedir?

Öncelikle zamanla pratiklik ve ustalık kazanılacak bu işten, tek kalıp bir desen 500 adet hatta üzeri basmak mümkündür. Aynı desende farklı ebat ve renkleri kullanılan taşlar için aynı kalıp kullanılmaktadır. Dolayısıyla 5 ebat veya renk kullanılan bir kalıpta aynı bant beş farklı kalıpta işlem görecek demektir ve fiyatlandırma işlemi kalıp üzerinden yapılmaktadır.

Yani 5 kalıp olan bir desen birim fiyat çarpı x5’tir. Bu noktada sadece birinci kalıptan sonraki kalıplarda bantta dizilmiş olan önceki kalıpların taşlarını düşürmeden diğer işlemlerin yapılmasına dikkat edilmelidir ve bu biraz ustalık gerektirmektedir.

Taş Dizim İşi Ne Kadar Para Kazandırır?

Taş dizim işi fason veren firmalar kalıp bazında fiyatlandırma yapmaktadırlar. Firmadan firmaya fiyatlar değişse de kalıp fiyatları 0,50 – 5 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama 0,50 kuruştan olduğunu düşünerek tek kalıp desenden 500 adet dizim yapan biri günlük 250 TL kazanabilir. Artı fason veren firmalar fason iş dağılımını genellikle bir bölgede konumlanan bu işi yapan iş gruplarına vermeyi tercih ettiği için 10-15 kişilik gruplar toparlanarak bir kişinin onlara dağıtması ile o kişi gruptaki her kişiden belirli oranda pay alarak da ek gelirini artırabilir. Başlangıçta işin püf noktaları bilinmediği ve el çabukluğu olmadığı için sayı düşük olsa da kısa bir zamanda iyi bir ek gelir için potansiyeli olan bir iştir. Hatta ekip başı olan kişiler iki askeri ücret miktarında gelir sağlayarak ana iş kolu haline getirmektedirler.

Taş dizim işinin hala ne kadar revaçta olduğunu görmek için vitrinlere bakmak ve arama motorlarında taş dizim için işçi arayan firmaların ilanlarını tarattırarak görmek mümkündür. Fason iş veren firmaların tırım tırım aradığı taş dizimcisi neden siz olmayasınız?

Taş dizim işine benzer evden yapılabilecek daha fazla iş fikrini incelemek için ek gelir sayfasında bulunan içerikleri de incelemenizi tavsiye ederiz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
79 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Güler
Güler
7 ay önce

Kağıthane Gürsel mah. Ekibim var taş dizim bsn işleri konikleme işi arıyoruz

sena
sena
1 yıl önce

Şuraya bir numara bırakmıyorsunuz nasıl ulaşılacak ya size sarı çizmeli mehmet aga ya. sultangazide oturuyorum. taş dizayn işi arıyorum. irtibat: ***

mekob
mekob
1 yıl önce

İstanbul Nurtepe tarafına iş veren firmalar mevcut mu?

Derya
Derya
2 yıl önce

Sefaköy de oturuyorum evde dizim yapıyorum bu aralar işlerimiz az işiniz varsa ararsınız konusuruz

Hamit Sabır
Hamit Sabır
2 yıl önce

Merhabalar, Sultangazi’de Taş işleme firmamızın Evlere fason dizim işleri oluyor.Dizim işinde eli yatkın olanlar bana ulaşsın Lütfen.Sadece Sultangazi’de ikamet edenler. ***

İsimsiz yorumcu
İsimsiz yorumcu
2 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Hamit Sabır

Yeriniz nerede acaba bende evde iş yapmak istiyorum
bayilik veren firmalar
iş planları
Yatırımcı Bul
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Uyarı: bu sayfada bulunan; bilgiler, içerikler veya yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz